תבונת הגוף: המחזור החודשי, מאת: דפנה פלר - מגזין גלויה
תפריט
תפריט

״עַל זֶה הָיָה דָוֶה לִבֵּנוּ עַל אֵלֶּה חָשְׁכוּ עֵינֵינוּ״ (איכה ה׳, י״ז)
בעקבות ההתרחשויות הכואבות ומעוררות האימה בימים אלו, נאספים אל המגזין שירים, תפילות וכתיבה אישית הנכתבים בעקבות ה-7 באוקטובר 2023 נוכח ההתמודדות בעקבות התקיפה ולאורך ימות המלחמה. גם ראיונות אישיים, מתוך הכאב הגדול מתפרסמים מעת לעת.
אפשר גם לקרוא בתכנים ותיקים יותר באתר שעשויים להעניק בזמן הזה שפה וכלים להתמודדות. מוזמנות.ים לקרוא על ליווי רוחני, אבלות, יתמות, קושי, חוויה של חסרון ואמונה.
בתקווה שנתבשר בבשורות טובות! 

תבונת הגוף: המחזור החודשי

כ' באדר תש"ף 16.3.2020
קו מפריד גלויה

מרגע קבלת הוסת הראשונה, את כל הזמן במחזור. בכל פעם שמסתיים מחזור, מתחיל מחזור חדש. חלקים ערוכים מספרה של דפנה פלר "מתבגרת באהבה" בו היא מספרת לנערות מגיל 12 ומעלה מה מתרחש ברחם במהלך המחזור, על מחזור סדיר, על כאבי מחזור ועל השינוים שהמחזור מביא איתו במהלך החודש.

"מחזור" הוא תנועה שחוזרת על עצמה שוב ושוב. בטבע יש מחזורים רבים – מחזור הנשימה; מחזור הירח הנע סביב כדור הארץ; מחזור החי והצומח – הנולד והנובט, המבשיל והחוזר לאדמה; מחזור עונות השנה ועוד.

המחזור החודשי הוא תהליך מעגלי שבו רמת ההורמונים עולה ויורדת בימים קבועים פחות או יותר. בכל פעם שמחזור מסתיים, מתחיל מחזור חדש.

בסוף המחזור החודשי מופיע דימום הנקרא "וסת". הווסת נמשכת בין 2 ל-7 ימים. אורך המחזור הוא מהיום הראשון לדימום הווסת ועד ליום האחרון שלפני דימום הווסת הבא. הוא נמשך בדרך כלל בין 24 ל-35 יום, שזה פחות או יותר חודש.

בשנים הראשונות של המחזור אורכו יכול להשתנות ולהיות לא סדיר. לאורך המחזור, ההורמונים מכינים את הגוף לאפשרות של הפריה והריון. אם אין הפריה והריון – מגיעה וסת.

מחזור חודשי לבנה
צילום: samer daboul

עד איזה גיל מקבלות מחזור

רוב הנשים ממשיכות להיות מחזוריות עד גיל 45-55. לאחר מכן האשה נכנסת לתקופה הנקראת "גיל המעבר" שבה המחזור נפסק לאט-לאט והיא עוברת לשלב הבא בחייה.

ניתן לכנות את השלב הבא בשם "גיל הַמֵּעֵבֶר" במקום "גיל הַמַּעֲבָר" או "גיל הבשלות" במקום "גיל הבלות". מדוע?

כי בשלב זה מגיעה בשלות לראות מֵעֵבֶר לנקודת המבט שהיתה עד עכשיו. הנשים בשלב זה עשירות בנסיון, בידע ובחכמת חיים, וחלקן אף מלאות בכוח ובאומץ לעשות את מה שלא עשו עד כה בחייהן.

מבנה הרחם - מגזין גלויה

המחזור החודשי – באופן מפורט

המחזור מתחיל ונגמר עם הוסת. הוסת היא הדם המתרוקן מהרחם.

הביצית מתפתחת

בזמן הוסת ובימים שלאחריה עולה כמות ההורמון הנקרא "אסטרוגן" בשחלה ובדם. האסטרוגן מכיל את הגוף לאפשרות של הפריה. הוא מעביר מסר לגוף לרפד את הרחם ולעורר חלק מהביציות שנמצאות בשחלה. הביציות מתפתחות ובתוך כמה ימים ביצית אחת (בדרך כלל) הופכת לבשלה וגדולה יותר מיתר הביציות.

הביציות מבשילות בשחלה

הבשלת הביציות נמשכת כמה ימים. שיא ההבשלה מתרחש ב 3-5 ימים מיוחדים הנקראים "חלון הפוריות". חלון הפוריות הוא הימים שבהם יש בגוף תנאים המאפשרים ליצור הפריה (הריון). 

בחלון הפוריות מתרחש אירוע חגיגי הנקרא "ביוץ". ביוץ הוא מצב שבו הביצית הבשלה והגדולה מכולן פורצת באופן פלאי מהשחלה, קופצת אל הלא נודע ונאספת בעזרת ה"ידיים" של החצוצרה. היא מתיישבת בחצוצרה עד 24 שעות. כל זה מתרחש כשבועיים לפני הוסת.

המחזור החודשי
צילום: Sergiu Vălenaș

ביצית הביוץ יוצאת מהשחלה לחצוצרה

אם ביצית הביוץ תבחר בזרע אחד שיגיע אליה מבין כל הזרעים, תפתח לו פתח ותתחבר אליו, יתכן שתהיה הפריה ויתחיל הריון. במצב כזה הביצית המופרית תיסע כשבוע בחצוצרה לכיוון הרחם, שם ההריון יתפתח.

אם ביצית הביוץ היושבת בחצוצרה לא תפגוש בזרע, היא תצא מכלל פעולה ותתפרק.

בין כך ובין כך, אחרי הביוץ הגוף עדיין לא יֵדע אם יש או אין הפריה, לכן הוא תמיד יתכונן להריון – אפילו כשאין הריון. בהמשך השבועיים הבאים של המחזור יופרש בשחלה ובדם הורמון הנקרא "פרוגסטרון". הפרוגסטרון אחראי להמשיך את מלאכת ריפוד הרחם ברקמת כלי דם וחומרים נוספים היוצרים "עריסה לתינוק".

תפקיד העריסה הוא לשמור על העובר, לספק לו מצע לגדול בו ולשמור על חום גופו.

אם יש הריון, הגוף ימשיך לרקום את העריסה במשך 9 חודשים. אם אין הריון, לאחר כשבועיים מהביוץ הגוף ידע זאת ויבין שכרגע אין צורך בעריסה. הוא יפרום אותה וישחרר את הדם. זהו דם הווסת.

הדם המתרוקן

באותו רגע שהעריסה נפרמת והדם משתחרר – מתחיל לו מחזור חדש.

מהו מחזור מסודר

מחזור בריא, מוסת עד וסת, נמשך בדרך כלל 24 עד 35 יום. בכל פעם שאת מקבלת את הוסת, מומלץ לצייר סימן קטן ביומן, למשל פרח אדום, על מנת שתוכלי לעקוב כמה זמן נמשך כל מחזור. מבחינה רפואית, את אינך אמורה לקבל בדיוק באותו התאריך בכל חודש, כמה ימים לכאן או לשם עדיין נחשבים למחזור מסודר.

המחזור וסדירותו הם ראי לבריאות שלך

בשנתיים הראשונות של המחזור, נורמלי שיהיו מחזורים לא סדירים. הגוף צריך את הזמן שלו להיכנס לתלם. אם המחזור שלך לא סדיר, דעי שזה נפוץ אך כדאי לברר את הסיבה לכך. סיבה אפשרית היא למשל עיסוק אינטנסיבי בספורט המשפיע על הורמוני המחזור. סיבה אחרת היא מחסור במרכיבי תזונה. המזון מייצר בגוף את אבני הבניין ליצירת ההורמונים ולכן מחסור הנובע מאכילה של מזונות לא מגוונים או מדיאטה לא מאוזנת עלול לפגוע בסדירות המחזור.

תזונה מסודרת ובריאה, פעילות גופנית מאוזנת ושעות שינה מספיקות יכולות לסייע במקרים רבים להסדרת המחזור.

סיבות אחרות לאי-סדירות יכולות להיות לחץ ומתח, קושי להרפות שליטה או רגשות עמוקים שמטרידים אותך. במקרה כזה כדאי לשקול להתייעץ עם אשת מקצוע.

כאשר לא ברור מדוע יש אי-סדירות חשוב לקבל אבחנה רפואית. באבחנה כזו יתכן שלא יימצא דבר וייתכן שתימצא "הפרעה הורמונלית". הפרעה הורמונלית היא חוסר איזון של ההורמונים המתבטא בדרכים שונות. הפרעה הורמונלית היא תופעה נפוצה מאוד והיא אינה צריכה להדאיג אותך, אך כדאי לעקוב אחריה ולטפל בה. כיום מוצעות דרכים שונות לטיפול ברפואה הרגילה וברפואה הטבעית.

כאבי מחזור כאבי וסת - מגזין גלויה

כאבי מחזור

כאב בזמן הוסת יכול להיות עניין לא פשוט בכלל. יש נשים שסובלות מאוד, יש נשים שסובלות לפעמים ויש נשים שלא מרגישות דבר. הסיבה לכאב היא שבימים אלו של סוף המחזוריות, הרחם פועם ומתכווץ כדי לשחרר ממנו את הדם (דם ה"עריסה") וכדי להתחיל מחזור חדש.

הרחם ממוקמת במרכז הגוף – בין הבטן לבין הגב. לכן כאבי המחזור עלולים להיות מורגשים גם בבטן וגם בגב. עוצמת הכאב יכולה להיות קשורה בכמה סיבות:

 • גנטיקה
 • הורמונים – יש למשל נשים שיש בגופן כמות גבוהה של הורמון הנקרא פרוסטגלנדין F2 אלפא המגביר את התכווצויות הרחם
 • הפרעה הורמונלית
 • תזונה דלה או לא מאוזנת
 • מתח או רגשות לא נעימים האצורים בגוף וברחם
 • מחסור במים בגוף
 • אנדומטריוזיס
מחזור דפנה פלר
צילום: Brennan Ehrhardt

איך להתמודד עם כאבי מחזור?

כאבים הם איתותים שבאים לספר משהו על הגוף או על הנפש ומבקשים מאיתנו לשים לב. כאב ברחם מזמין להתבונן ולשאול האם גם לאמא וגם לסבתא היו כאבי מחזור? האם יתכן שיש קשר לתזונה שלי? האם ייתכן שהכאבים קשורים ליחס הרגשי שלי אל המחזוריות או אל הגוף שלי (כמובן ייתכן שאין קשר)? מה הגוף שלי מבקש ולמה אני זקוקה כדי לטפל בעצמי?

אם נכבד את הגלים המאפיינים את המחזוריות, למשל אם נקשיב לצורך לתקשר עם החוץ בימים מסוימים ולצורך בהתכנסות בימים אחרים, ייתכן שהכאב ברחם יתאזן.

אם את סובלת מהכאב, אל תשבי בחיבוק ידיים. יש מה לעשות! ברפואה הרגילה וברפואה הטבעית יש אפשרויות שכדאי להכיר ולבחור מתוכן את הדרך הטובה ביותר בשבילך להקל את הכאב:

 • התייעצות עם רופא/ה. כדורים נגד כאבים או כדורים אנטי-דלקתיים מאפשרים הקלה גדולה ומשמעותית עבור נשים רבות, בפרט אם הן יודעות לזהות את הזמן שבו צפוי שיא הכאב ואם הן לוקחות כדור מבעוד מועד. עם זאת, כדור הוא פתרון נוח ומהיר וכאשר הוא הופך ל"אוטומט" או לפתרון האחד והיחיד, הוא מרחיק את האפשרות להקשיב ולעבוד עם הגוף בדרכים נוספות, שחלקן נוגעות בשורש הכאב.
 • תזונה בריאה וטובה. כדאי לאכול באופן מסודר שלוש ארוחות ביום ומתוכן לפחות ארוחה אחת מבושלת ומגוונת. כדאי להימנע מצריכת מזונות מתועשים ועתירי שמן. יש נשים שמוצרי חלב או קפאין, המצוי בשוקולד, בקולה, בקפה וכד' – מגבירים אצלן את הכאב. כדאי לבדוק אם הפחתה של מוצרים אלו מביאה להקלה. ניתן כמובן גם להתייעץ עם תזונאי/ת או עם נטורופת/ית מוסמכ/ת.
 • נטילת תוספי מזון או צמחי מרפא (כגון ויטמון E, ויטמין B6, מגנזיום גליסונייט, שמן דגים וכו') בהתייעצות עם אנשי מקצוע ובהדרכתם.
 • שימוש בשיטת ריפוי הניתנות על ידי מטפלים מוסמכים – דיקור, שיאצו, רפלקסולוגיה, יוגה נשית, תרגילי התעמלות למערכת הפוריות, עיסוי הרחם.
 • למידת שיטה לריקון הוסת הרוקמת קשר של הקשבה בינך לבין הגוף והרחם שלך.
 • ריקוד, תנועה או התעמלות המזרימים דם ומשחררים את רצפת האגן.
 • הפחתת מתח וחרדה, תוך קבלת עזרה רגשית אם יש צורך.
 • חימום הבטן התחתונה או הגב התחתון בבקבוק חם, באמבטיה חמה וכד'.
 • קשירת מטפחת סביב הבטן התחתונה ה"אוספת" את הכאב.
 • שחרור הכאב באמצעות עבודה עם הקול.

במקרים של סבל ממשי, יתכן שיוצע לך טיפול הורמונלי המנטרל את פעילות מערכת הפוריות, דוגמת גלולות למניעת הריון. אם הדרכים האחרות המוצעות כאן לא יעזרו לך – תוכלי לשקול זאת.

תרגיל:

שבי בישיבה מזרחית (רגליים שלובות) על הרצפה.
נשמי נשימות עמוקות וכווני אותן לאזור הבטן התחתונה.
דמייני שאת אוחזת בשתי ידייך בכף גדולה ומערבבת תבשיל בקדירה.
הניעי את ידייך בתנועות עגולות, גדולות ואיטיות של ערבוב, ותוך כדי כך הרגישי את הגב, את הבטן, את החזה ואת רצפת האגן רוקדים במעגל. הרגישי את התנועה המשחררת ברחם שלך.
הקטיני אט-אט את המעגלים ואת התנועה ואספי את התחושה בחזרה אל גופך.

הוסת, אף שהיא עלולה להיות מלווה בכאב או בחוסר נוחות, היא סימן לבריאות ולא למחלה.

שתייה כאבי מחזור
צילום: Dayne Topkin

סימנים מחזוריים נוספים

נוסף על הסימן שכדאי לסמן ביומן בכל פעם שאת מקבלת את הוסת, כדאי לך גם לפרט תחושות ותופעות שאת חווה כדי שתוכלי לעקוב אחריהן:

מצבי רוח, תיאבון, חשק למתוק, עייפות, נדודי שינה, שינוים בהפרשות, שינויי לחות ויובש בשיער ובעור, גודש בחזה, חדות חושים או חדות בחשיבה בזכרון, יצירתיות, שינוים בקול, פצעונים, כאבים ראש ועוד.

אם תעקבי בהתמדה, יתכן שתגלי שתחושות ותופעות אלו מגיעות בכל פעם בימים קבועים – במחזוריות.

לדוגמה, חשק לאוכל מתוק מאפיין נערות ונשים רבות לקראת הוסת ובמהלכה. הירידות ההורמונליות בימים האלה יכולות לגרום לחולשה ולירידה במצב הרוח והסוכר גורם לגוף להפריש חומרים הנותנים לכמה רגעים תחושה של מצב רוח טוב.

גם גודש בחזה ובאיברים אחרים מאפיין נערות ונשים בימים שלפני הווסת. הגודש מגיע כי הגוף "התכונן להריון" וצבר נוזלים שיעזרו בתהליך. כאשר הגוף מבין שאין הריון וכאשר מגיעה הוסת, נוזלים אלו משתחררים.

דוגמה נוספת היא העלייה בחדות החשיבה והזיכרון בימים הפוריים. בימים אלו נערות ונשים רבות מרוכזות יותר וחדות יותר בלמידה שלהן, מנתחות מצבים יותר טוב ומתנסחות יותר בקלות. האסטרוגן, הגבוה בימים אלו, בונה במוח קשרים המשפרים את התפקוד שלו. זאת לעומת ימי הוסת שבהם האינטואיציה, הידיעה העמוקה "מהבטן", באה לידי ביטוי באופן עוצמתי יותר.

נוסף לכך, בכל מחזור מתקיימים בגוף שלושה סימנים הנקראים "סימני הפוריות" שאפשר לקרוא עליהם עוד בספר או לעקוב אחריהם באמצעות שיטת המודעות לפוריות.

חשק למתוק מחזור
צילום: Erol Ahmed

הקשיבי לגוף שלך

מרגע קבלת הוסת הראשונה, את במחזור כל הזמן. הגוף עובר שינויים לאורך החודש ושינויים אלו משפיעים על גופך ועל התפקוד היומיומי שלך. במחזור יש עונות המתחלפות בך ויש ימים בהם עולים בך תכנים מעומק הנפש – המבקשים תשומת לב וריפוי.

הלמידה את גופך וההיכרות איתו מאפשרות קשב עמוק אליו, התנהלות טובה יותר במהלך החודש ושמירה טובה יותר על עצמך.

מתוך מתבגרת באהבה: מדריך לנערות מאת דפנה פלר, בהוצאת ידיעות אחרונות

***

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

עובדת סוציאלית, מחברת הספר "מתבגרת באהבה: מדריך לנערות", מנחה לשיטת המודעות לפוריות, מנחת נוער, מורים והורים לחינוך למיניות בריאה וממייסדות התחום בבתי הספר הדתיים בארץ.

לאתר של דפנה פלר.

תוכן נוסף מהמגזין:

ח' בשבט תשפ"א 21.1.2021
מאת
צוות גלויה
⏱️ 4 דקות קריאה
בערב העיון המקוון שנערך לכבוד שנה לפעילות מגזין גְּלוּיָה השתתפו מורות הלכה שונות. סיכום האירוע ומעט מן העושר והדברים שנאמרו במעמד מרגש זה
מאת
צוות גלויה
המפגש בין רפואה ומגדר מעורר חוויות שונות - בין קונפליקטואליות, לבין תחושת רווח והצלה. המבט ההיסטורי על דפוסים שהיו לבין בקשת דפוסים בהווה - מעלים צורך בדיון צומת זה באמצעות מאמרים, שירים וכל יצירה אחרת.
י"ג בכסלו תשפ"ד 26.11.2023
מאת
צוות גלויה
רשומה אינפורמטיבית זו מבקשת להנגיש בצורה מהירה ופשוטה מקורות מגוונים עבור אלו המבקשים.ות ללמוד וללמד, לדון ולקיים שיח משמעותי, להיפגש עם התוכן המורכב הקיים בטקסט ואף לקיים טקסים או תפילות לשם התמודדות ותיקון קהילתי ו/או אישי.
כ׳ בסיוון תשפ״ב 19.6.2022
גלויה מראיינת את
יפה צוקרמן
גלויה שמחה לראיין את יפה צוקרמן ולשמוע על העשיה שלה בתחום המיניות הבריאה ועל תובנות שמלוות אותה בפעילותה בהדרכות ובנוכחות ברשתות החברתיות
מאת
צוות גלויה
מגזין גלויה שמח להתחדש בתכנים הממשיכים את רוח הדברים העולים מן הכתוב בו, מרגע היווסדו עם כותבות וכותבים מרובים, כל זאת על מנת לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס.
י"ד באלול תש"ף 3.9.2020
מאת
צוות גלויה
במסורות רבות, טקס החתונה מתחיל בטקס החִינָה. לטקס פנים רבות כמספר הקהילות שחוגגות אותו ומביאות עמן מסורות עתיקות כמו גם חידושים של הדורות האחרונים.

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם