אנטומיה ופיזיולוגיה של יחסי אישות - מרכז גלויה
תפריט
תפריט

אנטומיה ופיזיולוגיה של יחסי אישות

כ"ה בכסלו תש"ף 23.12.2019
קו מפריד גלויה

המבנה האנטומי של איברי הרבייה, התהליך הפיזיולוגי של יחסי מין והדרכה להתמודדות עם בעיות אפשריות בתחום האישות – בשפה ברורה שמתאימה לכל אחד ואחת

יחסי אישות בין איש ואישה הם דרך טבעית לבטא אהבה וקרבה רגשית באמצעות קשר פיזי. גם בגמרא, יחסי אישות נתפסים כחובה שתכליתה אינה הולדה בלבד, ומצוות עונה עומדת בפני עצמה, כרואה את תכליתו של המפגש האינטימי כזו שהיא אמנם חובה בנישואין אבל, עליה להתקיים מתוך רצון, ובקשת עונג ושמחה הדדיים.   

הפעילות המינית אמנם נחשבת "תהליך טבעי" אך "טבעי" אין משמעו "פשוט". פעילות מינית מתאפשרת הודות למכלול תנאים פיזיולוגיים ורגשיים. בעוד עוררות מינית מתרחשת באופן טבעי כשבני זוג נמשכים זה לזו, קיום יחסי אישות כרוך בתהליך של למידה, במהלכו מתחזקת הקִרבה האינטימית והרגשית בין בני הזוג.

תהליך הלמידה מחייב שילוב של סבלנות, חוש הומור, חינוך מיני בסיסי ואמונה שהתענוג המיני רב-העוצמה הוא לא רק מותר אלא גם רצוי. מאחר שהתהליך המיני הוא פיזי מאוד, הוא טעון ברגשות חזקים, בייחוד אצל זוגות טריים. אנו נתקלים בזוגות שמחכים בקוצר רוח לליל הכלולות ומממשים בקלות את נישואיהם, ולעומתם זוגות שזקוקים ליותר זמן הסתגלות להבעת רגשות פיזית לפני הניסיון לקיים יחסי מין מלאים. 

זוגות דתיים מגלים בדרך-כלל ידע ובקיאות בהלכות טהרת המשפחה, אבל לעיתים קרובות חסר להם ידע בסיסי בנושאי מיניות. למעשה, פורסם מעט מאד חומר המותאם לזוגות הדתיים שעוסק בחינוך מיני, כולל המבנה האנטומי של איברי הרבייה, התהליך הפיזיולוגי של יחסי מין והדרכה להתמודדות עם בעיות אפשריות בתחום האישות. מאמר זה מנסה להבהיר נושאים אלה. 

אנטומיה יחסי אישות
צילום: Nathan Walker

אנטומיה ופיזיולוגיה של האישה

האיברים החיצוניים

הפוֹת הוא האזור הגלוי לעין של איברי המין הנשיים, והוא משתרע משיער הערווה עד פי הטבעת.

חיץ הנקבים (הפרינאום) הוא החלק שבין פתח הנרתיק לבין פי הטבעת. זהו אזור נטול שיער, והוא עשוי להיקרע או להיחתך באופן מבוקר (אפיזיוטומיה) במהלך הלידה במקרה הצורך.

השפתיים (Labia) הן רקמות בולטות המכסות את פתח הנרתיק. השפתיים החיצוניות מכוסות בדרך כלל בשיער והשפתיים הפנימיות חלקות ומשופעות בכלי דם. בשפתיים תאי עצב רבים, והן רגישות למגע וממלאות תפקיד נכבד בעוררות המינית.

בין השפתיים, מעל לפתח הנרתיק, נמצאת השופכה, פתח קטן ליציאת השתן. מעליו ממוקם הדגדגן (Clitoris), החלק הרגיש ביותר באיברי המין של האישה. הדגדגן מוסתר בדרך כלל מאחורי קפל עור ונחשף בזמן התעוררות מינית. הדגדגן משמש להפקת תענוג מיני. בעת גירוי מתגברת זרימת הדם בדגדגן והוא תופח ומזדקף.

האיברים הפנימיים

פתח הנרתיק נמצא בין השפתיים הפנימיות. ברוב המקרים, אם כי לא בכולם, חסום פתח הנרתיק חלקית בקרום דק המוכר בשם ‘קרום הבתולים’ לפני הביאה הראשונה. ישנן הרבה דעות מוטעות לגבי הקשר שבין מציאותו של קרום הבתולים להוכחה שהאישה בתולה. למעשה, ישנן נשים פעילוֹת מינית שיש להן קרום בתולים, ולעומתן בתולות שאין להן קרום בתולים, זאת משום שקרום הבתולים יכול להימתח או להיקרע על ידי פעילות גופנית, שימוש בטמפונים או פעולות דומות. 

חדירת קרום הבתולים בכוח יכולה לגרום לדימום די רציני. לעומת זאת, אם האישה מגורה מינית ורגועה והאזור רטוב, החדירה יכולה להתבצע תוך כאב מינימלי בקרום הבתולים ועם דימום מועט ביותר, אם בכלל.

הנרתיק הוא פרוזדור גלילי באורך של כ-15 ס”מ. בקצהו שוכן צוואר הרחם המוביל לרחם. נשים שטרם קיימו יחסי מין ושלא השתמשו בטמפונים, עלולות להתקשות בתחילה בחדירה לנרתיק, כולל בבדיקות בְּעֵד בדיקה. חשוב לציין שלמרות שלפעמים נדמה שהנרתיק צר מאד, יש לו יכולת התרחבות וכיווץ מדהימה (לדוגמה בעת הלידה).

שרירי רצפת האגן ממוקמים בפתח הנרתיק ובתוכו. אימון בכיווץ ולאחריו שחרור של שרירי רצפת האגן אלה מקל על רוב הנשים להחדיר בקלות עד בדיקה או טמפון. מספר שבועות לפני ליל הכלולות מומלץ לנשים להקדיש זמן, אולי תוך כדי התרגעות באמבטיה, כדי להכיר את גופן. אפשר לנסות להחדיר אצבע או שתיים לתוך הנרתיק וללמוד לכווץ ולשחרר את השרירים הפנימיים. לימוד זה יכול להפוך את החוויה הראשונה של יחסי אישות לרגועה ולנינוחה יותר.

צילום: israel palacio

אנטומיה ופיזיולוגיה של הגבר

הפין הוא איבר המין הגברי. בדרך כלל יהיה איבר רגיש למגע. בתוך הפין יש חללים שעשויים רקמה ספוגית. בעת עוררות מינית חללים אלה מתמלאים בדם וגורמים לזקפה של הפין. 

עטרה (שנקראת גם "כיפה") היא ראש הפין. נוזלי השתן והזרע נפלטים דרך פתח העטרה הקרוי שופכה

שק האשכים ממוקם מתחת לפין ומכיל את האשכים בהם מיוצר הזרע. תאי זרע בשלים עוברים מן האשכים אל עילית האשך השוכנת מעליהם. 

לקראת פליטת הזרע, הזרע עובר דרך בלוטת הערמונית ובלוטות הזרע המפרישות נוזלים עשירים בחומרי הזנה. הפרשות אלה מצטרפות אל הזרע ומהוות יחד את נוזל הזרע. במהלך היחסים נפלטת פעמים רבות כמות קטנה מאוד של נוזל זרע המשמש כחומר סיכה עוד לפני החבירה. זוהי תופעה נורמלית לחלוטין. פליטת הזרע דרך פתח השופכה מתרחשת בסדרה של התכווצויות קצביות, בדרך כלל במהלך האורגזמה של הגבר.

איברים יחסי אישות טלי רוזנבאום
צילום: Hello I'm Nik ??

המהלך הפיזיולוגי של יחסי מין

בעוד הביאה מוגדרת מבחינה טכנית כחדירת הפין לנרתיק, יחסי מין כוללים מגוון רחב של רגשות וסוגי מגע אינטימי המבטאים את הקשר הזוגי. יחסי מין מתחלקים בדרך כלל לארבעה שלבים: חשק מיני, עוררות מינית, אורגזמה וסיום, בהתאם למחקרם של מאסטרס וג'ונסון

עוררות מינית

חשק מיני מתעורר בתגובה לגורמים פיזיולוגיים, רגשיים וסביבתיים-נסיבתיים. זהו מצב נורמלי הנשלט על ידי הורמונים ומושפע מגורמים חיצוניים, כגון מתח ומצב הקשר בין בני הזוג. בתקופות מסוימות, כמו לאחר לידה ובהנקה, תורם שילוב של שינויים הורמונליים עם עייפות ומתח להורדת החשק המיני. חשוב לדעת שזו תופעה טבעית, שאינה מעידה בהכרח על בעיות בזוגיות.

נשים רבות מדווחות על שיאים בחשק המיני בתקופות שונות לאורך המחזור החודשי. אצל חלק מהנשים שיאים אלה חלים לעתים קרובות כשבוע לפני הופעת הוסת ובסביבת מועד הביוץ, אך יש הבדלים גדולים בין הנשים בתנודות בחשק המיני.

עוררות מינית היא תחושה חושנית של חמימות ועונג במהלכה מתרחשים שינויים פיזיולוגיים המביאים את הגוף למוכנות לחדירה. אצל הנשים זרימת הדם לאזור השפתיים, הנרתיק והדגדגן מתגברת. הנרתיק מתקצר ומתרחב כהכנה לחדירה. בלוטות בנרתיק מפרישות נוזל סיכה המעניק לחות ומרטיב את דפנות הנרתיק כדי לאפשר חדירה קלה. האברים הפנימיים – צוואר הרחם, השחלות והחצוצרות – מתרוממים כדי למנוע כאב באגן שיכול להיגרם בעת קיום יחסי מין ללא עוררות מקדימה. אצל הגברים מתמלאים החללים המחילתיים בדם, דבר הגורם להזדקפות והתקשות של הפין.

אורגזמה

אורגזמה נחשבת לשיא התענוג ביחסי אישות. בעת האורגזמה ישנה עליה בדופק ובקצב הנשימה. אצל האישה מתרחשות התכווצויות קצביות של הנרתיק ושרירי רצפת האגן. לעיתים קרובות משתחררת מן השופכה כמות קטנה של נוזל. אצל הגברים מופיעות התכווצויות קצביות הגורמות לפליטת נוזל הזרע. 

חשוב לדעת שמחקרים מלמדים כי יש אמנם נשים המגיעות לאורגזמה בעת החדירה והחיבור עצמו, אולם רוב הנשים מגיעות לאורגזמה כתוצאה מגירוי ישיר של אזור הדגדגן. לכן, בני הזוג אינם צריכים להיות מוטרדים מכך שהם אינם מגיעים לאורגזמה בו זמנית. כמו כן, העובדה שהאישה אינה מגיעה לאורגזמה בכל פעם אינה סיבה לדאגה. גבר בדרך כלל מגיע לאורגזמה הכוללת פליטת זרע בכל חדירה. האישה לעומתו יכולה לקיים יחסי מין ולא להגיע כלל לאורגזמה, לכן אצל חלק מן הנשים חולף זמן עד שהן מתחילות להגיע לאורגזמות. גילוי ההעדפות, הצרכים וההנאות המיניות של בן הזוג והכרתם מקרוב הוא אחד הגורמים המרכזיים והמשמעותיים בהידוק הקשר האינטימי בין בני הזוג.

סיום

הסיום (Resolution) הוא השלב הסופי, במהלכו הגוף עובר צינון וחוזר למצבו הפיזיולוגי הרגיל. הדופק וקצב הנשימה מואטים, התפיחות באיברים יורדת, והתחושה היא של רגיעה, נינוחות וסיפוק. בעוד שנשים יכולות גם בשלב הזה להגיב לגירוי מיני ולחוות שוב אורגזמה, גברים חייבים להגיע לצינון ורפיון מוחלט לפני שיוכלו להגיע שוב לזקפה.

מה קורה ביחסי אישות
צילום:Federico Beccari

חשוב לדעת!

פעילות מינית יכולה להתרחש גם בהעדר מרכיב זה או אחר. קורה לדוגמה, שאישה חוזרת מהמקווה עייפה ואין לה ממש חשק ליחסי אישות, אולם תוך כדי משחקי האהבה היא מתעוררת מינית ומשלימה את יתר השלבים. 

לא תמיד קיים סנכרון בין החשק המיני של בני הזוג: מחקרים בתחום המיניות הנשית שנערכו לאחרונה מסבים את תשומת הלב לכך שלפעמים נשים רוצות לקיים יחסי מין מתוך רצון לקירבה ולאו דווקא מתוך חשק מיני. גם בנסיבות אלו, ביכולתו של המגע הפיזי-מיני לעורר את החשק. קיים גם מצב הפוך, בו האישה מרגישה לעיתים תשוקה למין, מגיעה לעוררות ולהתרגשות מינית, אך אינה מצליחה להגיע לאורגזמה

לפעמים הגבר אינו יכול לשמור על הזקפה או שהוא סובל משפיכת זרע מהירה מדי. מצבים אלה שכיחים ורוב הזוגות נתקלים בהם בשלב כלשהו. עם זאת, אם מצבים אלה מתרחשים באופן קבוע ומתמשך, מונעים יחסי אישות או הנאה מהם או גורמים ללחץ ומועקה, הם ייחשבו להפרעה בתפקוד המיני. 

למערכות הגופניות שמעורבות בקיום יחסי המין תפקיד חשוב בעת קיום היחסים, אך לצידם יש מקום לשימת לב גם למערכת הנפשית. הלמידה ההדדית לוקחת זמן, ולא כל קושי אומר שמשהו לא תקין איתכם.  כל גבר וכל אשה בנוים אחרת ולכל זוג הדינמיקה שלו.

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

***

לקריאת נוספת במגזין גלויה

מטפלת פרטנית וזוגית ומטפלת מינית מוסמכת מטעם האגודה האמריקאית לטיפול מיני ומוסמכת בארץ על ידי איט״ם: האגודה הישראלית לטיפול מיני. היא מארחת שותפה בפודקאסט בשם ״יהדות אינטימית״ ושותפה בכתיבת הספר ״אני לדודי": מדריך לאינטימיות מועצמת לזוגות נשואים. לקריאת ראיון עם טלי רוזנבאום במדור גלוית עיניים, היכנסו>>

״אין לי אג'נדה לתקן אף אחד, אני רוצה להעניק בחדר הטיפולים שלי מרחב בטוח ומכיל״

פוסטים נוספים מאת טלי יהודה רוזנבאום

י"ז באייר תש"ף 11.5.2020
גלויה מארחת
טלי רוזנבאום
תקופת ההיריון מלווה בשינויים בגופה של האישה ובתנודות נפשיות בקרב שני בני הזוג. כיצד משפיעים הגורמים הללו על היחסים האינטימיים בין בני הזוג?
כ"ה בכסלו תש"ף 23.12.2019
גלויה מארחת
טלי רוזנבאום
המבנה האנטומי של איברי הרבייה, התהליך הפיזיולוגי של יחסי מין והדרכה להתמודדות עם בעיות אפשריות בתחום האישות - בשפה ברורה
י"א בטבת תש"ף, 8.1.2020
גלויה מארחת
טלי רוזנבאום
שינוי באורח החיים הדתי של אחד מבני הזוג יכול להוביל לקושי בזוגיות. דרכים לגשר על הפער החדש שנוצר בבית

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם