היכולת להיפרד מאהבות קודמות, מאת: מעיין מגנהיים - מגזין גלויה
תפריט
תפריט

״עַל זֶה הָיָה דָוֶה לִבֵּנוּ עַל אֵלֶּה חָשְׁכוּ עֵינֵינוּ״ (איכה ה׳, י״ז)
בעקבות ההתרחשויות הכואבות ומעוררות האימה בימים אלו, נאספים אל המגזין שירים, תפילות וכתיבה אישית הנכתבים בעקבות ה-7 באוקטובר 2023 נוכח ההתמודדות בעקבות התקיפה ולאורך ימות המלחמה. גם ראיונות אישיים, מתוך הכאב הגדול מתפרסמים מעת לעת.
אפשר גם לקרוא בתכנים ותיקים יותר באתר שעשויים להעניק בזמן הזה שפה וכלים להתמודדות. מוזמנות.ים לקרוא על ליווי רוחני, אבלות, יתמות, קושי, חוויה של חסרון ואמונה.
בתקווה שנתבשר בבשורות טובות! 

היכולת להיפרד מאהבות קודמות

ג' בכסלו תש"ף 1.12.2019
קו מפריד גלויה

אהבות קודמות יכולות ללוות אותנו גם אחרי שהמשכנו הלאה. בשביל להיפרד מאהבה לשעבר צריך לפעמים להתאבל. לקחת הפסקה. לא להתנחם בקלות. לתת לדמעות לשטוף את הפנים. לתת לטירוף להפיל חללים.

קראת על זה בספרים. חשבת שאתה יודע איך מתמודדים עם כאב. שאת רגילה להכיל קושי. ייתכן שחווית אבדן זה או אחר בעברך. אבל פרידה קשה גילתה לך תהומות שלא הכרת של בדידות וקושי. גדעה באחת מקום משען ורוך. גילתה בך צדדים קמאיים קשים, חשפה כאבים ישנים. הסירה גלדים מעל פצעים שקיווית לא לראות שנית. ראית איך אתה מתפרק, איך את מאבדת רצון לתפקד.

בשביל להיפרד אתה צריך לכעוס. לזעוק זעקות שבר. לזעום על מילים קשות שנאמרו. על שיחה שפצעה אותך מבפנים. על מגע שלא היה במקומו. על דיבורים שהוליכו שולל. לכעוס על אלוהים; אלוהים שלא שומע. אלוהים שמשלה אשליות. בשביל להיפרד את צריכה לרפא כוויות של געגועים, לחבק לבד שאין לו מנחם.

בשביל להיפרד מאהוב/ה לשעבר צריך לפעמים להתאבל. לקחת הפסקה. לא להתנחם בקלות. לתת לדמעות לשטוף את הפנים. לתת לטירוף להפיל חללים. לעתים חלקים ממך יישארו מאחור. ייתכן שיחלוף זמן רב עד שתוכלי לתת מחדש אמון בקשר עם אחר, אולי בקשר אנושי בכלל. אפשר שיעלה בך רצון ילדותי להרע מאד לבת הזוג שנטשה. ייתכן שתצטרך לעבור את הפרידה שוב ושוב, לפתוח מחדש בכל פעם את הפצע.

אפשר גם שפרידתך מספרת לך משהו על ניסיונך כאן. על פצע שעליך לרפא. תיקון עמוק שהעדפת להעלים ממנו עין. פרידה קשה מגלה לנו אמת כואבת על זמניותנו כאן. רמז לכך שאיננו קובעים את מהלך חיינו לבדנו. פרידה קשה מעמידה אותנו מול אלוהים בלי רחמים. פוערת בנו בדידות שלעתים נדמה שאין איך להפיג. אפשר שתוכל לפתוח לנו שערים שלא הכרנו להתמודדות עם קשיים, לחיים עם סימן שאלה.

לפעמים פרידה קשה היא הזדמנות לגלות חברים קרובים שמרימים אותך מעפר, שרואים אותך בשעת דחקך. שרואים כאב במקום שאתה מדמה לראות עליבות. פרידה קשה עשויה להצמיח בך תפילה חדשה. להכריח אותך לפתוח שאלות ישנות. פרידה קשה עשויה לזמן שינוי בתשתית האישיות, לחשוף עצמי עמוק יותר. לגלות כד קטן של אמון שלא נטמא, חתום בחותמך. להבליט משימה גדולה שאתה עדיין לוקח בה חלק, לחשוף כוחות שסירבו לעזוב. לגלות אלוהים שלא נוטש אף פעם.

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

מעיין מגנהיים - להיפרד מאהבות קודמות
צילום: שרה סגל-כץ

***

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

שירה:

שירים נוספים על מסע וחווית הרווקות

קריאה נוספת

לקריאה נוספת על 

גדל בירוחם. בוגר ישיבת ׳רעותא׳ בכרמל, סטודנט באוניברסיטה העברית.
נשוי לטל, מתגורר בירושלים.

תוכן נוסף מהמגזין:

י"ד באלול תש"ף 3.9.2020
מאת
צוות גלויה
במסורות רבות, טקס החתונה מתחיל בטקס החִינָה. לטקס פנים רבות כמספר הקהילות שחוגגות אותו ומביאות עמן מסורות עתיקות כמו גם חידושים של הדורות האחרונים.
כ׳ בסיוון תשפ״ב 19.6.2022
גלויה מראיינת את
טלי רוזנבאום
גלויה שמחה לראיין את המטפלת טלי רוזנבאום כדי לשמוע על פועלה המקצועי, על הדרך ועל הספר ״אני לדודי״, שהוציאה בשנה החולפת ועל המרחב הבטוח שהיא מבקשת ליצור עבור זוגות ויחידים
ערב שמחת תורה - כ׳ בתשרי תשפ״א 8.10.2020
מאת
צוות גלויה
השינויים הרבים שעוברים על הקהילה האורתודוקסית לא פסחו על שמחת תורה, ומבטאים את השאיפה לשתף את כל הקהילה בחגיגת התורה.
כ״ט באלול תשפ״א 6.9.21
מאת
צוות גלויה
מבחר ציטוטים והפניות לתפילות, שירים ומאמרים המופיעים במגזין גלויה לשם השראה וסיוע בגיבוש מילים משלכן.ם במסיבת האירוסין, בין כבני משפחה, בין כאורחים ובין כזוג המתארס עצמו.
י״ג בכסלו התשפ״ב 17.11.2021
גלויה
מתארחת
כתבה שהתפרסמה בראשונות - מקור ראשון, על המצב הרגיש בו נמצאות הטובלות מול הבלנית, מצד המוגנות וההישמרות מהטרדה פוטנציאלית. הרבנית שרה סגל-כץ התראיינה לכתבה של יטבת פייראיזן וייל לצד נשות מקצוע נוספות ומתראיינות אנונימיות.
ד׳ בסיוון תשפ״ב 3.6.2022
גלויה מראיינת את
הרב חננאל רוס
שוחחנו עם הרב והמטפל חננאל רוס ושמענו על הדומה והשונה בין עולמו של פוסק לעולמו של מטפל ועל ההשראה ההדדית.

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם