שריר וקיים: פיזיותרפיה של רצפת האגן בשירות הזוגיות, מאת: ליאת שיק נוה - מגזין גלויה
תפריט
תפריט

״עַל זֶה הָיָה דָוֶה לִבֵּנוּ עַל אֵלֶּה חָשְׁכוּ עֵינֵינוּ״ (איכה ה׳, י״ז)
בעקבות ההתרחשויות הכואבות ומעוררות האימה בימים אלו, נאספים אל המגזין שירים, תפילות וכתיבה אישית הנכתבים בעקבות ה-7 באוקטובר 2023 נוכח ההתמודדות בעקבות התקיפה ולאורך ימות המלחמה. גם ראיונות אישיים, מתוך הכאב הגדול מתפרסמים מעת לעת.
אפשר גם לקרוא בתכנים ותיקים יותר באתר שעשויים להעניק בזמן הזה שפה וכלים להתמודדות. מוזמנות.ים לקרוא על ליווי רוחני, אבלות, יתמות, קושי, חוויה של חסרון ואמונה.
בתקווה שנתבשר בבשורות טובות! 

שריר וקיים: פיזיותרפיה של רצפת האגן בשירות הזוגיות

י"ז באייר תשפ"א 29.4.2021
קו מפריד גלויה

ליאת שיק-נוה, פיזיותרפיסטית מומחית לרצפת האגן, מסבירה על מערכת השרירים של רצפת האגן, מתארת את חשיבותה של מערכת זו בראי חיי מיניות, ומציגה את הטיפול הפיזיותרפי כאמצעי להתמודדות ופתרון של בעיות בתפקוד המיני.

פיזיותרפיה היא מקצוע פרה-רפואי שעיקרו תרפיה – דהיינו טיפול באמצעים פיזיים, המכוונים לרקמה הרכה ולמערכת שריר- שלד. התפקיד שלי כפיזיותרפיסטית הוא לעזור למטופלים שלי להשיג תפקוד מיטבי.

אם כך, נשאלת השאלה שעולה לאור כותרת רשומה זו: מה הקשר בין פיזיותרפיה למיניות? ויותר מכך, לזוגיות?

פיזיותרפיה בשירות הזוגיות - ליאת שיק-נוה - מגזין גלויה
צילום: Stephanie Leblanc

רצפת האגן וחיי מיניות

תפקוד מיני הוא תפקוד פיזי לכל דבר, ומהווה נדבך חשוב באיכות החיים של נשים וגברים כאחד. הקשר לפיזיותרפיה עובר דרך מערכת פיזיולוגית שנקראת רצפת האגן.

מערכת רצפת האגן מורכבת משרירים ורצועות, בצורת ערסל, וממוקמת בחלק התחתון של האגן הנשי והגברי, כך שהיא "מרפדת" אותו מבפנים. על השרירים הללו ממוקמים איברי חלל הבטן, ובאופן ישיר שלוש מערכות:

  1. דרכי השתן התחתונות: שלפוחית השתן וצינור השתן.
  2. מערכת המין והרבייה: שחלות, חצוצרות, רחם וצוואר הרחם אשר מתחבר לנרתיק.
  3. דרכי העיכול התחתונות: רקטום, או בעברית 'חלחולת' ופי הטבעת.

מתוקף המבנה המתואר, הן בגוף הנשי והן בגוף הגברי ממוקמים "פתחים" ברצפת האגן. בגוף הנשי ישנם שלושה פתחים: צינור השתן, הפות ופי טבעת. בגוף הגברי ישנם שני פתחים: צינור השתן (והזרע. צינור השתן וצינורית הזרע מתאחדים בתוך הפין לצינור אחד) ופי הטבעת.

לרצפת האגן מספר תפקידים:

  • תמיכה באיברים הפנימיים.
  • שליטה על הסוגרים הרצוניים (שרירי רצפת האגן מקיפים את הנרתיק ופי הטבעת).
  • תפקוד מיני תקין.

השריר הוא רקמה אלסטית, שביכולתה להתכווץ לצורך ביצוע תנועה, אך בה במידה עליה לדעת להשתחרר וגם להימתח. אם אחת מהפעולות אינה מתבצעת באופן מלא, הרי שיש בעיה או ליקוי בתפקוד.

אצל נשים, שרירי רצפת האגן נחלשים כתוצאה מהריונות, לידות, תהליכים הורמונליים כהפסקת המחזור והזדקנות טבעית. שרירי רצפת האגן מקיפים את הנרתיק בצורה מעגלית, ולכן קשורים קשר הדוק לתפקוד המיני של נשים. חולשה של שרירי רצפת האגן עשויה לגרום לקושי מסוים בשליטה על הסוגרים ולדליפות שתן או תוכן מעי, צניחה של אברי הנרתיק וירידה בתגובת השרירים בגירוי המיני ובאורגזמה. כיווץ יתר של שרירי רצפת האגן עשוי לגרור אחריו קשיים בהתרוקנות וכאבים בקיום יחסים.

פיזיותרפיה בשירות הזוגיות - ליאת שיק-נוה - מגזין גלויה
צילום: Nabeel Hussain

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

סיבות שונות לליקויים בתפקוד המיני אצל נשים

לפני שנמשיך, נסקור את הליקויים האפשריים המוכרים כיום בתפקוד המיני אצל נשים.

כאשר אישה מעוניינת ביחסי מין ומצליחה לקיים אקט מיני מהנה ללא כאב – הרי שהתפקוד המיני שלה תקין. במידה ולא כך הוא המצב, ייתכן וישנה בעיה כלשהי בתפקוד המיני שלה, קרי, בעיה פיזיולוגית או תסמונת כלשהן שמשפיעות על גוף האישה.

ליקויים בתפקוד המיני יכולים לנבוע מסיבות רבות: פיזיולוגיות, הורמונליות, מצבים רגשיים ועוד. הם מוגדרים ב-DSM (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, 5th ed') כ:

  • FEMALE SEXUAL INTEREST/AROUSAL DISORDER  – ליקוי בחשק ובעוררת המינית: ירידה בחשק, בעוררות, בעניין או במוטיבציה לתפקוד מיני. בעיות בדימוי הגוף יכולות להשפיע על החשק והמוטיבציה לקיום יחסים.
  • FEMALE ORGASMIC DISORDER – קושי באורגזמה: קושי בהגעה לאורגזמה, ירידה בעוצמת האורגזמה או העדר אורגזמה. מחקרים מראים כי יש קשר בין החוזק של רצפת האגן לבין העוררות ומידת האורגזמה שחווה האישה.
  • GENITO-PELVIC PAIN/PENETRATION DISORDER – כאבים באזור הגניטלי וקושי בחדירה: כאבים בקיום יחסי מין או קושי בהגעה לחדירה.

כאבים ביחסי מין יכולים לנבוע מסיבות שונות: כאב כתוצאה מתהליך דלקת או זיהומי, פחד מחדירה, גועל וחשש מאיבר מין זכרי, רגישות יתר בפתח הנרתיק, כאבים אחרי לידה, בצלקת או בתפרים, כיווץ הגנתי של שרירי רצפת האגן, שינויים הורמונליים, קושי רגשי, פגיעה מינית ועוד… חשוב מאוד לציין כי ליקויים בתפקוד המיני מוגדרים כליקויים רק אם נמשכים לאורך זמן ורק אם הם גורמים לאי-נוחות/ מצוקה/ ירידה באיכות החיים.

נתמקד בסוג השלישי של הליקויים, דהיינו כאב בקיום יחסים. כאשר הגוף נתקל בחוויה כואבת/מאיימת, הוא מגיב בכיווץ שרירים. זהו מנגנון הגנתי, אבולוציוני, המכונה "fight or flight" – הילחם או ברח. בין אם הגוף בוחר להילחם ובין אם הוא בוחר לסגת, נדרשת לכך פעולה שרירית מהירה. במקרה של רצפת האגן, מדובר בכיווץ הגנתי, רפלקסיבי, של השרירים המקיפים את הנרתיק.

שריר מכווץ הוא שריר כאוב, והרי לכם "מעגל קסמים": כאב בקיום יחסים, יגרור אחריו כיווץ שרירי, שיביא לכאב נוסף ומכאן לירידה בחשק. ירידה בחשק תגרום לירידה בסיכוך הטבעי, יובש, ויותר כאב. כאב ממושך יגרום בסופו של דבר להימנעות ממגע אינטימי, ולכן יכול להשפיע גם על האינטימיות והזוגיות.

פיזיותרפיה בשירות הזוגיות - ליאת שיק-נוה - מגזין גלויה
צילום: David Fanuel

התמודדות עם הקושי – טיפול פיזיותרפי כמענה אפשרי

בתחילת דברי הזכרתי כי הטיפול הפיזיותרפי עוסק במערכת השריר והשלד. ואכן, ביכולתו לתרום תרומה רבה, ולעיתים תרומה עיקרית בשבירת "מעגל הקסם" הרע של כאב – כיווץ – הימנעות.

מטרת הטיפול במקרים של כאב בעת קיום יחסי מין, היא הורדת כאב וכן הורדת תחושת האיום מהכאב, זאת על ידי טיפול ברקמה הרכה = רקמת השריר, באופן שלא יכאיב למטופלת. לטיפול יעיל ישנם כמה מרכיבים:

מודעות גוף

הצעד הראשון הוא מודעות גוף, כלומר היכרות עם אזור רצפת האגן. הסבר אנטומי על הרכב מערכת השרירים ועל אופי הבעיה ממנה סובלת המטופלת.

רצפת האגן - מגזין גלויה

היכרות פעילה עם שרירי רצפת האגן

לאחר מכן, ניתן יהיה להתקדם להיכרות פעילה עם שרירי רצפת האגן: כיצד לכווץ אותם וכיצד להרפות. כיווץ יעיל, יתרום להרפיה טובה ולהפך. על מנת ששריר יתכווץ באופן מיטבי, נדרשת יכולת הרפיה.

לעיתים קיים קושי בהבנת תנועת השריר. במקרים אלה ניתן להדגים את התנועה באמצעות מראה, או שימוש בביופידבק – הדגמה ע"י צג מחשב או אולטרסאונד של יכולת הכיווץ וההרפיה.

תרגילי הכיווץ של רצפת האגן, נקראים גם "תרגילי קגל" ע"ש הרופא, ד"ר קגל שתאר אותם וכתב פרוטוקול טיפול מחקרי בסוף שנות הארבעים של המאה הקודמת. אלו תרגילים בהם נעזר גם כאשר יש חולשה ברצפת האגן, במקרים של קושי בשליטה על הסוגרים ו/או בצניחת אברי האגן.

לאחר הערכת הפיזיותרפיסטית את כח השרירים והסיבולת- תינתן תוכנית אימון ספציפית לכל אישה, שתכלול גם תרגול השרירים תוך ביצוע מאמצים, המותאמים לחיי היום יום של המטופלת.

עיסוי, מתיחות ותרגילים

"שריר תפוס", ולא משנה היכן מיקומו בגוף, זקוק לעיסוי, מתיחות ותרגילים. בטיפול הפיזיותרפי משתמשים בטכניקות פנימיות, כלומר בעיסוי, להורדת המתח בשריר.

כלי טיפולי משמעותי נוסף הוא מאמני נרתיק. הכוונה לקונוסים בגדלים שונים, שהמטופלת לומדת להכניס באופן איטי ולא כואב לנרתיק, וכך לביצוע מתיחות ועיסוי עצמי בשליטתה המלאה וללא כאב.

היתרונות של הפיזיותרפיה ע"פ מקצועות טיפול אחרים בכל הקשור להדרכה לעיסוי ולתרגול עם מאמני נרתיק, הם היכולת של הפיזיותרפיסטית לראות את המטופלת מתרגלת בפועל. ההכרות עם המבנה הפנימי של האישה מאפשרת לפיזיותרפיסטית לייעץ לגבי התאמה של מאמני הנרתיק הנכונים ביותר למטופלת. הליווי הצמוד בתרגול תורם להפגת החששות מפני התרגול העצמאי בבית.

ירידה ברמת הכאב והפחד, תוכל להשפיע לחיוב גם על ההנאה מיחסים וגם לעזור בהעלאה של החשק והמוטיבציה לפעילות מינית.

פיזיותרפיה בשירות הזוגיות - ליאת שיק-נוה - מגזין גלויה
צילום: Evie

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

בנוסף לשלושת המרכיבים שהוצגו, הטיפול הפזיותרפי כולל התייחסות רחבה והוליסטית לאישה מעבר לעיסוק הישיר ברצפת האגן. מתבצעת הערכה גופנית מקיפה, הנוגעת בין היתר ליציבה, פעילות גופנית והרגלי החיים. האחרונים בעלי השפעה אף הם על התפקוד המיני. ההתייחסות היא פיזית, אך גם פסיכו-סוציאלית, ובטיפול נלקחים בחשבון התרבות ממנה מגיעה המטופלת, מערכת האמונות שלה והמעגלים החברתיים בהם נמצאת. המטרות הטיפוליות יקבעו בהתאם לסדר העדיפויות של המטופלת בהתייחס לסביבה בה היא חיה.

פן נוסף של ליקוי בתפקוד המיני יכול להיות מושפע מדימוי גוף. ליקויים ברצפת האגן כצניחתה, קושי בשליטה על הסוגרים וכו', עשויים לפגוע בדימוי העצמי ולגרום לירידה ברצון ובמוטיבציה ליחסים ומגעים מיניים. טיפול פיזיותרפי לבעיות אלה, ששכיחות לאחר לידה וגם לאחר הפסקת המחזור – עשוי בהחלט להיות בעל השפעה מיטיבה על התפקוד המיני.

כשם שלבעיות בתפקוד המיני יכולות להיות סיבות רבות, ויש לטפל בהן בגישה ביו-פסיכו-סוציאלית, הרי שגם הטיפול הפיזיותרפי אינו עומד בפני עצמו. פעמים רבות יש צורך בשילוב אנשי מקצוע נוספים: רופאים לאבחנה, מטפלים מיניים, זוגיים או פסיכולוגים. טיפול רב מערכתי יביא לתוצאות הטובות ביותר בזמן הקצר ביותר.

כך, על ידי מודעות לגוף, זיהוי יכולת של כיווץ והרפיה של השרירים, עיסוי וטכניקות התנהגותיות ניתן להשפיע בצורה אפקטיבית על הכאב, ולאפשר הנאה ועונג במקרים בהם היה כאב וקושי.

***

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

שירים על הגוף:

פיזיותרפיסטית, ראש תחום פיזיותרפיה במרכז רותם, מומחית בשיקום ריצפת האגן.
בעלת תואר ראשון בפיזיותרפיה (אוניברסיטת תל-אביב) ותואר שני בבריאות הציבור (האוניברסיטה העברית בירושלים).
חברה בועדת ההיגוי לבריאות האישה בפיזיותרפיה מטעם העמותה לקידום הפיזיותרפיה ועוסקת בקידום המקצוע בארץ.
מנחה ומלמדת אנשי מקצוע בנושאים הנוגעים לשיקום רצפת אגן ומיניות.

תוכן נוסף מהמגזין:

י״ג בניסן תשפ״ג 4.4.2023
גלויה מראיינת את
הרב מייק שולץ
שיחה גלוית עיניים עם הרב מייק שולץ על תפקידו של מלווה רוחני, על הכשרות המתקיימות במרכז הרפואי רמב״ם ועל מה שהוא מקבל בעת ליווי חולים ובתהליך ההכשרה שהוא מנהל בתוך המרכז הרפואי רמב"ם.
כ׳ בסיוון תשפ״ב 19.6.2022
גלויה מראיינת את
יפה צוקרמן
גלויה שמחה לראיין את יפה צוקרמן ולשמוע על העשיה שלה בתחום המיניות הבריאה ועל תובנות שמלוות אותה בפעילותה בהדרכות ובנוכחות ברשתות החברתיות
י״ד באלול תשפ״ג 31.8.2023
גלויה מראיינת את
הרבנית שלומית פלינט
שיחה גלוית עיניים עם הרבנית שלומית פלינט על בקשת השם, עולם ההלכה המתפתח, ועל דוגמה אישית.
א׳ בניסן תשפ״ג 23.3.2023
מאת
צוות גלויה
פירוט על אודות השירה המתחדשת במגזין גלויה
אוקטובר-נובמבר 2023
מאת
צוות גלויה
עדכוני תוכן במגזין גלויה לאחר השבעה באוקטובר - שירה, תפילות ותכנים אחרים המבטאים התמודדות רגשית, רוחנית ותיאולוגית עם כל מה שצף מאז המתקפה ויחד עם פרוץ המלחמה.
כ"ג בטבת תשפ"א 7.1.2021
גלויה מזמינה:
ערב עיון מקוון
הזמנה לערב עיון - לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס: סוגיות זוגיות בחיים הלכתיים - דיון מקוון בהשתתפות מורות הלכה

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם