המלצות קריאה על רשומות שונות בנושאי היריון ולידה במגזין גלויה
תפריט
תפריט

המלצות קריאה על היריון ולידה במגזין גלויה

ד׳ בסיון תשפ״ג 24.5.2023
קו מפריד גלויה

מקבץ המפנה למאמרים במרחבי המגזין העוסקים בהריון ובלידה, מתוך תקווה שאלה יתרמו לכינון החוויה הזוגית והאישית המתאימה ביותר בתקופת ההריון ובלידה עצמה.

כְּשֶׁאָמַרְתָּ, בְּעֶצֶב תֵּלְדִי
לֹא סִפַּרְתָּ
שֶׁאֶפְשָׁר לְהִבָּקַע בַּשִּׂמְחָה,
לִהְיוֹת צִנּוֹר לָעוֹלָם,
לִשְּׁפּוֹעַ וּלְהִתְגַדֵש בְּנַחַת רוּחַ.

כְּשֶׁאָמַרְתָּ, וְהוּא יִמְשָׁל-בָּךְ
לֹא סִפַּרְתָּ
שֶׁהַמְּלוּכָה נִתְּנָה גַּם לַתִּינוֹקוֹת,
הַדּוֹרְכִים אֶת הַשָּׁעוֹת
וְאֶת דְּבֵקוּת הַבָּשָׂר הָאֶחָד
שֶׁכֻּלּוֹ דְּבַשׁ.

(מתוך: 'כשאמרת, לא סיפרת' מאת שרה סגל-כץ)

ההריון והלידה הם אירועים מטלטלים, המסמנים התפחויות ותמורות פיזיות ונפשיות, אישיות וזוגיות. שני אירועים עוצמתיים אלו, טומנים בחובם את המפגש עם פלא הבריאה, חוויה רוחנית עוצמתית, הודיה ותפילה, ויחד איתם גם את שינוי התא המשפחתי, שינויים בגוף, וחוויות והרהורים שיש בהם גם קושי ומצריכים זמן ומרחב לעיבוד.
ברשומה זו מקובצים מאמרים מרחבי המגזין העוסקים בהריון ובלידה ממגוון זוויות, שבתקווה יעזרו להתכונן לאירועים משני חיים אלו, יעניקו ביטחון וכלים להתמודדות עם שלל חוויות בדרך, ויתרמו לכינון החוויה הזוגית והאישית המתאימה לכם ביותר בתקופת ההריון ובלידה עצמה.

המלצת קריאה על הריון ולידה במגזין גלויה
צילום: Kalea Jerielle

גוף ונפש בלידה

הפלא המתרחש בתקופת ההריון וברגע הלידה, נחווה בעוצמות גבוהות בגוף ובנפש, בערבוביה. הקשב לגוף ולמה שהוא מבקש, הן בזמן ההריון והן בלידה עצמה, יכול לאפשר מרווח נשימה ונוכחות מלאה של הנפש ברגע המטלטל והמיוחד הזה. כאן תוכלו לקרוא מאמרים העוסקים בעיצוב חוויית ההריון והלידה מתוך קשב עמוק לגוף ולנפש, על השאלות שכדאי לשאול את עצמכם.ן לקראת הלידה, ועל יצירת החוויה האישית והזוגית ההולמת אתכם.ן ביותר:

לידת בית ולידה טבעית

נשים רבות יותר ויותר מבקשות ללדת מתוך הבית, וכך לעצב את המרחב המדוייק ביותר עבורן ללידה, כזוג וכיחידות. לאורך השנים נקשרו סטיגמות שונות בלידת הבית ובלידה הטבעית, אך בשנים האחרונות מתברר כי רבות מהן נובעות מבורות ולא משקפות את המציאות. כאן תוכלו לקרוא על לידת בית ועל לידה טבעית, ולשמוע מהחוויות האישיות של נשים שבחרו בדרך זו.

המלצת קריאה על הריון ולידה במגזין גלויה
צילום: Ales Maze

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

הלכה

בתוך אורח חיים בו תופסת שמירת ההלכה מקום מרכזי, הלידה מעלה גם שאלות הלכתיות, שכדאי ללמוד עליהן ולעסוק בהן כיחידים וכזוג. כאן תוכלו לקרוא על הלכות טהרת היולדת, וכן על שאלת שמירת הנגיעה בין בני הזוג במהלך הלידה, על ההיבטים ההלכתיים, החברתיים והרגשיים שהן טומנות בחובן.

מיניות בזמן ההיריון ולאחר הלידה

בתקופת ההריון וכן לאחר הלידה, גוף האישה עובר שינויים גדולים, שיכולים להשפיע בדרכים שונות גם על החשק המיני ועל חיי המיניות של בני הזוג. כך או כך, חיי האישות עוברים תמורה סביב ההריון והלידה- וכטבעו של כל שינוי, הוא יכול להיות מפחיד ומאתגר, ויכול להיות פתח לאיכויות חדשות המובילות לקרבה יתרה. כאן תוכלו לקרוא על השינויים הגופניים והרגשיים שיכולים להתרחש סביב ההריון והלידה, ולקבל עצות לתקשורת זוגית בנושא

התמודדות סביב ההיריון והלידה

לפעמים, הטלטלה הגדולה המתרחשת בזמן ההריון או בלידה, משאירה את חותמה בגוף ובנפש, ומייצרת או מעלה אל פני השטח אתגרים שממשיכים ללוות זמן מסויים אחריה. גם המשפחה והזוגיות שעוברים תמורה גדולה עם הולדתו של ילד חדש, יחד עם העייפות והשינויים בגוף, יכולים להציף קושי וכאב. לפעמים, עצם הציפייה החברתית והאישית לשמחה מתפרצת, מקשה עוד יותר וגורמת לקושי להיחוות כלא מתאים. כדאי לקרוא ולהתכונן לקשיים שיכולים להתעורר סביב הלידה אצל שני בני הזוג, ולהכיר בכך שהם שכיחים וודאי שאינם בלתי הפיכים, אלא שיש לתת מקום להתמודדות איתם, ולייצר מרחב תומך לשם כך. כאן תוכלו ללמוד על כל זה, לקרוא חוויות אישיות וכן לקבל עצות להתמודדות:

המלצת קריאה על הריון ולידה במגזין גלויה
צילום: Brett Jordan

מסורת וטקסיות

כמו ברגעים רבים של חגיגה, התפעמות, כאב או צמיחה, התחושה היא שלא די במילים כדי לתאר, ושיש צורך בטקס שימסגר את החוויה וייתן לה מקום ונוכחות, וגם יביע את החיבור שבין הגוף והנפש, היחיד.ה והקהילה. כאן תוכלו לקרוא על מעין טקסים שניתן לאמץ במהלך הלידה, לפניה או לאחריה:

תפילות להריון וללידה

אין הולמים מתקופת ההריון, הלידה וההתאוששות ממנה, לתפילה. ההודיה הגדולה ותחושת הנסיות שורים לצד הבנת השבריריות של החיים, ויחד איתם גם הכרה עצומה בפלא, ותחושת בריאה והתחלה חדשה. כאן תמצאו תפילות לרגעים שונים בהריון ולקראת הלידה:

המלצת קריאה על הריון ולידה במגזין גלויה
צילום: Tim Bish

שירים על הריון ולידה

וּפַּחַדְתִּי מֵהַנְּסִיעָה שֶׁתִּהְיֶה בַּחֹשֶךְ, שֶׁתִּצְעֲקִי וְלֹא
מִתּוֹךְ חֶבְלֵי הַלֵּדָה תִּצְעֲקִי זְהִירוּת בַּפִּתּוּל, תָּאֵט,
בְּעֶצֶם תֵּן גַז, עוֹד רֶגַע הוּא יוֹצֵא –
וְאֵיךְ הָיָה לְבַסּוֹף בְּאַשְׁמֹרֶת הַבֹּקֶר
אִישׁ לֹא צָפַר וְצָעַקְנוּ יַחַד: בָּרוּךְ הַבָּא
חַיִּים שֶׁלָּנוּ, בָּרוּךְ הַבָּא לָעוֹלָם.

מתוך: 'בין השמשות'/ עמיחי חסון

כתיבה ועריכה משותפת (בהווה) של חברות.י צוות מגזין גלויה: יותם פוגלפלג בר-און, רחל רזחורש אל-עמיתפארת גולדפרדעדן לויטה ואודיה גולדשמידט-אלחדד.

לקריאה מורחבת על חברות הצוות בהווה ובעבר, ועל השותפות הכוללת בעמל שבקדמת מגזין גלויה ומאחורי הקלעים – היכנסו>>
לקריאת תודות לכל מי שנתנו ונותנים רוח גבית לאתר – היכנסו>>
להמלצות קריאה במגזין גלויה שהצוות מציע מעת לעת – היכנסו>>

פוסטים נוספים מאת צוות גלויה

י״ד בניסן תשפ״ג 5.4.2023
מאת
צוות גלויה
גם בפסח הזה האתר התרענן בתכנים חדשים: ראיונות, שירים ועוד. חנכנו גם את מילון המונחים של האתר ועוד הרבה עדכונים אחרים.
לקראת פרשת ״וישלח״
מאת
צוות גלויה
לקראת שבת ״וישלח״ וסיפור אונס דינה שמופיעה בה, ׳גלויה׳ ו׳ברית אמונים׳ מזמינים אתכן.ם לשלוח תכנים העוסקים בפגיעה מינית ובמוגנות, בצל האירועים הקשים של התקיפה בשבעה באוקטובר, שכללו טרור מגדרי ופשעים חמורים נגד הגוף ונגד הנפש. המרחבים הפרטיים שלנו עוצבו מחדש במהלך ואחרי השבת ההיא, ותחושת הביטחון האישי ספגה מכה עמוקה וקשה. אנו נפרסם שירים, מאמרים, ראיונות ותכנים נוספים העוסקים בפגיעה ובתגובה לה, אצל היחיד.ה, הקהילה, והחברה.
י״ב בניסן תשפ״ג 3.4.2023
גלויה מראיינת את
נעמה סדן
שיחה גלוית עיניים עם נעמה סדן על הבקשה לחיבור בין עולם התורה ועולם היופי ועל הבחירה והיצירה, על השפה המאד אישית שלה עם היופי שבטבע ועל היכולת לפתוח שערים ללימוד ולמעשה.
מאת
צוות גלויה
בין אם מעגל השנה הוא שמביא אותנו לציין סגירה או פתיחה של שערים בחיינו, בין אם אירועי חיים אחרים מעלים זאת - שינויים והתחלות חדשות, הם חלק מהשגרה (גם אם הם מייצגים שבירה של השגרה, לעיתים). נשמח במאמרים, שירים ותפילות המתייחסים למפגש שבין שינוי להתחלה, וגם בין שינוי לסוף.
י״ג בניסן תשפ״ב 14.4.2022
מאת
צוות גלויה
עם בוא האביב האתר התרענן בתכנים חדשים: מאמרים, שירים ותפילות. רגע לפני כניסת חג הפסח קידמנו את ניסן בשפע, בעיקר פואטי, ובהתחדשות.
י"ד באלול תש"ף 3.9.2020
מאת
צוות גלויה
במסורות רבות, טקס החתונה מתחיל בטקס החִינָה. לטקס פנים רבות כמספר הקהילות שחוגגות אותו ומביאות עמן מסורות עתיקות כמו גם חידושים של הדורות האחרונים.

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם