"איש ואישה" או "דרכי טהרה"? על בחירת ספר הדרכה מתאים לפני חתונה - מגזין גלויה
תפריט
תפריט

״עַל זֶה הָיָה דָוֶה לִבֵּנוּ עַל אֵלֶּה חָשְׁכוּ עֵינֵינוּ״ (איכה ה׳, י״ז)
בעקבות ההתרחשויות הכואבות ומעוררות האימה בימים אלו, נאספים אל המגזין שירים, תפילות וכתיבה אישית הנכתבים בעקבות ה-7 באוקטובר 2023 נוכח ההתמודדות בעקבות התקיפה ולאורך ימות המלחמה. גם ראיונות עכשוויים, מתוך הכאב הגדול מתפרסמים מעת לעת.
אפשר גם לקרוא בתכנים ותיקים יותר באתר שעשויים להעניק בזמן הזה שפה וכלים להתמודדות. מוזמנות.ים לקרוא על ליווי רוחני, אבלות, יתמות, קושי, חוויה של חסרון ואמונה.
בתקווה שנתבשר בבשורות טובות! 

"איש ואישה" או "דרכי טהרה"? על בחירת ספר הדרכה מתאים לפני חתונה

י"א בניסן תשפ"א 24.3.2021
קו מפריד גלויה

הכרות עם הלכות טהרת המשפחה עבור בני זוג לפני החתונה היא חשובה וחיונית, שכן הלכות אלו יהפכו להיות עבורם פרקטיקה יומיומית. רבקה ויצ'נר מסבירה על חשיבותם של ספרי ההדרכה וההלכה בנושא, מציגה השוואה בין שני ספרי ההדרכה הנפוצים ביותר ומציעה את המלצתה לזוג המתכונן לחתונתו.

הלכות טהרת המשפחה הן אינן הלכות שאנו רגילים להיתקל בהן ביום יום. הן מאוד אינטימיות ומעורבות בהן הלכות הקשורות בטומאה וטהרה, אשר כמעט אינן חלק מהחיים שלנו יותר. תחום הלכות נידה הוא תחום אשר הזוג הצעיר מתוודע אליו פעמים רבות רק ממש לפני החתונה. זהו תחום הלכתי שלם ורחב, כאשר חוויית ההכרות איתו בזמן לחוץ, מרגש ורגשי שכזה עלולה להיות מציפה. לכן, חשוב מאוד ללמוד עם המדריכים הנכונים ומתוך הספר הנכון לזוג ולתפיסת עולמו.

זוג שרוצה לשמור על טהרת המשפחה, בדרך כלל יקבל הדרכה בעל פה ממדריכי חתנים ומדריכות כלות. הקריאה והעיון בספר שונה מן ההדרכה בעל פה ומביאה עמה מימד נוסף. פעמים רבות המידע שעובר בעל פה מפתיע ומבלבל ואילו הספר מאפשר יציבות, שכן ניתן לחזור ולקרוא בו שוב ושוב גם לאחר זמן. כמו כן, ספר מכיל את המידע באופן ברור ומסודר ומאפשר לבני הזוג להעמיק ולהכיר יותר את ההלכות וההדרכות השונות. ספר יכול גם להגן על בני הזוג שכן תחום ההדרכה פרוץ מאוד ואין בו סטנדרטים אחידים. ההישענות על ספר, יכולה להבטיח שהמידע שעובר בעל פה, כמעט בסודיות, עומד בסטנדרטיים אתיים והלכתיים.

קיימים ספרים רבים אשר מטרתם להדריך ולהנחות את בני הזוג בבניין הזוגיות והמרחב המשותף שלהם. אולם, רבים מהם אינם עוסקים בהנגשה של הלכות טהרת המשפחה. עבור זוג ששמירת המצוות חשובה לו, הכרות עם הלכות אלו לפני החתונה היא חשובה וחיונית, שכן הלכות אלו יהפכו להיות עבורם פרקטיקה יומיומית. הספרים הנפוצים ביותר אשר מנגישים הלכות אלו לציבור הם הספרים: "איש ואישה" של הרב אלישיב קנוהל ו"דרכי טהרה" של הרב מרדכי אליהו. שני הספרים נכתבו על ידי תלמידי חכמים הבקיאים בהלכה. אך על אף ששניהם עוסקים באותם הדינים, יש בניהם שוני אשר מגיע לידי ביטוי בסוגה, בתפיסת העולם ובהשקפה אשר נמצאות בבסיסם ובגישה ההלכתית שהם מציעים.

על בחירת ספר הדרכה מתאים לפני חתונה - רבקה ויצ'נר - מגזין גלויה
צילום: Sharon Mccutcheon

"דרכי טהרה" מאת הרב מרדכי אליהו

דרכי טהרה השלם עוסק בהלכות טהרת המשפחה. תכליתו של הספר היא עיסוק בהלכה והוא אינו מתיימר לעסוק בענייני זוגיות והשקפה. הספר כתוב בשפה הלכתית ונאמן לסגנון הכתיבה ההלכתי המסורתי. הוא מחולק לסעיפים ותתי פרקים רבים המאפשרים דיוק ופירוט של הגדרות וקטגוריות הלכתיות. הספר מחולק לשלושה חלקים: הרב אליהו פותח בהלכות הקשורות לנידה, כפי שמקובל בספרות ההלכתית בנושא זה, בפרק השני הוא עוסק בטהרה ובפרק השלישי ביחסי אישות.

יתרונות:

  • קיימות פחות הפניות לשאלת חכם. הספר נותן לבני זוג כלים מגוונים על מנת שיוכלו להבין את ההלכה ולקבל החלטה בעצמם בשעת הצורך.
  • בזכות הסגנון ההלכתי של הספר, קיימת חלוקה ברורה לסימנים ותתי פרקים אשר מאפשרת התמצאות קלה ופשוטה בספר.

חסרונות:

  • הסגנון ההלכתי מכביד על העיסוק בנושאים בעלי אופי הדרכתי יותר וקשה להפריד בין הלכה להדרכה.
  • הבחירה לפתוח במצב בו בני הזוג אסורים יוצרת דגש על האיסור. כמו כן השפה ההלכתית פחות נגישה. שני אלו עלולים ליצור תחושה של ריחוק וזרות.
בחירת ספר הדרכה מתאים לפני חתונה - רבקה ויצ'נר - מגזין גלויה

"איש ואישה" מאת הרב אלישיב קנוהל

"איש ואישה" הוא ספר הדרכה לענייני זוגיות וטהרת המשפחה. הרב קנוהל מציע מדריך מקיף, הכולל את הלכות טהרת המשפחה אך עוסק גם בזוגיות, אהבה, מחלוקות בין בני הזוג וביחס להורים של בן או בת הזוג ועוד. הספר פותח בפרקי הדרכה זוגית, בחלק השני הוא עוסק בהלכות נידה ובחלק השלישי הוא פונה לעסוק בענייני החופה והטקס. כמו כן מצורפת לספר חוברת הדרכה העוסקת ביחסי אישות. סגנון הכתיבה של הרב קנוהל קולח ובהיר וקיים דגש על חיבור התכנים לאתגרים של זמננו. פעמים רבות, על מנת להבהיר ולהנגיש את הדברים, מוסיף הרב קנוהל ומסביר את הרקע להלכות השונות.

יתרונות:

  • הרב קנוהל מבהיר את העקרונות והשיטה המתאימה לרוב המקרים ולרוב הזוגות ולא נכנס למקרים פרטיים ותתי הלכות. לכן, הספר זורם וקל להבין ולהכיר את ההלכות והמקרים הנפוצים.
  • הספר כולל עצות פרקטיות אשר עוזרות להימנע ממצבים מורכבים.
  • החלקים השונים של הספר מקרינים זה על זה ויוצרים תחושה הרמונית. הספר מציע מבט על הפנים המגוונים של הזוגיות מתוך מבט יהודי הכולל הלכה והדרכה.
  • הבחירה לפתוח בתהליך ההיטהרות מאפשרת שער מזמין יותר להיכנס בו להלכות טהרת המשפחה.

חסרונות:

  • במידה ובני הזוג יחוו מקרה שונה הדורש התייחסות מיוחדת יהיו בידם פחות כלים להתמודדות.
  • צריך לשים לב ולבחון את ההדרכה ולזהות האם ומתי היא מתאימה לבני הזוג.
בחירת ספר הדרכה מתאים לפני חתונה - רבקה ויצ'נר - מגזין גלויה
צילום: Ravi Palwe

המלצות לסיכום

פעמים רבות, הנושא של הלכות טהרת המשפחה אינו קל לעיכול. ספרים העוסקים בנושא זה, משמשים כשער אליו ולכן יש להם תפקיד חשוב בעיצוב היחסים האינטימיים ביותר בתוך הבתים של שומרי המצוות. האופן שבו יוצגו היחסים בין בני הזוג והיחס של ההלכה לזוגיות ומיניות, עלול להיות מהותי בהמשך חייהם המשותפים של בני הזוג. היחס לאישה ומקומה בתוך הלכות אלו מורכב מאוד והאופן שבו הדברים מוצגים יכול להעניק לה כוח, או לחלופין להציב אותה בעמדה של פגיעות. ניתן לסייג ולומר כי אמנם הדברים מתווכים גם על ידי מדריכי החתנים והכלות, אשר נוכחים מאוד לפני החתונה בחיי הזוג, אך מצד שני הללו לא בהכרח יהיו שם ללוות את בני הזוג גם בהמשך והספר יעשה זאת במקומם. לפיכך, קיימת חשיבות רבה ליחס המוצג בספר כלפי זוגיות, הלכה ונשים.

הגישה שהספר "איש ואישה" מציע מאפשרת לזוג לקבל תמונה רחבה על זוגיות, הוא נגיש ולפיכך מתאים למי שהתחום זר לו. בנוסף, קל להכיר דרכו את ההלכות והמקרים הנפוצים שכל זוג צריך להתמודד איתם ואלו יתרונות משמעותיים לזוג בתחילת דרכו. הספר מביא איתו גישה מכילה ורכה, אשר גם אם לוקה לפעמים בחסר, מעצימה את בני הזוג ואת הקשר הזוגי. לכן במידה ובני הזוג מעוניינים להשתמש רק בספר אחד, נראה לומר כי "איש ואישה" יהיה הבחירה המתאימה עבורם. יחד עם זאת, הספר "דרכי טהרה" עשוי להקל ולעזור לבני הזוג דווקא בהמשך הדרך, כיוון שהוא נותן כלים וקל יותר להתמצא בו. לפיכך, מומלץ לכל זוג להחזיק בבית את שני הספרים – האחד שיספק תמונה רחבה ואילו השני ישמש כזכוכית מגדלת בעת הצורך.

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

בחירת ספר הדרכה מתאים לפני חתונה - רבקה ויצ'נר - מגזין גלויה
ספרו של הרב קנוהל ז״לאיש ואישה. ספרו של הרב מרדכי אליהו ז״לדרכי טהרה.

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

בחירת ספר הדרכה מתאים לפני חתונה - רבקה ויצ'נר - מגזין גלויה
צילום: Michael C

בוגרת תואר שני במדיניות ותיאוריה של האמנות בבצלאל ועמיתה בבית המדרש לרבנות ישראלית. היא תלמידה בישיבת מהר"ת ובבית המדרש לנשים של מכללת הרצוג. רבקה נשואה לדוד ואמא לארבעה. בעבר שימשה כ JLIC Torah educator באוניברסיטת שיקגו, למדה הדרכת כלות והשתתפה בתוכניות בית מדרש שונות.

תוכן נוסף מהמגזין:

כ׳ בסיוון תשפ״ב 19.6.2022
גלויה מראיינת את
טלי רוזנבאום
גלויה שמחה לראיין את המטפלת טלי רוזנבאום כדי לשמוע על פועלה המקצועי, על הדרך ועל הספר ״אני לדודי״, שהוציאה בשנה החולפת ועל המרחב הבטוח שהיא מבקשת ליצור עבור זוגות ויחידים
י״ב בסיון תשפ״ג 1.6.2023
מאת
צוות גלויה
קיבצנו מגוון מאמרים מרחבי המגזין שעוסקים כולם בשאלות חינוך ילדים וילדות, נערים ונערות. ברשומה זו תוכלו למצוא מאמרים על גבולות השיח סביב מיניות, על שיח מגדרי, ועל חינוך ילדים ונערים למוגנות.
כ׳ בתשרי תשפ״א 8.10.2020
מאת
צוות גלויה
⏱️ 8 דקות קריאה
מגפת הקורונה והסגרים שהביאה עימה, משפיעים באופנים רבים על הקהילה היחידאית, על גווניה. מתרבות דייטים שהשתנתה פתאום, המשמעות של הסרת המסכות ביציאה לדייט ועד לערבות ורעות כשצריך להיכנס לבידוד בדירות שותפים. בחרנו לקיים שיחה מלב אל לב על רווקות בקורונה עם הפסיכולוגית עטרה הרמן ועם דוברים מתוך חיי היחידאות.
כ"ו בכסלו תש"ף 24.12.2019
מאת
צוות גלויה
אמצעי המניעה הקיימים, דעת ההלכה עליהם, איך להשתמש בהם ומה היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם
ט"ו באב תש"ף 5.8.2020
מאת
צוות גלויה
הצעות ודרכים להחזרת נוכחותן והשתתפותן של נשים בטקס ברית המילה וכניסת הבן היילוד לעם היהודי.
י״ט באדר תשפ״ג 12.3.2023
מאת
צוות גלויה
שירים רבים הצטרפו למגזין גלויה במהלך החורף, אולי במשהו - ימתקו הימים

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו
לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על
זוגיות, הלכה ומיניות, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, תפילות ומסות המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר. במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם