ביחד, ביחד: להתייחס אל הדרכת חתנים כאל חובה,מאת: יהושע ברלין - מגזין גלויה
תפריט
תפריט

״עַל זֶה הָיָה דָוֶה לִבֵּנוּ עַל אֵלֶּה חָשְׁכוּ עֵינֵינוּ״ (איכה ה׳, י״ז)
בעקבות ההתרחשויות הכואבות ומעוררות האימה בימים אלו, נאספים אל המגזין שירים, תפילות וכתיבה אישית הנכתבים בעקבות ה-7 באוקטובר 2023 נוכח ההתמודדות בעקבות התקיפה ולאורך ימות המלחמה. גם ראיונות אישיים, מתוך הכאב הגדול מתפרסמים מעת לעת.
אפשר גם לקרוא בתכנים ותיקים יותר באתר שעשויים להעניק בזמן הזה שפה וכלים להתמודדות. מוזמנות.ים לקרוא על ליווי רוחני, אבלות, יתמות, קושי, חוויה של חסרון ואמונה.
בתקווה שנתבשר בבשורות טובות! 

ביחד, ביחד: להתייחס אל הדרכת חתנים כאל חובה

ד' בסיון תש"ף 27.5.2020
קו מפריד גלויה

הדרכת חתנים לא נתפסת כחובה אלא כהמלצה ורבים מתחתנים בלי שעברו הדרכה ראויה. יהושע ברלין, מדריך חתנים וזוגות, ממליץ לראות בהדרכה לקראת כלולות צורך הכרחי לקראת בניית זוגיות מיטיבה ובית משותף.

זוגיות היא עניין שגובל בדיני נפשות. מלאכת הקמת הבית, אליה הזוג יגש אחרי החתונה היא דבר שיש ללמוד, והכנה לזוגיות היא הכרח שאין להקל בו ראש. בחברה הדתית נהוג שאת מרבית ההדרכה, אם לא את כולה, עוברת הכלה בלבד. יש מידע הלכתי שאכן חובה שהכלה תדע, אך דברים רבים שנלמדים בהדרכה נוגעים לשני בני הזוג במידה שווה ודברים אחרים שראוי שהחתן יכיר מתוך שותפות עם אשתו.

אני רואה חובה לתת לבני הזוג כלים לקיום מערכת זוגית טובה על כל המשתמע מכך. ההדרכה לפני החתונה יושבת על שלושה עוגנים: הלכות, לימוד על הצד הפיזי, ולימוד של תקשורת. זה אומר שההכרח בהדרכות הוא לא רק ללמוד את הלכות הטהרה, אלא גם את הצד המשלים – לימוד שיעמיק בתקשורת, בקשר הפיזי והרגשי וגם בהיכרות עם הגוף הנשי והגברי.

התקשורת, הקשר הפיזי וההכרות עם הגוף חשובים במיוחד שכן קיים הבדל גדול ביחסם של בני הזוג לנושאים האלו אחרי החתונה לעומת היחס שלהם לנושאים ההלכתיים. כאשר תתעורר שאלה אצל זוגות שומרי תורה ומצוות בנוגע להלכות נידה, רוב הסיכויים שיפתחו ספר או ישאלו רב או את המדריך והמדריכה. לעומת זאת, בענייני זוגיות ומשפחה, הנטייה היא לחשוב: "מה יש לשאול?! העניינים יסתדרו, אנחנו רק בתחילת הדרך" ואז, הבעיות מצטברות וצוברות ריבית עד שלעתים ייתכן ומאוחר מדי. 

הדרכת חתנים - יהושע ברלין
צילום: Alysa Bajenaru

ללמוד ולהבין במקביל

ההכנה הראשונית לקראת הנישואין טוב שתיעשה במקביל: ביחד ולבד. כאשר אני עורך הדרכה לחתנים, אני מקפיד להזמין את בת הזוג לשני מפגשים משותפים לחתן ולכלה, כדי ליצור שפה משותפת בנושאים חשובים כמו תקשורת זוגית ויחסי אישות.

חשוב שהאיש ילמד להכיר את דרך פעולתו של הגוף הנשי וכן את השפעתם של הורמונים שונים על חייה ונפשה של האישה. כך גם חשוב להבין את השפעתם של אמצעי המניעה השונים, בייחוד אלה ההורמונליים, על גופה של האישה. תופעות הלוואי של נטילת הורמונים הן רבות, ולא ייתכן שרק האישה תהיה מודעת להן. כדאי שגם האיש יהיה שותף לתהליך המחזורי שהאישה עוברת ויבין אותו. ההבנה צריכה להיות בנוגע להשפעה אפשרית של הורמונים על המצב הנפשי של האשה, על כניסה להריון וגם להבין מה עושים וכיצד הם משפיעים על מניעת הריון.

דבר נוסף הוא ההבנה של האיש את חווית הגוף של האישה בעוד מובן, והוא אובדן האינטימיות שמתרחש לעתים רבות סביב החתונה וגם בתהליך של ההריון והלידה. בדיקות רפואיות, טבילה במקווה וחוויות דומות נוספות יכולות להסב קושי נפשי לאישה.

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

נושא חשוב שכדאי ללמוד הוא ההבדלים בין בני הזוג: בחינוך שקיבלו בבית ההורים והפנמתו והחינוך שירצו להעניק הלאה לילדיהם. העולם התרבותי, הדתי והערכי יכול להיות מגוון ושונה גם אם בני הזוג גדלו באותו בית גידול. הנושאים הללו מהותיים מבחינת תהליכי חשיבה והתמודדות עם עניינים שעולים חדשות לבקרים במערכת זוגית ומשפחתית.

כאן כדאי להוסיף גם לימוד תקשורת נכונה בין בני זוג. תקשורת פתוחה גם בעניינים אינטימיים ותקשורת נעימה גם ביחס להחלטות חשובות לקיום הבית והמשפחה ובעיקר כשיש חילוקי דעות. כיצד מתמודדים עם המשפחות החדשות אליהם נכנס כל אחד ואחת, איך מנהלים משק בית משותף, מה היחס כלפי חברים וחברות מלפני הנישואים של כל אחד מהם? ועוד כהנה וכהנה נושאים חשובים שיש ללמוד כדי להקים בית חם וטוב.

בשיח על הקשר הגופני בין האשה והאיש, חשוב לדבר על המותר, על חשיבות ההנאה בחוויה זו ושיחסים אינטימיים כוללים יותר מהגעה לשיא מיני בעת החיבור.

הדרכת חתנים - יהושע ברלין
צילום: Kaleb Nimz

מה קורה אחרי החתונה

הזמן משלב האירוסים עד החתונה הוא קצר מאוד. החתן והכלה עסוקים וטרודים בעניינים הטכניים של החתונה ובצדק. ישנן החלטות שצריך לקבל, דירה שצריך לשכור ולסדר, כלי בית ומכשירי חשמל שצריך לקנות, ובתוך כל זה ללמוד על זוגיות, יחסי אישות והלכה. ההדרכה לפני החתונה לא יכולה להעניק להם את כל המידע שהם יצטרכו במהלך חייהם הזוגיים.

בהדרכת החתן והכלה יש להתמקד בנושאים שיעזרו להם להתחיל נכון. יש ליצור אוירה של אמון בין המדריך והמדריכה לבני הזוג, כדי שירצו לפנות אליהם לקבל הדרכת המשך בעתיד.

לדוגמא, שלב ההיריון הראשון, המהותי מאוד במערכת היחסים בין האיש והאישה: גוף האישה משתנה בתקופה זו ולאחר הלידה, וכך גם חווית הגוף שלה, ולרוב גם סדר היום. ההריון משפיע גם על יחסי האישות וממילא על הקשר בין בני הזוג. מי ידריך את בני הזוג בתקופה זו? חשוב שידעו שהמדריך/מדריכה נמצא/ת שם בשבילם בשלב כה חשוב בחייהם.

בנוסף, חשוב שבני הזוג ימשיכו לקרוא וללמוד על זוגיות ועל יחסי אישות, וללמוד באופן הדדי – אחד עם השניה ואחד על השניה. לשם כך הקמתי ספריית השאלה לספרי זוגיות באלון שבות, כדי שהזוגות יוכלו לקרוא ממיטב הספרים שיצאו בתחום בעשור האחרון.

המאפיין בני זוג בתחילת דרכם הוא "התאהבות". תחושה נפלאה שמצד אחד מקשרת ומביאה לחיבור נפלא זה, אך מצד שני היא אינה מחזיקה זמן רב. הרב סולוביצ'יק בספר "אדם וביתו" כותב:

צמצום מהותם של הנישואין לעניין האהבה בלבד כמוהו כבניית מבנה מפואר על אדמת חול טובענית… על כן מעמידה ההלכה כבסיס לפעולתה לא את התחושה הסובייקטיבית של אהבת בני הזוג, אלא את המודעות האובייקטיבית למחוייבות שבנישואין.

בהדרכת החתן והכלה כדאי להתמקד בנושאים שיעזרו לזוג להתחיל נכון. מתוך כך, כעוסקים בהדרכה חובה עלינו להדריך את בני הזוג בעזרת כל הכלים שיש ברשותנו כיום ולטעת בשניהם את ההבנה איך מייצרים אהבת אמת מתוך מחוייבות ותודעה של ברית.

הדרכת חתנים - יהושע ברלין
צילום: Zdenek Machacek

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

למד בישיבת הר עציון ועובד בה כנגר מעל 30 שנה.
מדריך ומלווה חתנים וזוגות לפני ואחרי נישואין. הקים את "ספריית זוגיות", ספריית השאלה ובה מעל 40 ספרים ומשחקים עדכניים (בעברית ובאנגלית) בתחום הזוגיות ויחסי האישות.

נשוי לחלי ולהם ב"ה 6 ילדים ונכדים.

תוכן נוסף מהמגזין:

כ"ב בסיון תש"ף 14.6.2020
מאת
צוות גלויה
חלק מהמחוייבות שלנו לשמור את גופנו נוגעת לבדיקה ולאיתור מוקדם של מחלות. סרטן צוואר הרחם היא מחלה שקל לזהות מוקדם ולהפחית את הסיכויים לחלות בה באמצעות חיסון ובאמצעות גילוי מוקדם בבדיקת פאפ המוגדרת כבדיקה "אבחנתית-מניעתית"
כ׳ בסיוון תשפ״ב 19.6.2022
גלויה מראיינת את
טלי רוזנבאום
גלויה שמחה לראיין את המטפלת טלי רוזנבאום כדי לשמוע על פועלה המקצועי, על הדרך ועל הספר ״אני לדודי״, שהוציאה בשנה החולפת ועל המרחב הבטוח שהיא מבקשת ליצור עבור זוגות ויחידים
כ׳ בתשרי תשפ״ד 5.10.2023
גלויה מראיינת את
הרבנית רחל קרן
שיחה גלוית עיניים עם הרבנית רחל קרן על מנהיגות נשית, חינוך לביקורתיות, וצורך השעה בשינוי. זהו ראיון נוסף כחלק מסדרת הראיונות לכבוד מיזם "ברית אמונים".
י"ד באלול תש"ף 3.9.2020
מאת
צוות גלויה
טקס "ברית יצחק" נערך בלילה השמיני לאחר הלידה. עיקרו הוא שמירה על התינוק, הודיה על הלידה וליווי ההורים לפני טקס ברית המילה. תיאור הטקס והצעה לעריכתו.
כ״ד בטבת תשפ״א 8.1.2021
גלויה
מפרסמת
מגזין גלויה הזמין את הציבור הרחב לערב עיון בנושא ״סוגיות זוגיות בחיים הלכתיים״ בהשתתפות מורות הלכה. השתתפות הקהל בערב היתה חופשית ופתוחה לנשים ולגברים.

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם