כללים ותמרורי אזהרה לטיפול, מאת: סיון דרשן - מגזין גלויה
תפריט
תפריט

״עַל זֶה הָיָה דָוֶה לִבֵּנוּ עַל אֵלֶּה חָשְׁכוּ עֵינֵינוּ״ (איכה ה׳, י״ז)
בעקבות ההתרחשויות הכואבות ומעוררות האימה בימים אלו, נאספים אל המגזין שירים, תפילות וכתיבה אישית הנכתבים בעקבות ה-7 באוקטובר 2023 נוכח ההתמודדות בעקבות התקיפה ולאורך ימות המלחמה. גם ראיונות אישיים, מתוך הכאב הגדול מתפרסמים מעת לעת.
אפשר גם לקרוא בתכנים ותיקים יותר באתר שעשויים להעניק בזמן הזה שפה וכלים להתמודדות. מוזמנות.ים לקרוא על ליווי רוחני, אבלות, יתמות, קושי, חוויה של חסרון ואמונה.
בתקווה שנתבשר בבשורות טובות! 

כללים ותמרורי אזהרה לטיפול

כ"ה בכסלו תש"ף 23.12.2019
קו מפריד גלויה

אזהרת טריגר

Trigger Warning

התוכן שלפניך עשוי להיות קשה לקריאה ומעורר רגשות של עצב וכאב.
אפשר לבחור לדלג ואפשר לבחור לעצור באמצע הקריאה.
מומלץ להקשיב לעצמך בזמן הזה.

לא חסרים סיפורים על אנשים ונשים שביקשו לקבל עזרה וייעוץ, אך זכו בחוויה טראומטית ולא רצויה, או על מטפלים שחרגו מהסמכות שלהם וחצו גבולות במהלך טיפול. גם בפנייה למקור טיפול חיצוני יש לשמור על עצמנו ולשמר את השליטה שלנו בסיטואציה. כדאי להכיר: כמה כללי אצבע ותמרורי אזהרה שיסיעו לשמירה העצמית במהלך הטיפול.

בעקבות סיפורים רבים על רבנים ועל מטפלים שחוצים את הגבולות במהלך הטיפול: מגע לא הולם, שאלות לא הולמות, הערות לא במקום – חשוב וכדאי להכיר כמה כללי אצבע לזיהוי תמרורי אזהרה בעת בקשת עזרה מגורם טיפולי או סמכותי.

רבנים הם לא מטפלים. יועצים, מחנכים ואנשי הוראה הם לא מטפלים. לא הנשים שבהם ולא הגברים שבהם. אפשר להתייעץ עם בעלי תפקידים אלה בנושאים מסוימים אך חשוב לזכור את ההבדל בין יעוץ וטיפול.

השאלות המופנות לגורמי סמכות והשאלות של אותם גורמים אליכם יכולים להיות עד גבול מסוים – וכך גם התשובות. לעיתים אנשי מקצוע בתחום הייעוץ הם דווקא כן מטפלים מוסמכים, אבל עולם הטיפול הוא עולם מאוד פרוץ. יש היום הרבה בלבול בין תחומים שונים: יעוץ חינוכי, יעוץ מיני, טיפול. 

כל אדם עם תואר ראשון בתחום הייעוץ יכול לעשות השלמות ולקבל אישור חוקי לטפל. ישנם גם קורסים של מספר חודשים שמעניקים הכשרה טיפולית. עם זאת, כאשר בוחרים מטפל או מטפלת, כדאי לשים לב לעובדה שקורס (או מספר קורסים) שאורכם מספר חודשים לא יכולים להקיף את רוחב היריעה שלימודים של מספר שנים לתואר טיפולי או לתואר בייעוץ עם השלמות לטיפול יכולים להקיף. 

איך יודעים שטיפול לא מתאים
צילום: Kelly Sikkema

חוקית, יש הגדרות ברורות למי האנשים שיכולים לטפל. ההגדרה החוקית לטיפול רגשי היא מי שיש לה / לו תארים ראשוניים טיפוליים: עו"ס, פסיכולוגיה ורפואה. כלומר, לא משנה עד כמה הדמות שאתם פוגשים היא בעלת אמפתיה רבה והבנה לעומק – עליכם לדעת שרק לימודים אלו מקנים תעודת טיפול ורישיון לעסוק בטיפול.

ישנן בעיות שיכולות להיפתר על ידי יעוץ מיני, אבל טיפול מצריך רוחב יריעה. טיפול נכנס לנבכי הנפש, לעבר, לדפוסי התנהגות, לאמונות ויש לו השפעה ישירה על חיי ההווה. בישראל, קיים ארגון-גג של מטפלים מיניים העונים על הדרישות האלו שנקרא איט"ם (האגודה הישראלית לטיפול מיני).

יועץ או יועצת אמורים לפתוח אפשרויות, לתת מענים. במציאות שלנו, גורמים חינוכיים מוצאים את עצמם לעתים קרובות בתפקידי יעוץ, גם אם לא הוכשרו לכך. 

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

עשרה כללי אצבע לזיהוי מתי הטיפול לא תקין

1. החוויה שלך היא הקובעת. אם את/ה מרגישים שמשהו לא תקין אז משהו לא תקין! תסמכו על תחושות הבטן שלכם!

2. בטיפול, כל טיפול, המרחב אמור להיות מרחב בטוח, נעים ונוח לדבר על מה שקורה למטופל/ת. אם לא נוח לך ו/או לא נעים והמטפל/ת מבטל/ת את החוויה שלך משהו שם לא תקין!

3. בטיפול, כל טיפול- המטפל לא אמור ללחוץ על המטופל/ת לעשות שום דבר או לדבר על משהו בניגוד לרצונו.

4. בטיפול, במיוחד בטיפול מיני, לפעמים יש שאלות שעלולות להיחשב כשאלות "חודרניות" על דברים אינטימיים. תמיד אבל תמיד יש למטופל/ת אפשרות להגיד שהוא לא רוצה לענות.

5. בטיפול, כל טיפול, המטופל/ת הם אלה שאמורים לקבוע את הקצב התקדמות.

תמרורי אזהרה בטיפול
צילום: Kai Pilger

6. בטיפול המטפל/ת אמורים להחזיר את האחריות והשליטה על חייו וגופו של המטופל/ת אליו. (אני אפילו מבקשת רשות לשאול שאלות.)

7. בטיפול יש סטינג – שעות ומקום קבועים שבהם מתרחשים המפגשים. אם המטופל/ת מוצפים או קשה להם הם יכולים לקבוע עם המטפל/ת דרכי התקשרות אחרי מפגשי הטיפול. מטפלים ויועצים יכולים לתת הכוונות לסיטואציות אינטימיות, אבל הם לא אמורים לבקש ממטופלים להתקשר אליהם במהלך הסיטואציות האלו. 

8. לפעמים בטיפול אחת המטרות היא חיזוק הדימוי העצמי ודימוי הגוף. זה נעשה בכל מיני צורות. אבל זה ממש לא תירוץ להעיר או להחמיא על חלקים בגוף. אין שום סיבה שבעולם שמטפל/ יועץ/ מחנך/ רב או כל אדם אחר יעיר לאישה על החזה שלה או על חלק אחר בגוף שלה!!

9. השפה במרחב הטיפולי אמורה להיות שפה מכבדת התואמת את עולם הערכים של המטפל/ת והאדם/ הזוג שאיתו. בטיפול מיני אומנם מדברים על מיניות אך המרחב והשפה אמורים להיות מכבדים ולא חטטניים או פורנוגרפיים.

10. בטיפול בכלל ובטיפול מיני בפרט יש שיעורי בית אבל הם בשום אופן לא חובה. מטפלים לא אמורים להתקשר במהלך השבוע לשכנע אתכם לבצע אותם או לבדוק את הכנתם. הפולואפ על ביצוע שיעורי הבית אמור להתבצע בפגישה הבאה.

ייעוץ או טיפול
צילום: Stefen Tan

תבדקו ותקשיבו

תבדקו למי אתם הולכים, תבדקו את ההסמכות שלו/ה והאם מה שהוא/היא יכול/ה לתת תואמים למה שאתם צריכים.

יכולה להיות חוסר התאמה בין האנשים, אבל חוסר ההתאמה עשוי לנבוע מהעולם של המטופל והוא שחזור של משהו שקורה. לעתים טיפול לא טוב יכול לנבוע מחוסר כימיה עם המטפלים. 

ושוב- תמיד תמיד תמיד תהיו קשובים לעצמכם ולתחושות שלכם. אם משהו מרגיש לכם לא נעים/ לא נוח/ לא מתאים/ לא נכון/לא מכבד – אתם כנראה צודקים! בטיפול טוב, יהיה אפשר לדבר על תחושות אי הנוחות מול המטפל, לעבוד איתם וללמוד מהם. מטפלת טובה אמורה להגיב למשוב מהמטופלים ולעבוד עם כלל החומרים שאתם מנכיחים בחדר הטיפולים, גם עם הציפיות ביחס אליה. בחדר הטיפול יש שניים או שלושה אנשים שיכולים לחוות את הדברים אחרת, ובמידה רבה גם העולם הרגשי של המטפל נכנס לחדר הטיפול, אבל מטפלים לא יבטלו את החוויה שלכם מולם אלא יתייחסו אליה במקצועיות ובענייניות, ללא מניפולציות רגשיות או נפשיות. מטרת הטיפול היא להיטיב את הקשרים בין המטופלים לעולם, כשהקשר בין המטופל למטפל מהווה מיקרו-קוסמוס למה שקורה למטופל בעולם.

הטיפול והייעוץ הם כלים שיש בידם לעזור לאדם בשעת צרתו או הזדקקותו, אך כאמור – גם במרחבים הללו יש להקפיד לזכור כי אנו בעלי השליטה וכי תחושת הביטחון, המוגנות והנוחות שלנו אינה ברת ביטול בשום מצב ולמול אף גורם בעל סמכות או הסמכה.

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

עוד על אתיקה ותמרורי אזהרה בטיפול:

סימני אזהרה לניצול מיני בטיפול נפשי – קבוצת פסיכואתיקה

קווי החירום לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית

שאלון זיהוי למצבי סיכון

שאלון אנונימי של משרד הרווחה שנכתב עם מומחים לטיפול
כדי לזהות את מצבך או את מצב הסיכון של בן או בת משפחה ובסביבתך הקרובה.

עובדת סוציאלית קלינית, מטפלת ומחנכת למיניות בריאה.
מדריכה זוגות לחיי עונג והנאה בחיבור האינטימי.

פוסטים נוספים מאת סיון דרשן

כ"ה בטבת תש"ף 22.1.2020
גלויה מארחת
סיון דרשן
⏱️ 4 דקות קריאה
טיפים להקלה בכאבי המחזור, לקיצור הוסת ולהפחתת כתמים. שתיה, תזונה, פעילות ועוד - לימות הוסת עצמם ולאורך החודש
א' באדר תש"ף 26.2.2020
גלויה מארחת
סיון דרשן
⏱️ 5 דקות קריאה
מסקנות מראיונות שערכו סיון דרשן וחברותיה עם שמונה רווקות דתיות שמתארות את הקשיים שבשמירת הנגיעה בגיל מבוגר.
ט"ז בתמוז תש"ף 8.7.2020
גלויה מארחת
סיון דרשן
הוסת הראשונה היא חלק משמעותי מהתבגרות מינית ומהפיכה מילדה לאישה. הידע שתעניקי לה ויחס הסביבה למאורע ישפיעו רבות על עתידה
ג' בשבט תש"ף 29.1.2020
גלויה מארחת
סיון דרשן
⏱️ 7 דקות קריאה
מחקר על רווקות דתיות: התחושות, יחס החברה, הזהות הנשית, הבדידות, העבודה, היחס לקב"ה, הציפיות מהרבנים ומהגברים ושמירת נגיעה
כ"ה בכסלו תש"ף 23.12.2019
גלויה מארחת
סיון דרשן
בעקבות סיפורים על מטפלים שחוצים את הגבול במהלך הטיפול, כדאי להכיר כללי אצבע לזיהוי תמרורי אזהרה בעת בקשת עזרה מגורם טיפולי או סמכותי
ד' בכסלו תש"ף 2.12.2019
גלויה מארחת
סיון דרשן
סיון דרשן ראיינה 7 נשים דתיות שסבלו מכאבים בחדירה ושיתפו אותה בהשפעה על הזוגיות ובטיפול

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם