להיות ביחד, לחיות את היחד: שהיה ועשיה במרחב הזוגי, מאת: הרבנית שרה סגל-כץ - מגזין גלויה
תפריט
תפריט

״עַל זֶה הָיָה דָוֶה לִבֵּנוּ עַל אֵלֶּה חָשְׁכוּ עֵינֵינוּ״ (איכה ה׳, י״ז)
בעקבות ההתרחשויות הכואבות ומעוררות האימה בימים אלו, נאספים אל המגזין שירים, תפילות וכתיבה אישית הנכתבים בעקבות ה-7 באוקטובר 2023 נוכח ההתמודדות בעקבות התקיפה ולאורך ימות המלחמה. גם ראיונות אישיים, מתוך הכאב הגדול מתפרסמים מעת לעת.
אפשר גם לקרוא בתכנים ותיקים יותר באתר שעשויים להעניק בזמן הזה שפה וכלים להתמודדות. מוזמנות.ים לקרוא על ליווי רוחני, אבלות, יתמות, קושי, חוויה של חסרון ואמונה.
בתקווה שנתבשר בבשורות טובות! 

להיות ביחד, לחיות את היחד: שהיה ועשיה במרחב הזוגי

י"ט בטבת תש"ף, 16.1.2020
קו מפריד גלויה

כאשר הזוגיות היא חלק מהיומיום שלנו, אפשר להנות לא רק מבילוי זוגי משותף אלא גם מהשהייה בזוגיות בלי הצורך "לעשות" יחד משהו מיוחד. למצוא איזון מחודש בין ה-doing ל-being.

חיי היומיום שלנו עמוסים בעשייה. התביעות הפנימיות שאנו מעמיסים על עצמנו, בנוסף לדרישות המקצועיות הממשיות, מתבטאות בעבודה, בלימודים, בחיי המשפחה והחברה ואף בתחזוק הבית השוטף.

גם הטלפון שממשיך בקו ישיר את היד שלנו הפך מזמן למכשיר תובעני בלתי פוסק: לענות למייל, להגיב להודעה, להתעדכן בחדשות האחרונות, לגלול את המסך ולכבות את התזכורות. היום שלנו כמעט ולא מוקדש להשתהות, להישארות במקום אחד, בשקט, בלא עשייה משמעותית או הסחות דעת. שהייה סתמית אף נתפסת כעצלות, כתקיעוּת. "אם אין התקדמות, יש נסיגה" – אמונת היסוד הזו מבטאת את הציפייה להיות בתנועה ובעשייה מתמדת. חיים בתוך תרבות של אי-נחת.

כשמשהו חדש קורה בחיי היומיום, הפרטיים או המקצועיים, מתרחש שינוי קל. כשמתחילה מערכת יחסים חדשה ומשמעותית, למשל, עם ההתרגשות מגיעה לעתים גם תחושת מיקוד ורוגע. אנשים מתארים את תקופת תחילתה של זוגיות חדשה, כזמן שבו יש כמיהה עזה להיות יחד, ללא עיסוק או פעילות כלשהם; לא רק כדי להכיר זה את זו, אלא כדי פשוט – להיות.

גם תקופת ההורות לילדים צעירים מתאפיינת כזמן שבו – לצד ההתמודדויות – הורים רבים רוצים פשוט לשהות כמה שיותר עם ילדיהם, לאו דווקא תוך פעילות מיוחדת; משחק פשוט או סתם שיחה, להיות יחד כמשפחה. אבל בכל התחומים, ככל שהזמן עובר קשה לשמר את הרצון הזה. שטף של משימות, סוגיות ונושאים שדורשים טיפול, מעיבים על היומיום ומביאים לכך שכמעט אין שהייה משותפת, נטולת עשייה. 

שהייה ועשיה במרחב הזוגי - מגזין גלויה -  הרבנית שרה סגל-כץ Rabbanit Sarah Segal-Katz
צילום: Alice Donovan Rouse

שלח לי שקט בקופסה

גם כשאנחנו מקדישים זמן לבילוי משותף עם בן או בת הזוג, לעיתים קרובות אנחנו שואלים "מה עושים היום?" בבילוי הזוגי אנחנו לרוב נוטים לתור אחר עשייה. התפיסה שאם לא "עשינו משהו", הזמן שלנו יחד היה ריק ובלתי מנוצל, היא תולדה של אותה אמונת-יסוד-תרבותית להיות בתנועה מתמדת. בנוסף, עשוי לעלות חשש שאולי אם אין ביטוי ממשי, "מושקע", בשגרת הזוגיות – הדבר מעיד על בעיה במערכת היחסים. זהו מתח סמוי, מעין רחישה תת-קרקעית של חששות, אותם אנחנו מתרגמים לצורך "לעשות דברים" ביחד. כאילו העשייה היא-היא משב הרוח שהזוגיות בהכרח כה זקוקה לו.

העשייה היא אכן תנועה דינמית, טובה וחשובה, אבל מחירה בצידה. היא עלולה לייצר בין בני הזוג ריחוק והסתרה, הדחקה והתעלמות. ל"ביחד-כשלעצמו", חסר התכלית ונטול המשימתיות, יש ערך חיוני רב. התנועה הזוגית לא קורית רק בעשייה. השהות המשותפת, השקטה, היא פתיחת מרווח שזוג מייצר לעצמו. במרחב הזה דברים קורים בצורה אורגנית, מתאפשרת פגישה זו של זה ללא מסכים או תיווכים, ניתן לראות אחד את השניה ללא הסחות או רעשים.

being doing זוגיות - שהייה ועשיה במרחב הזוגי - מגזין גלויה -  הרבנית שרה סגל-כץ Rabbanit Sarah Segal-Katz
צילום: Chris Liu

כמו שהיינו פעם

נסו להיזכר ברגעים ההתחלתיים הללו, בתקופת ראשית הזוגיות, בה ביליתם יחדיו שעות ופשוט הייתם. בדיבורי עומק או בדיבורי סרק, בשיתוף של היום שהיה או בדיבור על זה שיהיה, בצחוק ותוך כדי היחשפות של מי ומה שאנחנו, בלהיות זו עם זה. לא בלעשות. 

הקדישו מאמץ ליחד זמנים זוגיים שבהם אתם יחד. ללא הסחות, משימות או עשייה אחרת. בדומה לתרגולי המיינדפולנס, נסו לתרגל שהייה משותפת שאין בה דבר מעבר להימצא יחד. נסו להיזכר בגישושי ההיכרות הראשונים וברצון שלכם להעמיק את ההיכרות זו של זה וזה של זו, ברצון להעמיק את היחד שלכם. כיצד הקשבתם לא רק למילים שנאמרות אלא גם לצליל שבו נאמרו, לשפת הגוף ולמה שלא נאמר. בצד השמחה על הבית שבניתם ועל השגרה המשותפת, זכרו גם את הסקרנות העמוקה אחד כלפי השניה ונסו להיות בהקשבה דומה מפעם לפעם. 

אצל חלק מן הזוגות מרחב שכזה מתאפשר כשהמגע נאסר לתקופה ממושכת, למשל אחרי לידה. החוסר בתקשורת פיזית מאפשר, או אפילו מחייב, הקשבה רבה ורגישה יותר. אך יש זוגות שדווקא תקופות האיסור מגבירות בחיי הזוגיות שלהם מתחים ורגישויות. מבלי המגע ויכולת הדיאלוג הנלווית למחוות האהבה, קשה לשיחת הנפש להתקיים. צריך קשב זוגי ליכולת ולצרכים העולים אצל שני בני הזוג, כדי להבין יחד מה מאפשר זמן הריחוק הרגיש.

שהייה ועשיה במרחב הזוגי - מגזין גלויה -  הרבנית שרה סגל-כץ Rabbanit Sarah Segal-Katz
צילום: Jisu Han

בין doing ל-being

השהות המשמעותית יחד לא דורשת בהכרח את התפאורה השקטה, ואת הרחקת העשייה מכל סוג. הקרבה הזוגית הבלתי-אמצעית ושיחת הנפש, מגיעות לעתים גם בדלת האחורית, וניתן לזמן אותן בכל מיני דרכים של בילוי משותף. יש פעמים שהמעשיות (ה-doing) היא שתזמן את הקירבה ואת הנינוחות ודוקא התעקשות לחתור ולקיים זמן של שהייה (being) עשוי לעורר מתח וואקום שלא ברור בהכרח מה לעשות עימו. בתנועה שבין העשיה לשהייה חשוב להכיר בכך שישנו הרצוא־ושוב הזוגי כמו בשאר מרחבי החיים – לפעמים דבר מה מתאים ולפעמים השני…

כך למשל, פעילויות המכונות DIY ("עשו-זאת-בעצמכם", Do It Yourself) הפכו פופולרית למדי בשנים האחרונות – הן באופן עצמאי לגמרי בבית והן במסגרת סדנאות ליצירה משותפת שבהן מעניקים חומרים, הדרכה ואווירה ייחודית לזוגות. בפינוי הזמן לעבודות נגרות, תפירה, בנייה וכיוצא בהן, שהן לכאורה משימות טכניות שמטרתן יצירת חפצים לבית, מתברר שתרומת הזמן המשותף של יצירה יחד הוא הרבה מעבר לתוצר הפיזי. פעילות שכזאת היא עמל משותף מהנה, זמן זוגי חווייתי שזוגות מעידים כי הוא-הוא המשמעותי עבורם, אף אם המשימה והיעד לא בוצעו בשלמות.

גם צפייה משותפת בסרט או סדרה בבית נחשבת לבילוי יומיומי ופחות מושקע, אך זהו בהחלט בילוי זוגי לכל דבר. שהייה פשוטה ומשותפת יחד, מפגש שאין לו תכלית או פונקציה מוגדרת, שיחה שאינה מוסבת על דבר מה מעשי – לכל אלה כמעט ואין כמעט מקום בשטף היומיום. דווקא משום כך, חשוב מאד לייצר הזדמנויות שיאפשרו את זמן האיכות הזוגי הזה.

לצאת או להישאר בבית? להתנתק מהמסכים או לצפות בסרט? ואם אנחנו בונים משהו יחד, אז בעצם ברחנו מן השיחה החשובה שאנו זקוקים לה? כמו במקרים רבים, אין מדובר בנוסחה כלשהי, והמפתח טמון באיזון. זו אמנם אמירה שהספיקה להישחק, אך היא אינה חסרת פשר.

המתח בין מרכיבי החיים והזוגיות הוא אמיתי, והצורך בפיתוח צורות שונות של תקשורת ושותפות קיים. הזמן הזוגי כשלעצמו חשוב, אך מעבר לכך כדאי לאתר את האיזון בין עשייה לשהייה, כפי שהיינו רוצים שיהיה בכל היבט בחיים שלנו. טוב לייחד זמנים משותפים מסוגים שונים: לעיתים להיות בעשייה משותפת בסדנה, בטיול או בבית, ולעיתים לשבת יחד עם כוס קפה כשהטלפון, המחשב ומשימות הבית נזנחים הרחק מכם, ואתם שניכם פשוט ביחד. 

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

כלות וזוגות ממליצים על מרכז גלויה

קו מפריד גלויה

לקריאה נוספת על 

היוזמת והמנהלת של מרכז גלויה ושל מגזין גלויה.
מורת הלכה, מדריכת כלות וזוגות ובלנית.
חברה בארגון הרבנים והרבניות ״בית הלל״, עמיתה ב״רבנות ישראלית״ במכון הרטמן ומנהלת מיזם ״ברית אמונים״.
עמיתה בכולל ההלכה של ישיבת מהר״ת.
אקטיביסטית בתחום של יחסי דת ומדינה.
מנחה קבוצות לימוד בית מדרשי וכתיבה יצירתית.

שרה נשואה לאדם ואם לשלושה, גדלה וחיה כמעט כל חייה בירושלים. מתגוררת עתה בניו יורק.

לאתר האישי של הרבנית שרה>>
לקריאה נוספת על הרבנית שרה במגזין גלויה>>
לעמוד הפייסבוק של הרבנית שרה>>
ליצירת קשר עם הרבנית שרה>>

פוסטים נוספים מאת הרבנית שרה סגל-כץ

כ״ג בכסלו תשפ״ד 6.12.2023
גלויה מראיינת את
רעיה אפנר
שיחה גלויית עיניים על שכול, התמודדות עם טראומה ועל מעגלים של עשייה עם רעיה אפנר המביאה אל תפקידה את תובנותיה הן כחברת קיבוץ לשעבר בעוטף והן כאם ששכלה את בנה באסון המסוקים.
כ״ד בכסלו תשפ״א 10.12.2020
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
רצון וחשק הם מושגים שמלווים את כולנו בחיי היומיום. מושג הרצון מהווה שיקול דעת בקיום מצוות עונה וביצירת מרחב שבו ההלכה מחייבת אבל גם מאפשרת קשב לרצון של שני בני הזוג.
י"ח בשבט תש"ף, 13.2.2020
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
בילויים בנפרד ומרחב אישי בתוך זוגיות יכולים לתרום לא רק לאינדיווידואלים שאתם אלא גם לזוגיות שלכם.
כ״ד בניסן התשפ״ד 3.5.2024
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
אסופת שירה שפורסמה בחודשים האחרונים באתר, ושירה ותיקה יותר. באסופה - מקבץ שירה המתייחסת לשואה ולסוגיית הזכרון וחקיקת אירועי העבר, לצד שירה שנכתבה שלא בהקשר לשואה ומקיימת בכל זאת שיחה עם ההתמודדות ביום הזכרון לשואה ולגבורה בשנה זו.
חדש
כ״א באייר תש״ף 15.5.2020
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ והרבנית ד״ר חנה אדלר לזרוביץ׳
טבלאות נתוני המקוואות המעודכנים, כפי שנשים דיווחו לנו מחוויותיהן בטבילה בחודשים מרץ-מאי 2020
ב' בתמוז תש"ף 24.6.2020
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
הצעה לחוש את המחוייבות הפנימית למצוות עונה, כשהיא מתגלית מן החרכים ומבקשת להרוות את צימאונה ולדעת את מקומה.

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם