שמ״פ: על שיטת המודעות לפוריות, מאת: הרבנית שרה סגל-כץ - מגזין גלויה
תפריט
תפריט

״עַל זֶה הָיָה דָוֶה לִבֵּנוּ עַל אֵלֶּה חָשְׁכוּ עֵינֵינוּ״ (איכה ה׳, י״ז)
בעקבות ההתרחשויות הכואבות ומעוררות האימה בימים אלו, נאספים אל המגזין שירים, תפילות וכתיבה אישית הנכתבים בעקבות ה-7 באוקטובר 2023 נוכח ההתמודדות בעקבות התקיפה ולאורך ימות המלחמה. גם ראיונות אישיים, מתוך הכאב הגדול מתפרסמים מעת לעת.
אפשר גם לקרוא בתכנים ותיקים יותר באתר שעשויים להעניק בזמן הזה שפה וכלים להתמודדות. מוזמנות.ים לקרוא על ליווי רוחני, אבלות, יתמות, קושי, חוויה של חסרון ואמונה.
בתקווה שנתבשר בבשורות טובות! 

שמ״פ: על שיטת המודעות לפוריות

ז' בכסלו תש"ף 5.12.2019
קו מפריד גלויה

שיטת המודעות לפוריות היא שיטה טבעית ופופולרית ונשים רבות נעזרות בה. אלו עיקריה:

שיטת המודעות לפוריות (שמוכרת גם בראשי התיבות שמ"פ) היא שיטה המשמשת לזיהוי של הימים הפוריים במטרה להיכנס להריון, או להימנע מכניסה להריון. השיטה הפכה מוכרת בשנים האחרונות בעקבות מגמות של צמצום שימוש בהורמונים ועם השיח המתפתח על נזקי הגלולות ולא רק יתרונותיהן והרצון לפנות לאפיקים אחרים, לא הורמונליים.

השיטה היא אמנם טבעית ומשיבה אל שימת לב אל הגוף, אבל מבוססת מחקר. שיטת המודעות לפוריות טבעית פותחה בעקבות מחקרים מדעיים שחקרו את התנודות ההורמונליות, והשפעותיהן על גוף האישה. טוני וושלר היא מחלוצות השיטה, שכתבה את אחד הספרים החשובים אודותיה והפכה אותו לנגישה עבור נשים רבות. היתרון של שיטת המודעות לפוריות על פני שיטות טבעיות אחרות היא שבניגוד בניגוד לשיטות טבעיות רבות – היא מוכחת ומבוססת.
בקרב שומרות הלכה השיטה פופולרית במיוחד, מכיוון שמעבר לרצון עקרוני להימצא בקשב אל הגוף ושינוייו ונשים שומרות טהרה מחוייבות להימצא בקשר ובתשומת לב אל המחזוריות שלהן בכל מקרה. יש משומרות הטהרה שכלל לא יזדהו עם השיטה ויתרגמו את הלכות הנידה לשאלת טמא-טהור ללא חוויה רגשית של שימת לב, ויש מהן שיחוו את החיוב ממילא לעקוב אחר הפרשות הגוף ותחושותיו כקשב פנימי ומעקב שמשתלב עם המודעות שהשיטה מעודדת ואולי אף ימצאו קשרים הדדיים שיזהו כחכמת הגוף בשני הנתיבים.

שיטת המודעות לפוריות טבעית - הרבנית שרה סגל-כץ Rabbanit Sarah Segal-Katz
צילום: Micah Hallahan

על אף שכאמור השיטה פופולרית בהקשר של הריון, במהותה שיטת המודעות לפוריות אינה שיטה למניעת הריון, וגם לא לזיהוי ביוץ אלא שיטה שמאפשרת מודעות והתכווננות לגוף האישה בהתאם לתקופה בה היא נמצאת ומסייעת לזהות את חלון הפוריות של האישה.
עבור נשים רבות השיטה מהווה כלי משמעותי ומפנה בחוויה הפיזית והעקרונית של הוסת והביוץ ובחוויה הנפשית והגופנית של מחזוריות האישה.

ההבנה מתי אישה מבייצת, ביחד עם המודעות להשפעות הביוץ על הגוף והנפש, יכולה לסייע לנו להתמודד עם כל השינויים שהמחזור החודשי מביא עמו, גם אם אינם קשורים באופן ישיר לווסת, להריון או למניעתו. אישה הסובלת ממיגרנות באופן קבוע, למשל, תוכל להגיע לבירור אצל רופא מומחה ולטפל במיגרנות כאשר מתרחשות, אך הטיפול יהיה מדויק ויעיל יותר כאשר תדע, למשל, שהמיגרנות תוקפות אותה סביב הביוץ.

מטרת השיטה היא לזהות את הימים הפוריים של האישה, ובהתאם לכך לקיים יחסי מין (אם המטרה היא לנסות להכנס להריון) או להשתמש באמצעי מניעה משלים (אם לא מעוניינים בהריון). יעילות שיטת המודעות לפוריות כאמצעי למניעת הריון היא בין 80-98% בשימוש מיטבי, אך על מנת להשתמש בה באופן מיטבי נדרשת מהאישה תשומת לב והקפדה על רישום הסימנים בטבלה ייעודית, על מנת לראות את השינויים העדינים שחלים בגופה.

עבור זוגות שומרי הלכה שמבקשים לתכנן את הילודה בחיי הזוגיות שלהם וחפצים שלא להשתמש באמצעי מניעה הורמונליים ושגם קונדום איננו אפשרות מבחינתם, תהווה שיטת המודעות לפוריות סיוע למניעה ובתקופות של בקשת פריון השיטה תסייע לזהות את חלון הפוריות ביחס לטבילה.

שיטת המודעות לפוריות - הרבנית שרה סגל-כץ Rabbanit Sarah Segal-Katz
צילום: Icons8 Team

איך עובדת שיטת המודעות לפוריות?

שיטת המודעות לפוריות מתבססת על היכרות של אישה עם גופה באמצעות מעקב אחר שלושה מאפיינים פיזיים שמשתנים לאורך המחזור החודשי: חום השחר, נוזלי צוואר הרחם וצוואר הרחם. 

חום השחר: חום השחר הוא טמפרטורת הבסיס של הגוף, אותה את מודדת כשאת מתעוררת. הסיבה למדידת חום השחר היא ששינויים בו יכולים לשקף שינויים רחבים יותר בגוף. כף למשל, חום הגוף עולה לאחר הביוץ (ולעיתים לקראת הווסת הוא יורד). השינוי הוא קטן, בסביבות שלוש עד חמש עשיריות המעלה. הסיבה שבודקות את הטמפרטורה בבוקר לפני הקימה מהמיטה ולאחר שלוש שעות שינה רצופות לפחות היא כדי שהמדידה תושפע כמה שפחות מגורמים סביבתיים. גם גורמים פנימיים כמו עיכול, מאמץ, התרגשות יכולים לשבש את החום.

הפרשות מצוואר הרחם: בימים הפוריים של האישה, נוזלי צוואר הרחם מסייעים לזרע להגיע במהירות אל צוואר הרחם. המרקם והכמות של הנוזלים שונה מאלו של הנוזלים המופרשים בימים הלא פוריים של האישה, וכך גם ריחם וטעמם. בימים הלא-פוריים, רמת החומציות בהפרשות עולה והזרע לא יכול להתקיים בתוכן זמן רב. על מנת לזהות את הימים הפוריים נדרשת האישה לעקוב באופן רציף אחרי נוזלי צוואר הרחם ולשים לב לשינויים בהם.

צוואר הרחם הוא פתח ברחם, שממוקם בחלקו התחתון. לקראת הביוץ הצוואר נפתח מעט ולכן ניתן להרגיש אותו באמצעות האצבעות. בימים הלא פוריים הצוואר יורד מטה בתקופה הלא פוריה, הוא מתקרב אל פתח הנרתיק ולכן יהיה קל יותר לחוש אותו אז. שינוי נוסף הוא המרקם: בימים הפוריים מרקם צוואר הרחם יהיה רך יותר. בדיקת צוואר הרחם היא מעט יותר פולשנית והשינויים שבו יותר קשים למדידה מאשר שני הפרמטרים הקודמים ולכן הבדיקה אינה הכרחית על מנת להשתמש בשיטה.

בקריאה ראשונית ייתכן והכל נשמע מורכב ודורש תשומת לב רבה, אך לאחר כמה חודשי הסתגלות נדרשות דקות ספורות בכל יום על מנת להצליח ביישום השיטה.

שיטת המודעות לפוריות בישראל

 המעוניינות להעמיק בשיטה יכולות ללמוד כיצד ליישם אותה בקורס אצל מיכל שונברון, שגם הביאה את השיטה לארץ, או אצל אחת המדריכות שמיכל הכשירה. אפשרות נוספת היא על ידי קריאה בספר 'שיטת המודעות לפוריות' (שקיים בעברית). יש בספר פרקים שעוסקים בשיטה עצמה ומסבירים כיצד לעקוב אחרי הימים הפוריים באמצעות הפרמטרים השונים, אך גם פרקים שעוסקים בנושאים המשיקים לכך, למשל זיהוי הבעיה במקרים של קושי להכנס להריון, ופירוט על גיל המעבר והתמודדות עם תקופה זו. ניתן גם להיעזר בלקסיקון שיצרה שונברון ובאתר המתעדכן שלה.

אנטומיה אינטימית - איורים
איור: אנטומיה אינטימית www.IntiMeArt.co.il

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

***

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

כלות וזוגות ממליצים על מרכז גלויה

קו מפריד גלויה

היוזמת והמנהלת של מרכז גלויה ושל מגזין גלויה.
מורת הלכה, מדריכת כלות וזוגות ובלנית.
חברה בארגון הרבנים והרבניות ״בית הלל״, עמיתה ב״רבנות ישראלית״ במכון הרטמן ומנהלת מיזם ״ברית אמונים״.
עמיתה בכולל ההלכה של ישיבת מהר״ת.
אקטיביסטית בתחום של יחסי דת ומדינה.
מנחה קבוצות לימוד בית מדרשי וכתיבה יצירתית.

שרה נשואה לאדם ואם לשלושה, גדלה וחיה כמעט כל חייה בירושלים. מתגוררת עתה בניו יורק.

לאתר האישי של הרבנית שרה>>
לקריאה נוספת על הרבנית שרה במגזין גלויה>>
לעמוד הפייסבוק של הרבנית שרה>>
ליצירת קשר עם הרבנית שרה>>

פוסטים נוספים מאת הרבנית שרה סגל-כץ

כ"ט בטבת תשפ"ב 2.1.2022
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
האם היא יכולה לתת לחתן טבעת? ומה הם המשפטים העומדים לרשותה כדי לבטא את רצונה להתקדש? אפשרויות של פעולה ותגובה מצד הכלה לצד עיון הלכתי בסוגיה.
ד' בסיון תש"ף 27.5.2020
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
בִּקַּשְׁנוּ לְהִתְמַסֵּר / מִבַּעַד לְעָרְלַת הַיָּמִים
י"ט בכסלו תש"ף 17.12.19
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
ההחלטה לגשת לסיוע עשויה להיות קשה יותר בגלל הגבולות המטושטשים בין הדרכה, ייעוץ וטיפול. השורות הבאות מנסות ליצור סדר בנושא:
כ"ה בסיון תש"ף, 17.6.20
מאת
צוות גלויה
מגזין גלויה חוגג חצי שנה ואנחנו רוצות לספר לכם קצת ולהודות לכם מאוד על כל הטוב שהיה עד כה.
י"ז בשבט תש"ף 12.2.2020
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
בתוך ההכרעה לחיות חיי תורה ומצוות ולקיים את מצוות הטבילה, חשובה לא פחות ההכרעה מהי הטבילה הנכונה והמיטיבה עבור כל אחת ואחת.
י"ז באלול תש"ף, 6.9.2020
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
⏱️ 4 דקות קריאה
הצעה להתבוננות וחלופות ניסוח שונות שעשויות לסייע בעצם הודעת ההיאסרות בעקבות נידה

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם