השתהות והשתאות: יצירת מרחב משחקי במיניות - מגזין גלויה

השתהות והשתאות: יצירת מרחב משחקי במיניות

ג' שבט תש"ף, 29.1.20
קו מפריד גלויה

המונח "מרחב משחקי" מתאר תחום ביניים בו הדמיון תופס באופן זמני ומודע את מקומה של המציאות. ההתייחסות ליחסי מין כ"מרחב משחקי" יכולה לאפשר לבני זוג מעבר קל יותר ממשא היומיום לחיי המיניות.

"המרחב המשחקי" הוא ביטוי שטבע הפסיכואנליטיקאי דונלד ויניקוט, והוא מתייחס ליכולת של האדם להיות באיזה "תחום ביניים" בו הדמיון תופס באופן זמני ומודע את מקומה של המציאות. המרחב הזה מושפע מפנטזיות, מדימויים וממציאות שהיא חיצונית למשחק.

המשחק הוא חוויה העומדת בפני עצמה, ומי ששוהה במרחב של משחק לא רשאי להכניס לתוכו את המציאות הקשיחה, משום שכך יפוגג את ההוויה המשחקית. כאשר אנחנו משחקים, אנחנו מתייחסים ל"משחקיות" בה אנחנו שרויים ברצינות מענגת. למשל מבוגרים שמשחקים עם ילדים וכחלק מהמשחק לוגמים מסיר שבו הילדים 'בישלו' 'מרק', לא יכולים לומר שלא היה פה שום בישול ושאין שום מרק – אחרת המשחק יסתיים בבכי. 

המרחב המשחקי ויניקוט
צילום: Leo Rivas

המיניות כמרחב משחקי

כמו "המרחב המשחקי", גם המיניות היא מרחב בעל מאפיינים המקשים לתפוס, למלל ולפענח אותו. אצל ויניקוט, "מרחב מַעֲבָר" הוא מקום בו לא ניתן לזהות את הפער בין המציאות והדמיון. ההכרה במרחב המיני קודם כול כמרחב שעומד בפני עצמו וחורג ממרחבי החיים "המציאותיים", יכולה להסביר את המפגש המתעתע והמבלבל עם המיניות. 

בשל הקושי לתאר את המיניות, ישנה תחושה החוזרת בקרב זוגות רבים, שהתקשורת הזוגית שלהם סביב המיניות היא טובה, אך פעמים רבות כמעט שלא מתקיימת ברובד המילולי. ייתכן כי לגוף קל יותר לפעול במרחב המיני, וכי ליכולות המילוליות והקוגניטיביות קשה יותר להסתגל אליו. כך יכולים בני אדם למצוא את עצמם מובלים על ידי גופם.

גם הפער בין ההכרה במיניות האישית לבין הקושי להכיר או לדמיין שאצל אחרים קיימת מיניות, עשוי להיות מוסבר בזכות ראיית המיניות כשייכת למרחב ביניים, שאינו כאן ואינו שם ויש לו (היעדר של) כללים משלו. 

החיבור בין המיניות למרחב המשחקי עשוי להניח את הבסיס להתרגלות לשהייה בתוך המרחב המיני ולמצוא בתוכו את הדרכים שניתן ללכת בהן ואת אלו שעדיף לוותר עליהן. בבסיס מרחבי המעבר ניצבת יצירתיות הכרוכה בחוסר וודאות ובאי חתירה לדרך מוגדרת ונוקשה. לא ניתן להפריד בין היצירתיות לבין עוצמת החוויה המינית, כפי שציטטה ממחקרה תמר מור סלע: "אפשר מהר מאוד להיכנס לשגרה בתוך מין. כל אחד יודע על איזה כפתור ללחוץ כדי לגרום לשני להגיע לאורגזמה ומהר מאוד הכול מתרוקן מתוכן" (מור סלע, 2017.) 

המשחקיות היצירתית חותרת תחת היווצרות שגרה ומנביעה את החיבור לחוויה ההווה, וכאשר מוציאים אותה מהמשחק, המפגש המיני יכול להפוך לפעילות טכנוקרטית, מונוטונית ותפלה. 

המרחב המשחקי ויניקוט
צילום: JR Korpa

שבעה פעלים ללימוד אהבה

אסתר פרל מקשרת את התיאוריה הזו ליכולת של אדם להיות נינוח במערכת זוגית ובייחוד ברגעים אינטימיים, ומעניקה כלי לעבודה אישית של כל אדם אל מול יכולת ההִקָּשְׁרוּת שלו. פרל מציינת שבעה פעלים הנרכשים בשלב הראשוני של למידת כל שפה, ושלטענתה הם גם הבסיסיים ביותר בלמידה של אהבה בזוגיות.  שבעת הפעלים הם: 

לשאול, לקחת,  לקבל, לתת, לשתף, לסרב, לשחק ולדמיין

פרל מספרת כי הפעלים הללו מהווים את היסוד לפענוח מנגנוני ההגנה ומיומנויות ההישרדות שלנו. היכולת שלנו לתרגל פעלים אלה מגלמת בתוכה גם את היכולת להתמודד עם החוזקות והחולשות, הפְּגִיעוּת והכוחות שלנו. 

בעזרת שבעת הפעלים האלו, אומרת פרל, נוכל להבין את ההיסטוריה והעתיד של מערכות היחסים שלנו. כשהפעלים הללו נלמדים בתחילת החיים, חלקם הופכים לנקודות חוזקה וחלקם נותרים בצל, במסגרת המיומנויות החברתיות ומערכות היחסים השונות שכל אדם חווה בחייו. היא ממליצה לבחון את הפעלים: אלו מהם נחווים כנקודות חוזקה ואילו כחולשות שלנו? אלו פעלים קיבלו משמעות במסרים והערכים שהתקבלו במשפחת המוצא שלנו, ואלו מתוכם תופסים מקום בשגרת החיים. 

כל אחד מן הפעלים הללו מעורב במערכות היחסים, בחיי המשפחה ובמיומנויות המשחקיות של האדם. בתוך המסגרת הזוגית, כל הפעלים הללו נכנסים לפעולה, ולכן להערכה העצמית של הפעלים יש ערך בתוך המסגרת של עבודה על הזוגיות. 

מרחב מעבר ויניקוט חננאל רוס
צילום: Greyson Joralemon

לשחק, לדמיין

באופן אוטומטי, הפועל הראשון שבולט בהקשר של השורות שנכתבו כאן הוא הפועל האחרון ברשימה של פרל, הלוא הוא לשחק/ לדמיין. חשיבותו אינה מסתירה את החשיבות שיש לכל אחד מהפעלים ביחס ליכולת שלנו ליצור קשר ומרחב מוגן שבו המפגש המיני מתרחש. שכלול של הפעלים כיחידה אחת וגם של כל אחד בנפרד, יוכל לסייע  להתנתק מהיומיום ולהתחבר אליו. 

היכולת להיכנס, לצאת ולשהות במרחב המשחקי מאפשרת מיניות זוגית בריאה, שיש בה עונג ותקשורת הדדית. המונח של "מרחב מעבר" – בו לא ניתן (ולא נכון) לזהות הבדל בין מציאות לדמיון – מאפשר גם לזוגות עם משרות תובעניות וילדים, שמצויים בשטף שהיומיום מספק להם, להתנתק מרשימת המשימות ולהיות נוכחים במעשה המיני יחדיו. בניגוד למצב הנפשי המודרני, התובע מכל אדם להיות בעשייה באופן מתמיד, מפגש מיני מיטיב מחייב נוכחות של being, של תהליכיות איטית ונכונות לשהייה נינוחה במצב הנוכחי. 

רוצה לקרוא עוד? למאמרים נוספים על 

הרב חננאל רוס הוא פסיכולוג בהתמחות קלינית, חוקר גבריות ומיניות. עוסק ופוגש את מרחבי המיניות השונים: דימויי גבריות, מיניות בריאה וטובה, פוגעים מיניים ואנשים שעברו פגיעה מינית.

אהבתם? מוזמנים לשתף

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print

גלויה היא מגזין אינטרנטי מיסודה של הרבנית שרה סגל-כץ לנשים ולזוגות במיקומים שונים על הרצף הדתי ובזיקה אליו.

התכנים במגזין עוסקים בשלבי הרווקות, האירוסין ובשנים הראשונות של חיי הנישואין והמשפחה. המגזין מתקיים כספריה צומחת ומתפתחת.

מרכז גלויה קם לפני יותר מעשור, בירושלים והוא הבסיס ממנו צומח מגזין גלויה.
המרכז עוסק בהדרכות ובהרצאות המהוות מפגש של עולם ההלכה עם הזוגיות והמיניות, על מנת לתווך ידע המעצים את האוטונומיה על האינטימיות.

רוצה לקבל את מגזין גלויה למייל?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו אותנו למשלוח הניוזלטר בלבד

קו מפריד גלויה
רוצה לגלות עוד במגזין גלויה?

הרבנית שרה מרצה ומעבירה שיעורים בתחומים שונים כגון: אקטיביזם, הגות, שירה, נשים כמורות הלכה ועל מפגש המיניות וההלכה.
מוזמנות ומוזמנים להתעניין בשיעורים קיימים ולהזמין הרצאות עבור קהילות וקבוצות למידה אחרות.

הרבנית שרה מנחה סדנאות לימוד וכתיבה, בנושאים שונים כגון: הלכה, פמיניזם, מיניות בריאה וחיי אישות וכן, אקטיביזם. הלימוד בסדנאות נעשה מתוך כבוד למקורות הכתובים לצד אוטונומיה של כיווני מחשבה חדשים בקרב הלומדות והלומדים.

האתר מוקדש לזכר אמי האהובה
דבורה (וייץ) סגל ז"ל

10 המאמרים הנקראים ביותר באתר:

רוצה לגלות עוד?

קו מפריד גלויה
מאת
אביטל גבריהו טף
כ״א תשרי תשפ״א 9.10.20
מָחָר שִׂמְחַת תּוֹרָה אֲבָל לֹא תִּהְיֶינָה הַקָּפוֹת (...) / "אֲנַחְנוּ שְׂמֵחִים בָּךְ תּוֹרָה" אֲנִי לוֹחֶשֶׁת. / אַתְּ חַיֵּינוּ וְאֹרֶךְ יָמֵינוּ
חדש
מאת
צוות גלויה
כ׳ תשרי תשפ״א 8.10.20
8 דקות קריאה
מגפת הקורונה והסגרים שהביאה עימה, משפיעים באופנים רבים על הקהילה היחידאית, על גווניה הרווקים, אלמנים והגרושים. מתרבות דייטים שהשתנתה פתאום, המשמעות של הסרת המסכות ביציאה לדייט, ועד לערבות ורעות כשצריך להיכנס לבידוד בדירות שותפים. במגזין גלויה, בחרנו לקיים שיחה מלב אל לב על רווקות בקורונה עם הפסיכולוגית עטרה הרמן ועם דוברים מתוך חיי היחידאות.
חדש
מאת
ד"ר רבקה נריה-בן שחר
כ׳ תשרי תשפ״א 8.10.20
7 דקות קריאה
״הגעתי לגיל 40, והחלטתי שיום הולדת עגול זה סיבה לעבור את המשוכה, ולקרוא בתורה״ - ד״ר רבקה נריה בן-שחר כותבת על הבחירה לקרוא בתורה עבור הציבור ועבורה
חדש

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

גלילה למעלה

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

רוצה לקבל את
מגזין גלויה למייל?

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

רוצה לקבל את
מגזין גלויה למייל?

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם