כאבים בקיום יחסים - מגזין גלויה
תפריט
תפריט

״עַל זֶה הָיָה דָוֶה לִבֵּנוּ עַל אֵלֶּה חָשְׁכוּ עֵינֵינוּ״ (איכה ה׳, י״ז)
בעקבות ההתרחשויות הכואבות ומעוררות האימה בימים אלו, נאספים אל המגזין שירים, תפילות וכתיבה אישית הנכתבים בעקבות ה-7 באוקטובר 2023 נוכח ההתמודדות בעקבות התקיפה ולאורך ימות המלחמה. גם ראיונות אישיים, מתוך הכאב הגדול מתפרסמים מעת לעת.
אפשר גם לקרוא בתכנים ותיקים יותר באתר שעשויים להעניק בזמן הזה שפה וכלים להתמודדות. מוזמנות.ים לקרוא על ליווי רוחני, אבלות, יתמות, קושי, חוויה של חסרון ואמונה.
בתקווה שנתבשר בבשורות טובות! 

כאבים בחבירה: על גורמים שונים ודרכי טיפול מומלצות בשל כאבים ביחסי אישות

ה' בכסלו תש"ף 3.12.2019
קו מפריד גלויה

כאבים בחבירה יכולים לנבוע מכל מיני גורמים. מה הם הגורמים, לאן אפשר לפנות כדי לקבל אבחון ומה דרכי הטיפול המומלצות?

בין התכנונים וההתכווננות לקראת יחסי מין מלאים, לבין המימוש שלהם במציאות עשוי להיות פער לא קטן. פערים אלו מהותם בהבנה שציפיה ומציאות אינם אותו הדבר, עשויים להביא להתמודדות סבירה ולתהליכיות מבורכת. אבל, כשישנו כאב וכשנלווה אליו פחד שיתקבע, אזי כדאי להבין יותר את סוגי הכאב האפשריים בחיי המין ואת סוגי העזרה שאפשר לבקש. 

בעיות כאב באיזור הפות והנרתיק, בזמן יחסי מין ובמצבים אחרים יכולות להסב לא רק כאב פיזי אלא גם קושי נפשי ולפגוע באיכות החיים של האישה. בגלל השתיקה שמאפיינת את הבעיות הללו, קשה לקבוע מהו אחוז הנשים שסובלות מהן, אך המחקרים העדכניים מצביעים על טווח של בין עשרים לארבעים אחוז מהנשים שסובלות מכאבים באיזור הפות והנרתיק, לעתים בזמן קיום יחסי מין ולעתים מסיבות אחרות. ביחס לשתיקה הכללית בנושא, האחוזים הללו בלתי נתפסים. אך הסטטיסטיקה הקשה באמת עוד לפנינו: אבחון של הסיבה לכאב (ותחילת טיפול מתאים בבעיה) לוקח בממוצע שלוש שנים. שלוש שנים של כאב, של מחירים זוגיים ודימוי גוף צונח. שלוש שנים של עיכוב בבניית בית ומשפחה. 

אבחון כאבים בקיום יחסי מין

ראשית, בגלל השתיקה, ויש סיבות רבות לאותה השתיקה. הן בגלל המבוכה והקושי לדבר על 'זה', הן בגלל הרצון הבריא באינטימיות. פעמים רבות הבעיה מתגלה סביב הפעם הראשונה בה האישה מקיימת יחסי מין. נשים רבות לומדות (באופן שגוי) שיחסי מין עלולים לכאוב בפעם הראשונה, מסיפורים סביבן וגם מן המדיה החברתית ומסרטים שונים, ואז קשה להבין מתי אמור הכאב להיעלם או איזו רמת כאב סבירה. הנושא לא מדובר גם כשהכל תקין, לא כל שכן כשיש חשש לבעיה. אתגר נוסף הוא העובדה שלעיתים קרובות מדובר בנושא זוגי: לעיתים אחד מבני הזוג מתנגד לשיתוף הבעיה. תהא הסיבה אשר תהא, התוצאה הסופית היא השתיקה הרועמת.  

לפני הכל, חשוב להניח את את האמירה החשובה: זה אמור להיות נעים. זה לא אמור לכאוב. יחסי מין הם דבר מהנה ומענג, ואם יש אמון וביטחון בבן הזוג וסביבה מתאימה ונעימה, את לא אמורה לחוות כאב. לא בפעם הראשונה ולא בפעמים שלאחר מכן. אם יש כאב, צריך לבדוק את הסיבה, ראשית באופן עצמאי וכזוג ואם לא נפתרה הבעיה, אצל רופא או רופאה.

סיבה נוספת לקושי באבחון היא ריבוי הסיבות ומיעוט המומחים. מרבית רופאי הנשים לא מכירים מספיק לעומק את הסיבות שגורמות לכאב בקיום יחסי מין ולרוב פוטרים את הבעיה בתשובה "את לחוצה ולכן זה כואב. תירגעי". 

כאבים בקיום יחסי מין - הרבנית שרה סגל-כץ Rabbanit Sarah Segal-Katz
צילום: Erik Nielsen

ואם נרגעתי, בטוח יהיה כיף?

לנינוחות ולרוגע יש תפקיד גדול ביכולת של כל איש ואישה להנות מיחסי מין, או לחוות מפגש חיובי במציאות בכלל. יש שיסכימו שאכן נדרשת תקופת הסתגלות והיכרות (נפשית ופיזית) טובה בין בני הזוג כדי ליצור בסיס טוב שלאחריו יהיה מקום לחיי המין. ההנחה היא שכך שני בני הזוג יגיעו אל הסיטואציה ברוגע ובמוכנות. כיצד מגיעים להכרה כי יש מספיק הכרות ומספיק בטחון? לכך אין תשובה אחת אלא צירוף של מחשבה ותחושה של כל אחד מבני הזוג והכרעה משותפת.

כשבני הזוג מבקשים לצרף אל מערכת היחסים מגע ראשוני ואף חיי מין מלאים עולה פעמים רבות ההבנה שכמו בכל דבר בחיים, יש צורך בתרגול ובמיומנות. כלומר, במקום לנוע בשיחה משותפת או בשיחה פנימית בין הציר של הצלחה וכישלון ביחס למגע ולחיי המין, נכון יותר לדבר תחת ההבנה שיחד מְתַרְגְּלִים חיי מין, בדיוק כמו שמתרגלים את כלל חיי הזוגיות בפנים שונות שלה.

יחד עם החשיבות הרבה שבמוכנות האישית והזוגית למפגש המיני, חשוב להבין שלעיתים קיימת סיבה פיזית ממשית לכאבים, וללא טיפול רפואי היא לא תיפתר. התייעצות עם דמות מקצועית בתחום יכולה לסייע בצורה משמעותית בהבנת הבעיה וכיצד ניתן לטפל בה- אך כמו בכל תהליך רגיש בחיים, גם בפנייה לטיפול (רפואי, פיזיותרפי או נפשי) כדאי לבחור אך ורק בזמן המתאים, ולא מתוך תחושת בהילות להגיע ל'פתרון'.

כאבים בעת קיום יחסי מין - הרבנית שרה סגל-כץ Rabbanit Sarah Segal-Katz
צילום: Derek Torsan

למה זה כואב? סיבות נפוצות לכאבים בפות ובנרתיק

שתי הסיבות הנפוצות והקלות ביותר לטיפול במקרים של כאבים באיזור בעת קיום יחסים, הן דלקת בנרתיק שאינה מטופלת כראוי, או יובש שנובע מן העובדה שהאישה אינה מגורה דיה. 

במקרה של דלקת חשוב לפנות לרופא/ת נשים, על מנת לקבל טיפול רפואי מתאים. 

חשוב לדעת שמקרים רבים של כאב נובעים מיובש שקשור בהסתכלות על חדירה כמרכז יחסי המין. המחשבה שקיום 'יחסי מין מלאים' הם מטרה זוגית ראשונה במעלה, גורמת לבני זוג לעיתים לדלג על המשחק המקדים והעונג ההדדי, ואז לעיתים גופה של האישה לא מוכן דיו, לא מפורשים מספיק נוזלי סיכה טבעיים ואז מופיע הכאב. 

במקרה של יובש, חשוב לשאול: האם האישה נינוחה מספיק? האם יש אמון וביטחון בבן הזוג? האם הסביבה מתאימה ונוחה? האם האישה מגורה מספיק? אם כל השאלות הללו נענות ב"כן", ניתן לבדוק אפשרות לשימוש בחומרי סיכה

ישנן עוד סיבות די נפוצות לכאבים בפות ובנרתיק, סביב ההקשר של יחסי מין וגם בלעדיו: 

 קרום בתולין עבה 

בניגוד למה שמספרים לנו, קרום הבתולין הוא רקמה דקה שלרוב נשחקת או נקרעת לאורך חיי האישה. מלכתחילה הוא לא אטום לגמרי וקיימים בו פתחים, למשל קיים הפתח דרכו יוצאת הווסת. פעילות ספורטיבית, רכיבה על אופניים ואפילו הליכה, שוחקות במהלך החיים את הקרום ומגדילות את הפתח. במפגש המיני הראשון בו יש חדירה, לעיתים הפתח בקרום מתרחב או לעיתים נקרע, מה שמוביל לדימום המוכר.

ישנן נשים שלא רואות דימום כלל, בגלל שהפתח היה מספיק גדול ולא נקרעה הרקמה. חלק מהנשים נולדות עם רקמה עבה יותר שלא נשחקת מספיק או כזו שיש בה יותר מפתח אחד, ואז יכולה להיווצר תחושה של מחסום בכניסה לנרתיק וכאב בניסיון להחדרת טמפון או ביחסי אישות. הטיפול במקרה זה כולל בדרך כלל הליך כירורגי שבו מסירים את הקרום או את חלקו. 

וגיניסמוס – התכווצות לא רצונית בשרירי הנרתיק

וגיניסמוס הוא מצב בו נגרם כיווץ בלתי רצוני בשרירי הנרתיק, בדרך כלל בעת ניסיון חדירה אליו – של טמפון, איבר מין גברי או בעת בדיקה גיניקולוגית. לא ידוע מה גורם לכיווץ הזה, והמחקר מציע היום  כמה גורמים אפשריים לתסמונת, ביניהם סיבות פיזיולוגיות (דלקות באיזור, בעיות בקרום הבתולין או וסטיבוליטיס) או נפשיות (כגון טראומה מינית, חוסר בשלות או חרדה). מאחר שהסיבות מגוונות, גם הטיפול הוא מגוון ומושפע מהגורם הספציפי, ולרוב כולל שילוב של הסתגלות פיזית לחדירה לנרתיק (באמצעות פיזיותרפיה של רצפת האגן) וטיפול נפשי. האבחנה ניתנת בעיקר באמצעות דיווחים של האישה על תחושותיה וצפייה בתגובה הגופנית בעת בדיקה גיניקולוגית. 

וסטיבוליטיס – דלקת מבוא העריה

וסטיבוליטיס, ובשמותיה הנוספים וולוודיניה, וסטיבולודיניה או דלקת מבוא העריה, היא תסמונת של כאב שמופיע אחרי לחץ או מגע באיזור הנרתיק והפות. לחץ כזה יכול לנבוע מישיבה ממושכת או מבגד הדוק וכמובן גם מניסיון חדירה לנרתיק של טמפון, איבר מין גברי או בדיקה גיניקולוגית. הכאב יכול להמשיך גם שעות או ימים לאחר המגע, ולעיתים מורגש כצריבה בנרתיק. לא ברור מהו הגורם להופעת התסמונת ולכן דרכי הטיפול מגוונות ונעשות בעיקר על דרך השלילה. ישנה סברה שנטילת אמצעי מניעה הורמונליים יכולה להיות קשורה להופעת התופעה, וכן ממצאים מחקריים שמעידים על הצטופפות רבה של קצות עצבים באיזור הכאוב. לעיתים הכאב נוכח כבר מניסיון החדירה הראשון (ואז הוא נקרא וסטיבוליטיס ראשוני) ולעיתים הוא מופיע כתגובה לאירוע פיזי כגון דלקות חוזרות או מכה באיזור, או נפשי כגון תקיפה מינית (ואז הוא נקרא וסטיבוליטיס משני). וסטבוליטיס שמשפיע באופן דרמטי על איכות החיים, וחשוב לטפל בו אצל רופא/ת נשים שמומחית לנושא. 

אנדומטריוזיס – נדידה של רירית הרחם

אנדומטריוזיס היא מחלה דלקתית שגורמת לרירית הרחם לנדוד אל מחוץ לרחם ולהתמקם על גבי איברים אחרים, לרוב על גבי האגן. בעקבות כך נגרם כאב חמור באיזור הגב, האגן והבטן שמחמיר בזמן הווסת ובעת קיום יחסי מין. לעיתים נגרמות גם בעיות עיכול, בעיות פוריות ודימום שלא בזמן הווסת. דרכי הטיפול הקונבנציונליות הן טיפול הורמונלי ובמקרים חמורים ניתוח לפרוסקופי על מנת להסיר את הנגעים שהתפשטו בגוף. מאחר והמחלה היא כרונית ואין לה ריפוי אלא רק טיפול בסימפטומים, ישנן רבות שפונות אל הטיפול הלא קונבנציונלי ונעזרות בשילוב של תפריט מותאם (ללא סוכרים ופחמימות), דיקור סיני, צמחי מרפא, עיסוי רחם בשיטת ארויגו, פיזיותרפיה לרצפת אגן וטיפולים נוספים אשר יכולים לשפר באופן ניכר את איכות החיים.

כאבים ביחסי מין. -הרבנית שרה סגל-כץ Rabbanit Sarah Segal-Katz
צילום: תמר הרצברג-שוסיוב

אז מה אפשר לעשות? 

הטיפול בכל אחת מן הבעיות שונה, בהתאם לגורמי הכאב, אך הצעד המורכב ביותר הוא האבחון. נדרש רופא מומחה לאבחון וטיפול בבעיה והרופאים המומחים בבעיות כאב הם מעטים והתורים אליהם ארוכים.  למטרות אבחון כדאי לבדוק תורים במרכז רותם ואצל הרופאות שמומחיות לבעיות כאב. כמו למשל: אחינעם לב שגיא, שגם פרסמה כתבה בנושא, חנה ספיר, ליאורה אברמוב, אורית קרן פעמוני, בינה סחר כהן, מיכל לוריא, אושרית תמר.

אחת הדרכים למנוע את המסע הארוך באבחון היא לעודד נערות שמקבלות את הווסת שלהן להשתמש בטמפון או בגביעונית. מעבר ליתרון בהיכרות עם גופן, אצל חלק מהנערות זה מאפשר לדעת מראש אם ישנן בעיות פיזיולוגיות שניתן להתמודד איתן או אפילו לפתור –  עוד לפני שהן מתחילות להיות פעילות מבחינה מינית. 

מרגע האבחון, הרופא יבנה פרוטוקול טיפול המותאם לבעיה ולגורמים שאובחנו. לרוב מפסיקים שימוש באמצעי מניעה הורמונליים וחומרים סינתטטיים כמו סבון, תחבושות ופדים ומתחילים טיפול פיזיותרפיסטי לרצפת האגן, לעיתים בשילוב דיקור. 

הטיפול הפיזיותרפיסטי של רצפת האגן יכלול לרוב שימוש במכשירים מאמני נרתיק. המאמנים הם חפצים שעשויים לרוב מסיליקון רפואי ומיועדים להכנסה עצמית לנרתיק כדי להרגיל את האיזור למגע ולחדירה. לרוב מגיעים כסט, בגדלים שונים, כאשר הקטן בסביבות רוחב של אצבע והגדול בערך בגודל של איבר מין גברי גדול מהממוצע. רק פיזיותרפיסטית של רצפת האגן מורשית לטפל באמצעות מרחיבים, ולרוב נדרש תרגול עצמאי בבבית. לעתים נדרשים גם אמצעים שונים כמו ביו פידבק או לייזר קר, אותם אפשר לבצע אותם רק אצל רופא/ה.

כדאי שהטיפול המקצועי ילווה בטיפול נפשי פרטני או זוגי. הטיפול מועיל גם לפתרון הבעיה אך גם לליווי התהליך, שכן לרוב אין פתרונות קסם שפועלים באופן מיידי. תהליך הטיפול הפיזי מציף קשיים אישיים וזוגיים ולכן חשוב לתת מקום לקשיים אלה בטיפול רגשי שמוסכם על שני בני הזוג. גברים רבים המלווים את הקושי והכאב של בת זוגם מפתחים בעצמם בעיות סביב החשש להכאיב או לפגוע בה, ולכן חשוב לתת מקום גם לחווית הגבר בהתמודדות הזוגית.

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

***

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

המלצות להרחבה נוספת על הנושא:

היוזמת והמנהלת של מרכז גלויה ושל מגזין גלויה.
מורת הלכה, מדריכת כלות וזוגות ובלנית.
חברה בארגון הרבנים והרבניות ״בית הלל״, עמיתה ב״רבנות ישראלית״ במכון הרטמן ומנהלת מיזם ״ברית אמונים״.
עמיתה בכולל ההלכה של ישיבת מהר״ת.
אקטיביסטית בתחום של יחסי דת ומדינה.
מנחה קבוצות לימוד בית מדרשי וכתיבה יצירתית.

שרה נשואה לאדם ואם לשלושה, גדלה וחיה כמעט כל חייה בירושלים. מתגוררת עתה בניו יורק.

לאתר האישי של הרבנית שרה>>
לקריאה נוספת על הרבנית שרה במגזין גלויה>>
לעמוד הפייסבוק של הרבנית שרה>>
ליצירת קשר עם הרבנית שרה>>

פוסטים נוספים מאת הרבנית שרה סגל-כץ

ב' בתמוז תש"ף 24.6.2020
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
הצעה לחוש את המחוייבות הפנימית למצוות עונה, כשהיא מתגלית מן החרכים ומבקשת להרוות את צימאונה ולדעת את מקומה.
כ״ח באלול תשפ״ג 14.9.2023
גלויה מארחת
חגית זוהרה מנדרובסקי
המשוררת חגית זוהרה מנדרובסקי הוציאה בשנה האחרונה לאור אנתולוגיה שערכה העוסקת בזקנה. בראיון היא משתפת על היצירה בכלל, על השירה שלה שיצאה בספר ב-2020 ועל ההירתמות למלאכת עריכת ספר הכולל את קולותיהם של משוררות ומשוררים שונים, דווקא על נושא הזקנה שלעתים מודחק מן השיח.
ג' באייר תש"ף 27.4.2020
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
⏱️ 5 דקות קריאה
זוגות מאורסים ובני משפחותיהם מצאו ומוצאים עצמם נדרשים להכריע בדבר קיום החתונה, דחייתה או שינוי מן המתוכנן לכדי פתרון חדש.
ד' בכסלו תש"ף 2.12.2019
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
⏱️ 4 דקות קריאה
למן שיחתנו הראשונה רקמנו חלום: להעניק לילדינו העתידיים ולנו לידות טבעיות, בבית.
י"ב בכסלו תש"ף 10.12.2019
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
מַה שֶּׁצָּעֲקָה מִקְּצֵה הָעוֹלָם וְעַד קָצֵהוּ / רָקוּעַ בָּאַיָּלָה גַּם רָקוּם בַּתַּפּוּחַ.
י"ב באדר תש"ף, 8.3.2020
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
אומרים שהשנה הראשונה לנישואין קשה במיוחד. אוסף העצות הזה כולל דברים שאם היינו יודעות לפני החתונה - היה לנו הרבה יותר קל.

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם