סוגיות זוגיות בחיים הלכתיים - בעקבות ערב העיון לכבוד שנת הפעילות הראשונה של מגזין גלויה
תפריט
תפריט

״עַל זֶה הָיָה דָוֶה לִבֵּנוּ עַל אֵלֶּה חָשְׁכוּ עֵינֵינוּ״ (איכה ה׳, י״ז)
בעקבות ההתרחשויות הכואבות ומעוררות האימה בימים אלו, נאספים אל המגזין שירים, תפילות וכתיבה אישית הנכתבים בעקבות ה-7 באוקטובר 2023 נוכח ההתמודדות בעקבות התקיפה ולאורך ימות המלחמה. גם ראיונות אישיים, מתוך הכאב הגדול מתפרסמים מעת לעת.
אפשר גם לקרוא בתכנים ותיקים יותר באתר שעשויים להעניק בזמן הזה שפה וכלים להתמודדות. מוזמנות.ים לקרוא על ליווי רוחני, אבלות, יתמות, קושי, חוויה של חסרון ואמונה.
בתקווה שנתבשר בבשורות טובות! 

סוגיות זוגיות בחיים הלכתיים – בעקבות ערב העיון של מגזין גלויה

ח' בשבט תשפ"א 21.1.2021
קו מפריד גלויה

למעלה מ200 א.נשים נכחו בערב העיון המקוון שנערך לכבוד שנה לפעילות המגזין המקוון גְּלוּיָה. 

ערב העיון נפתח בדבריה של הרבנית שרה סגל-כץ, מייסדת המגזין, הכיל מונולוגים מרגשים מאת השחקנית רחל קשת, ובמהלכו ניתנו הרצאות קצרות מפי מורות ההלכה: הרבנית דבורה עברון, הרבנית רחל קרן, הרבנית ד"ר חנה אדלר לזרוביץ' והרבנית ד"ר חנה פרידמן.

לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס: סוגיות זוגיות בחיים הלכתיים ערב עיון מגזין גלויה


הרי מעט מן העושר שזכינו לו בערב זה – מבחר ציטוטים מן הדברים שנאמרו בהרצאות, בתקווה שאלו משקפים את רוח הדברים וחלק מן העיקרים שהובאו במעמד זה:

שאלות דומיננטיות בחיי זוגות על הרצף הדתי

הרבנית דבורה עברון, מנהלת המכון למנהיגות הלכתית, אור תורה סטון:

"… מה קורה שלא שני בני הזוג שומרים כשרות, שבת, טהרת המשפחה? למשל כשרק אחד מחוייב להלכה, או שבני הזוג במקום אחר על הרצף הדתי? מה קורה בזוגיות כזו? ומה קורה בין המשיב למשיבה אז?

בשנים האחרונות, אולי בעשור האחרון, יותר ויותר נשים וגברים בוחרים להקים משפחה עם בני ובנות זוג שנמצאים במקום שונה מהם על רצף הדתי. ז"א שלפעמים צעירים וצעירות שגדלו בחינוך הדתי נכנסים לזוגיות עם מי שלא גדל באורח חיים דתי, ולא תמיד יש כוונה לשנות את מי שאיתם, בוודאי לא באופן גורף. ההנחה היא שההבדלים הללו נתונים לפתרון. שזוגיות שבנויה על חיבור אישי חזק, תצליח להתמודד עם האתגרים שהחיים האלו יזדמנו…

… אפשר להשיב על שאלה כזו רק כשהיא מגיעה משניהם כמשפחה, יחד, אחרת אני עלולה למלא תפקיד מפרק בזוגיות. ואז במה הועלתי? התשובה ניתנת למשפחה ולכן המשפחה היא מרכיב בשיקולי הפסיקה. זה נכון תמיד, וכאן על אחת כמה וכמה. המחשבה הרווחת היא שמי שמגיע מבית דתי ומציב את עצמו או עצמה במקום הלכתי יותר, מן הסתם מגיע עם יותר ידע, מקורות השראה וצרכים, כלומר דרישות הלכתיות שיש להתחשב בהם. זה לא בהכרח נכון, ולא הייתי ממליצה לזוגיות לבנות את עצמה על הנחה לא שוויונית כזו

… השאלות הספציפיות חשובות, אם כן, אבל במקביל, להניח, אלא במקרים מאוד יוצאי דופן, שהתשובה צריכה להיות כזו שתאפשר לשואלים לעשות שבת יחד, כל המשפחה, גם המשפחה המורחבת, ללא הלבנת פנים וללא ציפייה שאנשים מכל כיוון יוותרו על דברים שמאוד חשובים להם. וגם כאן אפשר לראות בשאלות הללו הזדמנות להעמקת הקשר, בין ההורים לילדיהם שבגרו ובנו משפחות משל עצמם. זו נק' המבט ממנה לדעתי מורה או מורת הלכה צריכים לצאת ממנה בבואם לסייע לזוגות מעורבים של דתיי הרצף, ועל השאלות ההלכתיות שעולות בחייהם."

קשרי ידידוּת וחברוּת רומנטית לפני הנישואין

הרבנית רחל קרן, ראשת בית המדרש במדרשת עין הנצי״ב:

"… אני רוצה לדבר על חברות, על קשרים רומנטיים בין בחור לבחורה, על קשרים של שני זרים שהופכים להיות בני זוג – בטרם ינשאו כדת משה וישראל. לדבר על קשר של חברות, רגשי, מעמיק ובעל משמעות גדולה לשני בני הזוג, שיוצר מצב של זוגיות כשאין מסגרת של נישואין. אני אדבר על הקשר הזה כרצוי ונכון ולכתחילה, במציאות שבה בני הזוג הם אנשים שונים – אבל לפחות לחלקו או לכולו יש לו עניין גדול בשמירת תורה ומצוות…

… כאשר יש לך חבר, את "בסדר". את בעמדה טובה חברתית בעיני המשפחה. "הסתדרת". והאמת היא שהרבה פעמים מיד יפעילו עליך לחץ, שאם כבר יש חבר, מה עם חתונה? אבל מצב גרוע בהרבה הוא מצב בו אין חבר/ה. בעצם, את חסרה בכך, משהו לא בסדר. וכשיש זה גם לא בסדר, כי יש כל מיני עמדות וציפיות שמיד מופעלות, נורמות שלא נותנות לצעוד צעד לבד, לבחון או לראות. מיד צריך להתמודד עם שאלות גדולות…

… אנחנו חיים בחברה תרבותית שמשדרת לנו כל הזמן מסרים מבלבלים מאוד. אחד מהם הוא שבתרבות שאנו צורכים, ספרותית בעיקר ע"ג מסכים, יש סטנדרטים כמעט מובנים מאליהם. למשל, הסטנדרט שיש תמונה מעוותת על מהי אהבה וזוגיות שצריכה מיד לבוא במימוש הקשר המיני. זה מבלבל את הצעירים ומקשה מאוד משום שיש איזה מודל שכשיש חבר או חברה, אז יש סוג של ציפיות ממנה, וזה מעלה שאלות ואתגרים רבים. איך שאני רואה את זה, המקום שלנו כמחנכים ואנשי תורה זה לא להגיד –מכאן אסור שיהיו חבר/ה. אלא להפך, להגיד – ראוי שיהיה לך חבר, ואנחנו יכולים לייצר לעצמנו מערכות של סטנדרטים אחרים

… אני חושבת שמופעלים על זוגות חברים לחצים רבים מאוד. יש דה-לגיטימציה של חברות, ואני רוצה להגיד שחברות רומנטית היא לגיטימית לגמרי (ואולי יש מעשים ספציפיים שהם לגיטימיים יותר ופחות, אבל זה נכון בכל מערכת יחסים, לא רק זוגית). אני רוצה לדבר על לגיטימיות של קשר רומנטי, של אהבה, של בדיקת ההליכה המשותפת, של לראות במה אנחנו שותפים ובמה נותנים לכל אחד מקום, וזה אמיתי בעיני."

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

השלכות רפואיות של ביוץ לפני טבילה

הרבנית ד"ר חנה אדלר לזרוביץ', מומחית ברפואת נשים, מכבי שירותי בריאות:

"…כמו בכל מצב רפואי או הלכתי, צריך לאבחן נכון כדי לטפל נכון. לפני שמכתירים סיטואציה כאי-פריון הלכתי חשוב לוודא שזה אכן המצב. הרבה נשים מחשבות את יום הביוץ שלהן לפי אורך המחזור החודשי: לימדו אותנו שהביוץ חל 14 יום לפני הווסת הבאה, אבל זו טעות מוחלטת. זה חישוב נוח כי זה ה'אמצע' של מחזור בן 28 ימים אבל זה לא נכון בממוצע וזה לא נכון לאישה הפרטית בכלל. כשעושים את החישובים האלה של 27 פחות 14 או 31 פחות 14, אי אפשר לאבחן ביוץ ובטח לא עבור האישה הפרטית, אלא יש לבדוק קודם ביוץ ע"י בדיקות פרטיות במקלות, אולטרסאונד, שמ"פ טבעית ודברים נוספות שיש בהן סימנים פיזיים וממשיים. אחרי כן, יש לוודא שאין בעיית פוריות אחרת שיכולה להסביר את אי הפוריות של הזוג…

…כדי שאי פריון יהיה על רקע הלכתי באופן מובהק, יש לוודא שאין בעיות אחרות, כמו שקורה בקרב הרבה זוגות שחלקם בכלל לא שומרים טהרת המשפחה. לכן עולה השאלה מתי לברר את הסיבות לאי פוריות. צריך לשים על השולחן את הדיון ההלכתי בשאלה – מתי לבצע בדיקת זרע? שזו שאלה שתמיד מעניינת בהקשר של טיפולי פוריות…  לחלק מהנשים שחשבו שיש ביוץ מוקדם התברר שקיימת בכלל בעיית זרע, שפתרונות כמו דחיית הביוץ או פתרונות הלכתיים בוודאי לא יפתרו. מצד שני, לפעמים ניתן לפטור את עיתוי הטבילה או הביוץ באמצעים פשוטים…"

איזונים נדרשים בשיח החינוכי

הרבנית ד"ר חנה פרידמן, מנהלת ״פלך״ תל-אביב:

"…היום אני עוסקת בחינוך תיכוני לבנות, תיכון פלך ת"א, וזה גורם לי לחשוב לא פעם על הזירה החינוכית ומה המהפכה הפמיניסטית והמודעות הרבה של נשות ההלכה גורמות בשדה ההוא, ועל האיזונים

…בחינוך אנחנו פוגשים את האדם שעומד מולנו, והפדגוג לא רק מדבר את התודעה שלו אלא מנסה לראות גם את המקום של התלמיד, ומתוך כך לפעמים, מכל מיני סיבות, נדרש לכסות טפח או לגלות אחד ולכסות טפחיים, להביא את הדברים צעד אחר צעד. אני חושבת על זה לא מעט כאחת שמגיעות אליה נערות בגיל 11 ועוזבות בגיל 18, שזהו תהליך התבגרות משמעותי, ואני כאשת חינוך צריכה ללוות אותן בתהליך, גם כל אחת במקומה…

…הרב עמיטל אמר שצניעות היא לא לדבר כל כך על צניעות. לפעמים מרוב הרצון לעסוק בתכנים שהמודעות הפמיניסטית מעלה בצורה ביקורתית, אנחנו עוסקים בזה יותר מדי, ולא רק מהזווית הפמיניסטית אלא גם מהזווית השמרנית, ובעצם השיח הזה יש לפעמים משהו בוטה. בוגרות אולפנה זוכרות משפטים כמו "תחשבו מה חושב בחור כאשר הוא רואה אתכם" – שיחות אזהרה שרק הנכיחו בצורה לא נעימה את הדברים שבשמם דיברו על צניעות.

אני רוצה גם לדבר על הצורך באינטימיות: לפעמים רק כשעיניים פוגשות עיניים אפשר לפתוח את הלב ולדבר על נושאים מסוימים…

…בעולם של חינוך אנחנו לומדים להכיר שתפקידנו כמחנכים וכמורים הוא להעניק כלים ולא דווקא תוכן. העולם רחב, אנחנו לא יודעים באמת להכין את תלמידנו לעולם העתיד המשתנה, אבל ידע כמו: איך שואלים שאלה, איזו ביקורת להפעיל מול הקולות שסביבנו, איך מכשירים את הלב להיפתח וללמוד, מנין שואבים ידע? אלו הדברים שצריך להקנות בתיכון בעיני…"

לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס: סוגיות זוגיות בחיים הלכתיים ערב עיון מגזין גלויה

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

מאמריהן של הדוברות בערב העיון, במגזין גלויה:

מאמרים נוספים להרחבה:

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

תמונות דוברות ערב עיון בזום - סוגיות זוגיות - מגזין גלויה
צילום: מגזין גלויה

לקריאה נוספת על 

כתיבה ועריכה משותפת (בהווה) של חברות.י צוות מגזין גלויה: יותם פוגלפלג בר-און, רחל רזחורש אל-עמיתפארת גולדפרדעדן לויטה ואודיה גולדשמידט-אלחדד.

לקריאה מורחבת על חברות הצוות בהווה ובעבר, ועל השותפות הכוללת בעמל שבקדמת מגזין גלויה ומאחורי הקלעים – היכנסו>>
לקריאת תודות לכל מי שנתנו ונותנים רוח גבית לאתר – היכנסו>>
להמלצות קריאה במגזין גלויה שהצוות מציע מעת לעת – היכנסו>>

פוסטים נוספים מאת צוות גלויה

כ׳ בתשרי תשפ״ד 5.10.2023
מאת
צוות גלויה
הזמנה למשלוח אלינו מאמרים, שירים, תפילות, מסות, סיפורים קצרים, יצירות אמנות ועוד - המקיימים שיחה עם מעגל השנה.
י"ז בשבט תש"ף, 12.2.2020
מאת
צוות גלויה
מריבות הן חלק מכל קשר אף שלעתים קרובות מדי לא ברור איך להתמודד איתה. אבל אם יודעים לריב חכם אפשר לצמוח מתוך המריבה.
י"ד באלול תש"ף 3.9.2020
מאת
צוות גלויה
במסורות רבות, טקס החתונה מתחיל בטקס החִינָה. לטקס פנים רבות כמספר הקהילות שחוגגות אותו ומביאות עמן מסורות עתיקות כמו גם חידושים של הדורות האחרונים.
ערב שמחת תורה - כ׳ בתשרי תשפ״א 8.10.2020
מאת
צוות גלויה
השינויים הרבים שעוברים על הקהילה האורתודוקסית לא פסחו על שמחת תורה, ומבטאים את השאיפה לשתף את כל הקהילה בחגיגת התורה.
כ״ד בכסלו תשפ״ג 18.12.2022
מאת
צוות גלויה
לכבוד חג החנוכה, אנו מפנות אלומות אור אל רשומות קיימות באתר וממליצות לקרוא בהן על מנת להאיר מחדש את הקיים, להודות, לשבח ולהתפתח.
כ׳ בתשרי תשפ״א 8.10.2020
מאת
צוות גלויה
⏱️ 8 דקות קריאה
מגפת הקורונה והסגרים שהביאה עימה, משפיעים באופנים רבים על הקהילה היחידאית, על גווניה. מתרבות דייטים שהשתנתה פתאום, המשמעות של הסרת המסכות ביציאה לדייט ועד לערבות ורעות כשצריך להיכנס לבידוד בדירות שותפים. בחרנו לקיים שיחה מלב אל לב על רווקות בקורונה עם הפסיכולוגית עטרה הרמן ועם דוברים מתוך חיי היחידאות.

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם