למה לחתום על הסכם קדם נישואין, מאת: הרבנית ד"ר מיכל טיקוצ'ינסקי - מגזין גלויה
תפריט
תפריט

״עַל זֶה הָיָה דָוֶה לִבֵּנוּ עַל אֵלֶּה חָשְׁכוּ עֵינֵינוּ״ (איכה ה׳, י״ז)
בעקבות ההתרחשויות הכואבות ומעוררות האימה בימים אלו, נאספים אל המגזין שירים, תפילות וכתיבה אישית הנכתבים בעקבות ה-7 באוקטובר 2023 נוכח ההתמודדות בעקבות התקיפה ולאורך ימות המלחמה. גם ראיונות אישיים, מתוך הכאב הגדול מתפרסמים מעת לעת.
אפשר גם לקרוא בתכנים ותיקים יותר באתר שעשויים להעניק בזמן הזה שפה וכלים להתמודדות. מוזמנות.ים לקרוא על ליווי רוחני, אבלות, יתמות, קושי, חוויה של חסרון ואמונה.
בתקווה שנתבשר בבשורות טובות! 

למה לחתום על הסכם קדם נישואין

ז' בכסלו תש"ף 5.12.2019
קו מפריד גלויה

הדרך היעילה להתמודדות עם סרבנות גט איננה כפיה, אלא הסכמה מראש. ברגעי האושר והשמחה כל אחד מייחל לאושרו של בן הזוג. חלק מן האושר הזה הוא הידיעה שהנישואין לא יהיו עבורם לעולם לכלא.

מערכת הקידושין בישראל מעוצבת כך שלא ניתן לפוררה ולפרקה בקלות. המצב שקדם לכינונה של המערכת הזו במעמד הר-סיני מתואר ברמב"ם כניגוד של המצב הנוכחי. הרמב"ם מתאר שלפני מתן תורה, איש פגש אישה, ורצה הוא והיא- נכנסו לבית והחלו בחיים משותפים. הכניסה הקלה למערכת של זוגיות היה לה גם צד שני: יציאה קלה ופשוטה. מיאוס בקשר, טירדה קלה או אהבה חדשה ו-נתפרדה החבילה. מכאן לחשיבות הקידושין: התורה וחז"ל שקדו על יציבות המערכת הזוגית. אמנם, ההלכה היהודית לא ויתרה על האפשרות של גירושין. מותר לבני זוג להתגרש.

המתח שבין יצירת יציבות ובין הקניית הזכות והאפשרות להתגרש, שבשורשו עומד המתח שבין נאמנות לחרות, הוליד את ההסדר של גט. הוליד את מערכת הגירושין המוכרת לנו: האיש משחרר את אשתו באמצעות גט כריתות.

הסכמי קדם נישואין
צילום: Vitor Monteiro

הסכם קדם נישואין – כדי שהנישואין לא יהפכו לכלא

עקרונית, אין כפיה בגט. הגט צריך להינתן מרצונו של הבעל ולהתקבל מרצונה של האשה. לכן, גט שניתן בכפייה הוא פסול. במקרים חריגים, ניתן לחייב את הבעל לתת גט ולכפותו לעשות זאת. במקרים אלו לבית הדין יש סמכות לכוף על הבעל לתת גט. מאמצי הכפייה במקרים כאלה מתרכזים כיום באפשרויות שמצוינות בחוק: שלילת כרטיס אשראי, רישיון נהיגה, איסור יציאה מן הארץ ואפילו מאסר.

יחד עם זאת, במקרים שבהם אין חובת גירושין, אין גם דרך לכפותם, וללא הסכמה – אין גט. לעתים, אחד מבני הזוג מבקש להפוך את הדרישה לגט לכלי ניגוח. את הקשר שהתרוקן מתוכן לשדה קרב. ואת חיי בן הזוג לגיהנום.

הדרך היעילה להתמודדות עם סרבנות גט איננה כפיה, אלא הסכמה מראש. ניתן להקדים רפואה למכה, ובאמצעות רצונם הטוב של בני הזוג הבאים בברית הנישואין. ברגעי האושר והשמחה האלו כל אחד מן הצדדים מייחל מעומק ליבו לאושרו של בן הזוג. וחלק מן ה"אושר" הזה הוא הידיעה שהנישואין הממשמשים לא יהיו עבורם לעולם לבית כלא.

הסכמי טרם נישואין הרבנית ד"ר מיכל טיקוצ'ינסקי
צילום: Genessa Panainte

בידינו ממש

המסמך המסורתי הקרוי "כתובה" ונקרא בחגיגיות תחת החופה, כולל את ההתחייבויות הממוניות והמשפטיות של בני הזוג, לחיי הנישואין ולאחר סיומם, בגירושין או באלמנות.
ההסכם לכבוד הדדי שחודש בזמננו, הוא מסמך עדכני המשלים אותה, והוא נועד למסד את הרצון המשותף של הזוג לחיות את חייהם תוך שמירה על הזכויות האנושיות הבסיסיות שלהם גם בזמנים קשים. ההסכם מנוסח תוך הקפדה על איזונים בין הרצון לשחרר לבין הרצון לייצב ולוודא שלא מדובר בגירושין אימפולסיביים.

לפי תוכנו של ההסכם אם אחד מן הצדדים מבקש להתגרש ומוצו ההליכים של גישור וניסיון להצלת המערכת הזוגית, יוטל תשלום על בן הזוג המעכב את הגירושין. מבחינה הלכתית, הטלת עול ממוני כחלק מחוב המזונות אינה נחשבת לכפיה ישירה, ולכן זהו כלי יעיל לשימוש כדי לדחוק בסרבן הגט מבלי שהדבר ייחשב לכפיה אסורה. 

זוג שחתם על ההסכם, מפחית את הכדאיות שבסרבנות. ומקטין את הסיכון שזו תתרחש בפועל.

הסכם לפני חתונה
צילום: chuttersnap

החתימה על ההסכם חייבת להפוך לדבר שבשיגרה. איננו יודעים מיהו הזוג שיזדקק לו. וכל זוג מקווה שאצלו ההסכם יתיישן ללא שימוש במגירה, בצמוד לכתובה. כן יהי רצון. עם זאת, ההלכה לא עודדה מעולם התעלמות ממציאות וסינוור מהתרגשות. ברגע המרגש ביותר, מתחת לחופה, דורשים לקרוא ולחתום על מסמך משפטי דומה. בעידן שבו אחוזי הגירושין עולים משנה לשנה, כל זוג שחותם על ההסכם העדכני מפגין רצינות ואחריות לא רק לעתידו הוא, אלא גם נושא מסר חברתי. הוא משפיע על זוגות אחרים ותורם למאמץ להטמיע את ההסכם כחלק שגרתי מן ההכנות לחתונה.

כל זוג החותם על ההסכם, מסייע להציל עוד מסורבי גט מחיים של שממון, מחיים ללא אופק, מחיים של מפח נפש, בדידות ומיאוס.

יש מה לעשות כדי לצמצם את התופעה של סרבנות הגט, לא רק בתלונות על המימסד הדתי ועל בתי הדין. הפצת ההסכם כבסיס לנישואין היא בידינו ממש.

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

***

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

לקריאה נוספת על 

עורכת דין ובעלת תואר שני במשפטים, מחברת הספר "משפטיך למדני".
כתבה דוקטורט בתלמוד בנושא יסודות השיטה הלמדנית בספר מנחת חינוך. עמדה בראש בית המדרש לנשים בבית מורשה והקימה את תכנית ההלכה לנשים במוסד זה.
משמשת כראשת בית המדרש לנשים בהיכל שלמה, במכללת הרצוג וראשת תוכנית הלכה במגדל עוז ומרצה במרכז האקדמי שלם.

פוסטים נוספים מאת הרבנית ד"ר מיכל טיקוצ'ינסקי

י"ז בשבט תש"ף 12.2.2020
גלויה מארחת
הרבנית ד"ר מיכל טיקוצ'ינסקי
⏱️ 3 דקות קריאה
אין אמירה מפורשת לפיה נשים נשואות אמורות לכסות את ראשן. כיסוי הראש מגיע מפירושים לתורה ולדרך נשים בחיי הדת היהודיים.
ז' בכסלו תש"ף 5.12.2019
גלויה מארחת
הרבנית ד"ר מיכל טיקוצ'ינסקי
⏱️ 3 דקות קריאה
הדרך היעילה להתמודדות עם סרבנות גט איננה כפיה אלא הסכמה מראש ברגעי האושר. חלק מן האושר הזה הוא הידיעה שהנישואין לעולם לא יהיו עבור בני הזוג לכלא.
כ"ב בניסן תש"ף 16.4.20
גלויה מארחת
הרבנית ד"ר מיכל טיקוצ'ינסקי
⏱️ 7 דקות קריאה
רשומה מפורטת המסבירה מהם הקריטריונים ההלכתיים שמלווים את בתי הטבילה כיום
י"ט בכסלו תש"ף 17.12.2019
גלויה מארחת
הרבנית ד"ר מיכל טיקוצ'ינסקי
גזירה על היגיינה שנועדה למנוע בלבול קיבלה מעמד של הלכה. הרבנית ד"ר מיכל טיקוצ'ינסקי מספרת על מקור האיסור ועל מקומו בימינו
ד' בסיון תש"ף 27.5.2020
גלויה מארחת
הרבנית ד"ר מיכל טיקוצ'ינסקי
⏱️ 7 דקות קריאה
הבנת מושג הצניעות בהלכה מחייבת עיון במקורות המוקדמים בנושא והענקת שימת לב לא רק לאיסור ולהסתרה, אלא גם לצורך של כל אחד ואחת בביטוי אישי
כ"ה בטבת תש"ף 22.1.2020
גלויה מארחת
הרבנית ד"ר מיכל טיקוצ'ינסקי
⏱️ 4 דקות קריאה
גרסה מקוצרת של המאמר של הרבנית ד"ר מיכל טיקוצ'ינסקי על טבילת נשים עם מוגבלות גופנית

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם