ויותר מכולם, ירושלים מחבקת אותי במסע הזה, מאת: רעות גמליאל - מגזין גלויה
תפריט
תפריט

״עַל זֶה הָיָה דָוֶה לִבֵּנוּ עַל אֵלֶּה חָשְׁכוּ עֵינֵינוּ״ (איכה ה׳, י״ז)
בעקבות ההתרחשויות הכואבות ומעוררות האימה בימים אלו, נאספים אל המגזין שירים, תפילות וכתיבה אישית הנכתבים בעקבות ה-7 באוקטובר 2023 נוכח ההתמודדות בעקבות התקיפה ולאורך ימות המלחמה. גם ראיונות אישיים, מתוך הכאב הגדול מתפרסמים מעת לעת.
אפשר גם לקרוא בתכנים ותיקים יותר באתר שעשויים להעניק בזמן הזה שפה וכלים להתמודדות. מוזמנות.ים לקרוא על ליווי רוחני, אבלות, יתמות, קושי, חוויה של חסרון ואמונה.
בתקווה שנתבשר בבשורות טובות! 

ויותר מכולם, ירושלים מחבקת אותי במסע הזה

ח' בשבט תשפ"א 21.1.2021
קו מפריד גלויה

את מסעה של רעות גמליאל, מסע של התבגרות, ציפייה ואכזבה, התרגשות ושמחה, חיפוש שעוד לא נגמר – מלווה ירושלים. גילוי לב אינטימי ומשתף, בין רחובות וסמטאות העיר.

***

ויותר מכולם, ירושלים מחבקת אותי במסע הזה.

יותר מכולם, ירושלים רואה וסופגת אותי. היא זוכרת איך התחלתי את הדרך, זוכרת איך רעדתי מהתרגשות בעוד אחד מערביה הקרירים, איך חשבתי שזה הולך להיות כל כך קל. ופשוט.

כבר שנים, היא מחבקת אותי.

עוד שנה, ועוד אחת, היא רואה אותי גדלה ומתבגרת, מתאפרת לדייט בשירותים במכללה והנה בתמונה אחרת אני כבר לובשת שמלה בדירה משלי, ואז עוברת לדירה חדשה ונכנסת לרכב של הבחור שבא לאסוף אותי, סוגרת את הדלת ומשאירה אותה בחוץ…

היא רואה איך אני יוצאת ויוצאת ויוצאת, שומעת את הצעדים שלי בתוכה, את התפילות שאני לוחשת רגע לפני עוד דייט. שרק יעבור בשלום. שאדע אם זה שלי או לא. שאצליח לפתוח את העיניים ואת הלב. היא שומעת את הצחוק שלי שהופך פתאום לבכי מר, מכילה את השתיקות המעיקות.

היא קופאת איתי מקור ושומעת אותי מקללת את החורף שלה בעוד דייט ספוג מגשם, ואז בקיץ שתינו מלאות בהקלה כשאני לובשת שמלה קצרה וסנדלים. היא מאזינה בקשב לכל השיחות והפטפוטים חסרי התוכן שלי בבתי קפה, ואחר כך בגן הוורדים. במשכנות שאננים, במתחם התחנה, בגן הפעמון ובסמטאות העיר העתיקה. היא מלווה אותי לתחנה עם בחור אחד ובלי שהיא מספיקה למצמץ אני כבר עם אחר… היא שומעת את שיחות הטלפון שלא נגמרות, לפעמים היא צוחקת יחד איתי מההתכתבויות, אנחנו עולות יחד לאוטובוס עם אוזניות והנה היא יושבת איתי על הספה בדירה, ממשיכה להקשיב למרות שאני בעצמי כבר לא.

היא נושמת בכבדות יחד איתי בלילות מסויטים ללא שינה, צופה בי מתהפכת מצד לצד בחוסר נוחות, חולמת איתי שוב שאני מתחתנת אבל מתעוררת רגע לפני שאנחנו מספיקות לגלות עם מי.

ירושלים רואה אותי מתאהבת לראשונה, צוחקת ומלאה חיים, היא מחייכת כשהיא מגלה איך אני כשטוב לי עם מישהו. היא שמחה איתי ומתרגשת, הלב של שתינו פועם מהר, היא לוחשת לי תפילות ותקוות כשאני מביטה באושר על הכוכבים שלה יחד איתו.

ויותר מכולם, ירושלים מחבקת אותי במסע הזה - רעות גמליאל - מגזין גלויה
צילום: חורש אל-עמי

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

אבל אז היא מתאכזבת, כשרסיסים מהלב המנופץ שלי שוב נופלים על האדמה שלה. היא כואבת איתי את הקושי, מכילה ושותקת כשאני צועקת ומטיחה את כל התסכול מהדרך הזאת שלא נגמרת. היא אוספת את הדמעות שלי שפיזרתי לאורך כל הרחובות שלה, דמעה אחרי דמעה. היא מדליקה לי פנסי רחוב, שוטפת ומנקה אותי עם הגשמים שלה שמתמזגים לי בדמעות, שולחת לי קרן שמש מבעד לעננים ובניינים, מסתכלת עליי בעיניי האבן המיוחדות שלה, מסמנת שהיא עדיין שם.

היא קולטת איך אני שמחה אבל גם נצבטת מבפנים עם כל חברה שמתחתנת או הופכת לאמא, מנחמת אותי כשאני חוזרת עייפה אחרי עוד חתונה שרקדתי בה עד לב השמיים, מנגבת לי את האיפור ויודעת שבכיתי לא רק מההתרגשות.

היא ממשיכה לחבק אותי גם כשאני בורחת להורים או לים בתל אביב, מוכנה תמיד לקבל אותי בזרועות פתוחות גם אחרי הרבה זמן שלא נפגשנו. היא ממשיכה להקשיב גם כשנגמרות לי המילים, ממשיכה להאמין בשבילי גם כשאני כבר מאבדת תקווה.

היא רואה אותי מנסה ומנסה ומנסה, מאמינה לי כשאני מבטיחה שלא עוד, ורק צוחקת כשאני מפרה את ההבטחה וחוזרת ללופ המוכר… היא מחכה לי בשעות לילה מאוחרות אחרי עוד פגישה, ממתינה שאכנס בשקט לדירה החשוכה, אתחבא במיטת היחיד שלי ואשמע ביחד איתה את השירים שאני שמה בכוונה כדי לבכות. והיא בוכה יחד איתי.

היא קמה איתי בבוקר, מחכה לאיתות ממני ששוב חזרתי להאמין, ואז נותנת לי יד ומובילה אותי החוצה, עוזרת ללב שלי לדלג שוב מקשר, לקשר, לקשר…

יותר מכולם, ירושלים מחבקת אותי במסע הזה.

נראה לי שהיא פשוט כל כך מחכה שאזכה כבר לבנות,

את ירושלים הפרטית שלי.

להוסיף אבן יפה וזוהרת לאבניה. 

ויותר מכולם, ירושלים מחבקת אותי במסע הזה - רעות גמליאל - מגזין גלויה
צילום: חורש אל-עמי

***

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

מסות וטקסטים אישיים על מסע וחוויית הרווקות בגלויה:

מאמרים על תקופת הרווקות:

לקריאת שירים על רווקות ויחידאות במגזין גלויה

לקריאה נוספת על 

רעות גמליאל, בת 25, במקור מאלון שבות וכיום גרה בירושלים.
בוגרת תואר ראשון בחינוך ואומנות ממכללת אמונה.

תוכן נוסף מהמגזין:

מאת
צוות גלויה
בין אם מעגל השנה הוא שמביא אותנו לציין סגירה או פתיחה של שערים בחיינו, בין אם אירועי חיים אחרים מעלים זאת - שינויים והתחלות חדשות, הם חלק מהשגרה (גם אם הם מייצגים שבירה של השגרה, לעיתים). נשמח במאמרים, שירים ותפילות המתייחסים למפגש שבין שינוי להתחלה, וגם בין שינוי לסוף.
כ״ה באדר ב׳ התשפ״ד 4.4.2024
מאת
צוות גלויה
הזמנה להגשת מאמרים, שירים, תפילות, מסות, סיפורים קצרים, יצירות אמנות ועוד - המתייחסים אל יַתְמוּת.
חדש
מאז השבעה באוקטובר 2023
תפילה
עבור שחרור החטופות והחטופים
תפילה למען השבויים בעקבות אירועי השבעה באוקטובר.
ה' בכסלו תש"ף 3.12.2019
מאת
צוות גלויה
ימי שבע הברכות הם ימים שכדאי להיערך אליהם מראש. שבע עצות שכדאי לקרוא כשמתכננים את ימי שבע הברכות
כ״ה בכסלו תשפ״ד 8.12.2023
מאת
צוות גלויה
תפילות, שירים וראיונות שהתפרסמו במגזין גלויה מתוך תקווה בתקופה עצובה.
י״ב בניסן תשפ״א 25.3.2021
מאת
צוות גלויה
מה חדש במגזין גלויה? סקירה של כל התכנים החדשים שעלו לאחרונה למגזין גלויה בנושאים מגוונים.

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם