מים חיים: שגרה של טבילה במקווה, מאת: הרבנית שרה סגל-כץ - מגזין גלויה
תפריט
תפריט

מים חיים: שגרה של טבילה במקווה

י"ד בכסלו תש"ף 12.12.2019
קו מפריד גלויה

סביב הטבילה התפתח מיתוס של רוגע, בזמן שבמציאות מדובר באירוע שצריך להידחק לתוך שגרת היומיום. כמה טיפים להפוך את היום של ליל הטבילה לנעים ומשמעותי יותר.

"בואו ונצא לקראת שבת מלכתא" – המסורת קושרת דימויים רוחניים־עילאיים רכים ומצועפים לשעת בין השמשות של יום שישי, עם כניסת השבת. אך הרומנטיקה הזו זרה והפוכה למציאות הממשית של כניסת השבת בפועל: שלוליות בחדר האמבטיה, כיוון שעונֵי שבת והעלמת הכביסה מהסלון כדי להגיע חפופים ורגועים, 'שביל באמצע, שביל בצד'. 

שגרה של טבילה - הרבנית שרה סגל-כץ Rabbanit Sarah Segal-Katz
צילום: Linus Nylund

סביב שגרת הטבילה מצוי פער דומה: סביב גרעין חובת הטבילה ההלכתית, התפתחו תיאורים של זמן הטבילה כרגע הרמוני ושלו, טעון בסמליות, קדושה ומשמעות. אך החיים עצמם מלמדים שליל הטבילה מתנגש פעמים רבות עם מילואים, ילד חולה בבית, אירועי ערב, טבילת ליל שבת אצל החמות ועוד היד נטויה.

ערב הטבילה הוא פעמים רבות זמן מועד לחוקי מרפי: הילדים מתעוררים פתאום, פקקים בלתי צפויים בכבישים פוגעים בתכניות וכן הלאה. ובכלל, כל כך הרבה סוגי מתחים נקשרים סביב המקווה: ציפיות וכמיהה מקצה אחד, ורתיעה או אנטי מן הקצה השני. מתחים של גוף ושל נפש, היסטוריה פרטית וזוגית, טיב הקשר והיחסים והדימוי העצמי. ימים של הכנה ומטענים רבי משקל מתנקזים לערב אחד. ערב הטבילה לא מוכרח להיות קסום, אך גם לא בלתי נסבל. את רמת הקושי והמתח ניתן בהחלט לצמצם.

תזכורת זוגית ותיאום ציפיות

האם בן הזוג זוכר בבוקר היום כי הערב הוא זמן הטבילה? זרה לא תבין את האכזבה שמגיעה אחרי שאת בודקת כל יום וסופרת את הימים – והוא אפילו לא זוכר שזה היום. את התזכורת לכך ניתן כמובן לומר במפורש, או בדרך אחרת המתאימה לשני בני הזוג. אפשר להסכים על רמז עדין או סימן אחר המקובל על שניכם. התזכורת אמורה להציף בעדינות את העובדה שמדובר במאמץ משותף של שניים, ולא להטיל אחריות רק אחד הצדדים, וכמובן – למנוע את האכזבה.

כיצד בא המאמץ הזוגי לידי ביטוי בפועל? על כך יש לערוך תיאום ציפיות. זו אינה פעולה מסובכת כלל. כדאי לדבר באופן פתוח וגלוי, לבחון: מה מקל עלי, מה משמח אותי, ולבקש זאת בפשטות ובנעימים. יש זוגות שבוחרים לכונן טקסיות משותפת ליום זה, כגון הליכת האיש לטבילה בבוקר אף על פי שאין חובה הלכתית כזו עליו. גם יציאה לדייט זוגי או מחוות קטנות, אפילו כוס קפה או יין, יכולות להתאים. תיאום הציפיות והבקשה המפורשת מקלות על שני בני הזוג ומונעות אכזבה וניפוץ ציפיות.

שגרה של טבילה במקווה - הרבנית שרה סגל-כץ Rabbanit Sarah Segal-Katz
צילום: Jason Leung

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

תכנון מוקדם של לו"ז היום

יש ילדים לאסוף, ארוחות ערב להכין, כביסה לקפל. המטלות לא נעלמות רק כי היום ליל הטבילה. כדי להתארגן למקווה בנחת מקסימלית ככל הניתן, כדאי לתכנן מראש את היום: יציאה מוקדמת מהעבודה (במקרה של איסוף ילדים מהמסגרות – נדרשת יציאה מוקדמת של שני בני הזוג מהעבודה), הימנעות מקביעת תור או פגישה בשעות אחר הצהרים, תכנון מקום ההכנות לטבילה – הכנות לטבילה בבית או הכנות לטבילה במקווה עצמו.

היעזרות באמצעי המקווה

אם בבית לא מתאפשר לך להקדיש זמן לעצמך, טוב לזכור כי המקווה מציע שירותים נוספים מלבד הטבילה. תשלום נוסף ולא רב עשוי לסייע ולהעניק מעטפת רחבה שמאפשרת לערוך את ההכנות לטבילה במקווה עצמו – הרחיצה, הסירוק והעיון. את המגבת, תכשירי הניקיון וגם מייבש השיער ניתן למצוא במקווה ולחסוך את הטרחה שבדאגה מראש לארגן בבית (מתכשירי הקוסמטיקה הציבוריים רצוי להישמר). שירות זה יכול להתאים למי שרוצות להתכונן בשקט מבלי חיי ההורות ברקע וכן, למי שמגיעה הישר מן העבודה אל הטבילה וההכנות הקודמות לה.

זמן לגוף

דיני ההכנה לטבילה דורשים הקדשת תשומת לב מיוחדת כלפי הגוף, וזוהי הזדמנות להעניק לגוף יחס ופרגון. מעמד הטבילה הוא הזדמנות שניתן להסב למעין ספא פרטי. כדאי להחזיק תיק בלעדי לערב הטבילה, ובו שמפו, קרמים ומוצרים קוסמטיים באיכות גבוהה יותר מן המוצרים היומיומיים. המוצרים הקיימים במקווה לא בהכרח יהיו לטעמה של כל טובלת וכן, יש לזכור כי מוצרים קוסמטיים פתוחים שהיו בשימוש של אחרות אינם מומלצים היגיינית.

לטבול קבוע - הרבנית שרה סגל-כץ Rabbanit Sarah Segal-Katz
צילום: Aaron Burden

חיזוק זוגי לאורך היום

בין הילדים, המטלות, העבודה, תוך כדי שגרת היום המונוטונית, העמוסה והשואבת – כדאי לעצור מדי פעם ולבנות את היום לקראת הערב. הטבילה יכולה להיות רגע של מעבר משמח בין תקופת הריחוק לקרבה המתחדשת ויכולה להיות חוויה של מעבר חד ממצב איסור בחזרה למצב היתר. השקעת מאמץ רגשי זוגי יכולה להשתלם מאוד: הודעות לאורך היום, מחוות קטנות או כל דרך זוגית ליצור קרבה מחודשת באופן מדורג ונעים.

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

לקריאה נוספת:

כלות וזוגות ממליצים על מרכז גלויה

קו מפריד גלויה

לקריאה נוספת על 

היוזמת והמנהלת של מרכז גלויה ושל מגזין גלויה.
מורת הלכה, מדריכת כלות וזוגות ובלנית.
חברה בארגון הרבנים והרבניות ״בית הלל״ וב״תורת חיים״.

עמיתה ב״רבנות ישראלית״ במכון הרטמן ומנהלת מיזם ״ברית אמונים״.
עמיתה בכולל ההלכה ובתכנית הכתיבה ״ותכתוב״ של ישיבת מהר״ת.
אקטיביסטית בתחום של יחסי דת ומדינה.
מנחה קבוצות של לימוד בית מדרשי וכתיבה יוצרת.

הרבנית שרה נשואה לאדם ואם לשלושה, גדלה וחיה כמעט כל חייה בירושלים. מתגוררת עתה בניו יורק.

לאתר האישי של הרבנית שרה>>
לקריאה נוספת על הרבנית שרה במגזין גלויה>>
לעמוד הפייסבוק של הרבנית שרה>>
ליצירת קשר עם הרבנית שרה>>

פוסטים נוספים מאת הרבנית שרה סגל-כץ

כ' באייר תש"ף 14.5.2020
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
לִפְנֵי בּוֹא תִּינוֹק לָעֲרִיסָה, / מוֹתִירִים אוֹתָהּ בַּשָּׂדֶה – / שֶׁתֲקְשִׁיב לַתָנִּים וְלַטָוָוסִים
ג' בכסלו תש"ף 1.12.2019
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
נְשָׁמָה שֶׁבַּגּוּף תִּבָּקַע מִמֶּנָּה, בְּשָׂרָהּ אֲפוּף מִרְקְמֵי גֶּשֶׁם וְשִׁטָּפוֹן / סִתְרֵי וְרִידֵי שִׁלְיָה מְקֻפָּלִים כְּבָצֵק שֶׁתְּפִיחָתוֹ נָחָה
י"ז באלול תש"ף 6.9.2020
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
לאיסור והיתר בנידה (מראות, כתמים וצבעים שאוסרים) יש עקרונות דומים לאיסור והיתר במאכל ומתח בין קולא בהלכה לחומרא בתחושה ובמנהג.
י"ט בטבת תש"ף 16.1.2020
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
נקודת המפגש של הלכה, גוף וזוגיות שמכילות בתוכן הלכות נידה יכולות ליצור אתגר זוגי שחשוב לדבר עליו
ט"ו באב תש"ף 5.8.2020
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
החזון העומד בבסיס "נָחוּגָה": ספריית טקסטים במגזין העוסקת בטקסי חיים במעגל החיים היהודי והאישי.
כ' בתמוז התש"ף 12.7.2020
מאת
הרבנית שרה סגל-כץ
איך מבינים ולומדים לנהוג ולפעול בחיי המין, אם כל התבוננות במין עשויה להיחשב כתועבה? קריאה בסיפורי "תורה היא - וללמוד אני צריך"

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם