איך להתחתן בזול: שבעה טיפים לחסכון בתכנון תקציב חתונה, מאת: ליאור שפירא - מגזין גלויה
תפריט
תפריט

איך להתחתן בזול: שבעה טיפים לחסכון בתכנון תקציב חתונה

ז' בכסלו תש"ף 5.12.2019
קו מפריד גלויה

חתונה היא עסק יקר, והעיסוק בתחום לא מוכר מביא זוגות מאורסים להוציא סכומי כסף גדולים יותר – בגלל חוסר ידע. שבעה טיפים לתכנון כלכלי נכון שיעזרו לכם להתחתן יותר בזול

חתונות הן הפקה יקרה שמצריכה תכנון מראש ואנשים מחפשים הרבה מידע על איך להתחתן בזול. כאשר מתכננים חתונה, זוגות רבים מתקשים לעכל את סכומי הכסף שהם צריכים להוציא על דברים שהם מעולם לא התעסקו איתם בעבר, כמו להקה או קייטרינג למאות אנשים. העיסוק בתחום לא מוכר מאפשר בקלות להוציא סכום כסף גדול יותר רק בגלל חוסר ידע. באירוע שעולה עשרות אם לא מאות אלפי שקלים – מדובר בפער לא מבוטל. כך תוכלו לחסוך בהוצאות החתונה מבלי להרגיש שהתכלבתם:

איך להתחתן בזול ליאור שפירא
צילום: Andy Kelly

ערכו סקר שוק בין הספקים השונים ונהלו משא ומתן

אולי מדובר בהמלצה טריוויאלית, אבל יש סיבה שמדובר בהמלצה הראשונה בכל רשימה שאמורה להוביל אתכם לחסכון. אפשר לערוך סקר שוק באמצעות טלפונים לספקים, חיפוש באינטרנט ובירור מול חברים שהתחתנו לאחרונה. סקר השוק יכול ללמד אתכם מה המחירים הנפוצים בקטגוריה, על מה אתם משלמים, עם אילו אנשים נעים לכם לעבוד וכמובן – מאפשר לכם למצוא את המוצרים והחבילות המתאימים לכם ביותר. 
גם אחרי סקר השוק, ניתן לנסות לנהל משא ומתן עם ספקים על דברים שחשובים לכם.

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

לא תמיד משתלם לחתוך במתווכים

התרגלנו לחשוב שככל שמוצר עובר פחות ידיים הוא יותר זול, ושלקנות ישירות מהספק יעלה לנו פחות מלקנות את אותו הדבר דרך תיווך. זה לא תמיד נכון. יש עסקים בהם גם אם המתווך גוזר עמלה  – עדיין משתלם לכם יותר לעבוד עם המתווכים ולא לבד.

למשל, לחברות הפקת אירועים יכולים להיות דילים משתלמים עם ספקים מכל מני תחומים כמו צלמים ומעצבי אירועים, שלבד לא הייתם מצליחים להשיג לעצמכם. זאת מפני שהחברות האלו התחייבו לתת לספקים מספיק עבודה (למשל על ידי קשרים אישיים או סגירה מראש של כמות גדולה של אירועים) כך שהמחיר הנמוך שהספקים מציעים – ישתלם להם. אם הייתם פונים לאותם ספקים עצמאית, לא הייתם מצליחים להגיע למחיר הזה. בנוסף, לא מעט חברות להפקת אירועים לא גובות תשלום מכם אלא מהספק בלבד, בדמות עמלה על ה"שידוך" שנוצר ביניכם לבין הספק. אם אתם דואגים שהספקים מנוצלים – אל. לספקים, שלא מוציאים כסף וזמן על שיווק, לא פעם ההסדר הזה מאוד משתלם.

הכלל על המתווכים כמובן לא נכון בכל מצב, אבל במסגרת סקר השוק שאתם מבצעים – כדאי לכם לקחת גם את הנתון הזה בחשבון.

חתונה בזול
צילום: Sharon McCutcheon

תכנון תקציב לחתונה: תיעדוף והכרה במגבלות

בניית תקציב, כל תקציב, דורשת לאזן בין רצונות לצרכים לתקציב הקיים. בתוך תקציב מוגבל – צרו תיעדוף וקחו בחשבון שכל הוצאה היא על חשבון משהו אחר. גם לבחירה בכל הרצונות שלכם יש מחיר – למשל הלוואה יקרה יותר, הוצאת כסף שיכול היה להיות הון עצמי לרכישת דירה, או הכבדה על הכיס של ההורים. לא בטוח שיש לכם תקציב לכל האטרקציות שאתם רוצים, ושאם תחליטו בכל זאת לבחור בכולן – תיאלצו להתפשר על האולם.

כשאתם יושבים מול התקציב תשאלו את עצמכם האם אתם חייבים את כל הדברים שאתם רוצים, או שתהיו בסדר גם עם הסתפקות בחלק? על מה אתם ממש לא רוצים לוותר, ואיזה רצון אפשר לשחרר לדרכו? האם המנות הכי יקרות בתפריט ישמחו אתכם ואת האורחים יותר מהמנות שעולות פחות? אל תתבאסו על הבחירות שלכם ואל תבחרו בדברים רק בגלל המחיר.

כדאי לכם להוסיף לתקציב שיצרתם גם מרווח כלשהו לבלת"מים: עוד אלמנט עיצובי באירוע, טיפ למלצרים שלא לקחתם בחשבון, שדרוג לבר שתחליטו ברגע האחרון שצריך או כל דבר אחר שעשוי להתגלות בהפתעה. לעתים עדיף להקצות סכום לבלת"מים ולא להשתמש בו מאשר להצטרך לגרד בהפתעה סכומים גדולים של כסף.

גמישות בבחירת תאריך החתונה

אלא אם אתם נעולים על יום אחד ספציפי לחתונה – אפשר לבדוק אילו תאריכים יעלו לכם פחות. בין החודשים בשנה ובין הימים בשבוע יש הבדלים שיכולים להגיע גם לאלפי שקלים. לכן, כשאתם עורכים סקר בין האולמות, אפשר להגדיר טווח תאריכים רצוי ולברר מראש על מחירים בטווח התאריכים הזה. 

אל תתביישו לשאול מפורשות את בעלי האולם מתי יצא לכם הכי זול להתחתן. תאריכים נוטים להיות זולים מפני שהם פחות מבוקשים, ובעלי אולמות רבים ישמחו לסגור אירוע בתאריך לא מבוקש כמו יום פחות פופולרי בשבוע או תאריך רחוק יותר מחג – ולהשאיר תאריכים מבוקשים פנויים עבור זוגות שמוכנים לשלם יותר. כך כל הצדדים יוצאים מורווחים.

חיסכון בחתונה
צילום: Drew Coffman

רכזו את ההוצאות בטבלה

את ההוצאות שלכם רכזו בטבלת אקסל: עמודה אחת על ההוצאה, עמודה שנייה סכום ההוצאה (כולל סיכום סך הכל בסוף), עמודה שלישית האם כבר שולם ורביעית להערות. אל תשאירו הוצאה אחת בחוץ. שכרתם רכב כדי לראות אולמות? תכניסו את זה. מסיבת אירוסין? גם נכנסת פנימה.
לטבלה יש שתי מטרות:

א. היא תקל עליכם להבין כמה עלתה כל הפקת החתונה כולה
ב. באירוע מרובה ספקים והסדרי תשלומים שונים, היא תעזור לכם לזכור למי כבר שילמתם ולמי אתם עדיין חייבים כסף, ומתי משלמים אותו.

ייעוץ כלכלי לתכנון חתונה

מחיר חתונה יכול להגיע לעשרות אם לא מאות אלפי שקלים. אם אתם הולכים ליטול הלוואה או למשוך כספים מתכנית חסכון או השקעות גדולה כדי לממן את האירוע – לעתים עדיף להתייעץ בבעל מקצוע שיתן פרספקטיבה (למשל ייעץ לשמור את תכנית החסכון לטובת דירה, בכפוף לעלות ההלוואה ולתשואות על החסכון) או יעזור במציאת ההלוואה הטובה ביותר עם תכנית ההחזר המתאימה לכם ביותר. אם אתם נעזרים ביועצים של הבנק כדאי לזכור שבסוף, הלקוח שלהם הוא הבנק וכדאי לא לקחת את מה שהם אומרים כתורה מסיני.

אפשר להמשיך את תהליך היעוץ הכלכלי לא רק כדי לבנות תקציב לחתונה, אלא גם כדי לקבל כלים להתנהלות פיננסית כזוג נשוי.

לחסוך בחתונה
צילום: Scott Warman

באתי לעזרת חבר

השתמשו בחברים בעלי מקצוע: אם יש לכם חברות וחברים בתחומים שיכולים לסייע סביב החתונה, כמו גרפיקה לעיצוב ההזמנות, איפור, שיער, הפקת אירועים או כל תחום אחר שעשוי לסייע לכם – שכרו את שירותיהם כאנשי מקצוע או תסגרו איתם על השירות כתחליף למתנת חתונה. אתם מקבלים ספקים אמינים (לא פעם – בהנחה) והם מקבלים עבודה; מהצד שלהם, הם מקבלים תשלום עבור העבודה, ואם לא – לחלקם יהיה משתלם יותר, מהנה יותר או גם וגם, יותר לתת לכם מתנה מתחום העיסוק שלהם במקום לכתוב לכם צ'ק או לקנות לכם משהו. 

לכלל הזה יש חריג: צלמים. מאחר שהצלמים עובדים לאורך כל האירוע, יכול להיות שעדיף לכם להימנע מלקחת חברים צלמים. אתם מעוניינים שהצלם יעבוד לאורך כל האירוע, ואילו החברים באו לבלות, איתכם ואחד עם השני. 

אם יש לכם מוזמנים (מהצד שלכם או של ההורים) שעוסקים בתחום המזון ואתם בלאו הכי מתכוונים להזמין אלכוהול נוסף לבר – יכול להיות שאם תזמינו את האלכוהול לחתונה שלכם כחלק מהזמנת הסחורה לעסק של המוזמנים שלכם – המחירים שהם כבעלי עסק יוכלו לקבל על האלכוהול יהיו נמוכים יותר מהמחירים שאתם תשיגו. גם פה – אפשר להציע את ההסדר הזה תמורת החזר הוצאות או במקום מתנת חתונה.

כך או כך – כדאי מאוד לעשות תיאום ציפיות עם החברים לפני אספקת השירות, ואל תהססו להציע להם תשלום גם אם אתם חושבים שהם עשוים לדחות אותו. ההצעה לשלם (וכמובן – התשלום עצמו, אם בחרתם בכך) מייצרת הכרה במקצועיות של החברים שלכם, חוסכת אי נעימויות וכך אתם תדעו שאתם מקבלים שירות איכותי מספק שמחוייב אליכם.

כמספר ההוצאות על החתונה מספר המקומות בהם ניתן לחסוך. את העקרונות המפורטים פה אפשר להחיל על כל הוצאה גדולה אחרת שתהיה לכם בהמשך חייכם המשותפים: חופשה, רכישת רכב, רכישת דירה או שיפוץ הדירה שלכם.

מזל טוב!

***

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

לקריאה נוספת על 

עוסקת בקידום עסקים בפלטפורמות דיגיטליות וכותבת במקור ראשון וב-TheMarker .

פוסטים נוספים מאת ליאור שפירא

ז' בכסלו תש"ף 5.12.2019
מאת
ליאור שפירא
⏱️ 4 דקות קריאה
תקופת ההכנות לחתונה היא הזדמנות מצוינת עבור זוג צעיר לתרגל דרכי התנהלות כלכלית נבונה ומחושבת.
ו' באלול תש"ף 26.8.2020
גלויה מארחת
ליאור שפירא
שֶׁשָּׁנִים לֹא הָיִינוּ קְרוֹבִים / שֶׁיֵּשׁ לִי עוֹד שְׁנֵי אַחִים / שֶׁתָּמִיד הָיִיתִי מְבֻגֶּרֶת מִמְּךָ
כ"ה בטבת תש"ף 22.1.2020
גלויה מארחת
ליאור שפירא
⏱️ 3 דקות קריאה
כמה רעיונות ליציקת תוכן ולדברים שהכלה וחברותיה יכולות לעשות בכיסא
כ' באייר תש"ף 14.5.2020
גלויה מארחת
ליאור שפירא
⏱️ 3 דקות קריאה
כשאישה שאני ביחסי עבודה טובים איתה שואלת "הכל בסדר איתך?" כשאני לא מתנהלת כרגיל – למדתי שהרבה יותר קל להגיד לה את האמת.
כ״ט באלול תשפ״א 6.9.21
מאת
צוות גלויה
בכל שמחה יש אנשים שהאירוע מפגיש אותם עם ההיעדר הפרטי שלהם. כמה עצות ונקודות להתנהלות במצב הרגיש הזה - לשני הצדדים.

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם