'ותמיד תלך בשדות של אמת'- חינוך ילדים ונוער למיניות, מגדר ומוגנות
תפריט
תפריט

'ותמיד תלך בשדות של אמת'- חינוך ילדים ונוער למיניות, מגדר ומוגנות

י״ב בסיון תשפ״ג 1.6.2023
קו מפריד גלויה

אזהרת טריגר

Trigger Warning

התוכן שלפניך עשוי להיות קשה לקריאה ומעורר רגשות של עצב וכאב.
אפשר לבחור לדלג ואפשר לבחור לעצור באמצע הקריאה.
מומלץ להקשיב לעצמך בזמן הזה.

ילדים / אביתר בנאי

כָּל בֹּקֶר אֲנִי קָם מֻקְדָּם
לְהָכִין לְךָ אֶת הַבֹּקֶר
מְסַדֵּר לְךָ אֶת הַתִּיק עַל הַגַּב
אֶת הַדֶּלֶת פּוֹתֵחַ
הָרוּחַ פּוֹרֶצֶת פְּנִימָה
דֶּרֶךְ עֵינֶיךָ הַגְּדוֹלוֹת
וּלְרֶגַע נִדְמֵית בְּעֵינַי הַדֶּלֶת
לְלֹעַ אָרִי

וְלִבִּי מְבַקֵּשׁ תִּהְיֶה נִשְׁמָר
תִּהְיֶה אָהוּב וְקָרוֹב
וְתָמִיד תֵּלֵךְ בַּשָּׂדוֹת שֶׁל אֱמֶת
בַּשָּׂדוֹת שֶׁל שִׂמְחָה וְיֹפִי
וְלִבִּי כּוֹרֵעַ וּמִשְׁתַּחֲוֶה
חֲסֹךְ מִלִּבּוֹ בּוּשָׁה וְעֶלְבּוֹן וּפַחַד

נפשם העדינה של ילדים, קולטת ושומעת הכל בעוצמות גבוהות. בשנות הילדות והנערות, יש צמאון לידע ולהבנה, וסקרנות גדולה באשר לעולם שהם מגלים כל יום עוד טיפה.
תפקידם של ההורים והמחנכים בשלב זה חשוב ביותר, ולכל מילה ומעשה שלהם יכולות להיות השפעות רבות על תפיסת העצמי והעולם של הנער. בליבו של כל הורה ומחנך נמצאת התפילה שהילד העומד מולם יהיה נשמר, ואהוב וקרוב. אך כיצד לתרגם משאלה זו למעשה, ולמילים? במיוחד סביב נושאים הנוגעים במיניות ובגוף, לפעמים קשה לדעת איך בכלל לפתוח בשיחה, מה לומר ומה מוקדם מדי עדיין, מה יקרב ומה ירחיק, איך להזהיר מבלי לפגוע.
ברשומה זו, קיבצנו מגוון מאמרים מרחבי המגזין שעוסקים כולם בשאלות חינוך ילדים וילדות, נערים ונערות. ברשומה זו תוכלו למצוא מאמרים על גבולות השיח סביב מיניות, על שיח מגדרי, ועל חינוך ילדים ונערים למוּגָנוּת.

המלצת קריאה- חינוך ילדים ונוער למיניות, מגדר ומוגנות, מגזין גלויה
צילום: Juliane Liebermann

על שיח פתוח סביב מיניות:

 1. פתוח סגור פתוח: על סגירות ופתיחות, אז והיום, ביחס לשיח על נשיות ומיניותרחל רז: במאמר מספרת הכותבת מתוך חוויית חייה, איך כילדה הרגישה את החוסר בדיבור פתוח בסביבתה בנושאים של גוף ומיניות, ועל החוסר במילים ובכלים לעבד את תחושותיה. לעומת זאת, היא מסתכלת על העולם אליו גדלו בנותייה, ותוהה האם חדוות הגילוי והסוד לא הולכים לאיבוד בעולם בו מותר לדבר על הכל. 
 2. מיניות בריאה, להתחיל מבראשית: לפתח שיח עם ילדים ונוער על מודלים חיוביים ושליליים למיניות יחיעם שרלו: המאמר מציע  פתח לשיח בין הורים לילדיהם על מיניות מתוך למידה משותפת של ספר בראשית, ודרכו לאפשר לילדים לשאול שאלות, וכן לתווך להם את הסיפורים שילמדו בין כה וכה בבית הספר.
 3. למה קשה לדבר מיניות בעברית פשוטה? חננאל רוס: על המתח בין ה'סוד' והקסם המוקנים למיניות מעצם היותה לא מדוברת, לבין הרווח שבשיח אודותיה. חננאל רוס מנסה להתיר את הקשר הלשוני הכרוך סביב המיניות, השפה העברית, והדיבור והשתיקה שאופפים אותה
 4. תורה היא – וללמוד צריך: התשוקה להשגת ידע על תשוקההרבנית שרה סגל-כץ:  בפתח המאמר עולה השאלה- איך ניתן ללמד ולחנך למיניות, הנעה בין גילוי להסתרה. מתוך עיון בסוגיה תלמודית, מאירה הרבנית שרה סגל-כץ היבטים שונים על הסקרנות שבלמידה על מיניות, על חשיבותה וכן על גבולותיה.
 5. לדעת לבחור נכון: מודל רב-מימדי למיניות בריאהדינה שלו:  על הקושי להגדיר מהי מיניות בריאה, לעומת השיח הרווח והברור על התנהגות מינית שלילית. כמענה לכך, מציגה דינה שלו מודל ובו מרכיבים שונים שבונים את התמונה המלאה כשניגשים לחינוך למיניות, ומדגישה את חשיבותה של תפיסה הוליסטית בחינוך למיניות בריאה. 
 6. מיניות בריאה – מבט תיאורטיחננאל רוס: גם מאמר זה מתייחס אל הקושי להגדיר מהי 'מיניות בריאה', ומציג מודלים שונים להתנהגות מינית שהתפתחו לאורך השנים. ההיכרות עם המודלים השונים והרחבת הטווח הנחשב ל'נורמלי' יכולה לשחרר מלחץ לעמוד בתכתיב, וכן לסייע לזוגות וליחידים לדייק עבור עצמם את מה שיסייע להם במפגש המיני. 
 7. על פורנוגרפיה, התמכרויות ושיח חינוכי ד"ר יניב אפרתי: על הנטייה הרווחת, בעיקר בחברה הדתית, להשתמש במונח 'התמכרות' לפורנו. ד"ר יניב אפרתי מסביר שקיים הבדל בין השפה הנפוצה בחברה לבין השפה הטיפולית, ושיש צורך בשפה רכה ומורכבת יותר, שתפחית מעוצמת הקונפליקט הגדול ממילא שמרגישים נערים ואנשים דתיים. 
 8. מצוות האם על הבת: הזמנה לשיחה וללימוד משותף לקראת כלולותהרבנית שרה סגל-כץ: המאמר מדגיש את חשיבות ההעברה הבין דורית של ידע, מנהגים ומסורת מאם לבת, ומציין את תקופת האירוסין וההכנה לקראת הטבילה וחיי הנישואין, כתקופה בה יש הזדמנות לשיח כן ומשתף בנושאים האלה.  
 9. אתם פתחו להם: הצעה לשיח בין הורים לילדיהם המאורסיםהרבנית שרה סגל-כץ: קריאה להתגבר על המבוכה ולנהל שיחה כנה ופתוחה עם הבן או הבת, דווקא לקראת החתונה- על זוגיות, מיניות, ועל השיעורים שחשוב להעביר להם מנסיון השנים.

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

חינוך נערות ושיח סביב נשיות:

 1. הווסת הראשונה סיון דרשן:  על משמעות התגובה והמסרים מהסביבה בעיצוב החוויה של הנערה סביב גופה וסביב המחזור החודשי בהמשך חייה. במאמר, מציגה סיון דרשן מושגים וידע שחשוב להקנות לנערה סביב התבגרותה הגופנית, כך שתהיה מודעת למתרחש בגופה ו'תחגוג' אותו.   
 2. לקבל את הווסת: על קבלת וסת ראשונה כרגע מכונן וראוי לציון בחיי האישהצוות גלויה: סקירה של הוסת ממגוון היבטים- פיזיולוגי, חברתי-היסטורי, במסורת, ובתרבות המודרנית. מתוך ההבנה כי המסרים שהסביבה משמיעה על הוסת משפיעים רבות על עיצוב תפיסת הנערה, עולה במאמר גם הצעה לכינון טקס החוגג את קבלת הוסת הראשונה.
 3. תנועות הגוף הנשי והלכות צניעותתניה רגב: המאמר עוסק בשיח הצניעות בהלכה ועל השפעתו המגבילה על נשים ותנועתן, בגוף ובנפש. אל מול אידיאולוגיה הרואה במיניות איום בסיסי, ניצבת גם אלטרנטיבה אידיאולוגית שמקרינה הן על ההוראה ההלכתית והן על מציאות חייהן של נשים וסביבתן.
 4. שימי לב אל הגוף: היכרות עם מערכת הרביה והמין הרבנית שרה סגל-כץ: הסבר על המבנה האנטומי של מערכת הרבייה הנשית, על המונחים והשמות, תוך הדגשת החשיבות שבהיכרות עמם ובמתן שם ושפה.
המלצת קריאה- חינוך ילדים ונוער למיניות, מגדר ומוגנות
צילום: Reign Abarintos

חינוך נערים ושיח סביב גבריות

 1. יומן נעורים: על אלימות ופגיעה בקרב נערים ועל אחריות חברתית ד"ר ירון שוורץ: המאמר עוסק בתופעת האלימות בקרב נערים, שמופנית בראש ובראשונה כלפי נערים אחרים. ד"ר ירון שוורץ מסביר איך הבחירה באלימות קשורה לביסוס המעמד החברתי והגבריות של הנער, ועד כמה היא תלויה בתגובת הצופים. מסביר את חשיבות המחנכים בהדגשת כוחה של הקבוצה, ובהצבת מודל חלופי לגבריות- שכוחה דווקא במתינותה.
 2. שיח פנים-גברי בריא על מיניותשולמית שפרבר: הכותבת מספרת מנסיונה כמטפלת מינית בגברים, וקוראת להחיל את המהפכה הפמיניסטית ששינתה את תפיסת המיניות הנשית, גם על מרחב המיניות הגברית.
 3. מיניות גברית כמהלך חיים – כיצד לחנך נערים להתנהגות מינית חיובית? ד"ר ירון שוורץ: המאמר מתאר את הבעיות העולות מכך שלאורך ההיסטוריה ובעידוד גורמים שונים, נקשרה מיניות גברית להפגנת כוח, שליטה ואלימות. מציע הבניית גישה אחרת- סובייקטיביות מינית- בה האדם תופס את עצמו כסובייקט ולא רק כמושא לגירוי שעליו לעמוד בתכתיבים, ובהתאם, יוכל לראות כך גם את בת זוגו.
 4. איזהו גיבור? הפוגש את יצרו – אורי שרמן: במאמר מצביע הכותב על הקשר, הלשוני והחברתי, בין גבריות לגבורה, ועל הציפייה החברתית מגברים להיות מאופקים וחזקים. מציע מודל גבריות וגבורה אלטרנטיבי, לפיו הגבורה האמיתית היא לפגוש את עצמך גם בתוך איזורי הפגיעות.

חינוך למוּגָנוּת

 1. פיתוח מוגנות בקרב ילדים והתמודדות עם פגיעות מיניותיונתן ליפו: הכותב מספר מחוויותיו כמטפל בילדים שנפגעו מינית, ועל הספר שכתב על מנת לפתוח פתח לשיחה בין הורים לילדיהם בנושא. מסביר על הדרך לפתח מוגנות אצל ילדים, בעיקר דרך תשתית של אמון, תקשורת פתוחה וכללי מפתח ביחס לגוף. 
 2. הגנה עצמית מעצימה אמונה לפיד: הכותבת מתארת את השיטה שלמדה בעמותת 'אל הלב', הנקראת 'הגנה עצמית מעצימה'. בשונה מהגנה עצמית רגילה השמה דגש על המיומנות הפיזית בלבד, בשיטה זו קיים דגש גם על עקרונות מניעתיים, כמו שפת גוף, שיתוף, היכולת לסמוך על הגוף ועל תחושותיו והצבת גבולות. 
המלצת קריאה- חינוך ילדים ונוער למיניות, מגדר ומוגנות, מגזין גלויה
צילום: Xavier Mouton

שירים על חינוך

הָרַחֲמָן
הוּא יְבָרֵךְ
אֶת אֲבִיגַיִל
יַרְשֶׁה לָהּ
עוֹד סִבּוּב אַחֲרוֹן וְדַי
בַּקָּרוּסֶלָה
וְיַעֲלִים עַיִן


יַחְסִיר לָהּ פְּעִימָה
בַּפַּעַם הָרִאשׁוֹנָה מוּל עֵמֶק יִזְרְעֶאל
וְיָשִׁיב אוֹתָהּ
בְּיוֹם מִן הַיָּמִים
יִשְׁבֹּר אֶת לִבָּהּ
בְּלִי לְהַשְׁאִיר סִימָנִים
יְכַסֶּה שְׁאֵרָהּ
תְּהֵא עוֹנָתָהּ
אָבִיב
יִבְנֶה לָהּ בַּיִת
שֶׁאֲבָנָיו הַסְּדוּרוֹת
לֹא הֻטְּלוּ מֵעוֹלָם
עַל דְּבַר מָה שֶׁיִּזְדַּעֵק מִקּוֹרוֹתֶיהָ
יִתֵּן לָהּ זְמַן וּמִרְפֶּסֶת
וְעֵת לְכָל חֵפֶץ
וְנֹאמַר אָמֵן.

(מתוך: ילדה בגינה מאת גילית חומסקי)

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

קווי החירום לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית

שאלון זיהוי למצבי סיכון

שאלון אנונימי של משרד הרווחה שנכתב עם מומחים לטיפול
כדי לזהות את מצבך או את מצב הסיכון של בן או בת משפחה ובסביבתך הקרובה.

כתיבה ועריכה משותפת (בהווה) של חברות.י צוות מגזין גלויה: יותם פוגלפלג בר-און, רחל רזחורש אל-עמיתפארת גולדפרדעדן לויטה ואודיה גולדשמידט-אלחדד.

לקריאה מורחבת על חברות הצוות בהווה ובעבר, ועל השותפות הכוללת בעמל שבקדמת מגזין גלויה ומאחורי הקלעים – היכנסו>>
לקריאת תודות לכל מי שנתנו ונותנים רוח גבית לאתר – היכנסו>>
להמלצות קריאה במגזין גלויה שהצוות מציע מעת לעת – היכנסו>>

פוסטים נוספים מאת צוות גלויה

לקראת פרשת ״וישלח״
מאת
צוות גלויה
לקראת שבת ״וישלח״ וסיפור אונס דינה שמופיעה בה, ׳גלויה׳ ו׳ברית אמונים׳ מזמינים אתכן.ם לשלוח תכנים העוסקים בפגיעה מינית ובמוגנות, בצל האירועים הקשים של התקיפה בשבעה באוקטובר, שכללו טרור מגדרי ופשעים חמורים נגד הגוף ונגד הנפש. המרחבים הפרטיים שלנו עוצבו מחדש במהלך ואחרי השבת ההיא, ותחושת הביטחון האישי ספגה מכה עמוקה וקשה. אנו נפרסם שירים, מאמרים, ראיונות ותכנים נוספים העוסקים בפגיעה ובתגובה לה, אצל היחיד.ה, הקהילה, והחברה.
ד' בסיון תש"ף 27.5.2020
מאת
צוות גלויה
⏱️ 5 דקות קריאה
ידע והסבר על המתרחש בבדיקה גינקולוגית - בפעם הראשונה ובשגרה - על מנת לדעת למה לצפות בבדיקות השונות, ומתוך ידיעת זכויותייך.
ג' בכסלו תש"ף 1.12.2019
מאת
צוות גלויה
⏱️ 3 דקות קריאה
כמה עצות ליום החתונה שיפחיתו את המתח הנפשי ויסייעו לתחושות השקט הפנימי במהלך היום
ט"ז בשבט תש"ף, 11.2.2020
מאת
צוות גלויה
⏱️ 2 דקות קריאה
לא יודעים מאיפה להתחיל? רוצים להבין מה הולך פה? קיבצנו לכם מאמרים בנושא הגוף לתחילת הקריאה במגזין
כ"ט בטבת תשפ"ב 2.1.2022
מאת
צוות גלויה
סקירה של כל התכנים החדשים שעלו לקראת חודש טבת תשפ"ב, ינואר 2022, למגזין גלויה; מאמרים, שירים ותפילות.
כ' בניסן תש"ף 14.4.2020
מאת
צוות גלויה
מה חדש במגזין גלויה? - כ' בניסן תש"ף

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם