פתח של דיאלוג: להאזין ולבחור מבין העצות שישמיעו לכם בתקופת האירוסין וראשית הנישואין, מאת: הרבנית שרה סגל-כץ - מגזין גלויה
תפריט
תפריט

פתח של דיאלוג: להאזין ולבחור מבין העצות שישמיעו לכם בתקופת האירוסין וראשית הנישואין

י"ט בכסלו תש"ף, 17.12.2019
קו מפריד גלויה

מהרגע שהודעתם על חתונה אתם מוצפים בעצות רבות, חלקן טובות וחלקן פחות. הנה עצה אחת חשובה שתעזור לכם לסנן את שלל העצות סביבכם.

תקופתנו מתאפיינת בהצפת ידע. המידע נגיש מאי פעם, מגיע אלינו בדרכים שונות ומציף אותנו, לעתים גם כשאיננו מעוניינים בכך. לקראת החתונה נוטה הצפת המידע להגיע לגאות שיכולה לסייע ולתרום לבני הזוג, אך גם להציב בפניו קשיים.

נושאים רבים הקשורים להתנהלות הזוגית נחשבים לאינטימיים, שהשתיקה יפה להם, בחברה הכללית כמו גם בחברה הדתית, ושיחה עליהם עם אדם זר נחשבת להתערבות גסה. ואולם, תקופת האירוסין וראשית הנישואין נתפסים כחלון הזדמנויות לדבר על הנושאים הללו – מיניות, התנהלות כלכלית, חילוקי דעות בזוגיות, בניית משפחה, הבאת ילדים לעולם וכדומה – ומשום כך, ייתכן שיפנו אליכם אנשים ונשים שירצו לתרום לכם מניסיונם בנושאים אלה, מתוך רצון פשוט לסייע לכם ולכוון אתכם בבניית ביתכם באופן שמח, משמעותי וערכי.

ראשית, כדאי לראות בעצות אלה מתנה שלא תקבלו בזמן אחר. ניסיון החיים שצברו האנשים סביבכם הוא מקור ידע נפלא ואמין בדרך כלל, שלרוב יהיה נגיש לכם רק בזמן הזה. גם אם בזמן נתינת העצה אתם נבוכים או רואים בה לא רלוונטית, שמרו אותה לזמנים אחרים או בחרו לא להשתמש בה, אבל הכירו תודה למשיאי העצה, משום שגם להם לא נוח לדבר על הנושא והם עשו זאת מתוך ראיית טובתכם, ועצם פתיחת הנושא הוא כאמור מתנה שראוי לאמץ אל הלב.

פתח של דיאלוג בתקופת האירוסין ותחילת הנישואין - הרבנית שרה סגל-כץ Rabbanit Sarah Segal-Katz
צילום: Marc Schulte

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

לבור תבן מן הבר 

ואחרי שכל זה נאמר, עדיין יש לשמור על האיזון בין הרצון לשמוע וללמוד לבין הצורך באינטימיות ובלמידה זוגית ואישית של הנושא. איזון עדין זה טמון ביכולת שלכם, כזוג וכיחידים, להכיר את עצמכם ולקבוע מהו אופן הלמידה הרצוי לכם – האם תעדיפו לשמוע כמה שיותר ואחר כך לבור את התבן מן הבר, או תעדיפו לא לקבל מידע חיצוני שיבלבל אתכם לפני החתונה. שוחחו ביניכם על האיזון המתאים לכם וזכרו לתת מקום גם לרצון של בן / בת הזוג.

לעתים העצות המשמעותיות מגיעות דווקא ממקום לא צפוי, אדם מבוגר או אדם שאינו קרוב אליכם במיוחד, ולעתים דווקא העצות מהאנשים הקרובים לכם לא יתאימו לכם. חשוב לאמץ פתיחות וסובלנות לקבל ידע ולדעת לסנן אותו באופן שיתאים עבורכם.

פתח של דיאלוג בתקופת האירוסין ותחילת הנישואין - הרבנית שרה סגל-כץ Rabbanit Sarah Segal-Katz
צילום: Ridham Nagralawala

לדבר על מין, לשתוק על מין

אחד התחומים הרגישים הוא התחום המיני. לעתים חשים קרובי משפחה וחברים נשואים צורך ואחריות לחלוק מידע בנושא, רצון טוב שיכולים להתלוות לו גם מחירים: לצד רעיונות ועצות ושיתוף חוויות שיכולים לתרום לכם, או להסב את תשומת לבכם לתמרורי אזהרה שונים בנושא – חלק מהדברים עלולים ליצור מועקה – שיתוף אינטימי מדי, חוסר הבנה של הסיטואציה שלכם, או חוסר רצון שלכם להיפתח עם אנשים ספציפיים אלה.

ימים אלה של טרום נישואין, יש בהם הרבה פריצת גבולות, בעיקר עבור האישה. העיסוק החדש עבורה סביב הלכות נידה, טבילה במקווה, ביקור אצל רופאת נשים וכדומה – לעתים יש חוויה של טשטוש גבולות ופלישה לתחום האישי. למרות אי הנוחות חשוב להציב גבול, לשמור על מרחב אישי נטול שיפוטיות שיאפשר הצמחת אוטונומיה ורכישת ביטחון עצמי לגבי הידע האינטואיטיבי הקיים. זה בסדר לעצור שיחה כאשר מרגישים שהגבול נחצה. אפשר להסביר בנימוס ובכבוד שאתם עוברים הדרכות כלות או חתנים ושאם תזדקקו לעצה, תשמחו לפנות לאותו אדם.

פתח של דיאלוג בתקופת האירוסין ותחילת הנישואין - הרבנית שרה סגל-כץ Rabbanit Sarah Segal-Katz
צילום: Jorge Salazar Tovar o

לשוחח מתוך ידע ואוטונומיה

ואולם, כדאי לזכור כי לצד הרצון הלגיטימי ללמוד ולהעמיק בנושא בקצב שלכם, זכיתם לגדול בדור שבו אפשר ומותר לשוחח על הנושא. השינוי שמתרחש בשנים האחרונות סביב נושא המיניות הבריאה בציבור הדתי הוא מבורך, ועיקרו היכולת ללמוד את הנושא גם ממקורות מידע שאינם פורמליים, לשמוע עצות ממי שהיה במקום דומה, ולדעת שאתם לא לבד והחוויות שאתם עוברים או שתעברו בהמשך, דומות לחוויות של אחרים ואפשר להיעזר בניסיון ובידע שלהם.

כשהדלת נסגרת מאחוריכם העולם נשאר בחוץ, ורק שניכם נמצאים במרחב שאתם בוחרים לבנות. כדאי לשוחח על עצות ורעיונות שקיבלתם ולהכיר תודה לסביבה שמנסה לסייע, כדאי לשמור פתח לדיאלוג ושאלות, גם בשלב מאוחר יותר של הנישואים, והיו אתם אלה שפותחים את אותו הפתח בדיוק עבור אחרים.

***

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

כלות וזוגות ממליצים על מרכז גלויה

קו מפריד גלויה

לקריאה נוספת על 

היוזמת והמנהלת של מרכז גלויה ושל מגזין גלויה.
מורת הלכה, מדריכת כלות וזוגות ובלנית.
חברה בארגון הרבנים והרבניות ״בית הלל״ וב״תורת חיים״.

עמיתה ב״רבנות ישראלית״ במכון הרטמן ומנהלת מיזם ״ברית אמונים״.
עמיתה בכולל ההלכה ובתכנית הכתיבה ״ותכתוב״ של ישיבת מהר״ת.
אקטיביסטית בתחום של יחסי דת ומדינה.
מנחה קבוצות של לימוד בית מדרשי וכתיבה יוצרת.

הרבנית שרה נשואה לאדם ואם לשלושה, גדלה וחיה כמעט כל חייה בירושלים. מתגוררת עתה בניו יורק.

לאתר האישי של הרבנית שרה>>
לקריאה נוספת על הרבנית שרה במגזין גלויה>>
לעמוד הפייסבוק של הרבנית שרה>>
ליצירת קשר עם הרבנית שרה>>

פוסטים נוספים מאת הרבנית שרה סגל-כץ

ג׳ בניסן תשפ״א 16.3.2021
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ והרבנית ד"ר חנה אדלר לזרוביץ'
⏱️ צפיה: שעה וארבעים
צפיה בכנס המקוון על המקוואות על אחריות ויוזמה בתחום המקוואות - עבר, הווה, עתיד.
ט"ו באב תש"ף 5.8.2020
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
רצינו לחגוג ולציין את כניסת בנותינו ל'גיל חינוך' ולתת את אותן משמעויות וחשיבות שבטקס החלאקה המסורתי. כאן, הצעה לטקס שיצרנו לבנות מתוך תקווה כי הצעה זו תיתן מענה גם להורים נוספים הרוצים לציין בחגיגיות את כניסת בנותיהן לגיל חינוך.
כ״ט באלול תשפ״א 6.9.21
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
אוסף והצעות של טבילות מנהג וטבילות עצמאיות שנשים בוחרות לקיים, לצד הזמנה להפיכת הטבילה לחגיגה אישית.
ט"ו באב תש"ף 5.8.2020
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
אנו מודות לכל מי שהעניקו מכתיבתם ומזמנם עבור "נחוגה" מתוך שותפות מחשבה ביחס לטקסים המלווים את חיינו.
ט״ז בסיון תשפ״ג 5.6.2023
מאת
צוות ברית אמונים
את ההתכנסות הראשונה של ״ברית אמונים״ פתחו מילים ממעמקי הכאב, יחד עם כמיהה גדולה לתיקון. הרי כאן מילות מנהלי הכנס, לשנת תשפ״ג
י"ט בכסלו תש"ף 17.12.19
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
ההחלטה לגשת לסיוע עשויה להיות קשה יותר בגלל הגבולות המטושטשים בין הדרכה, ייעוץ וטיפול. השורות הבאות מנסות ליצור סדר בנושא:

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם