ברית מילים : "ועל לבם אכתבנה", מאת: אפרת גרבר-ארן - מגזין גלויה
תפריט
תפריט

״עַל זֶה הָיָה דָוֶה לִבֵּנוּ עַל אֵלֶּה חָשְׁכוּ עֵינֵינוּ״ (איכה ה׳, י״ז)
בעקבות ההתרחשויות הכואבות ומעוררות האימה בימים אלו, נאספים אל המגזין שירים, תפילות וכתיבה אישית הנכתבים בעקבות ה-7 באוקטובר 2023 נוכח ההתמודדות בעקבות התקיפה ולאורך ימות המלחמה. גם ראיונות אישיים, מתוך הכאב הגדול מתפרסמים מעת לעת.
אפשר גם לקרוא בתכנים ותיקים יותר באתר שעשויים להעניק בזמן הזה שפה וכלים להתמודדות. מוזמנות.ים לקרוא על ליווי רוחני, אבלות, יתמות, קושי, חוויה של חסרון ואמונה.
בתקווה שנתבשר בבשורות טובות! 

ברית מילים : "ועל לבם אכתבנה"

ט"ו באב תש"ף 5.8.2020
קו מפריד גלויה

אפרת גרבר ארן מציעה מדרש מקורי על טקס הענקת שם לבת: ברית מילים וברית בלב, שיעמדו בפני עצמן כברית וכמילה.

כפמיניסטית תמיד ידעתי שהאתגר האמיתי שלי יגיע כשתהיה לי בת. אמנם זה נכון שחלק חשוב בפמיניזם הוא חינוך הבנים (יש לי שניים ב"ה), ובכל זאת – אני רואה ויודעת שיש התמודדויות שמגיעות רק כשיש לך בת. ואכן, עוד לפני שהיא נולדה נחשפתי לאתגר הראשון: טקס קריאת שם.

כי כשנולד לך בן אז מרחב התמרון שלך הוא במסגרת הקיימת. איזה פסוקים את תקריאי בברית, או האם תהיה סנדקית. אבל הברית? את לא צריכה לאלתר אותה, היא קיימת, הטקסט מוכן, הטקס ערוך… וכשנולדת לך בת, אז אפילו במילה "ברית" אסור לך להשתמש, כי ישר ישאלו "את מה את מתכננת לחתוך לה?!" ואת צריכה לאלתר הכל, מההתחלה.

אז כשהתקרבה הלידה, החלטתי להיערך מראש, ביקשתי וקיבלתי עשרות טקסים שבנו חברות, ובחרתי מתוכם את הקטעים שאהבתי ושהיו נראים לי הכי מתאימים.

יחד עם אישי, חיים גרבר, ערכנו ועיצבנו את הטקס שאהבנו, והוספנו גם מדרש מודרני שמסביר בעצם מה זה ברית של בת, ברית שלא חותכים בה את ערלת הבשר, אלא את ערלת הלב, ברית של "ועל לבם אכתבנה".

ערכנו את הטקס המצורף בבית הכנסת עם הקהילה המקסימה שלנו, נתנו לאחותי את הכבוד לתת את השם, ושמחנו שיש טקס, טקסט, עם ברכת האחים וכל מה שסובב אותו. לא המצאנו משהו חדש, רבים עשו זאת לפנינו, ובכל זאת יש בזה חידוש. זה לא ברור מאליו.

מדרש ברית מילים

בתורת משה נאמר "הִמּוֹל לָכֶם כָּל-זָכָר… וְהָיָה לְאוֹת בְּרִית בֵּינִי וּבֵינֵיכֶם" (בראשית יז) – סברו: מה מילת ערלה בזכרים בלבד, אף "ברית ביני ובינכם" בזכרים בלבד.

ענו להם מבית מדרשה של ברוריה – ברית בזכרים בלבד? והרי בתר נאמר בשׂרה "וּבֵרַכְתִּיהָ וְהָיְתָה לְגוֹיִם" (בראשית יז, טז), לא זו אף זו – מה אברהם התברך בה"א יתרה, אף שרה נתברכה בה"א יתרה. וכן נאמר "אַתֶּם נִצָּבִים הַיּוֹם … נְשֵׁיכֶם … לְעָבְרְךָ בִּבְרִית ה'" (דברים כט) ללמדך שנשים כלולות בברית.

אם כן –כיצד מילה בנשים? אלא שערלת הבשר בזכרים, וערלת הלב – שווה לזכרים ולנקבות.

ומהי מילת הלב? אל תאמרי "וּמַלְתֶּם אֵת עָרְלַת לְבַבְכֶם" (דברים י),  אלא "ומללתם את ערלת לבבכם" שאין מילה שבלב, אלא תפילה. נמצא הממלל את ערלת לבבו, ברית כרותה בינו ובין אלוהים, ואף הקב"ה מחזיק בידו כמה שנאמר "כִּי זֹאת הַבְּרִית אֲשֶׁר אֶכְרֹת… וְעַל לִבָּם אֶכְתֲּבֶנָּה" ולכך נקראה "ברית מילה".

ובברית זו נמלל ונברך – "יהי רצון מלפניך, שתתן בתינוקת הזו לב טהור ורוח נכון. ברוך אתה ה', המל את לבבנו ואת לבב זרענו באהבה".

ברית מילים
ברית מילה בת

* השתמשתן/ם בהצעות שלנו לטקס? נשמח לקבל עדכונים ותיוגים בכתיבה שלכן/ם על הטקס – #נָחוּגָה / #נחוגה.

***

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

לקריאה נוספת:

אנליסטית בהיי טק, יוצרת ופעילה חברתית.

תוכן נוסף מהמגזין:

י״ד בניסן תשפ״ג 5.4.2023
מאת
צוות גלויה
גם בפסח הזה האתר התרענן בתכנים חדשים: ראיונות, שירים ועוד. חנכנו גם את מילון המונחים של האתר ועוד הרבה עדכונים אחרים.
ו' באייר תש"ף 30.4.2020
מאת
צוות גלויה
סקירה של רשומות חדשות באתר שחלקן מופיעות בעמוד הבית ואחרות מבקשות להתגלות. לצידן ישנן גם המלצות על רשומות רלוונטיות נוספות
ח' בשבט תשפ"א 21.1.2021
מאת
צוות גלויה
מה חדש במגזין גלויה? סקירה של כל התכנים החדשים שעלו לאחרונה למגזין גלויה בנושאים מגוונים: זוגיות, הלכה, מיניות, ספרות ורוח, טקסי חיים, בריאות ותברואה.
ט"ו באב תש"ף 5.8.2020
מאת
צוות גלויה
סקירה על התפתחות ושינוי מושג האירוסים, תוך יציקת משמעות רוחנית והצעות לטקסים עבור מעמד "השידוכין".
כ׳ בתשרי תשפ״א 8.10.2020
מאת
צוות גלויה
⏱️ 8 דקות קריאה
מגפת הקורונה והסגרים שהביאה עימה, משפיעים באופנים רבים על הקהילה היחידאית, על גווניה. מתרבות דייטים שהשתנתה פתאום, המשמעות של הסרת המסכות ביציאה לדייט ועד לערבות ורעות כשצריך להיכנס לבידוד בדירות שותפים. בחרנו לקיים שיחה מלב אל לב על רווקות בקורונה עם הפסיכולוגית עטרה הרמן ועם דוברים מתוך חיי היחידאות.
ד׳ בסיוון תשפ״ב 3.6.2022
מאת
צוות גלויה
לכבוד חג מתן תורה, קיבצנו לכם כמה חידושי תורה - רובם בראיונות של ״גלוית עיניים״ ואף מעבר לזה.

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם