נאמנות אישה להעיד על עצמה: האם צריכה כלה להביא אישור על טבילה במקווה? בחזרה לנתינת אמון בטובלת, מאת: הרבנית שרה סגל-כץ - מגזין גלויה
תפריט
תפריט

״עַל זֶה הָיָה דָוֶה לִבֵּנוּ עַל אֵלֶּה חָשְׁכוּ עֵינֵינוּ״ (איכה ה׳, י״ז)
בעקבות ההתרחשויות הכואבות ומעוררות האימה בימים אלו, נאספים אל המגזין שירים, תפילות וכתיבה אישית הנכתבים בעקבות ה-7 באוקטובר 2023 נוכח ההתמודדות בעקבות התקיפה ולאורך ימות המלחמה. גם ראיונות עכשוויים, מתוך הכאב הגדול מתפרסמים מעת לעת.
אפשר גם לקרוא בתכנים ותיקים יותר באתר שעשויים להעניק בזמן הזה שפה וכלים להתמודדות. מוזמנות.ים לקרוא על ליווי רוחני, אבלות, יתמות, קושי, חוויה של חסרון ואמונה.
בתקווה שנתבשר בבשורות טובות! 

נאמנות אישה להעיד על עצמה: האם צריכה כלה להביא אישור על טבילה במקווה? בחזרה לנתינת אמון בטובלת

כ״ד בכסלו תשפ״א 10.12.2020
קו מפריד גלויה

עד לאחרונה נדרשה כל כלה להביא אישור על טבילה במקווה, כחלק מדרישות הרבנות לתיק רישום הנישואין. החל משנת תש"ף דרישה זו נעלמה מנוהל רישום הנישואין של המשרד לשירותי דת, מה שמוביל להבנה כי הבאת האישור איננה הכרחית יותר, ובכך מתאפשרת למעשה טבילה הלכתית, באופן בו הכלה בוחרת, אולי אישית, ונאמנה יותר לרוח חז"ל.

*לקריאת נוהל רישום נישואין לשנת תש"ף.

טבילת הכלה ערב חופתה היא אירוע משמח שבעדות מסוימות אף נחגג ברוב הדר כטקס מרגש. גם בקרב עדות שאינן חוגגות מעמד זה בפרהסיה ונוהגות להסתיר את ההליכה למקווה, המעמד נחשב מיוחד ומרגש. על פי ההלכה, חיי אישות (יחסי מין) בין בני זוג נשואים מותרים רק בטהרה. וכדי שהכלה תגיע לליל הכלולות טהורה מטומאת נידה, עליה לטבול לפני חתונתה. עד כה, הרבנות הראשית לישראל, המופקדת לפי חוק על רישום הנישואין במדינה, דרשה מן הכלה לספּק לרב, כחלק ממסמכי הרישום, אישור המעיד על טבילה במקווה מוכר לעיני בלנית מוסמכת. ללא אישור זה רישום הנישואין היה מעוכב במשרד הפנים.

מעין חתום

החובה להציג אישור רשמי הִכְנִיסָה למצוקה כלות רבות, אם משום תחושת החדירה לפרטיות ואם משום הרצון להעניק משמעות לטבילה הראשונה ולא להפוך אותה למטלה ביורוקרטית. הפוטנציאל הייחודי הגלום בטבילה הראשונה התחלף אצל כלות רבות בעוגמת נפש ובמרדף אחר ניירת. חלק מהכלות היו מעדיפות לטבול במעיין או במקור מים טבעי, ואף במקווה רגיל אך ללא נוכחות בלנית לא מוכרת. מגפת הקורונה העצימה עוד יותר קושי זה והשאלה היכן לטבול הפכה לקריטית.

אישור טבילה
צילום: Chiheb Chackouk

אחותי כלה

נזכיר כי באופן מסורתי, כבר בתלמוד נאמר שאישה נאמנת להעיד על עצמה בענייני טומאה וטהרה:

"דאמר רבי חיננא בר כהנא אמר שמואל: מנין לנדה שסופרת לעצמה, שנאמר 'וספרה לה שבעת ימים' (ויקרא ט"ו, כח')

לה – לעצמה".

בבלי, כתובות עב, ע"א

משנת תש"ף נעלמה הדרישה להציג אישור על טבילה של כלה מהפרוטוקול לרישום בני זוג לנישואים באמצעות הרבנות הראשית לישראל. מעתה, אישור זה איננו חלק מהדרישה הרשמית של הרבנות, הפועלת במסגרת הסטטוס קוו מתוקף חוק מדינה. כלומר, החל משנת תש״ף בפועל, אין חובה שהכלה תציג את האישור בפני מסדר הקידושין וכחלק מתיק הנישואין בכלל; אותו אישור שכלות רבות שמעו עליו וכאלו שנישאו אף הביאו אותו, איננו מהווה עוד דרישת חובה רשמית (ניתן למצוא כי גם לקראת תום שנת תשע״ט אין כתיבה על הצורך בהבאת האישור בנוהל הרישום לנישואין).

אמנם הדרישה הביורוקרטית נעדרת, אך החובה ההלכתית בעינה עומדת, אלא שהכלה חופשיה מעתה לבחור כיצד לחגוג את ליל טבילתה, ואיזו משמעות ותוכן להעניק לו, כחלק מהחגיגות לקראת החתונה הקרבה.

ענייני הטהרה והטומאה בנידה, והטבילה בתוכם, ניתנו בידי האישה, וזאת אפילו לפי הדעות השמרניות ביותר. היא היחידה היכולה להעיד על עצמה. בכך השינוי שחל בתקנון הרבנות הראשית, למרות שהוא לכאורה טכני, מכוון לדעת חז"ל, וחוזר לעמדתם בנוגע ליכולתה של האישה להיות בעלת סמכות על עולמה ועל גופה.

***

המדריכה לטובלת היא סדרת מאמרים מתעדכנת בנושאי שאלות נפוצות על טבילה, כולל הנחיות מעשיות. לחצי לקריאת כל הפוסטים בסדרת המדריכה לטובלת >>

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

לקריאה נוספת:

כלות וזוגות ממליצים על מרכז גלויה

קו מפריד גלויה

היוזמת והמנהלת של מרכז גלויה ושל מגזין גלויה.
מורת הלכה, מדריכת כלות וזוגות ובלנית.
חברה בארגון הרבנים והרבניות ״בית הלל״, עמיתה ב״רבנות ישראלית״ במכון הרטמן ומנהלת מיזם ״ברית אמונים״.
עמיתה בכולל ההלכה של ישיבת מהר״ת.
אקטיביסטית בתחום של יחסי דת ומדינה.
מנחה קבוצות לימוד בית מדרשי וכתיבה יצירתית.

שרה נשואה לאדם ואם לשלושה, גדלה וחיה כמעט כל חייה בירושלים. מתגוררת עתה בניו יורק.

לאתר האישי של הרבנית שרה סגל-כץ>>
לקריאה על הרבנית שרה במגזין גלויה>>

פוסטים נוספים מאת הרבנית שרה סגל-כץ

ד' בשבט תש"ף 30.1.2020
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
מאז ומעולם פנו בני אדם למומחים כדי לקבל תשובות לשאלות ומזור לכאב. על מקום האוטונומיה בתחומים האינטימיים ועל הגבול בין התייעצות בריאה להתייעצות-יתר
ערב שביעי של פסח
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
שביעי של פסח ומציאת הזיווג מזוהים עם קריעת ים סוף. גלויה מצטרפת אל המבקשים את שאהבה נפשם
י״א בטבת תשפ״ב 15.12.2021
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
הרהורים על מושג המחוייבות בקרב זוגות מאורסים ונשואים בשנות העשרים לחייהם, בעידן הנוכחי. גרסה מקוצרת של מאמר שהתפרסם בגליון 98 של כתב העת ״דעות״
י"ט בכסלו תש"ף 17.12.2019
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
הגמרא מצפה מאיתנו להמשכיות, למסירת הידע והמיומנויות, להעברה בין דורית, מאב לבנו. ומה לגבי מאם לבתה? בימינו מקובל שכלה מקבלת הדרכה ממדריכת כלות מוסמכת ולא ישירות מאימה, האמנם כך ראוי שימשיך והאם יש דרך אמצע לתהליך הלימוד לקראת הנישואין ובתוכם?
כ"ט בטבת תשפ"ב 2.1.2022
מאת
שרה סגל-כץ
מַחֲזִיקִים אֶת מְגֵרַת הַדַּרְכּוֹנִים סְגוּרָה מִכָּל גַּחֲמַת בְּרִיחָה
א' באדר תש"ף 26.2.2020
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
מדוע דווקא בתקופה של תחילת חיי הנישואים קיים פוטנציאל פגיעה גדול? ואיך מתוך הרצון במרחב בריא ניתן לקיים חיים זוגיים בלב פתוח.

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו
לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על
זוגיות, הלכה ומיניות, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, תפילות ומסות המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר. במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם