לדעת לבחור נכון: מודל רב-מימדי למיניות בריאה - מגזין גלויה

לדעת לבחור נכון: מודל רב-מימדי למיניות בריאה

י"ג ניסן תש"ף, 7.4.20
קו מפריד גלויה

הכל מתחיל בשאלה מה היא בעצם מיניות בריאה. מנכ"לית עמותת "לדעת – לבחור נכון", דינה שלו, מסבירה על האתגר שבהגדרת המושג ופורשת מודל הוליסטי וחיובי לחינוך למיניות בריאה. 

התשובה לשאלה "מה היא מיניות בריאה" היא לכאורה תשובה פשוטה ולא אמורה להוות אתגר גדול במיוחד. הרי בשנים האחרונות המושג "מיניות בריאה" הוא מושג נוכח ובולט בשדה החינוכי, הטיפולי ובכלל – במרחבי שיח השואפים לאוטונומיה ולידע על הגוף והעצמי. 

אבל כשניסינו עמיתותי ואני להמשיג ולהסביר מה היא "מיניות בריאה" גילינו שחסרות לנו המילים, שחסרה לנו הגדרה ברורה. כל פעם מצאנו את עצמנו חוזרות לאותה הנקודה- מה היא לא במקום מה היא כן. העיסוק על דרך השלילה העלה עיסוק בהימנעות ממחלות מין, היעדר אלימות או ניצול מיני וכך הלאה. נראה היה שהעיסוק המרכזי נע סביב השאלה כיצד ניתן לצמצם תופעות שליליות שיכולות לקרות בהקשר של מיניות.

אבל כל זה עדיין לא מספק אינפורמציה למהו הצד החיובי של המושג הזה. היכן הם העונג, האינטימיות, האהבה העצמית? כל אלה נעדרו פעמים רבות מתכניות החינוך השונות

חינוך מיני לנוער דתי
צילום: Shea Rouda

המודל של הנסל ופורטנברי

כדי להבין מהי מיניות בריאה צריך להבין שמיניות משפיעה על כל תחום מתחומי החיים שלנו. היא אינה חלק נפרד, חלק אחר מההוויה האנושית, אלא שזורה באספקטים השונים בחיינו ובאה לידי ביטוי בנקודות ובצורות רבות, לפעמים כמרכיב מרכזי ולפעמים כמרכיב משני מאותה הוויה.

אחד המחקרים שניסו להגדיר מהי מיניות בריאה, הוא מחקרם של דבון הנסל ודניס פורטנברי משנת 2012. הנסל ופורטנברי בנו מודל רב מימדי לחינוך למיניות בריאה. דרך המודל אפשר לזהות ארבעה מרכיבים, או אתגרים, המשפיעים על ההתפתחות המינית, כשההתפתחות המינית היא אחד האתגרים אם לא האתגר הכי משמעותי שמתבגרים מתעסקים בו. 

המודל של הנסל ופורטנברי
איור: לדעת – לבחור נכון

1. התפתחות גופנית

המרכיב הראשון הוא התפתחות גופנית: ההתפתחות הגופנית היא מרכיב מאוד בולט בהתפתחות המינית. בגיל ההתבגרות הגוף משתנה, שינויים שלעיתים קרובות לא עוברים בצורה החלקה ביותר בלשון המעטה. בציר המתמקד במרכיב זה, מיניות בריאה תוגדר כהתפתחות מינית גופנית תקינה, היכרות עם איברי המין, היכולת לחוש עונג והיעדר כאב במגע מיני.

2. מרכיב קוגנטיבי

המרכיב השני הוא ההתפתחות הקוגניטיבית: מרכיב זה מתייחס ליכולת החשיבה המופשטת והבנת תהליכים מורכבים. גיל ההתבגרות הוא תקופה שבה מתחילים לפתח יכולות חשיבה מורכבות יותר ויותר, כאלה שלפני כן לא היו אפשריות. כיום אנחנו יודעים שתהליך זה נמשך בעצם עד גיל 24, כשבערך בגיל זה האונה הפרונטלית שאחראית על התהליכים הללו מסייימת להתפתח. ההתפתחות הקוגניטיבית משמעותה הבנת סיבה ותוצאה למעשים, היכולת לדחות סיפוקים, ורכישת חשיבה מופשטת ומורכבת על ערכים ותפיסות מוסריות הנוגעות למין ומיניות.

3. מרכיב רגשי

המרכיב השלישי הוא הרגשי: מדובר במרכיב המהווה אתגר משמעותי בגיל ההתבגרות. דוגמאות למרכיב הרגשי הן תנודות מצבי הרוח, אבל מדובר גם בהרבה יותר מזה: מדובר בתפיסת העצמי והערך העצמי שלי ושל סביבתי, היכולת לחוש אהבה ואמפתיה, משיכה מינית וזהות מינית, דימוי גוף ועוד הרבה דברים משמעותיים וקריטיים לגיבוש העצמי שלנו בכלל והעצמי ה"מיני" בתוך זה.

חינוך מיני לנוער דתי
צילום: Iben Kønig

4. מרכיב חברתי

המרכיב הרביעי והאחרון הוא המרכיב החברתי: זהו מרכיב שמושפע מהתרבות בה אנו חיים וגדלים. הוא כולל בתוכו את החלקים הבינאישיים כמו הרצון והיכולת ליצור קשרים אינטימיים עם אדם אחר, וכן כולל גם את ההתנהגות בהתאם לנורמות חברתיות: החל ממה מקובל חברתית לעשות או לא לעשות במרחב הציבורי והפרטי, ועד מה מותר או אסור מבחינה חוקית. מרכיב זה הוא כאמור גמיש מאוד ומשתנה בין חברה לחברה ואף בין בית לבית, אבל הנקודה המרכזית היא האם יש הבנה של פעולה בתוך הקשר חברתי נורמטיבי וזיהוי מהי נורמה "טובה" ומהי נורמה "רעה". כלומר, מתי יש לנהוג לפי הנורמה ומתי הנורמה היא דבר שראוי לפעול על מנת לשנותה.

הזיהוי של המרכיבים שתוארו קשורה לשאלת ה"איך" מדברים על מיניות. המרכיבים הללו מספקים את הבסיס להבנה באילו צירים יש להתמקד בתשובה לשאלת האיך.

חינוך נוער מיניות בריאה
צילום: Roger Bradshaw

תפיסה הוליסטית של חינוך למיניות בריאה

הלימוד על המיניות שלנו דומה לכל תחום לימוד אחר. כאשר אנחנו לומדים נהיגה לא מלמדים אותנו איך לא לעשות תאונות. מציידים אותנו בכל הכלים לשם נהיגה ותפעול הרכב, התמרורים שצריך להכיר, ועל ידי מידע זה מלמדים אותנו להיות נהגים טובים כך כשנעמוד בפני צורך לקבל החלטה בנהיגה או נצטרך לפעול תחת לחץ נדע לעשות זאת ולהתמיד בכך.

בהתאם, כאשר עוסקים במיניות בריאה לא מספיק להתמקד בציר או במרכיב אחד. לא מספיק להתמקד רק בפיזיולוגיה, רק באהבה ואינטימיות, רק על איך להגיד לא, רק על איך להתגונן מפני מחלות וניצול וכו'. המודל המלא מחייב התייחסות לכלל הצירים ולכלל המרכיבים שנוכחים בהתפתחות המינית שלנו, גופני, קוגנטיבי, רגשי וחברתי.

אם נלמד, ניתן כלים ונייצר מקום ולגיטימציה לשיח על המרכיבים האלו בצורה ישירה וכנה – זה יוביל לתפיסה בריאה וחיובית של מיניות שבתורה תוביל לקבלת החלטות טובה יותר. 

יש צורך בתפיסה הוליסטית ורחבה של חינוך למיניות בריאה. היא מתחילה מינקות במסרים שמקבלים בבית, מסרים מילוליים ולא מילוליים, מהחוויות שאנחנו עוברים. יש דברים שאי אפשר ללמוד באופן שכלתני. לפעמים פשוט לומדים דרך חוויותיו של הגוף והנפש עצמם. על ידי שילוב של מתודות, גופים, אנשי חינוך וכמובן – חינוך מבית, אפשר להשיג את המטרה. כמו שאומרים: דרוש כפר שלם כדי לגדל ילד. זה נכון בכל מובן הקשור להתפתחות והרווחה האישית שלו וכל שכן כשזה נוגע למיניות שלו.

רוצה לקרוא עוד? למאמרים נוספים על 

דינה שלו היא מנכ"לית עמותת "לדעת – לבחור נכון" והיא חברה בעמותה מזה שנים. בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית מהאוניברסיטה העברית.

אהבתם? מוזמנים לשתף

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print

גלויה היא מגזין אינטרנטי מיסודה של הרבנית שרה סגל-כץ לנשים ולזוגות במיקומים שונים על הרצף הדתי ובזיקה אליו.

התכנים במגזין עוסקים בשלבי הרווקות, האירוסין ובשנים הראשונות של חיי הנישואין והמשפחה. המגזין מתקיים כספריה צומחת ומתפתחת.

מרכז גלויה קם לפני יותר מעשור, בירושלים והוא הבסיס ממנו צומח מגזין גלויה.
המרכז עוסק בהדרכות ובהרצאות המהוות מפגש של עולם ההלכה עם הזוגיות והמיניות, על מנת לתווך ידע המעצים את האוטונומיה על האינטימיות.

רוצה לקבל את מגזין גלויה למייל?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו אותנו למשלוח הניוזלטר בלבד

קו מפריד גלויה
רוצה לגלות עוד במגזין גלויה?

הרבנית שרה מרצה ומעבירה שיעורים בתחומים שונים כגון: אקטיביזם, הגות, שירה, נשים כמורות הלכה ועל מפגש המיניות וההלכה.
מוזמנות ומוזמנים להתעניין בשיעורים קיימים ולהזמין הרצאות עבור קהילות וקבוצות למידה אחרות.

הרבנית שרה מנחה סדנאות לימוד וכתיבה, בנושאים שונים כגון: הלכה, פמיניזם, מיניות בריאה וחיי אישות וכן, אקטיביזם. הלימוד בסדנאות נעשה מתוך כבוד למקורות הכתובים לצד אוטונומיה של כיווני מחשבה חדשים בקרב הלומדות והלומדים.

האתר מוקדש לזכר אמי האהובה
דבורה (וייץ) סגל ז"ל

10 המאמרים הנקראים ביותר באתר:

רוצה לגלות עוד?

קו מפריד גלויה
מאת
אביטל גבריהו טף
כ״א תשרי תשפ״א 9.10.20
מָחָר שִׂמְחַת תּוֹרָה אֲבָל לֹא תִּהְיֶינָה הַקָּפוֹת (...) / "אֲנַחְנוּ שְׂמֵחִים בָּךְ תּוֹרָה" אֲנִי לוֹחֶשֶׁת. / אַתְּ חַיֵּינוּ וְאֹרֶךְ יָמֵינוּ
חדש
מאת
צוות גלויה
כ׳ תשרי תשפ״א 8.10.20
8 דקות קריאה
מגפת הקורונה והסגרים שהביאה עימה, משפיעים באופנים רבים על הקהילה היחידאית, על גווניה הרווקים, אלמנים והגרושים. מתרבות דייטים שהשתנתה פתאום, המשמעות של הסרת המסכות ביציאה לדייט, ועד לערבות ורעות כשצריך להיכנס לבידוד בדירות שותפים. במגזין גלויה, בחרנו לקיים שיחה מלב אל לב על רווקות בקורונה עם הפסיכולוגית עטרה הרמן ועם דוברים מתוך חיי היחידאות.
חדש
מאת
ד"ר רבקה נריה-בן שחר
כ׳ תשרי תשפ״א 8.10.20
7 דקות קריאה
״הגעתי לגיל 40, והחלטתי שיום הולדת עגול זה סיבה לעבור את המשוכה, ולקרוא בתורה״ - ד״ר רבקה נריה בן-שחר כותבת על הבחירה לקרוא בתורה עבור הציבור ועבורה
חדש

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

גלילה למעלה

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

רוצה לקבל את
מגזין גלויה למייל?

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

רוצה לקבל את
מגזין גלויה למייל?

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם