לשפץ בית ולשמור על הזוגיות, מאת: שאנה כהן והודיה רוזנזון - מגזין גלויה
תפריט
תפריט

לשפץ בית ולשמור על הזוגיות

א' באדר תש"ף 26.2.2020
קו מפריד גלויה

שיפוץ בבית טומן בחובו הזדמנות ליצירת מרחב משפחתי נעים, מציאת המרחב האישי המתאים לכל אחד, לתחושת שייכות לבית וחיזוק המשפחתיות והזוגיות, אך גם יכול להסב קושי זוגי ומשפחתי. איך לשפץ בית ולשמור על שלום בית ועל הזוגיות? 

תהליך של שיפוץ הבית טומן בחובו הזדמנויות גדולות של יצירת מרחב משפחתי נעים, מציאת המרחב האישי המתאים לכל אחד, תחושת שייכות לבית וחיזוק המשפחתיות והזוגיות. באותה מידה הוא יכול גם להוות תקופה לא פשוטה עבור המשפחה ועבור בני הזוג, בשל המתיחות והקשיים שעשויים לעלות בתקופה רגישה זו. חשוב להתכונן ולייצר שיחה פתוחה לקראת שיפוץ, כדי להשתדל להגיע אל התקופה המורכבת הזו מוכנים ולעשות כל מה שניתן כדי להיות בצד המיטיב והמשמח של חווית השיפוץ. מתוך הניסיון שלנו בליווי השיפוצים הללו מן הצד המקצועי, אנחנו מאמינות ויודעות שהדבר אפשרי. 

כאשר לא מתכוננים מראש, לא בוחרים את האווירה ואת הדרך בה יתנהל תהליך השיפוץ, ולא משוחחים באופן גלוי על החששות והאתגרים, הסיכוי שהוא יקרה בצורה שמתאימה לכם הוא נמוך מאוד. כמו בכל תהליך או שינוי שעושים בחיים, גם בשיפוץ יש הפתעות בדרך ולא מעט החלטות משותפות שצריך לעשות.

בנוסף, בדרך כלל יש כמה עולמות שנפגשים. החלום של כל אחד ואחת מכם ושל מה שחלמתם יחד ונחווה כהסכמה מלאה, החלומות של הילדים (ושל כל אחת ואחד מהם בנפרד) ואם ניקח בחשבון גם את העצות של המשפחות של שניכם, החברים והשכנים, אנחנו עומדים כבר בפני משימה בלתי אפשרית. ריכזנו עבורכם כאן 5 נקודות מרכזיות שיהפכו את המשימה לא רק לקלה אלא אפילו למהנה ומעצימה:

לשפץ בית שלום
צילום: RhondaK Native Florida Folk Artist

1. מה מטרת השיפוץ?

שאלו את עצמכם מהי מטרת השיפוץ עבורכם. זו יכולה להיות מטרה פרקטית כמו הוספת חדר, הרחבה החלל הציבורי או התאמה של הבית לצרכים העכשוויים והעתידיים של המשפחה. זו יכולה להיות מטרה מופשטת יותר, לדוגמה יצירת מרחב הרמוני משפחתי ונעים או הכנסת רוח חדשה ורענון האווירה בבית. כל מטרה היא נכונה, כל עוד מסכימים עליה ומגדירים אותה מראש. ברגע שיש לנו כותרת, יש מדד להצלחה של התהליך ויש לאן לחזור אם מתבלבלים בדרך.

 שאלות מנחות לבחירת מטרה:

מה מפריע לנו במרחב הקיים?
מה אנחנו רוצים שיקרה בבית שלנו?
איך היינו רוצים שהשינוי הזה יגרום לנו להרגיש?

שיפוץ שלום בית
צילום: מאור מויאל

2. שינויים בבית

תהליך של שיפוץ מורכב משינויים במרחב הביתי שמבוצעים על-ידי אנשי ונשות מקצוע שונים, אך לא פחות מזה הוא גם תהליך נפשי ורגשי עבורכם ועבור משפחתכם. זכרו לאורך כל הדרך שיצירת אווירה של כבוד הדדי ביניכם כזוג, ביניכם לבין הילדים וכלפי אנשי המקצוע השונים תאפשר תהליך נעים ורגוע עבור כולם ובזכות כך גם תוצאות איכותיות יותר. זה לא תמיד יהיה קל, במיוחד כשקורה משהו שלא ניתן היה לצפות אותו, אך כשחושבים על הסיטואציות האלה מראש, הרבה יותר קל להתמודד איתן כשהן מתרחשות. 

3. איך מתקבלות החלטות?

החליטו לפני שמגיעים לרגעי השיא, מי מעורב בתהליך קבלת ההחלטות. איך ובאיזה נקודות משתפים את הילדים, כדי שמצד אחד ירגישו חלק מהתהליך ומצד שני לא יתאכזבו כאשר מה שהם רצו לא התאפשר. התייעצות עם חברים ובני משפחה יכולה לתרום רבות, אך דעות רבות מדי עלולות לבלבל ולא משיגות את המטרה. בסופו של דבר, השיקולים שצריכים לעמוד לנגד עיניכם בתהליך קבלת ההחלטות הם הרצונות והחלומות של כל אחד ואחת מכם ושל שניכם כזוג, הצרכים של המשפחה לטווח הקרוב והרחוק, עמידה במסגרת התקציבית שהחלטתם עליה מראש (מפורט בסעיף הבא), היתרונות והחסרונות של כל בחירה. לכל חומר שבוחרים, לכל בעל מקצוע ולכל תכנית יש יתרונות וחסרונות. הסוד הוא להבין אותם מראש וכך לבחור בחכמה מה ההחלטה הטובה ביותר עבורכם, מתוך הבנה של כל ההשלכות.

דוגמה: חיפוי חזיתות במטבח בפורמייקה, פולימר או שלייף לק: 

יתרונותחסרונותמתי ולמי מתאים
פורמייקה הכי עמידה, הכי זולה, שלל אפשרויות צבע וטקסטורות, עמיד לניקיונות עם חומרים חזקים רואים את החיבור בין הפלטות (קנט), אין תלת מימדיות כמו בסגנון כפרי משפחה עם ילדים קטנים וגדולים
פולימרמראה חלק, תלת מימדיות, עמיד יחסית אפשרויות צבע מוגבלות משפחה עם ילדים קטנים וגדולים
שלייף לקשלל צבעים, ידיות אינטגרליות מובנות, עדין, נשרט ונפגם בקלות איזורים פחות נגישים ופעילים או בית ללא ילדים
שיפוץ בית זוגיות
צילום: מאור מויאל

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

4. בניית תקציב

בניית התקציב הריאלי לשיפוץ היא אולי החשובה ביותר. ברגע שיש הגדרת תקציב ברורה לפרויקט, ניתן לתכנן את ההוצאות, להשאיר מקום להוצאות בלתי צפויות מראש (לפחות 20%) ולדעת שעושים החלטות שניתן לחיות איתן מבחינה כלכלית ולא מכניסות אתכם לחובות ולא תכניס אתכם למריבות על כסף. החשיבה לטווח ארוך משמעותית במיוחד בנוגע לתשתיות, כי לפעמים השקעה גבוהה יותר בזמן השיפוץ תחסוך הוצאות בעתיד בשימוש היומיומי. יצירת מסגרת תקציבית מאפשרת רוגע וביטחון לאורך כל התהליך. בתוך חלוקת התקציב, חשוב ליצור את סדרי העדיפויות המתאימים לכם. זוהי גם נגזרת של ה"מה" – מה המטרה הסופית, מה החלום, ואיך ניתן להגשים אותו בעזרת התקציב הנכון ויחד עם האנשים הנכונים.

5. מתי לשפץ את הבית?

"לַכֹּל, זְמָן וְעֵת לְכָל-חֵפֶץ תַּחַת הַשָּׁמָיִם…" (קהלת ג, א) בחרו זמן שבו מתאים לכם להתחיל לבצע בפועל את השינוי וההתחדשות של הבית שלכם. כדאי לקחת בחשבון אירועים משפחתיים, תקופות לחוצות בעבודה או תחילת שנת לימודים וכדו'. לעיתים צריך לעבור דירה, לפני השיפוץ, אחרי השיפוץ או גם וגם. לכן כדאי להיות רגישים לחיים השונים ולצרכים של כל בני המשפחה. גם כאן, זה יעזור לכם אם זו תהיה תקופה נוחה לכולם, כי הדברים יהיו קלים יותר.

בחרו עד כמה אתם רוצים להיות מעורבים, באילו שלבים ובדקו מראש מתי הם אמורים לקרות. בזמן הביצוע יש לפעמים לחץ בקבלת החלטות, אנשי המקצוע יכולים להציב לכם דד-ליין שאינו אפשרי עבורכם. זכרו שבדרך כלל לא מדובר בחיי אדם ולכן זה בסדר גמור אם תדחו את ההחלטה ביום או יומיים ואפילו בשבוע כדי לקבל את כל המידע הנדרש.

חלום השיפוץ חשוב מאוד, אבל הזוגיות והמשפחה הם מעל הכל. אם תבחרו מראש את סדרי העדיפויות, את היחס שתרצו לקבל ולתת, תתכננו כל מה שניתן לפני תחילת הביצוע, תצליחו גם להגיע לתוצאות שאתם רוצים ובנוסף תוכלו ליהנות מהדרך לשם!

דעו, שיהיו הפתעות בשטח, ודברים שלא ניתן לתכנן ותצטרכו לקבל החלטות בהתאם לכך. אם תקבלו את זה מראש כנתון, ותבחרו איך אתם רוצים להגיב במקרים האלה, יהיה לכם יותר קל כשזה יקרה.

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

שאנה כהן, מייסדת המשרד, בעלת תואר בתולדות האמנות באוניברסיטה העברית ובעלת הכשרה בעיצוב פנים מהאוניברסיטה הפתוחה וסטודיו 6B.

הודיה רוזנזון, בעלת תואר הנדסאי באדריכלות ועיצוב פנים באוניברסיטת אריאל, ותואר במנהל עסקים בקריה האקדמית אונו.

ביחד הן סטודיו סאנשיין, המתמחה בתכנון ועיצוב פנים לבתים פרטיים ועסקים.

תוכן נוסף מהמגזין:

כ"ב בניסן תש"ף, 16.4.2020
מאת
צוות גלויה
⏱️ 2 דקות קריאה
לא יודעים מאיפה להתחיל? רוצים להבין מה הולך פה? קיבצנו לכם מאמרים בנושא נישואין לתחילת הקריאה במגזין
כ"ט בניסן תש"ף 23.4.2020
מאת
צוות גלויה
מיתוסים רבים נקשרו בקרום הבתולין ורבים לא יודעים להבחין בין עובדות לסיפורים. נשים רבות יודעות כיצד הוא נראה לא מדברות עליו כלל.
כ"ב בסיוון תש"ף 14.6.2020
מאת
צוות גלויה
עוד מאמרים ועוד שירים חדשים במגזין גלויה. התוכן צומח במגזין - חלקו עוסק בלבלוב וחלקו עוסק בצמיחה לאחר כאב ופגיעה.
י״ב בסיון תשפ״ג 1.6.2023
מאת
צוות גלויה
קיבצנו מגוון מאמרים מרחבי המגזין שעוסקים כולם בשאלות חינוך ילדים וילדות, נערים ונערות. ברשומה זו תוכלו למצוא מאמרים על גבולות השיח סביב מיניות, על שיח מגדרי, ועל חינוך ילדים ונערים למוגנות.
כ"ו בכסלו תש"ף 24.12.2019
מאת
צוות גלויה
אמצעי המניעה הקיימים, דעת ההלכה עליהם, איך להשתמש בהם ומה היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם
ט"ז באדר תש"ף, 12.3.2020
מאת
צוות גלויה
⏱️ 3 דקות קריאה
המאמר הזה הוא לא מאמר רגיל אבל גם הזמנים אינם זמנים רגילים. בתוך הכאוס והחרדה, יש נקודות אור.

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם