המדריך המלא לדיאפרגמה: התאמה, הלכה ושימוש מיטבי, מאת: לי מלר - מגזין גלויה
תפריט
תפריט

״עַל זֶה הָיָה דָוֶה לִבֵּנוּ עַל אֵלֶּה חָשְׁכוּ עֵינֵינוּ״ (איכה ה׳, י״ז)
בעקבות ההתרחשויות הכואבות ומעוררות האימה בימים אלו, נאספים אל המגזין שירים, תפילות וכתיבה אישית הנכתבים בעקבות ה-7 באוקטובר 2023 נוכח ההתמודדות בעקבות התקיפה ולאורך ימות המלחמה. גם ראיונות אישיים, מתוך הכאב הגדול מתפרסמים מעת לעת.
אפשר גם לקרוא בתכנים ותיקים יותר באתר שעשויים להעניק בזמן הזה שפה וכלים להתמודדות. מוזמנות.ים לקרוא על ליווי רוחני, אבלות, יתמות, קושי, חוויה של חסרון ואמונה.
בתקווה שנתבשר בבשורות טובות! 

המדריך המלא לדיאפרגמה: התאמה, הלכה ושימוש מיטבי

י"ז באלול תש"ף 6.9.20
קו מפריד גלויה

דיאפרגמה היא אמצעי מניעה רב פעמי ולא הורמונלי שמתאים לזוגות שומרי הלכה. מתאמת הדיאפרגמה לי מלר כתבה מדריך עם מה שצריך לדעת על דיאפרגמה, על השימוש בה, למה היא מתאימה ועל פגישת ההתאמה

תכנון המשפחה ומניעת הריון הם נושאים שמעסיקים נשים וזוגות מאז ומתמיד. הגישה לנושא לא תמיד קלה ולעיתים עולות התלבטויות ושאלות רבות בנושא. בין אם מדובר באישה לאחר לידות רצופות, זוג צעיר, הוראה רפואית שאוסרת לאישה להיכנס להריון או כל סיבה אחרת, הרצון או הצורך למנוע הריון מעוררים אצל נשים וזוגות רגשות רבים.

ההחלטה למנוע הריון היא אישית ורגישה, וחשוב שאנשי המקצוע שפוגשים את האישה בשלב זה יהיו מודעים למצב הספציפי של האישה או הזוג. חשוב להגיע לכל שיחה ולכל פגישה עם הבנה, רגישות וכלים המייצרים סביבה של ביטחון לאישה כדי לתמוך בה ולעזור לה לבחור אמצעי מניעה שמתאימה לה.

מצד הזוג, חשוב לדעת כי ישנם סוגים רבים של אמצעי מניעה ולא כל אחד מתאים לכל אישה. חשוב ללמוד ולברר לגבי האופציות הקיימות ולפעמים להתייעץ עם גורם מקצועי לפני בחירת אמצעי המניעה. אמצעי המניעה הקיימים כיום הינם שונים ומגוונים, ופועלים פעולות שונות. ישנם אמצעים הורמונליים מסוגים שונים כמו גלולות, טבעת נרתיקית, זריקות והתקן תוך רחמי הורמונלי. בנוסף ישנם סוגים שונים של אמצעי מניעה שאינם הורמונליים כמו התקן נחושת, כובעון ספוג ודיאפרגמה. ניתן להשתמש גם בקוטלי זרע, וכן ישנן גישות שונות למעקב אחר ימי הפוריות.

מה זאת דיאפרגמה

הדיאפרגמה היא אחת האופציות לאמצעי מניעה הלכתי, שאינו פולשני, ללא הורמונים ובשליטה מלאה של האישה.

היא מעוצבת ככיפת גומי עגולה העשויה מלטקס או סיליקון ומוקפת בקפיץ מוסתר שחוסם את הצוואר רחם. כך היא יוצרת חיץ ולא מאפשרת מעבר של תאי זרע לרחם דרך צוואר הרחם. מומלץ לשלב את השימוש בדיאפרגמה עם שימוש בקוטל זרע, משום שקוטל הזרע מנטרל את יכולת הזרע לנוע לעבר צוואר הרחם ומגדיל את הסיכויים למניעת ההיריון. ניתן להשתמש בדיאפרגמה בשילוב עם חומרי סיכה.

יש כמה סוגי דיאפרגמות, כשהנפוצים עם דיאפרגמה "רגילה" (או "קלאסית"), שמגיעה במספר מידות; ודיאפרגמה מסוג קאיה, שמעוצבת אחרת ואמורה להיות בעלת מידה אוניברסלית.

דיאפרגמה
צילום: יח"צ

ההיסטוריה של הדיאפרגמה

מניעת הריון על ידי חסימה פיזית של צוואר הרחם היא רעיון עתיק. בכל מיני תרבויות במהלך ההיסטוריה ניסו לחסום את הכניסה לרחם על מנת למנוע הריון. אם זה היה על ידי עלים למיניהם, חצאי לימון או אמצעים ורעיונות שונים. הדיאפרגמה עצמה נוצרה בעקבות המצאת גומי במאה ה-19. זמן קצר לאחר יציאתו של החומר החדש לעולם, פיתח גניקולוג בשם האס את הדיאפרגמה הראשונה, ובארצות הברית פיזיקאי בשם בליס פוט עיצב ומכר דגם ראשוני של הדיאפרגמה.

מאז המצאתה, הפופולריות של הדיאפרגמה ידעה עליות וירידות. כיום, כשנשים יותר מודעות לגופן וישנה תנועה של חזרה לאמצעים טבעיים, נשים רבות בוחרות בדיאפרגמה כאמצעי המועדף עליהן, משום שזהו אמצעי מניעה טבעי שאינו מתערב במערכת האנדוקרינית ובמערכת ההורמונלית של האישה.

איך משתמשים בדיאפרגמה?

האישה מחדירה את הדיאפרגמה לנרתיק מיד לפני המגע המיני או כמה שעות לפניו. יש להשאיר את הדיאפרגמה במקומה 6-8 שעות לאחר קיום יחסי מין. אם בני הזוג מעוניינים לקיים יחסים פעם נוספת וטרם עברו 6-8 שעות, מומלץ להכניס עוד קוטל זרע מבלי להוציא את הדיאפרגמה. לאחר השימוש יש לשטוף את הדיאפרגמה עם מים וסבון.

למי הדיאפרגמה מתאימה?

 • נשים וזוגות צעירים המעוניינים למנוע הריון לפני הבאת ילדים לעולם.
 • נשים לאחר לידה שבוחנות מחדש את אמצעי המניעה המתאים להן.
 • נשים בגיל המעבר, בעלות סיכוי נמוך לכניסה להריון, שמעדיפות פתרון קל, מקומי, יעיל, לא פולשני ולא הורמונלי שאין לו תופעות לוואי.

יתרונות השימוש בדיאפרגמה:

 • בשימוש נכון, היא יעילה ב-85%-92% מהמקרים.
 • ההשפעה שלה היא מקומית: ללא הורמונים או אביזרים קבועים בתוך גוף האישה.
 • אמצעי מניעה רב פעמי, ויכולה לשמש את האישה במשך שנים.
 • השימוש בדיאפרגמה נמצא בשליטה מלאה של האישה והיא אינה תלויה בבן הזוג או ברופא.
 • אינה פוגעת בחשק המיני או בהנאה.
 • ניתנת להחדרה במהירות כך שהיא שומרת על הספונטניות של האקט המיני.
 • מתאימה לזוגות דתיים ושומרי הלכה

חסרונות השימוש בדיאפרגמה:

 • דרושה הדרכה כדי ללמוד כיצד להחדיר את הדיאפרגמה ולהניח אותה צמוד לצוואר הרחם. ההדרכה מתבצעת על ידי המתאמת ממנה תרכשי את הדיאפרגמה.
 • היא אינה מגינה מפני הידבקות במחלות מין ומפני זיהומים.
 • הדיאפרגמה אינה מתאימה למי שרגישה ואלרגית ללטקס, סיליקון או קוטל זרע.
 • ישנה שכיחות מעט גבוהה מהרגיל בזיהומים בדרכי השתן אצל נשים המשתמשות בדיאפרגמה. מסיבה זו השימוש בדיאפרגמה אינו מומלץ לנשים עם זיהומים חוזרים בדרכי השתן.
 • הדיאפרגמה לא מתאימה לנשים עם צניחת רחם, צניחת שלפוחית שתן, צניחת הקיר האחורי של הנרתיק, קירות נרתיק רפויים ומנח רחם אחורי.
דיאפרגמה אמצעי מניעה
צילום: Glen Carrie

כמה נקודות שחשוב לזכור בנוגע לדיאפרגמה:

 • אמנם הדיאפרגמה היא אמצעי מניעה רב פעמי שיכול לשמש את האישה במשך שנים, אך חשוב לבצע התאמה חוזרת אחרי כל לידה וכן לאחר עליה או ירידה במשקל של 4-5 ק״ג.
 • הדיאפרגמה אינה מונעת מחלות מין.
 • חשוב להוציא את הדיאפרגמה אחרי 8 שעות. מומלץ לא להשאיר אותה בפנים יותר מ24 שעות.

דיאפרגמה בהתאמה אישית

משום שגופה של כל אישה הוא אחר והמיקום של צוואר הרחם שונה מאישה לאישה, ישנן מידות שונות וסוגים שונים של דיאפרגמות. חשוב מאוד לעשות התאמה אישית לפני השימוש בדיאפרגמה. בארץ ישנן כמה נשות מקצוע שהוכשרו לכך ושיש להן את המיומנויות הדרושות להתאמת המידה הנכונה של הדיאפרגמה ולהדריך בשימושה.

פגישת ההתאמה לוקחת בין שעה לשעתיים והיא מאוד אישית. במפגש יש צורך בבדיקה פנימית כדי לבדוק את מיקום צוואר הרחם. אחר כך מנסים מידות שונות עד שמוצאים דיאפרגמה במידה שמכסה את צוואר הרחם, אינה זזה בקלות והאישה מצליחה להכניס אותה נכון ולהוציאה בקלות.

המפגש הוא הזדמנות מיוחדת עבור האישה להכיר את הגוף שלה לעומק, במימד חדש. אנו לומדות את מבנה הגוף החיצוני והפנימי על מנת להבין איך להשתמש בדיאפרגמה בצורה יעילה, ויחד עם זאת להבין יותר לעומק את מערכת הרבייה של האישה. אחרי שיחת הסבר והיכרות מוצאים את הדיאפרגמה המתאימה לגוף על פי המידות של האישה, ולאחר מכן ישנה הדרכה על אופן השימוש בדיאפרגמה. ההדרכה כוללת למידה על אופן ההכנסה, איך לבדוק שהיא ממוקמת נכון ומכסה את צוואר הרחם, אופן ההוצאה ועוד. לאחר פגישת ההתאמה תמיד ישנה אפשרות לפנות בכל שאלה במהלך השימוש בדיאפרגמה.

במהלך הפגישה חשוב מאוד לזכור שאשת המקצוע שמתאימה לך את הדיאפרגמה צריכה לתת לך תחושת בטחון ונוחות. זה הגוף שלך ואת תמיד תמיד בשליטה עליו. אם משהו לא נעים, אם את מרגישה לא בנוח – אפשר להפסיק. אם יש אזור רגיש או כואב בגוף, כדאי לנסות לפתור את הבעיה עם המתאמת ולשחרר את האיזור או השרירים התפוסים.

לסיכום

הדיאפרגמה היא פתרון טוב לנשים רבות המחפשות אמצעי מניעה המהווה פתרון טבעי, לא פולשני וללא הורמונים. היא גם מאפשרת לאישה להישאר בשליטה מלאה וכן להתנהל בספונטניות. הדרכת והתאמת הדיאפרגמה פותחת צוהר להבנה עמוקה יותר של גוף האישה, ומאפשרת לנשים להתחבר לגופן.

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

קריאה נוספת של דיונים הלכתיים והיתר להשתמש בדיאפרגמה כאמצעי מניעה:

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

לקריאה נוספת על 

אחות מיילדת מוסמכת בארה״ב מעל עשור; עלתה לארץ ומסיימת כיום את מסלול ההכשרה להיות מיילדת גם בישראל.
מלר עושה מעקבי הריון, מלווה לידות בית וכן מלווה את האם והילוד לאחר הלידה.
היא מוכרת צמחי מרפא לנשים בשנות הפוריות ומתאימה דיאפרגמות.

מתגוררת בירושלים עם בעלה ושבעת ילדיה.

תוכן נוסף מהמגזין:

ו' באייר תש"ף 30.4.2020
מאת
צוות גלויה
סקירה של רשומות חדשות באתר שחלקן מופיעות בעמוד הבית ואחרות מבקשות להתגלות. לצידן ישנן גם המלצות על רשומות רלוונטיות נוספות
ט׳ בניסן התשפ״ב 10.4.2022
מאת
צוות גלויה
לכבוד סדר פסח, לכבוד התחושה של כשנתיים אחרי העולם שנסגר ועם תקווה שהשגרה כבר כאן... אנחנו משתפות בתמונות ובסרטון ממסיבת ההשקה של מגזין גלויה, חורף 2020. צפיה מהנה!
כ"ג בטבת תשפ"א 7.1.2021
גלויה מזמינה:
ערב עיון מקוון
הזמנה לערב עיון - לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס: סוגיות זוגיות בחיים הלכתיים - דיון מקוון בהשתתפות מורות הלכה
י״ב בסיון תשפ״ג 1.6.2023
מאת
צוות גלויה
קיבצנו מגוון מאמרים מרחבי המגזין שעוסקים כולם בשאלות חינוך ילדים וילדות, נערים ונערות. ברשומה זו תוכלו למצוא מאמרים על גבולות השיח סביב מיניות, על שיח מגדרי, ועל חינוך ילדים ונערים למוגנות.
מאת
צוות גלויה
מעגל החיים מזמן לנו אירועים משמעותיים רבים. כחלק מהשיח הגלוי, אנחנו שואפות להעניק ידע, כלים ושפה לבניית טקסים סביב מעגל החיים. אנחנו בצוות של מגזין גלויה, עובדות על איסוף ויצירה של הצעות לטקסים מקוריים לציון רגעי חיים מגוונים. מוזמנות.ים לצרף גם מנסיונכם ומהרהוריכם!
כ׳ בתשרי תשפ״ד 5.10.2023
מאת
צוות גלויה
הזמנה למשלוח אלינו מאמרים, שירים, תפילות, מסות, סיפורים קצרים, יצירות אמנות ועוד - המקיימים שיחה עם מעגל השנה.

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם