כמה עצות לחברות ולחברים הטובים (והרווקים) של המתחתנים - מגזין גלויה
תפריט
תפריט

״עַל זֶה הָיָה דָוֶה לִבֵּנוּ עַל אֵלֶּה חָשְׁכוּ עֵינֵינוּ״ (איכה ה׳, י״ז)
בעקבות ההתרחשויות הכואבות ומעוררות האימה בימים אלו, נאספים אל המגזין שירים, תפילות וכתיבה אישית הנכתבים בעקבות ה-7 באוקטובר 2023 נוכח ההתמודדות בעקבות התקיפה ולאורך ימות המלחמה. גם ראיונות אישיים, מתוך הכאב הגדול מתפרסמים מעת לעת.
אפשר גם לקרוא בתכנים ותיקים יותר באתר שעשויים להעניק בזמן הזה שפה וכלים להתמודדות. מוזמנות.ים לקרוא על ליווי רוחני, אבלות, יתמות, קושי, חוויה של חסרון ואמונה.
בתקווה שנתבשר בבשורות טובות! 

כמה עצות לחברות ולחברים הטובים (והרווקים) של המתחתנים

י"א בכסלו תש"ף 9.12.2019
קו מפריד גלויה

הכיווץ בלב נוכח התחושה שאחרים מוצאים אהבה, ורק בקצה מנהרת הרווקות שלי אין אור. יש פרגון ושמחה בשמחתם של החברים המתחתנים, אך בו-זמנית תהייה בשאלה "מה המקום שלי בתוך הסיטואציה שנוצרה".

החברה או החבר הטובים ביותר התארסו, ולצד ההשתתפות המלאה והכנה בשמחה, עולות גם תחושות שפחות נוח להקרין החוצה. החשש שעוד חבר עומד להיעלם, או עוד חברה נבלעת לנצח בביתה החדש; תחושת הכיווץ בלב נוכח התחושה שאחרים מוצאים אהבה, ורק בקצה מנהרת הרווקות שלי אין אור. יש פרגון אמיתי ושמחה לא מזויפת בשמחתם של החברים המתחתנים, אך בו-זמנית תהייה בשאלה "מה המקום שלי בתוך הסיטואציה שנוצרה". 

בתור חברים קרובים, הקרבה לחתן או לכלה מולידה באופן טבעי רמת מעורבות ושיתוף גבוהה. שימו לב שמידת המעורבות אינה עוברת את הגבולות שלכם, ולא פוגעת בנקודות רגישות. היו מודעים וקשובים לעצמכם, ובחרו עד כמה להשתקע ולהתמסר אל הזולת. איך אפשר לעשות זאת? מספר עצות לפניכם.

חברה וחבר מתחתנים ואיך הקשר איתם? הרבנית שרה סגל-כץ
צילום: Bob Ricca

1. הכרה בגבולות שלכם

ישנם תפקידים רבים, רשמיים ורגשיים, שתוכלו למלא. על אף הקירבה, החברות האמיצה והרצון הטוב, לא ניתן להטיל עליכם כל משימה. התייחסו לקשת הצרכים של החתן או הכלה כסקאלה של אפשרויות שאתם יכולים לנוע בתוכה. הציעו עזרה היכן שנוח לכם, ודחו אותה בנימוס ובעדינות כשאתם חשים שהדבר גובה מכם מחיר גבוה מדי. שמירה על כוחותיכם ועל גבולותיכם, תאפשר לכם להיות חברים טובים באמת וללוות את החתן או הכלה בצורה הנכונה והתומכת ביותר. 

2. לדעת לתמוך

התפקיד הראשון של חבר הוא פשוט, ובכן, להיות חבר. לתת את התמיכה באמצעות הקשבה, האזנה ושידור המסר שאתם שם עבורם. ככל שמיטיבים להאזין בלא שיפוטיות, כך יש רצון אצל הצד השני להמשיך ולשתף: בקשיים, ברגעים היפים, בוויכוחים ובכל קשת הרגשות שמביאה תקופת האירוסין. עבור המאורסים, לא תמיד פשוט ומובן מאליו לשתף חברה או חבר שאינם נשואים או מאורסים בעצמם, וכדאי לזכור זאת. בכפוף לדינמיקה ביניכם לבין חבריכם המתחתנים, מוטב למעט במתן עצות ולהתמקד בלהוות אוזן קשבת. זו הציפייה המרכזית מכם, ועדיף להתמקד בהתעניינות אמיתית מעומק הלב.

3. הכלה לכלה (ולחתן)

ההקשבה מביאה לידי הצורך להכיל. חבר או חברה טובים הם כאלה שדפוסי התנהגות שלהם כבר מוכרים היטב, אך בתקופה האירוסין יכולות לצוץ התנהגויות שלא צצו בעבר. תקופת האירוסין, כמו גם השנים הראשונות לנישואין, מזמנות חוויות חדשות והתנהגויות חדשות, חלקן עשויות להיות לא פשוטות. קשיים חדשים עולים, מורכבויות בלתי צפויות והמון אמוציות. הבלבול הרגשי שעשוי להציף את החברה או החבר יכול ליצור בלבול גם אצלך. כדאי לדעת שמצבים והתנהגויות קיצוניים מהרגיל הם דבר נורמלי בתקופה זו של מיסוד הקשר, ולהשתדל להכיל ולתת לכך מקום ותמיכה ככל האפשר.

חברה מתחתנת
צילום: Brooke Cagle

4. לאפשר מרחב

לחברים טובים יש ותק של חוויות, מנהגים ובילויים משותפים. חבר טוב הוא אחד שניתן לסמוך עליו שיהיה זמין לבילוי או לכל הפחות לשיחה, אחד שלא יאמר "לא". אבל, עם תחילת תקופת הנישואין, חל שינוי בחיים של הזוג וזוג צעיר זקוק באופן טבעי למרחב. מוטב לקבל זאת בהבנה, לאפשר את המרחב הנדרש ולהשתדל לא לקחת זאת באופן אישי או להיפגע. עדיף גם לקבל בהבנה כי החברה או החבר לא ירצו לשתף אתכם באופן מלא, ישמרו לעצמם את הפרטים האישיים, האינטימיים. זה חלק טבעי מן הצורך הזוגי ומשרטוט הגבולות החדשים שלהם בין הפְּנים לחוץ. מצד שני, האינטימיות הזו לא אמורה לפגוע בכם ובגבולות שלכם. אם אתם מעוניינים לשתף את החברה או החבר בדבר מה, אך חוששים שהם ישתפו בכך את בן או בת הזוג, שוחחו על כך בפתיחות ובקשו שהדבר יישאר רק ביניכם. 

5. לא להיעלם

לצד האפשור והענקת המרחב, הקשר שיש לחברה או לחבר עם בני הזוג אינו מחליף (ולא אמור להחליף) את הצורך שלהם בחבר או בחברה טובה.
מתן מרחב אין משמעו להפסיק או להסס להציע בילוי משותף, כפי שסביר מאוד להניח שהיו לכם לאורך תקופת הרווקות המשותפת. אחרי הכל, חבר טוב הוא כזה שניתן לסמוך על הכנות שלו; חברה טובה היא כזו שיכולה להרגיש בנוח לומר אם לא מתאים לה.

תקופת האירוסין או תחילת הנישואין היא זמן שעם כל רגישותו, כדאי להמשיך ולשמר את הקשר עם מעגל החברים. ייתכן שבתקופה זו, יותר מתמיד, היוזמה תהיה מוטלת יותר על הצד שלכם מאשר של המאורסים או הנשואים הטריים. הם עשויים להיות עסוקים וטרודים, אך אין מונע שהם יקבלו בשמחה את ההזמנה. מצאו את האיזון בין הרפיה לדאגה עדינה, ובין הענקת מרחב לקרבה חברית תומכת.

6. להפנות לגורמים שיעזרו

תקופת מיסוד הקשר מציפה בקרב בני הזוג שאלות והתמודדויות רבות. לעתים מתרחשים מצבים בהם אף צצה מצוקה ממשית. קשיים בהתמודדות וצורך בסיוע מבלי לדעת למי לפנות חשוב לשים לב ולזהות מצבים של מצוקה חריגה, לראות אם החבר או החברה זקוקים לעזרה. תפקידו של חבר טוב יכול גם להגיע לידי ניסוח של אמירה ברורה: אתה מתמודד עם קושי שמצריך עזרה מקצועית. חברה טובה יכולה לזהות מצב חריג ולומר: אני כאן תמיד ואשמח לתת עצות, אבל במקרה הספציפי הזה נדרש מענה מקצועי ורחב יותר. במצב כזה, סיוע בבירור על איש או אשת מקצוע מומלצים עשוי לסייע מאוד.

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

רווקים חברות
צילום: Ethan hoover

7. לתכנן יחד

קחו חלק בתכנון מסיבת הרווקות, שבת הכלה/חתן או יום החתונה. אפשר להציע שותפות באילו חלקים שנוח לכם: האם לארגן לך מסיבה, ומי תרצה שיוזמן? מה תרצי שיהיה התוכן במסיבה שלך? האם תרצי שאלווה אותך? מה תרצה לעשות ביום האירוע? איזה מקום יכול להרגיע ולעשות טוב? עזרה לזוג ביצירת קשר עם מוזמנים שעוד לא אישרו הגעה, אם אתם בעלי מקצוע בתחום שיכול לסייע, זאת יכולה להיות מתנת חתונה שתחסוך כסף לזוג ותשמח אותם.
חשוב לתאם את הציפיות על מנת שלא להרגיש אכזבה, ולהרגיש שיש לכם חלק חשוב ביום הגדול. 

8. להקרין אהבה

חתונה אינה רק אירוע זוגי. חלק גדול מהתחושות הטובות שעושות את האירוע למה שהוא, נעוץ בגישה של המשפחה והחברים. הפתיעו את החתן או הכלה, הכינו מחוות של אהבה, הקרינו פרגון והשתתפות בשמחה. הגמרא (ברכות ו ע"ב) מלמדת: כל המשמח חתן וכלה כאילו הקריב קרבן תודה. השתתפות כנה בשמחת האחר והתמסרות אליה, מדבקת ושבה כמו אור חוזר. 

***

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

שירים בנושא רווקות במגזין גלויה:

כלות וזוגות ממליצים על מרכז גלויה

קו מפריד גלויה

לקריאה נוספת על 

היוזמת והמנהלת של מרכז גלויה ושל מגזין גלויה.
מורת הלכה, מדריכת כלות וזוגות ובלנית.
חברה בארגון הרבנים והרבניות ״בית הלל״, עמיתה ב״רבנות ישראלית״ במכון הרטמן ומנהלת מיזם ״ברית אמונים״.
עמיתה בכולל ההלכה של ישיבת מהר״ת.
אקטיביסטית בתחום של יחסי דת ומדינה.
מנחה קבוצות לימוד בית מדרשי וכתיבה יצירתית.

שרה נשואה לאדם ואם לשלושה, גדלה וחיה כמעט כל חייה בירושלים. מתגוררת עתה בניו יורק.

לאתר האישי של הרבנית שרה>>
לקריאה נוספת על הרבנית שרה במגזין גלויה>>
לעמוד הפייסבוק של הרבנית שרה>>
ליצירת קשר עם הרבנית שרה>>

פוסטים נוספים מאת הרבנית שרה סגל-כץ

י"ט בטבת תש"ף, 16.1.2020
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
⏱️ 4 דקות קריאה
כשהזוגיות היא חלק מהיומיום, אפשר להנות לא רק מבילוי זוגי משותף אלא גם מהשהייה בזוגיות בלי צורך "לעשות" יחד משהו מיוחד.
ג׳ בניסן תשפ״א 16.3.2021
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ והרבנית ד"ר חנה אדלר לזרוביץ'
⏱️ צפיה: שעה וארבעים
צפיה בכנס המקוון על המקוואות על אחריות ויוזמה בתחום המקוואות - עבר, הווה, עתיד.
י״א בטבת תשפ״ב 15.12.2021
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
הרהורים על מושג המחוייבות בקרב זוגות מאורסים ונשואים בשנות העשרים לחייהם, בעידן הנוכחי. גרסה מקוצרת של מאמר שהתפרסם בגליון 98 של כתב העת ״דעות״
כ״ח באלול תשפ״ג 14.9.2023
גלויה מארחת
חגית זוהרה מנדרובסקי
המשוררת חגית זוהרה מנדרובסקי הוציאה בשנה האחרונה לאור אנתולוגיה שערכה העוסקת בזקנה. בראיון היא משתפת על היצירה בכלל, על השירה שלה שיצאה בספר ב-2020 ועל ההירתמות למלאכת עריכת ספר הכולל את קולותיהם של משוררות ומשוררים שונים, דווקא על נושא הזקנה שלעתים מודחק מן השיח.
י״ז באייר תשפ״א 29.4.2021
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
יום ההולדת הוא סיבה למסיבה, אך גם הזדמנות לחשבון נפש והתפתחות אישית. על מנהגים, תפיסות ותודעות שונות ביחס ליום זה.
כ״ד בניסן התשפ״ד 3.5.2024
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
אסופת שירה שפורסמה בחודשים האחרונים באתר, ושירה ותיקה יותר. באסופה - מקבץ שירה המתייחסת לשואה ולסוגיית הזכרון וחקיקת אירועי העבר, לצד שירה שנכתבה שלא בהקשר לשואה ומקיימת בכל זאת שיחה עם ההתמודדות ביום הזכרון לשואה ולגבורה בשנה זו.
חדש

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם