שם ידעתי חמדה: על האורגזמה - מגזין גלויה

שם ידעתי חמדה: על האורגזמה

א' באדר תש"ף 26.2.2020
קו מפריד גלויה

אורגזמה היא חוויה טעונת משמעויות ורגשות, ומיתוסים רבים נקשרו אליה. כדאי להבחין בין עובדות לסיפורים ולשרטט דרך מיטיבה אל שיא העונג.

אורגזמה היא מילה טעונת משמעות, מיניות ומחשבות שונות. המילה עצמה מגיעה מיוונית, ומשמעה "התרגשות" או "התנפחות". המילה העברית, אֲבִיּוֹנָה, מגיעה מקהלת: וְיָנֵאץ הַשָׁקֵד וְיִסְתַּבֵּל הֶחָגָב וְתָפֵר הָאֲבִיּוֹנָה (י"ב, ה'). יש ראשונים שפירשו את המילה כתאווה, ובפרט תאוות הבשר, ורק בעת החדשה היא הפכה למילה נרדפת לאורגזמה.

לא פשוט לכתוב על אורגזמה באופן שיכיל את הרצון בפתיחות וביצירת גוף ידע בהיר במקביל לשאיפה לכתוב בצורה צנועה ומכובדת, שמשאירה מקום אינטימי עבור כל איש, אישה וזוג, ובכל זאת – זוהי השאיפה בשורות אלה.

מהי אורגזמה?

אורגזמה היא שיאו של הפורקן המיני המתקיים בעת עוררות מינית. מתלוות לה תחושות פיזיות כמו דופק מואץ, סומק בלחיים והתכווצויות בשרירי הגוף השונים, והיא נמשכת לרוב מספר שניות. התחושות הללו מגוונות ומתבטאות בדרכים שונות מעצם היות כולנו בריות נבדלות. ההבדלים הפיזיים בין הגוף הנשי והגברי משפיעים מאד על חווית העוררות המינית והאורגזמה וישנן כמה תכונות שמאגדות את האורגזמה הגברית ואת זו הנשית. 

בזמן האורגזמה משתחררים אל הגוף שני הורמונים חשובים: דופמין ואוקסיטוצין. אוקסיטוצין הוא ההורמון האחראי על תחושת ההקשרות בגופנו. לא סתם הוא נקרא הורמון האהבה: הוא יוצר אצלנו את חווית הקרבה, והוא פעיל במיוחד בשתי נקודת זמן: בעת לידה וגידול ילד, ובעת אורגזמה. הדופמין הוא הורמון שמשפיע, בין השאר, על מצב הרוח: ריבוי דופמין, שיכול להיגרם בעקבות אורגזמה, גורם למצב רוח מרומם.

חשוב לדעת שאי אפשר ללמוד להגיע לאורגזמה מתוך סרטונים או הדרכות, אלא יש להכיר כל אחת את גופה וחוויות העונג והשמחה שלה ומתוך כך ללמוד את הדרך הייחודית לה, כך גם עם בן הזוג יחד, בדרך המשותפת הייחודית להם. 

שם ידעתי חמדה אורגזמה גברית דגדגן אביונה אורגזמה סיפוק מיני מיניות מגזין גלויה הרבנית שרה סגל-כץ Rabbanit Sarah Segal-Katz
צילום: Paweł Czerwiński

אורגזמה נשית

לאורגזמה הנשית יש מאפיינים כלליים שמופיעים בכל פעם, אך לרוב כל אישה תחווה את חווית העונג שלה באופן אחר, משום שגופה בנוי אחרת. בנוסף, גם אצל אישה אחת יכולים להיות כמה מופעים שונים לאורגזמה, וכפי שמחודש לחודש ומאשה לאשה הווסת יכולה להיות בעלת מאפיינים אחרים, כך גם האורגזמה. 

איזור העונג העיקרי של האישה נמצא בדגדגן, ושם נמצא גם ריכוז העצבים הגדול ביותר. רוב הנשים חוות עונג מיני גדול בהרבה מגירוי הדגדגן, מאשר דרך הנרתיק. גם הייצוג הגופני של שיא ההנאה המינית משתנה מאישה לאישה ויש טווח רחב מאוד של התנהגויות נשיות סביב האורגזמה, שנעות בין צחוק לבכי להתכווצויות שרירים ועד למה שמכונה שפיכה נשית – שהיא נוזל שקוף שיכול לעיתים לצאת בזמן אורגזמה, ללא ריח או צבע. שפיכה כזו מרגישה לרוב כמו דחף פתאומי וחזק להטיל שתן. 

אין היררכיה בתוך הביטויים הפיזיים השונים לאורגזמה, כלומר שפיכה נשית לא מדורגת כסימן לאורגזמה חזקה יותר מצחוק למשל. נשים לא תמיד חשות בעייפות לאחר אורגזמה, ולעיתים יש להן דחף להמשיך בפעילות שהובילה לשם, מה שלפעמים יכול לגרום למה שנקרא "שרשרת אורגזמות" שהיא בעצם כמה אורגזמות רצופות או אורגזמה אחת המחולקת לכמה נקודות זמן. 

ויליאם מאסטרס ווירג'יניה ג'ונסון היו החוקרים הראשונים שבחנו את ההיבט הגופני של האורגזמה, והם מעידים על תופעות גופניות שחוזרות בכל אורגזמה: עלייה בלחץ הדם, בדופק ובקצב הנשימה, מתח בשרירי הגוף שמתרפה, סומק בפנים ולעיתים בכל הגוף, והתכווצויות רבות בשרירי רצפת האגן והנרתיק. הם שרטטו תרשים שמתאר את החוויה המינית, שמתחילה מתשוקה, מתקדמת לעוררות מינית, מגיעה לשיא ולאחר מכן מגיעה לרגיעה. רוזמרי בסון, שחקרה את הנושא אחריהם, הוסיפה לתרשים את החלק שבו נכנסים אל שלב התשוקה מן השגרה וציינה כי כל בני האדם, אך בעיקר נשים, זקוקים לבחירה אקטיבית על מנת להכנס אל המעגל המיני, להגיע לעוררות ומשם אל השיא – האורגזמה. 

שם ידעתי חמדה אביונה אורגזמה סיפוק מיני מיניות מגזין גלויה הרבנית שרה סגל-כץ Rabbanit Sarah Segal-Katz
איור: אנטומיה אינטימית www.IntiMeArt.co.il

אורגזמה גברית

האורגזמה הגברית לכאורה ברורה יותר משום שעל פי רוב, בעת הגעה לאורגזמה גבר יפלוט זרע. אבל כדאי לדעת שישנה אפשרות שגבר יגיע לפורקן גם ללא זרע, או יפלוט זרע ללא אורגזמה. ההתרחשות בגוף הגבר היא חיצונית ונראית לעין: לפניה יש זקפה, ואחריה אין כזו. רגע אחד הגבר נמצא בעוררות מינית, ובמשנהו הוא אחריה, ולעיתים קרובות הוא חווה עייפות או רעב ואינו מעוניין במגע פיזי כלל.

ההתרחשות הזו היא פיזיולוגית ברובה ונפשית במיעוטה, וכאמור היא פשוטה יחסית להגדרה ולרוב, כאשר אין בעיות פיזיולוגית, היא פשוטה לביצוע. קושי להגיע לעוררות מינית או לאורגזמה אצל גבר יכול לנבוע ממגוון סיבות – חלקן יכולות להיות על פני השטח וחלקן סמויות יותר. קושי רגשי עם בת-הזוג, לחץ, מתח, עייפות, אבלות ודכאון הינם גורמים שניתן לשער בנקל את השפעתם. ברם, לעיתים התמודדויות אחרות יכולות להביא לחוויה של עוררות לא מלאה או של העדרה. ישנם מקרים שקושי בעוררות המינית נובעים מבעיה רפואית או מבעיה נפשית, וחשוב לערוך בירור רפואי, ברם כיום אנו מכירים במורכבויות מרובות שיכולות להביא לכך לתקופה קצרה או מתמשכת. 

המירוץ אחר האורגזמה

בעיה נפוצה בעת קיום יחסי מין היא שלעתים קרובות מדי מטרת המפגש המיני היא העונג המיני של הגבר: להביא את הגבר לידי פורקן. מעבר להיעדרה של האישה במטרה זאת, יש למצב הזה חסרונות נוספים שיש להם השפעה רבה על המפגש המיני בפרט ומערכת היחסים הזוגית בכלל. בשפה שנכנסת אגב כך אל האינטימיות הזוגית יש חתירה למטרה במקום הנאה מעצם המפגש. כאשר המגע האינטימי הופך משימתי במקום מסע נעים שמטרתו עונג הדדי, עלולות להתפתח ציפיות סביב המפגש וכאשר ציפיות אלה לא ממומשות, עלולה להתפתח חוויית כישלון.

גם כאשר הכל תקין אצל שני בני הזוג, לא כל מגע מיני יגמר בפורקן. הנושא אמנם לא מדובר, אך אין זוג שלא חווה את זה. לפעמים אף אחד מבני הזוג לא מגיע לאורגזמה בשל הסחות חיצוניות או בשל קושי רפואי ולעיתים פשוט המגע עשוי לא להיות נעים ולהסתיים לפני כן. כאשר ההגעה לאורגזמה הופכת למטרה בפני עצמה, יש לחץ להגיע ליעד. כאשר צד אחד לא עומד בחלק שלו בהסכם – בין אם מבקש לסיימו לפני הגעה לשיא או שהוא לא מצליח להגיע לשיא, לעתים קרובות מדי הדבר מלווה בתחושת אשמה ואכזבה. 

favicon

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

בגמירה מוקדמת: לצד קושי להגיע לשיא, יש גברים המגיעים לשיא מהר, כשלאחריו הם לא במצב לדאוג לאשה שאיתם. את המצב הזה ניתן לפתור בהסכמה שלפני שמגיעים לחבירה, אפשר להקפיד על עונג הדדי (במקום להתייחס לעונג ההדדי רק כאל "משחק מקדים" שאמור להוביל ל"מנה העיקרית" שהיא יחסי האישות). שפיכה מוקדמת היא גם מקור לבושה אצל גברים רבים, שמודדים את עצמם לפי הזמן שבו הם יכולים להחזיק ביחסים ללא שפיכה. הדימוי הזה עשוי להגיע ממקור בריא אך לעתים קרובות מדי מקורו בדימויים לא מציאותיים ומזיקים. 

שם ידעתי חמדה אורגזמה נשית דגדגן שיא מיני אביונה אורגזמה סיפוק מיני מיניות מגזין גלויה הרבנית שרה סגל-כץ Rabbanit Sarah Segal-Katz
צילום: Markus Spiske

העונג הנשי בעת קיום יחסים

התייחסות הרווחת מדי לעונג של האשה כ"נספח" לעונג של הגבר ולא כאחת המטרות העיקריות בקיום יחסים נוכחת באופן משמעותי בתרבות ובשיח הציבורי, למשל בנוהג לספור את כמות הפעמים שזוג קיים יחסים לפי כמות הפעמים בהן הגבר הגיע לשיא. ההגעה של הגבר לשיא היא גם ההגעה "לקו הסיום" של קיום היחסים.

המחיר שאנחנו משלמים ומשלמות על דבקות בנוהג הזה הוא כפול: ראשית, בהשפעה על הגבר שכאמור, מופעל עליו לחץ ל'הצליח', וכשקשה לו להגיע לשם הוא עלול להכאיב לאשה או לאכזב את עצמו או אותה. שנית, כאשר המטרה הופכת להיות דאגה לגבר בלבד והעונג שלו הוא עיקר המעשה, זוגות רבים נוטים לשכוח את צרכיה של האשה: האם היא נהנית גם מהמגע ולא רק מהקרבה? האם היא מתעלמת מהכאבים שלה כדי שהוא יוכל לגמור? האם בהזדמנויות אחרות העונג שלה מוצב במרכז?

היחס לעונג של האשה כנספח לעונג הגברי והציפיה שכל מגע מיני יגיע לאורגזמה של הגבר ויסתיים בו יכולים להציב את האשה בסיטואציה תמידית של מעניקה ודואגת ועשויים להשפיע מאוד על החשק המיני שלה ועל רצונה לקיים יחסים. במילים אחרות: המחוייבות לעונג שלה – הגופני והנפשי – והשחרור שלה מהצורך לדאוג לגבר בכל מגע מיני עשויים להרים תרומה משמעותית לרצונה של האשה במגע שיש בו לא רק אינטימיות רגשית אלא גם אינטימיות גופנית.

כמו כן, מאחר שעבור נשים רבות פחות פשוט, באופן פיזיולוגי, להגיע לאורגזמה – נדרש תרגול רב יותר והקשבה תמידית לאשה ולגופה. לעיתים רבות נדרשות פעמים רבות של מפגש אינטימי מיטיב וממושך כדי שהאישה תכיר את גופה ותרגיש מספיק בנוח לשוחח עם בן זוגה על מה שמתאים וטוב לה. כאשר אורגזמה היא מטרה, קרוב לוודאי שהאישה לא תגיע למטרה זו ו"תיכשל" פעמים רבות בתחילת מערכת היחסים. לאחר מספר 'כשלונות' מסוים, היא ובן זוגה יפסיקו לנסות ויתמקדו בהצלחתו של הגבר להגיע אל השיא, "מטרה" שקל יותר להשיג. נשים רבות מספרות על כך שהתייאשו או הפסיקו לחשוב שאורגזמה היא דבר שרצוי להן בשל העובדה שניסו פעמים רבות או זמן רב ולא הצליחו.

החיים המשותפים רצופים למידה מתמדת של בת או בן הזוג. בתחילת חיי הנישואין יש דגש גדול על למידה של עצמכם את גופכם לצד למידה של הגוף של בת או בן הזוג ויצירת "מרחב מיני" שטוב לשניכם. החיפוש הזה לא נפסק לעולם. הגיל, הלידות והמצב הנפשי ישפיעו על תפקודם המיני של שני בני הזוג לאורך כל החיים. המסע המיני הוא מסע אחד מני רבים שאתם עוברים כזוג. אורגזמה היא חשובה ומהנה, אך היא אינה חזות הכל. 

***

לקריאה נוספת במגזין גלויה:

המלצות להרחבה נוספת על הנושא:

לקריאה נוספת על 

להצעת תוכן לאתר מלאו פרטים כאן

לרשימת כל התכנים המופיעים במגזין גלויה, היכנסו למפת האתר

כתיבה ועריכה משותפת של צוות אתר גלויה: הרבנית שרה סגל-כץ, חורש אל-עמי, אודיה גולדשמידט ויהודית קגן. לקריאה מורחבת על צוות מגזין גלויה

אהבתם? מוזמנים לשתף

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print

גלויה היא מגזין אינטרנטי מיסודה של הרבנית שרה סגל-כץ לנשים ולזוגות במיקומים שונים על הרצף הדתי ובזיקה אליו.

התכנים במגזין עוסקים בשלבי הרווקות, האירוסין ובשנים הראשונות של חיי הנישואין והמשפחה. המגזין מתקיים כספריה צומחת ומתפתחת.

מרכז גלויה קם לפני יותר מעשור, בירושלים והוא הבסיס ממנו צומח מגזין גלויה.
המרכז עוסק בהדרכות ובהרצאות המהוות מפגש של עולם ההלכה עם הזוגיות והמיניות, על מנת לתווך ידע המעצים את האוטונומיה על האינטימיות.

רוצה לקבל את מגזין גלויה למייל?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו אותנו למשלוח הניוזלטר בלבד

קו מפריד גלויה
רוצה לגלות עוד במגזין גלויה?

הרבנית שרה מרצה ומעבירה שיעורים בתחומים שונים כגון: אקטיביזם, הגות, שירה, נשים כמורות הלכה ועל מפגש המיניות וההלכה.
מוזמנות ומוזמנים להתעניין בשיעורים קיימים ולהזמין הרצאות עבור קהילות וקבוצות למידה אחרות.

הרבנית שרה מנחה סדנאות לימוד וכתיבה, בנושאים שונים כגון: הלכה, פמיניזם, מיניות בריאה וחיי אישות וכן, אקטיביזם. הלימוד בסדנאות נעשה מתוך כבוד למקורות הכתובים לצד אוטונומיה של כיווני מחשבה חדשים בקרב הלומדות והלומדים.

האתר מוקדש לזכר אמי האהובה
דבורה (וייץ) סגל ז"ל

10 המאמרים הנקראים ביותר באתר:

רוצה לגלות עוד?

קו מפריד גלויה
מאת
צוות גלויה
י"ז באייר תשפ"א 29.4.2021
3 דקות קריאה
סקירה של כל התכנים החדשים שעלו בחודש אייר תשפ״א למגזין גלויה; מאמרים, שירים ותפילות.
חדש
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
י״ז באייר תשפ״א 29.4.2021
5 דקות קריאה
יום ההולדת הוא סיבה למסיבה, אך גם הזדמנות לחשבון נפש והתפתחות אישית. על מנהגים, תפיסות ותודעות שונות ביחס ליום זה.
חדש
גלויה מארחת
מאירה קינן מנסור
י"ז באייר תשפ"א 29.4.2021
מִדֵּי בֹּקֶר אֲנִי מוֹדֶדֶת אֶת הָאֹשֶׁר
חדש

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

גלילה למעלה

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

רוצה לקבל את
מגזין גלויה למייל?

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם