עם מי להגיע לטבילה במקווה? - מגזין גלויה
תפריט
תפריט

״עַל זֶה הָיָה דָוֶה לִבֵּנוּ עַל אֵלֶּה חָשְׁכוּ עֵינֵינוּ״ (איכה ה׳, י״ז)
בעקבות ההתרחשויות הכואבות ומעוררות האימה בימים אלו, נאספים אל המגזין שירים, תפילות וכתיבה אישית הנכתבים בעקבות ה-7 באוקטובר 2023 נוכח ההתמודדות בעקבות התקיפה ולאורך ימות המלחמה. גם ראיונות עכשוויים, מתוך הכאב הגדול מתפרסמים מעת לעת.
אפשר גם לקרוא בתכנים ותיקים יותר באתר שעשויים להעניק בזמן הזה שפה וכלים להתמודדות. מוזמנות.ים לקרוא על ליווי רוחני, אבלות, יתמות, קושי, חוויה של חסרון ואמונה.
בתקווה שנתבשר בבשורות טובות! 

מִי וָמִי הַהֹלְכִים: עם מי להגיע לטבילה במקווה?

כ״ט באלול תשפ״א 6.9.2021
קו מפריד גלויה

כלות רבות מתלבטות בשאלה עם מי להגיע לטבילה הראשונה. בעדות מסוימות מקובל לחגוג את האירוע במעמד חברתי רחב, באחרות בהתגנבות יחידים אל המקווה. לכל אחת מהאפשרויות מעלות וחסרונות, והעיקר בהם הוא רצונה של הכלה.

טבילה ראשונה היא מעמד יחודי בו נפתחת מערכת היחסים של האישה עם הטבילה וכול מעגל הטהרה של חיי הנישואין שלה. באופן טבעי הוא מעמד שיש בו גם פטנציאל מורכב לצד שמחה גדולה. השאלה מי ילוו אותך באותו אירוע אינה מובנת מאליה והיא מציפה שאלות בנוגע לפרטיות וציבוריות לצד מסורות שונות. נפרוט כמה מן האפשרויות, ואף אם אין זה המנהג העדתי שלך, זוהי הזדמנות לשאול את עצמך מה הטבילה מסמלת עבורך, ועל כן מי הנשים המתאימות ללוות אותך במעמד זה.

צילום: Christian Mackie

רוב עם הדרת מלך: טבילה וחגיגה משפחתית

בקרב חלק מן העדות מעמד הטבילה הוא מעמד משמח ומשפחתי אליו מגיעות קרובות לרוב לצד חברות ושכנות. זוהי תפיסה הרואה בטבילה לא רק מעמד של אישה מול בוראה אלא גם ליווי של האישה במסעה להפוך לאישה נשואה על ידי קבוצת היחס שלה ואוהביה. רבו המנהגים להביא תקרובת למקווה, להשליך סוכריות או ממתקים אחרים על הכלה בצאתה מן חדר הטבילה, ואף להרבות בשירה וריקודים במעמד.

אף אם אין זה המנהג העדתי שלך, אם את מעוניינת להוסיף עוד חגיגה לרצף השמחות שלקראת החתונה, זוהי הזדמנות לחגוג את עצמך, את כניסתן המשמחת של הלכות חדשות לחייך, וכן את המודעות לנשיות ולמעגל חיים חדש שנפתח לפנייך. וטבעי מאוד לחגוג זאת בקרב "הכפר" הנשי שגידל אותך, שכן כידוע דרוש כפר כדי לגדל ילדה ונערה.

הָא בְּהָא תַּלְיָא: עם אמא, חברות או בלתי תלוי

קבוצות היחס שלנו הן דבר משתנה, ולעיתים דווקא נחוש בנוח יותר עם מעגל טיפה מרוחק יותר מאשר עם המעגל המשפחתי שלנו. לכן אם את חשה נבוכה מהמחשבה להיכנס למקווה עם אמך, אין חובה שכך יהיה. אפשר לבחור שלא יהיה לך אירוע מיוחד בליל הטבילה ואפשר לבחור להיכנס אל בית הטבילה עם האמא אך לא לחדר הטבילה. אפשר גם לבחור ולהעביר את מיקוד ההתרגשות והפקת ערב זה כאירוע אל קבוצת החברות שלך, בין אם הן רווקות או לא. היתרון של אירוע שכזה הוא שניתן להעניק תשומת לב רבה יותר למערכת היחסים של הכלה עם כל אחת מהדמויות שמגיעות לערב הטבילה. לדוגמה ניתן לעשות סבב עצות בה כל אחת מעניקה לך ככלה עתידית עצה אחת להמשך הדרך מתוך ההיכרות אתך. לחלופין כמובן אפשר לעשות סבב ברכות כאשר הכלה עונה בברכה לכל אחת מהמברכות.

ליווי טבילה במקווה - צוות מגזין גלויה
צילום: Victoria Priessnitz

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

אחות לנו קטנה

אפשרות אחרת היא ליצור אירוע מצומצם יותר שממוקד במשפחה הגרעינית או במי מתוכה שאת מרגישה בנוח במחיצתו. כך לדוגמה אפשר ליצור אירוע שמוגבל לאמא ואחיות, וכך ליצור מעמד בעל אופי משפחתי ואנטימי יותר. גם כאן אפשר להציע סבב של ברכות או עצות ואף, אם הדבר מתאים לאופי המשפחתי שלכן, הענקת מתנות הקשורות למקווה. הדבר לא מכריח הוצאות גדולות אלא יכול להיות מתנות כמו תיק קטן מיוחד לטבילה, סבונים נעימים במיוחד לתיק הטבילה, מברשת קטנה ומתקפלת או מברשת שיניים עם מכסה שיאפשר לכלה להכין את עצמה מתוך תודעה של פינוק.

אל בית אמי ואל חדר הורתי

בעולמנו הדל מעמדה של האם כחונכת ומעבירה ידע עבר "מיקור חוץ" לידי מדריכות הכלות הממסדיות. ישנן נשים שהדבר לרוחן אך יש כאלה שחשות בעובדת תחושת העברת הלפיד החינוכי והערכי של אם ובת. אפילו אם עברת את הדרכת הכלות שלך מחוץ לבית, והדבר לרוחך יתכן שתרצי ללכת למקווה אך ורק עם אמך, ולעבור את הטקס הזה ביחד אתה.

ניתן לסמן את אותה תחושת העברת ידע ושותפות באמצעות הליכה יחדיו אל המקווה, שיחה או עצות אחרונות בשלב בו הבת רווקה, ולמילים ולברכות יש כוח רב. זהו גם מעמד שניתן לשתף בו זכרונות או חוויות מערב הטבילה של האם, והאם יש תובנות או הבנות שהיא ספגה במשך השנים והייתה רוצה להעביר לבתה.

זוהי גם שעת חסד פרטית. היחסים בין הורים וילדיהם הנישאים נוטים להיות מתוחים בקרב משפחות רבות. זוהי הזדמנות להסדיר את ההדורים, לומר דברים בלב פתוח וליצור את התודעה בה את או אמך מבקשות להיכנס בה ליום חתונתך. אם את חשה הכרת תודה רבה על חלקה של אמך בהכנות לנישואייך זהו זמן טוב להעניק לה משהו, אפילו סמלי, בתור תודה על עמידתה לצדך, עתה ועד הלום כאחד.

ליווי טבילה במקווה - צוות מגזין גלויה
צילום: Adam Winger

ותקם ותלך לדרכה

אפשרות שלעיתים כלות לא מודעות לקיומה הוא בחירה ללכת למקווה לבדך. בגלל שלרוב אנו מקשרים חגיגה עם נוכחות של נפשות נוספות סביבנו האפשרות של ההתייחדות של אישה עם טבילתה או בוראה בעצמה כמעט לא מונחת על השולחן. אולם זו עשויה להיות טבילה מרגשת מאוד ואולי אפילו הדבר הנכון ביותר עבורך אם בכך את בוחרת.

יכול להיות שדווקא ההליכה לבד, בלילה, התארגנות כאשר אינך זקוקה להשקיע תשומת לב בזולת או לרצות מלוות ולהגיב אליהן, יאפשרו לך התכנסות פנימה. זו יכולה להיות טבילה רגועה מאוד, שאין בה מן המתח או המטען שלעיתים אינטנסיבי מידי עבור חלק מהכלות. זוהי טבילה עוצמתית מאוד עבור כלות שיודעות לבנות לעצמן את הטקס שלהן מתוך מודעות לרצונות ולתנועות הנפש שלהן.

לדייק בטבילה: לבחור את הליווי המיטיב איתך

סקרנו אפשרויות שונות ומגוונות להרכב המלוות לטבילה הראשונה של הכלה, בין היתר כאלה שמסיבות שונות נמצאות מחוץ לשדה הראיה שלנו. המגוון הרחב מעיד בעיקר על כך שהדבר החשוב ביותר הוא למצוא את המעגל שהכי יתאים עבורך ועבור הלך הרוח הנפשי בו את מבקשת לטבול. ישנן חברות או קרובות משפחה שעל אף אהבתנו הרבה אליהן אולי אינן הדמויות שהיית רוצה שיקחו חלק במעמד, ואינך צריכה להסביר או להתנצל על כך. זוהי הטבילה שלך שמקרינה גם זמן רב לאחר מכן על מערכת היחסים שלך עם המקווה. על כן החשוב ביותר הוא לוודא שאת בטוב, שאת שלמה, ומוכנה להיכנס בעוד שער לקראת הליכתך לחופה ולחיים של מעגל הטהרה שלך.

שיהיה בשעה טובה ובאופן שיענה על ציפיותייך ורצונותייך. מזל טוב!

***

להורדת שאלון PDF שיסייע לך לעצב את הטבילה בהתאם לרצונך

המדריכה לטובלת היא סדרת מאמרים מתעדכנת בנושאי שאלות נפוצות על טבילה, כולל הנחיות מעשיות. לחצי לקריאת כל הפוסטים בסדרת המדריכה לטובלת >>

ליווי טבילה במקווה - צוות מגזין גלויה
צילום: Mat Reding

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

כלות וזוגות ממליצים על מרכז גלויה

קו מפריד גלויה

היוזמת והמנהלת של מרכז גלויה ושל מגזין גלויה.
מורת הלכה, מדריכת כלות וזוגות ובלנית.
חברה בארגון הרבנים והרבניות ״בית הלל״, עמיתה ב״רבנות ישראלית״ במכון הרטמן ומנהלת מיזם ״ברית אמונים״.
עמיתה בכולל ההלכה של ישיבת מהר״ת.
אקטיביסטית בתחום של יחסי דת ומדינה.
מנחה קבוצות לימוד בית מדרשי וכתיבה יצירתית.

שרה נשואה לאדם ואם לשלושה, גדלה וחיה כמעט כל חייה בירושלים. מתגוררת עתה בניו יורק.

לאתר האישי של הרבנית שרה סגל-כץ>>
לקריאה על הרבנית שרה במגזין גלויה>>

פוסטים נוספים מאת הרבנית שרה סגל-כץ

ד' בכסלו תש"ף 2.12.2019
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
⏱️ 4 דקות קריאה
למן שיחתנו הראשונה רקמנו חלום: להעניק לילדינו העתידיים ולנו לידות טבעיות, בבית.
כ״ד בכסלו תשפ״א 10.12.2020
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
רצון וחשק הם מושגים שמלווים את כולנו בחיי היומיום. מושג הרצון מהווה שיקול דעת בקיום מצוות עונה וביצירת מרחב שבו ההלכה מחייבת אבל גם מאפשרת קשב לרצון של שני בני הזוג.
י״ז באדר תשפ״ג 10.3.2023
גלויה מראיינת את
אהרלה אדמנית
מדור ״גלוית עיניים״ שמח להביא ראיון עם המשורר אהרלה אדמנית על השפעות של דמויות לאורך חייו, על החיפוש התמידי אחר כנות ואותנטיות ועל תהליכים של התאהבות איטית בספרות ובשירה, שרק עם בוא טלטלה לחייו ופצעים שנפתחו הביאו לפרץ כתיבת שירים משלו.
א' באדר תש"ף 26.2.2020
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
מדוע דווקא בתקופה של תחילת חיי הנישואים קיים פוטנציאל פגיעה גדול? ואיך מתוך הרצון במרחב בריא ניתן לקיים חיים זוגיים בלב פתוח.
ערב חג הפסח
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
וְאַתְּ פִּתְחִי לָהּ: / לִמְדִי בִּתִּי. לִמְדִי וְלַמְּדִי. אִם כְּבָנִים, אִם כְּבָנוֹת. לִמְדִי, לִמְדִי, שַׁאֲלִי וְכִתְבִי... / בְּכוֹחֵךְ לִטְווֹת וּלְחַדֵּשׁ מַחְשָׁבוֹת רַבּוֹת שֶׁעוֹד לֹא בָּאוּ לָעוֹלָם וְאַתְּ בַּת בַּיִת בְּעוֹלָמֵנוּ
י"ט בטבת תש"ף, 16.1.2020
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
⏱️ 3 דקות קריאה
איך מדברים על הציפיות הדתיות שלכם בלי ליצור קונפליקט?

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו
לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על
זוגיות, הלכה ומיניות, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, תפילות ומסות המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר. במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם