חומרי סיכה

כל מה שרצית לדעת על חומרי סיכה

ד' טבת תש"ף, 1.1.20
קו מפריד גלויה

חומרי סיכה יכולים להגביר את ההנאה וגם להקל על כאבים בעת קיום יחסים. ישנם ארבעה סוגים של חומרי סיכה, לכל אחד היתרונות והחסרונות שלו. 

בעת קיום יחסי מין, מופרשים נוזלים מן הגוף שמטרתם לסייע בחיבור. בעת הצורך, ניתן להוסיף עליהם שימוש בחומרי סיכה, המשמשים להפחתת החיכוך בין איברי המין בעת יחסי מין או אוננות ובייחוד בזמן החדירה.

נשים רבות סובלות מכאבים בעת קיום יחסי מין: כאבים בחדירה, צריבה, יובש ועוד. הכאבים יכולים לנבוע ממקורות רבים, אחד מהם הוא מיעוט סיכוך: כאשר בעת קיום היחסים יש מספיק סיכוך, הכניסה של הפין לפות קלה יותר ולא כואבת (או כואבת פחות) וקיום היחסים נעים יותר.

מחסור בסיכוך בעת קיום היחסים יכול להיות הבעיה עצמה, ויכול להיות רק סימפטום לבעיה עמוקה ורצינית יותר. 

בניגוד לבעיות שמצריכות טיפול פסיכולוגי או גופני, על הסימפטום הזה אפשר להקל בקלות באמצעות שימוש בחומרי סיכה. רק כדאי לזכור שאמנם מדובר בפתרון קל ומהיר, אבל אם ישנה בעיה עמוקה יותר – כדאי לברר מה היא ולטפל גם בשורש שלה.

חומרי סיכה
צילום: Jeremy Bishop

שימוש בחומרי סיכה לא מיועד רק לזוגות שסובלים מקשיים בעת קיום היחסים, הוא יכול להנעים את היחסים לזוגות שיחסי המין ביניהם טובים בלאו הכי כשהוא מאפשר יחסים ארוכים יותר ונעימים יותר, וישנם חומרים שנועדו מראש להוסיף הנאה לאספקטים שונים בחדר המיטות.

בחומרי הסיכה ניתן להשתמש בכל שלב בעת קיום היחסים: זוגות רבים משתמשים בהם רק לפני החדירה כדי להקל על הכניסה של איבר המין, אך ניתן להשתמש בהם בכל שלב גם במהלך קיום היחסים.

חומר סיכה משמשים גם בבדיקות גיניקולוגיות ורקטליות (בפי הטבעת) מאותה הסיבה – צמצום הכאב ואי הנעימות. בחירת חומר סיכה מתאים תלויה באישה ובמצבה הפיזי, וכן ברצונות של בני הזוג ובמשך קיום היחסים. 

אילו חומרי סיכה קיימים? 

ישנם חומרי סיכה מארבעה סוגים עיקריים:

חומר הסיכה הטבעי של הגוף 

בעת התעוררות מינית, צוואר הרחם מפריש נוזלים שמטרתם היא לסכך את האיזור. נוזלים אלה הם סטריליים, לא יוצרים דלקות באיזור ואפילו לא מלכלכים את הסדינים.
כדאי לדעת שגם גברים מפיקים סוג של סיכוך, שמכונה "טיפות אהבה", אך הסיכוך מגופו של הגבר בלבד הוא מינימלי ואינו מספיק.

יש כמה סיבות עקריות שבגללן הסיכוך הטבעי יכול לא להספיק: נשים רבות חוות יובש באיזור צוואר הרחם בתקופות שבהן מתרחשים שינויים הורמונליים בגופן כמו גלולות, הריון, הנקה או גיל המעבר. השינויים האלו מפחיתים את כמות חומר הסיכוך באזור, מה שיכול להוביל לאי נוחות או אפילו כאב בעת קיום יחסי מין בשל העובדה שאין מספיק חומר סיכוך באיזור. 

לפעמים לא מדובר במצב ביולוגי אלא נפשי: כאשר ניגשים לחדירה מהר מדי במקום להשקיע בהכנת הגוף למפגש, או כאשר האשה נמצאת במצב נפשי של מתח, עייפות, לחץ, אדרנלין שלילי שמקשים עליה להתפנות רגשית למפגש – והגוף מגיב בהתאם.

במצב כזה נכון להיעזר גם בחומרי סיכה, כשאת הבחירה בחומר סיכה אחד על פני אחרים אפשר לעשות עם בן הזוג. 

חומר סיכה דתיים
צילום: Justin Schüler

חומר סיכה מבוסס שמנים

היתרון העיקרי בשימוש בחומרי סיכה מבוססי שמן הוא זמינותם ומחירם הזול יחסית. החיסרון העיקרי שלהם הוא שהם מותירים כתמים עקשניים על גבי המצעים ויש שיעדיפו להשתמש בהם רק עם כיסוי שיגן על המיטה. יתרון שהוא גם חסרון הוא שהם מאוד מחליקים.

שמן שקדים ושמן זית ידועים כמומלצים באופן יחסי כחומרי סיכה, אך הם יכולים לעיתים ליצור דלקות ופטריות אצל נשים שרגישות לכך. חומרים על בסיס שמן עשוים לפגוע ביעילות הזרע, כך שאם המטרה היא להיכנס להריון, מומלץ לא להשתמש בשמן. 

חומר סיכה על בסיס מים 

חומרי סיכה מבוססים מים (למשל של Life, דורקס או KY) נמכרים ברשתות הפארם השונות ומחירם יחסית זול. יש לשים לב ולעקוב ששימוש בהם אינו גורם לדלקות ולפטריות ועשוי לגרום לתגובה אצל נשים הרגישות לגליצרין. ישנו דיון פתוח האם הוא מזיק לזרע (אם כי במידה פחותה מחומר על בסיס שמן). הוא מלכלך מעט, יורד בכביסה בקלות אך גם מתאדה יותר מהר מחומר סיכה על בסיס שמן או סיליקון ולכן נדרש שימוש תכוף יותר בחומר במהלך קיום היחסים.

חלק מחומרי הסיכה מבוססי המים שניתן למצוא ברשתות הפארם הם "משודרגים", למשל חומרי סיכה בטעמים, עם חומר מאלחש או כאלו שהם גם שמני עיסוי.

לזוגות המעוניינים להיכנס להריון ומעוניינים להשתמש בחומר סיכה, ישנו חומר על בסיס מים בשם Prefert (פרפרט) שניתן לקנות אצל מפיצות פרטיות. חומר נוסף נקרא Preseed, אך הוא איננו זמין בנקל לרכישה בתוך ישראל.

חומר סיכה על בסיס סיליקון

חומר סיכה על בסיס סיליקון הוא מעט יותר יקר מחומרי הסיכה האחרים, אך הוא אינו מתאדה או נספג בעור כמו חומרים על בסיס שמן או מים, ולכן שימושי לזמן ארוך יותר. גם חומרי סיכה על בסיס סיליקון ניתן למצוא ברשתות הפארם.

חומרי סיכה
צילום: Nithya Ramanujam

שיקולים שצריך להביא בחשבון בבחירת חומר סיכה

האפשרות הטובה ביותר היא להגיע אל החדירה (או, אם תרצו: החבירה) כאשר שניכם מגורים ומעוררים מספיק. לרוב, הגוף ידע לייצר את הסיכוך המתאים בהינתן גירוי מיני מספק אך כאמור, לעיתים השפעות הורמונליות פוגעות ביכולת הטבעית של הגוף ליצירת סיכוך ולכן קיים יובש למרות שישנה התעוררות מינית. לכן, אם בכל זאת אין סיכוך מספק, או אם אתם מרגישים צורך להוסיף סיכוך במהלך קיום היחסים, בחירת חומר הסיכה תלוי בצורך ולכל חומר סיכה היתרונות והחסרונות שלו. 

חומר סיכה מים
צילום: Aaron Burden

פרמטרים שכדאי לשים אליהם לב בבחירת חומר סיכה:

מטרת חומר הסיכה: האם החומר מיועד לכניסה חלקה יותר? אם כן – כדאי להשקיע יותר זמן בהכנה פסיכולוגית לקיום היחסים, למשל במשחק המקדים. אם זה לא מספיק – חומר סיכה על בסיס מים יכול לעשות את העבודה.
אם מדובר בשימוש במהלך היחסים, מאחר שהוא מתאדה מהר יותר מחומרים אחרים, חומר סיכה על בסיס מים יצריך יותר הפוגות להרטבת האיברים.
אם אתם מעוניינים להיכנס להריון, לחומרים שונים יש השפעות שונות על הזרע.

רגישויות: חומר סיכה על בסיס מים לא מתאים לרגישים לגליצרין; חומרי סיכה על בסיס שמן עשוים ליצור דלקות אצל חלק מהנשים.

אביזרים: אם משתמשים באביזרים עשויי סיליקון או לטקס, צריך לבדוק שהחומר בו משתמשים אינו מזיק להם, שכן חלק מחומרי הסיכה (במיוחד על בסיס שמן) אינם מותאמים לשימוש כזה. כדאי לבדוק אילו חומרי סיכה מומלצים לשימוש עם כל אביזר, למשל בהוראות השימוש על גבי האריזה. 

נקיון: חומרי סיכה על בסיס שמן אינם מתנקים בקלות מבדים, וסיליקון אינו מתנקה בקלות מהגוף.

הדבר העיקרי שחשוב לזכור הוא שיחסי מין אמורים להיות דבר מענג, כך שאם מי מבני הזוג חש שלא בנוח עם חומר הסיכה או בהיעדרו, נדרשת שיחה זוגית פתוחה בנושא. לעיתים כדאי להוסיף על השיחה התייעצות עם מדריכה למיניות בריאה או מדריכה לשיטת המודעות לפוריות וכמובן גורמים רפואיים או טיפוליים בחיי המין. כולם מגיעים עם אג'נדות לדיון שכזה ועם נסיון אישי, צריך לנסות לאמץ לכם את הדרך הנכונה והמיטיבה עבורכם.

לקריאה נוספת במגזין גלויה

רוצה לקרוא עוד? למאמרים נוספים על 

כתיבה ועריכה משותפת של צוות אתר גלויה: הרבנית שרה סגל-כץ, ליאור שפירא, אודיה גולדשמידט, חורש אל-עמי, ויהודית קגן.

אהבתם? מוזמנים לשתף

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print

רוצה לגלות עוד?

קו מפריד גלויה
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
ז׳ תשרי תשפ״א 25.9.20
4 דקות
רוח יום הכיפורים כבר עימנו, המחשבות עסוקות בסיכומים ובתפילה ובתחנונים על השנה שנפתחה. מוזמנות ומוזמנים לצפות בשיעור שהעברתי וצולם במסגרת ״פתח שער״ בבית אבי חי, מתוך התבוננות ביום הכיפורים כהזדמנות לשמיטה, לבניה ולבחירה לאן להוליך עצמנו
חדש
מאת
צוות גלויה
ט׳ תשרי תשפ״א 27.9.20
4 דקות
רוח הלכה היהודית מקדשת את הקירבה בין בני הזוג. עם זאת, באופן לכאורה סותר, היא אוסרת על קיום יחסים באירועים או מעמדות מסויימים; פירוט והסברים על מה הם המקרים בהם מצווים בני הזוג לרחוק אחת מהשני
חדש
גלויה מארחת
חוה פנחס-כהן
ז׳ תשרי תשפ״א 25.9.20
עוֹדִי סְבוּכָה בִּשְּׂפָתַי / מְבַקֶּשֶׁת לַעְצֹר בֵּין / קְרִיאָה לִקְרִיאָה
חדש

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

גלילה למעלה

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

כבר קראת את "נָחוּגָה"?

קו מפריד גלויה

מחשבות והצעות לטקסי חיים
של צוות "גלויה"
בשיתוף כותבות וכותבים נוספים

רוצה לקבל את
מגזין גלויה למייל?

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

רוצה לקבל את
מגזין גלויה למייל?

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם