רבה מקפלת כביסה, מאת: גלית כהן קדם, מגזין גלויה
תפריט
תפריט

״עַל זֶה הָיָה דָוֶה לִבֵּנוּ עַל אֵלֶּה חָשְׁכוּ עֵינֵינוּ״ (איכה ה׳, י״ז)
בעקבות ההתרחשויות הכואבות ומעוררות האימה בימים אלו, נאספים אל המגזין שירים, תפילות וכתיבה אישית הנכתבים בעקבות ה-7 באוקטובר 2023 נוכח ההתמודדות בעקבות התקיפה ולאורך ימות המלחמה. גם ראיונות אישיים, מתוך הכאב הגדול מתפרסמים מעת לעת.
אפשר גם לקרוא בתכנים ותיקים יותר באתר שעשויים להעניק בזמן הזה שפה וכלים להתמודדות. מוזמנות.ים לקרוא על ליווי רוחני, אבלות, יתמות, קושי, חוויה של חסרון ואמונה.
בתקווה שנתבשר בבשורות טובות! 

רבה מקפלת כביסה

ו׳ בתשרי תשפ״ד 21.9.2023
קו מפריד גלויה

הרַבָּה גלית כהן קדם מספרת בציוריות על ביקורי הבית לנשים מקהילתה לאחר לידתן, ועל קיפול כביסה שהוא סמל לסיפור רחב הרבה יותר: סיפור על רבנות-נשים קהילתית, על פגיעוּת ונוכחוּת, ועל סדר חברתי למול הפרתו.

"מפריע לך שאני אניק?"- היא שואלת. עיניה לאות, עיגולי חלב מתרחבים ונספגים בחולצתה המרופטת. 
ביקור בית אחרי לידה. משתדלת לערוך אותם, לא תמיד זה מסתייע. מביאה איזה בישול ביתי או חבילת הצטיידות בסיסית מהגמ"ח הקהילתי. נכנסת ביראה למרחב המקודש, הדיאדי, של אם ותינוקה, כשהבועה השברירית הזאת מוקפת, על פי רוב, בהמון בדידות וגם כאוס. הר כביסה על הספה מימין, הר כלים מלוכלכים בכיור ממול. חבילות של מתנות שלא נפתחו בפינה, חיתולים מלוכלכים שלא נזרקו על הרצפה, מקלחת שלא התאפשרה כי התינוקת כל הזמן על הידיים. 
היא מופתעת שבאמת הגעתי, קצת נבוכה, מתנצלת על הבלגן ועל שהיא לא התלבשה לכבודי, "אפילו לא שמתי חזייה". ואני מנסה להרגיע. רוצה לומר את שעל ליבי, הרי גם אני ממש כאילו לפני דקה וחצי הייתי במצבך, אחרי לידה, תשושה, מאושרת, מבולבלת. בכניסתי אני מתפללת שאעזור לה להרגיש שהיא לא לבד. יש לה קהילה. וכל הקהילה לא יכולה להיכנס לכאן כרגע – וגם לא ניתן לה, נשמור עליה, אבל אני ואנחנו פה בשבילה.
ופתאום המילים הללו נראות לי פומפוזיות ומיותרות כי העיניים העייפות שלה רכות ומבינות, וקולות התינוק היונק בשקיקה מרחיבים את הלב, והשיחה קולחת על הנקה, על אמבטיות ועל איך ההרגשה שהאיש כבר חזר לחייו הקודמים אבל היא עדיין לא מתאוששת. כמה קשה לה לבקש עזרה. כמה היא עייפה ומאושרת וחרדה ונינוחה כאחד. ועל איך אלוהים לא היה לצידה בלידה המורכבת. 
והידיים שלי, מבלי משים, מושטות אל עבר הר הכביסה הריחנית שלצדי. התנועות לא רצוניות כמעט, אוטומטיות, גיבוב הבגדים, גדולים וקטנים, מתחילים להיערם בחבילות קטנות, אחידות, מרובעות ומסודרות על שולחן הקפה הסמוך. תחתית הערמה כבר נראית לעין ועומקי הנפש מתגלים גם הם. 
"אתה לא תאמין", היא כתבה אחר כך לבעלה, "הרבָּה הייתה פה היום וקיפלה לנו את כל הכביסה".

*

צריך לומר בבירור: לפני ואחרי הכול, היא אישה, ואני אישה. ורב-גבר לא יכול היה להיכנס למרחב הזה. יש כאן תיקון גדול והזדמנות מופלאה. הרי המסורת היהודית מומחית בליווי אנשים במצבים לימינליים. אנשים, אך לא נשים. אני כותבת זאת בכאב. אין במסורת שלנו פרוטוקול לליווי אישה אחרי לידה מורכבת, או הלכות תמיכה באם מניקה. תורת החיים הזאת נוצרת לנגד עינינו ממש, בגשמיות של הנוכחות והמפגש בין האם היילוד, בין הַשָּׁד ואֵל שַׁ-דַּי. רבנות-נשים קהילתית היא סיפור על פגיעות ונוכחות ועל סדר חברתי למול הפרתו. או במילים אחרות, על קיפול כביסה.

פורסם בספר מדרש רבה – מהפכת הרבנות הרפורמית הנשית בישראל (2023), בהוצאת כרמל.

רבה מקפלת כביסה, מאת: גלית כהן קדם - מגזין גלויה
צילום: Sarah Brown

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

עוד מהשותפיות של הרַבָּה גלית כהן קדם, במגזין גלויה:

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

עם בוא ילדות.ים לעולם:

על נוכחות נשית בטקסי חיים:

סידורי תפילה בכותל המערבי - צילום שרה סגל-כץ - מגזין גלויה
צילום: שרה סגל-כץ

רבה רפורמית, מייסדת ומובילה של קהילת "קודש וחול" בחולון. תושבת חולון, נשואה לאדר ואם להודיה, לאוּרי ולעברי.

גלית היא בוגרת התכנית הישראלית להכשרת רבנים של התנועה ליהדות מתקדמת בהיברו יוניון קולג' בירושלים והוסמכה לרבנות בנובמבר 2014. בעלת תואר שני במגדר ויהדות, במסגרת התכנית "מגדר בשטח" באוניברסיטת בר אילן. בוגרת "תהודה"- בית מדרש למנהיגת יהודית של המדרשה באורנים וקולות, ותואר ראשון בספרות עברית ולשון עברית של חז"ל מהאוניברסיטה העברית בירושלים. גלית מנחה טקסים, מלמדת תורה ותרבות עברית לקהלים מגוונים, מפתחת תכניות קהילתיות וחינוכיות, מקדמת פעילות של צדק חברתי וערבות הדדית בעיר ומלווה רוחנית לאנשים במצבי חיים משתנים. עמיתה בבית המדרש לרבנות ישראלית במכון הרטמן.

פוסטים נוספים מאת הרַבָּה גלית כהן קדם

ו׳ בתשרי תשפ״ד 21.9.2023
גלויה מארחת
הרַבָּה גלית כהן קדם
צריך לומר בבירור: לפני ואחרי הכול, היא אישה, ואני אישה. ורב-גבר לא יכול היה להיכנס למרחב הזה. יש כאן תיקון גדול והזדמנות מופלאה.
כ"ז באלול תש"ף 16.9.2020
מאת
טלי"ה – טקסים לנשים יהודיות
מוֹדִים אֲנָחְנוּ לָךְ כִּי הִרְוֵית נֶפֶשׁ עֲיֵפָה וְכָל נֶפֶשׁ דָּאֲבָה מִלֵּאת; לִפְקֹחַ עֵינַיִם עִוְרוֹת לְהוֹצִיא מִמַּסְגֵּר אַסִּיר מִבֵּית כֶּלֶא יֹשְׁבֵי חֹשֶׁךְ
כ"ז באלול תש"ף 16.9.2020
מאת
טלי"ה - טקסים לנשים יהודיות
הצעה למשתה גמילה מהנקה מאת טלי"ה - טקסים לנשים יהודיות.

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם