המלצות - מגזין גלויה
המלצות

המלצות מתוך לימוד אצל הרבנית שרה סגל-כץ

"

מצאנו ועודנו מוצאים את שרה כדמות וככתובת תורנית-הלכתית-פמיניסטית שחברה אלינו מהמקום שמדויק לנו בבניית ביתנו המשותף ושהרחיבה לנו את המחשבה כיצד אנו חפצים להמשיך ולבנות את ביתנו. המפגשים המשותפים שלאחר החתונה אפשרו לנו לחשוב על דילמות הלכתיות שהתעוררו ולבחון כיצד ניתן לשמר מנהגים עדתיים במרחב שאינו שיפוטי ואמפתי לרגישויות השונות. הדרכת הכלות שהחלה סביב דרישה של הרבנות בטרם הנישואין, הפכה לבחירה ולרצוננו המשותף להמשיך ולהעמיק את קשרינו עמה.

"

- אבינעם ומיכל

"

המפגש עם שרה בתקופת האירוסין היה משמעותי מאוד עבורי. העיסוק במיניות בתקופה זו עורר אצלי לחץ רב והרגשתי שאני לא מוצאת מענה מספק לקשיים שהתעוררו בי למול הדרישות ההלכתיות. הגעתי לשרה דרך חברה והיה לי כל כך פשוט לשתף אותה בתחושות שהנושאים הרגישים הללו הציפו בי. הקשב שלה, תשומת הלב והרצון הכן לתור אחר פתרון שמבקש לשים במרכז הן את הגוף וצרכיו והן את ההלכה יצרו אצלי ביטחון שאפשר לי להרפות. מצאתי מענה שנתן לי כוח רב ועיניים חדשות לראות את הדברים. אני מודה לה על כך מאוד וממליצה בחום לחברותיי ללכת להדרכה אצלה ולקבל ליווי עוטף ורגיש בתקופה עדינה זו.

"

- טל

"

התלבטתי מאד אם להגיע להדרכת כלות בכלל אבל ברגע שפגשתי את שרה נשברו כל החומות שלי. תכננתי לקבל ממנה הדרכה טכנית- את ההלכות בלבד, אבל קיבלתי כל כך הרבה יותר. הלב הפתוח של שרה, חוסר השיפוטיות והקבלה מוחלטת, נתנו לי מקום לעבד את ההכנה לחתונה. זה היה לי משמעותי מאד ואני עדיין מתייעצת איתה בכל שאלה. שמחה שהיא נותנת מרחב בכל שאלה למצוא את המקום שלי.

"

- מיכל שוורץ-בלזר

"

הייתה חוויה טובה מאד, בונה ומשמעותית. שרה הייתה כל כך עדינה, קשובה ומותאמת אליי, השילוב בין אשת הלכה ובעלת ידע מעמיק ורחב לבין הרגישות והרוך היו מדויקים ואני מאחלת הדרכה כזו לכל אישה. הגעתי אחרי רווקות ממושכת, והרגשתי שקיבלתי מתנה. היכולת להכיל מורכבות, לכבד וליצור פתיחות הופכת את עצם ההיכרות עם שרה לזכות לכל אדם, ולא רק לכלה. שרה לא שיטחה או ייפתה שום דבר, אלא נתנה פתח לשים הכל על השולחן ברוך והקשבה.

"

- יעל גולדברג אדיבה

"

חווית המפגש עם שרה הייתה משמעותית ומיטיבה. אני ממליצה לכל מי שאני מכירה להגיע אליה, זו מתנת החתונה הכי טובה שאני יכולה לתת לאחרת. ההדרכה מאד השפיעה עליי מהרבה בחינות. 

הפתיחות של שרה והגישה הכנה סייעה לי להגיע בעצמי אל הנישואין ממקום מאד בריא ופתוח. השיתוף שלה יצר אווירה נינוחה וחמה. היה משמח שהתרכזנו במה מותר ולא במה אסור. שמנו את הדגש על החיובי וזה הפך את מרכז הכובד של ההדרכה למשמח. 

הידע היה בתחומים רחבים, של מיניות בריאה, הלכה, מוגנות, והכל התחבר לתמונה אחת. יש משהו נועז בפשטות ששרה מביאה עמה. הדברים שלה משפיעים עליי עד היום, למרות שאני נשואה כבר זמן רב. 

ההדרכה נתפרה בדיוק לסיפור האישי שלי, וכך גם לחברות אחרות שלי. היו בה מימדים של טיפול פסיכולוגי  גם ברגישות, באהבה, ובעדינות גדולה היא מצליחה להתחבר ולהשפיע עליי. 

חווית הטבילה הייתה משמעותית במיוחד כי שרה גם הייתה הבלנית שלי, מה שיצר חוויה משמעותית ועמוקה. גם המפגש הזוגי הוא חשוב מאד ויוצר שפה משותפת לבני הזוג ומוסיף גם פתיחות וחיבור נוסף לקשר הזוגי בינינו. זה הפך את התכנים לשלנו ולא רק שלי ונתן לו גם מקום להביע את עצמו. במפגש עוברת חוויה של חיים בריאים שהם על פי ההלכה, ברכות ומתוך שמחה. 

המפגש אחרי החתונה כל כך חשוב ויוצר מעגליות ורצף, במקום משהו קטוע.  ההמשכיות יוצרת עוגן ותחושה שיש מישהו מאחוריי תמיד. הליווי שלה משמעותי לי עד היום, גם סביב ההריון והלידה שלי.

"

- רבקה ריקלין-חזן

"

את הרבנית שרה סגל כץ, זכיתי להכיר כמנחת קבוצת לימוד וכתיבה, שהתקיימה בבית אביחי לפני שנתיים – 'הבשר שביצירה', בשיתוף בנימין שבילי. ובקבוצת לימוד וכתיבה המתקיימת בימים אלה – 'גוף הדברים', בשיתוף עמרי שאשא.

הידע העצום במקורות היהודיים, בבחינת, בּוֹר סוּד שֶׁאֵינוֹ מְאַבֵּד טִפָּה, תכונה נאצלת אצל הרבנית, אגירה המרבה את ההבנה ואינה פוגעת בה.

בנוסף לכל אלו האוצרות, הרבנית שרה, אשת אשכולות בספרות ושירה עברית וכלל עולמית, שוזרת לנו תלמידיה, בסבר פנים יפות, וחיוך תמידי הנסוך על פניה, שעות יקרות מפז. בסדנה הנוכחית, הלימוד מלווה בטקסטים מהזוהר, שירי משוררים מפורסמים, כתיבת רצף, לימוד בחברותות, והקראת שירים וטקסטים שלנו. מקשיבה, מדריכה ומכוונת להבין, להשכיל, ולהוציא מהכח אל הפועל, טקסטים ראויים, בשירה ובפרוזה.

לא אשכח את היום שהקדישה לי מזמנה, כאשר ישבנו בבית קפה 'גרג', קראנו מספר טקסטים שלי, ובתשומת לב, הפכה כל אות ופסיק, להוציא שיר טוב. נושא הקרוב לליבה, באישיותה רבת הפעלים, נושאת את דגל – אתגר השוויון המגדרי, עושה ימים כלילות למען בנות ונשות ישראל, מלמדת, מקשיבה, מייעצת תומכת ומעצימה, ברוח הזמן ולאור עמוד ההלכה.

"

- חוה תמר דניאל

גלילה למעלה

תודה שנרשמת

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

הפניה נשלחה בהצלחה

נחזור אליך בהקדם