על חיי מיניות במגזין גלויה: הצעות קריאה - מגזין גלויה
תפריט
תפריט

״עַל זֶה הָיָה דָוֶה לִבֵּנוּ עַל אֵלֶּה חָשְׁכוּ עֵינֵינוּ״ (איכה ה׳, י״ז)
בעקבות ההתרחשויות הכואבות ומעוררות האימה בימים אלו, נאספים אל המגזין שירים, תפילות וכתיבה אישית הנכתבים בעקבות ה-7 באוקטובר 2023 נוכח ההתמודדות בעקבות התקיפה ולאורך ימות המלחמה. גם ראיונות אישיים, מתוך הכאב הגדול מתפרסמים מעת לעת.
אפשר גם לקרוא בתכנים ותיקים יותר באתר שעשויים להעניק בזמן הזה שפה וכלים להתמודדות. מוזמנות.ים לקרוא על ליווי רוחני, אבלות, יתמות, קושי, חוויה של חסרון ואמונה.
בתקווה שנתבשר בבשורות טובות! 

על חיי מיניות במגזין גלויה: הצעות קריאה

ט"ז בשבט תש"ף 11.2.2020
קו מפריד גלויה

לא יודעים מאיפה להתחיל? רוצים להבין מה הולך פה? קיבצנו לכם מאמרים בנושא חיי המיניות לתחילת הקריאה במגזין

הציבור הדתי התחיל להניח את שיח המיניות על השולחן. הרבנית שרה סגל-כץ מתארת איך זה קרה, איפה רואים שינוי ומה מחירי השיח החדש שנוצר. חננאל רוס מציע מבט תיאורטי על מיניות בריאה וטוען שהיכרות עם תיאוריות המסבירות את האופן בו פועלת מיניות, יכולה לעזור לזוגות להבין מה עוזר לחיי האישות שלהם ומה פוגם בה. שולמית שפרבר שגם הבחינה בפריחת השיח על מיניות בריאה בחברה הדתית קוראת לנהל גם שיח פנים-גברי שעודנו חסר בנושא זה. ניתן לקרוא גם את הצעתן של צוות גלויה לשים לב אל הגוף שכן ההיכרות עם הגוף הנשי בכלל ועם מערכת הרבייה והמין בפרט תעזור לנו לשמור על גופנו, להשתמש בו בצורה המיטבית ולהפיק ממנו עונג.

טלי רוזנבאום מסבירה על המבנה האנטומי של איברי הרבייה בשפה ברורה שמתאימה לכל אחד ואחת.

בקשר ישיר להבנה האנטומית והפיזיולוגית עומדים שני ההסברים מאת צוות גלויה: הראשון, על חומרי סיכה אשר יכולים להגביר את ההנאה וגם להקל על כאבים בעת קיום יחסים. השני, על אמצעי המניעה הקיימים, דעת ההלכה עליהם, איך להשתמש בהם ומה היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם.

 על חווית הכאבים בעת קיום יחסי מין כותבת שלומצי דאר פיינשטיין מתוך חווייתה האישית. סקירה רחבה יותר על התמודדות עם הכאב מעניקה לנו סיון דרשן שמשתפת אותנו בחלק ממחקרה בנושא. 

סוגיה נוספת שקשורה לנושא, היא הסוגיה שידועה כאי פריון הלכתי, בה מעמיקה הרבנית ד"ר חנה אדלר לזרוביץ'.

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

פערים בחשק המיני מכניסים מתיחות לחיי הזוגיות. צוות גלויה כותבות על איך ניגשים לטפל בפערים. לעניין זה, קראו גם את דבריה של הרבנית שרה סגל-כץ המתארת כיצד אחרי הטבילה והמעבר מהאסור למותר, הריחוק שנוצר בשבועיים שחלפו לא בהכרח מתהפך לקרבה בין רגע. על רגע המעבר ועל יצירת הקרבה, כותב גם חננאל רוס ומציע להתייחס למפגש המיני כ"מרחב משחקי", בו הדמיון תופס זמנית את מקום המציאות ומאפשר לבני הזוג מעבר מהיומיום לחיי המיניות. ייתכן ותמצאו עניין גם במאמרים מקטגוריית הזוגיות, למשל כמו זה שמדבר על ותק, רומנטיקה ונקודות לבחינה עצמית, שהרי כמובן שגם חיי המין עלולים לחוות תנועה ולהשתנות עם הזמן. 

ישנם כלים לתקשורת מינית מיטיבה בין בני הזוג. כך מציעה לנו שולמית שפרבר את מודל הרמזור לתקשר את גבולות המגע ואביגיל חדד-דגן מלמדת על מעגל ההסכמה וההבחנה בין נתינה לקבלה ולקיחה לאפשור. בכלל ישנם שינויים לאורך החיים שדורשים למידה ובחינה מתמדת, למשל בזמן הריון ואחרי לידה, טלי רוזנבאום כותבת על המיניות בתקופות אלה.

המוקד של חיי מיניות הוא החיבור הועונג בין בני הזוג. תוכלו למצוא במגזין מידע על האורגזמה וכן גם העמקה באורגזמה הגברית עליה כתב אליעוז ברקוביץ'. עם זאת סיון דרשן מבקשת מאיתנו לזכור שהאורגזמה אינה חזות הכל ביחסי מין ומבקשת שתניחו לה ביחסי המין שלכם.

התמודדות עם אתגרים בחיי המיניות היא רגישה ומהווה לפעמים אתגר בפני עצמה. הרבנית שרה סגל-כץ כותבת על מה בין הדרכה, טיפול וייעוץ מתוך הכרה שההחלטה לגשת לסיוע עשויה להיות קשה יותר בגלל הגבולות המטושטשים ביניהם ומנסה ליצור סדר בנושא. בעקבות סיפורים על מטפלים שחוצים את הגבול במהלך הטיפול, סיון דרשן מציעה כמה כללי אצבע לזיהוי תמרורי אזהרה בעת בקשת עזרה מגורם טיפולי או סמכותי.

התקופה האחרונה, עם מגפת הקורונה, הביאה איתה חוסר וודאות, ריחוק חברתי ואת הסגרים, משפיעה על היבטים רבים בחיים בין השאר גם על המיניות וההכרה בהשפעה זו מאפשרת התמודדות.

לקריאה נוספת על 

כתיבה ועריכה משותפת (בהווה) של חברות.י צוות מגזין גלויה: יותם פוגלפלג בר-און, רחל רזחורש אל-עמיתפארת גולדפרדעדן לויטה ואודיה גולדשמידט-אלחדד.

לקריאה מורחבת על חברות הצוות בהווה ובעבר, ועל השותפות הכוללת בעמל שבקדמת מגזין גלויה ומאחורי הקלעים – היכנסו>>
לקריאת תודות לכל מי שנתנו ונותנים רוח גבית לאתר – היכנסו>>
להמלצות קריאה במגזין גלויה שהצוות מציע מעת לעת – היכנסו>>

פוסטים נוספים מאת צוות גלויה

ט"ו באב תש"ף 5.8.2020
מאת
צוות גלויה
לפניכם הצעה של מערכת 'גלויה' לטקס חגיגת הולדת בת, השוזרת יחד הצעות טקסיות פרטיות וציבוריות, ומשלבת בין מסורת לחידוש
כ' באייר תש"ף 14.5.2020
מאת
צוות גלויה
⏱️ 3 דקות קריאה
שינויים הפיזיים וההורמונליים בתקופת ההריון עלולים להוות אתגר עבור בני הזוג, מן הצד המיני. מהם השינויים וכיצד כדאי להתמודד איתם?
י"ח בשבט תש"ף, 13.2.2020
מאת
צוות גלויה
מאמרים חדשים שעלו במגזין גלויה מהעדכון הקודם ועד י"ח שבט תש"ף, 13.2.20 בנושאים זוגיות, הלכה, מיניות, ספרות ורוח.
י"ד באלול תש"ף 3.9.2020
מאת
צוות גלויה
במסורות רבות, טקס החתונה מתחיל בטקס החִינָה. לטקס פנים רבות כמספר הקהילות שחוגגות אותו ומביאות עמן מסורות עתיקות כמו גם חידושים של הדורות האחרונים.
מאת
צוות גלויה
המפגש בין רפואה ומגדר מעורר חוויות שונות - בין קונפליקטואליות, לבין תחושת רווח והצלה. המבט ההיסטורי על דפוסים שהיו לבין בקשת דפוסים בהווה - מעלים צורך בדיון צומת זה באמצעות מאמרים, שירים וכל יצירה אחרת.
כ"ב בסיוון תש"ף 14.6.2020
מאת
צוות גלויה
עוד מאמרים ועוד שירים חדשים במגזין גלויה. התוכן צומח במגזין - חלקו עוסק בלבלוב וחלקו עוסק בצמיחה לאחר כאב ופגיעה.

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם