כולם רוצים הנאה: מה באמת הופך את חיי האישות למהנים באופן יוצא מגדר הרגיל? מאת: שלומית שפרבר - מגזין גלויה
תפריט
תפריט

״עַל זֶה הָיָה דָוֶה לִבֵּנוּ עַל אֵלֶּה חָשְׁכוּ עֵינֵינוּ״ (איכה ה׳, י״ז)
בעקבות ההתרחשויות הכואבות ומעוררות האימה בימים אלו, נאספים אל המגזין שירים, תפילות וכתיבה אישית הנכתבים בעקבות ה-7 באוקטובר 2023 נוכח ההתמודדות בעקבות התקיפה ולאורך ימות המלחמה. גם ראיונות אישיים, מתוך הכאב הגדול מתפרסמים מעת לעת.
אפשר גם לקרוא בתכנים ותיקים יותר באתר שעשויים להעניק בזמן הזה שפה וכלים להתמודדות. מוזמנות.ים לקרוא על ליווי רוחני, אבלות, יתמות, קושי, חוויה של חסרון ואמונה.
בתקווה שנתבשר בבשורות טובות! 

כולם רוצים הנאה: מה באמת הופך את חיי האישות למהנים באופן יוצא מגדר הרגיל?

כ״ז בכסלו תשפ״ג 21.12.2022
קו מפריד גלויה

שולמית שפרבר פורשת שמונה מרכיבים שנמצאו במחקר שהתחקה אחר "מיניות אופטימלית" (optimal sexuality) ומסייעים במימוש הכמיהה לחוויה מינית טובה ומענגת באופן בלתי רגיל.

ברור לכל שחיי האישות הם חוויה אינטימית ופרטית בין המתייחדים, ברור גם שכל אחד מן הפרטנרים חווה חוויה עצמאית שפוגשת את היחד. בין המסע והסיפוק שחווים מעצם החבירה, לבין ההנאה בגוף ובנפש של הגופים הפועלים והנפשות הפועלות – נוכחת פעמים רבות כמיהה שההנאה תהיה מוחשית, אולי אף מחדשת, מרעננת ומטלטלת.

כולנו רוצים שחיי המין שלנו יהיו טובים, מהנים ומספקים. בעידן בו הטאבו על שיח המיניות נחלש, ומידע בנושא הפך נגיש יותר לקהל הרחב, רבים מנסים להבין מה הסוד לחיי מין טובים ואיכותיים? הרשת מלאה בכתבות שמבטיחות להביא אותנו לשיאים של עונג שטרם הכרנו, ללמד אותנו להגיע לאורגזמות חזקות ועוצמתיות יותר, לשפר את משך וחוזק הזקפה ובאופן כללי – להיטיב את הביצועים המיניים שלנו.  

אבל האם אי פעם שאלתם את עצמכם מה באמת הופך את חיי האישות למהנים באופן יוצא מגדר הרגיל?

כולם רוצים הנאה: מה באמת הופך את חיי האישות למהנים באופן יוצא מגדר הרגיל? - שולמית שפרבר
צילום: Lucas Lenzi

על מה אנחנו מדברים כשאנחנו אומרים מיניות אופטימלית?

בשנת 2009, פרופסור פגי קליינפלץ ועמיתיה מאוניברסיטת אוטווה שבקנדה פרסמו מאמר בכתב העת The Canadian Journal of Human Sexuality שהתבסס על מחקר שערכו, בו הם ניסו לענות על השאלה הזו בדיוק. 

מטרת המחקר הייתה להבין מהם המרכיבים שמייצרים את מה שהם כינו "מיניות אופטימלית" (optimal sexuality), והתבסס על ניתוח תוכן של 64 ראיונות עומק. 44 מרואיינים היו אנשים שדיווחו על כך שחוו "סקס נהדר" (great sex), ו-20 מרואיינים היו מטפלים מיניים

המחקר היה ייחודי ושונה בנוף מחקרי הסקסולוגיה, שעל פי רוב עוסקים בהפרעות בתפקוד המיני ובאופנים בהם ניתן לטפל בהם, בעוד שמחקר זה ניסה להתחקות אחר המרכיבים שיוצרים חוויה מינית טובה ומענגת באופן בלתי רגיל.

מתוך הראיונות עלו שמונה מרכיבים מרכזיים שדווחו כמייצרים חוויות של מיניות אופטימלית:

1. ההווה חשוב מאד

היכולת להיות נוכחים ברגע ומרוכזים לגמרי בתחושות הגוף היתה החוויה שדווחה הכי הרבה פעמים בקרב הנבדקים. המיומנות "לכבות" את כל רעשי הרקע ולהתרכז בחוויה הגופנית ברגע הנוכחי היא תנאי ראשון והכרחי לשיפור איכות חיי המין. בעידן הדיגיטלי, בו אנו מוצפים גירויים רבים שמתחרים על הזמן ותשומת הלב שלנו לא תמיד קל להפנות את הקשב פנימה, לכן, תרגול מיינדפולנס (קשיבות) בזמן יחסי מין מומלץ מאוד ויכול לשפר באופן משמעותי את איכות החוויות המיניות.

2. סנכרון וקשיבות

נבדקים רבים אמרו שסנכרון גופני, הבנה אחד של השנייה ללא מילים והקשבה גופנית ברמה עמוקה הם הסוד למין נהדר. כל הנבדקים דיווחו שהאיכות הזו, של שניים שהופכים לאחד מבחינה גופנית ואנרגטית מקפיצה את חוויית המין לרמות אחרות של עונג, ללא קשר למשך הקשר, בין אם זה קשר קצר או קשר ארוך טווח, וללא קשר להאם האינטראקציה המינית כוללת מגע גניטלי או לא. למעשה, כאשר יש סנכרון גופני בין בני זוג, החוויה המינית יכולה להחוות כנהדרת גם אם אינה כוללת שום מגע באיברי המין. 

כולם רוצים הנאה: מה באמת הופך את חיי האישות למהנים באופן יוצא מגדר הרגיל? - שולמית שפרבר
צילום: Noah Buscher

3. אינטימיות ואירוטיקה עמוקה

נבדקים רבים אמרו שאיכות המין תלויה בעומק האינטימיות המינית והארוטית בין בני הזוג, ושבשביל חוויה מינית נהדרת מערכת היחסים צריכה להיות מאופיינת בהערכה הדדית עמוקה, אכפתיות וקבלה. למעשה, הממצא הזה מבהיר עד כמה האקלים הרגשי בתוך מערכות יחסים משפיע על איכות חיי המין. אם אתם רוצים לשפר את חיי המין שלכם – השקיעו במערכת היחסים הרגשית והעמיקו את האינטימיות הזוגית.

4. איזה פלא: תקשורת מילולית ולא מילולית

הנבדקים תיארו  "תקשורת יוצאת מן הכלל" כשיתוף מוחלט וטוטאלי של העולם הפנימי שלהם, הן בצורה מילולית והן בצורה שאינה מילולית – לפני, במהלך ולאחר המפגש המיני. הם הדגישו את החשיבות שברגישות, הקשבה עמוקה ותשומת לב לפרטים הקטנים. רבים מאיתנו לא מורגלים בתקשורת פתוחה וישירה ובחשיפה אותנטית של עולמנו הרגשי ועל אחת כמה וכמה את מאוויינו המיניים. יתרה מכך, לא לכולם קל להכיל חשיפה רגשית עמוקה של בן או בת הזוג. 

למרות הקושי, כדאי מאוד לתרגל מיומנות זו מכיוון שהיא יכולה לשנות באופן דרמטי את איכות מערכת היחסים הזוגית והמינית.

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

5. קשר אוהב ובטוח המאפשר ביטוי אותנטי, במלאות

לאותנטיות, ליושרה ולשקיפות תפקידים חשובים ביצירת מיניות מיטיבה.

אחת המרואיינות תיארה את האיכות הזו כ"אפשרות להגיד ולהיות כל דבר", נחקרים נוספים תיארו מצב בו הם מרגישים ללא עכבות, ללא ביקורת עצמית ושהם מאפשרים לעצמם לחוות עונג באופן מלא.

משתתפת נוספת במחקר תיארה יחסי מין נהדרים כמצב בו היא "יכולה להיות אנוכית ולקחת לעצמי, להיות אימפולסיבית, לא לשמור כל הזמן על מה שאני עושה, לא להיות מתוכננת, לשחרר שליטה". מטאפורית, ניתן להתייחס לאותנטיות כעירום רגשי ופסיכולוגי, כאילו היינו חושפים עצמנו ומתערטלים נפשית מול אדם אחר. ההבדל בין אותנטיות לבין תקשורת טובה הוא שתקשורת עוסקת ביכולת לבטא את עצמינו בפני בן או בת הזוג בעוד שאותנטיות מתארת את היכולת להיות מי שאנחנו בפניהם. נדרשת מידה לא מבוטלת של אומץ בכדי להיחשף באופן הזה, רבים חוששים שמתן ביטוי להיבטים מסוימים באישיותם יובילו לדחייה, ביקורת, בוז או לעג. אך כאשר ישנו קשר אוהב ובטוח המאפשר ביטוי אותנטי ללא חשש מפני פגיעה, איכות מערכת היחסים ויחסי המין משתפרות לבלי היכר.

כולם רוצים הנאה: מה באמת הופך את חיי האישות למהנים באופן יוצא מגדר הרגיל? - שולמית שפרבר
צילום: Marina Abrosimova

6. החיבור לנשגב ותחושה שהמיניות מובילה לטרנספורמציה והתפתחות אישית

עבור לא מעט נבדקים, סימן ההיכר המשמעותי ביותר למין יוצא מגדר הרגיל הוא החיבור לנשגב ותחושה שהמיניות מובילה לטרנספורמציה והתפתחות אישית. המרואיינים תיארו רגעים של אושר עילאי, שלווה פנימית עמוקה, יראת רוממות, אקסטזה, וחיבור לנשמה. חלק מהנבדקים הרגישו שמיניות היא סוג של מדיטציה עמוקה. ניתן לומר בבטחה שחיבור למימד הרוחני מוסיף עומק ונופך לחוויה המינית, וטוען אותה במשמעות של נגיעה באינסוף.

7. מגרש משחקים בו ניתן להתנסות בחוויות חדשות מתוך סקרנות ועליצות

המרואיינים תיארו את ההתרחשות של פעילות מינית כהרפתקה וכהזדמנות לגלות דברים חדשים על עצמם ועל בני ובנות הזוג שלהם. מרואיינת אחת תיארה את זה כ"גן השעשועים של המבוגרים, מגרש משחקים בו ניתן להתנסות בחוויות חדשות מתוך סקרנות ועליצות". המטפלת הזוגית אסתר פרל אומרת ש"סקס הוא לא משהו שאנחנו עושים אלא מקום אליו אנחנו הולכים, בתוך עצמינו או עם אדם אחר". אני סבורה שה "מקום אליו אנו הולכים" מתייחס ליכולת להיכנס למצב תודעתי של משחק, שעשוע, חקירה והרפתקה, אשר משמעותיים מאוד עבור חיי אישות מלאי ויטאליות ומשמעותיים. ללא מרכיבים אלה המרחב המיני עלול להפוך לטכני, ידוע מראש, חזרתי ומשעמם. 

כולם רוצים הנאה: מה באמת הופך את חיי האישות למהנים באופן יוצא מגדר הרגיל? - שולמית שפרבר
צילום: Priscilla Du Preez

8. התמסרות, כניעה ופגיעות בתוך מרחב בטוח ומוגן

המרואיינים האמינו שהתמסרות, בחירה בוויתור ובמובנים מסויימים בביטול עצמי באופן בחירי, והיכולת להיות פגיעים מול הפרטנר הם מרכבים משמעותיים בסקס איכותי. 

אמנם קל לדבר על הטמעת איכויות אלה במרחב המיני אבל הרבה פחות פשוט ליישם. בכדי להתמסר, להיכנע ולחשוף פגיעות נדרש ביטחון שהאדם שמולנו לא יפגע בנו ויתייחס בכבוד לאוצר שהפקדנו בידיו – גופנו ונפשנו. ניתן לומר שהתמסרות, כניעה ופגיעות מתקיימות בצורה מיטבית בתוך מרחב בטוח ומוגן.

סיכום

 מתוך המחקר עולה באופן מובהק שאיכות חיי המין שלנו אינה תלויה בביצועים מיניים, במשך הזמן בו אנו מצליחים להחזיק זקפה, בגודל איבר המין או בכמה אורגזמות חווינו.

היא תלויה בעיקר ביכולת שלנו לכבות את רעשי הרקע בזמן פעילות מינית ולהתרכז בתחושות הגוף, בתקשורת הבלתי מילולית בינינו לבין בן או בת הזוג שלנו, באינטימיות ובאותנטיות ביחסים בינינו, ביצר ההרפתקנות שלנו, וביכולת שלנו לחשוף פגיעות.

צילום: Hannah Busing

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

מאמרים נוספים של שולמית שפרבר במגזין גלויה:

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

מטפלת מינית במרפאה לטיפול ושיקום מיני בבית החולים "רעות".
עוזרת לנשים שמתמודדות עם כאב באיבר המין ובעת קיום יחסי מין להפוך את המיניות שלהן לנטולת כאב עם עצמן ועם אחרים באמצעות טיפול זוגי מיני בשיחות בקליניקה וקבוצה טיפולית לנשים המתמודדות עם כאב בפות ובנרתיק.

ניתן ליצור קשר עם שולמית דרך אתר המרפאה לטיפול ושיקום מיני בבית החולים "רעות", דרך פרופיל הפייסבוק שלה, הדף העסקי , ופרופיל הטיקטוק שלה.

פוסטים נוספים מאת שולמית שפרבר

י"ט בסיון תש"ף 11.6.20
גלויה מארחת
שולמית שפרבר
יתרונות רבים מופקים משיח המיניות הבריאה, אך השיח מופנה בעיקר לנשים ומשקף את הצורך בשיח פנים-גברי על מיניות בריאה, על הגוף ועל מגדר. מחשבות על הואקום ועל שיש לעשות בתחום במגזר הדתי.
כ"ט באלול תשפ"א 6.9.2021
גלויה מארחת
שולמית שפרבר
שולמית שפרבר מסבירה את החוויה של חותמי אהבה שנחקקו בזכרון גופני. ברשומה, היא מתארת כי אותם חותמים הם שער עוצמתי לעוררות מינית ולתשוקה. עבור זוגות רבים גילוי מקומות אלו בגוף הם פתח להתנסויות אינטימיות חדשות ומרגשות.
כ״ז בכסלו תשפ״ג 21.12.2022
גלויה מארחת
שולמית שפרבר
שולמית שפרבר פורשת שמונה מרכיבים שנמצאו במחקר שהתחקה אחר "מיניות אופטימלית" (optimal sexuality) ומסייעים במימוש הכמיהה לחוויה מינית טובה ומענגת באופן בלתי רגיל.
י"ג בניסן תש"ף 7.4.2020
גלויה מארחת
שולמית שפרבר
מצבי סכנה ואיום משפיעים על החשק שלנו. מודל ה'רמזור' יכול לסייע בתקשורת זוגית-מינית במיוחד עתה.
י״ז בכסלו תשפ״ד 30.11.2023
גלויה מארחת
שולמית שפרבר
האחריות הקהילתית והלאומית שלנו היא לתמוך בשורדות ושורדי התקפת הטרור המיני של חמאס, ומוטלת עלינו החובה לפעול במגוון מישורים לקדם את ההחלמה והריפוי שלהם

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם