אסופת "אותיות לנשמה" - מבחר פסוקי שיר מן הזמר הישראלי לקריאת אותיות נשמה - מגזין גלויה
תפריט
תפריט

״עַל זֶה הָיָה דָוֶה לִבֵּנוּ עַל אֵלֶּה חָשְׁכוּ עֵינֵינוּ״ (איכה ה׳, י״ז)
בעקבות ההתרחשויות הכואבות ומעוררות האימה בימים אלו, נאספים אל המגזין שירים, תפילות וכתיבה אישית הנכתבים בעקבות ה-7 באוקטובר 2023 נוכח ההתמודדות בעקבות התקיפה ולאורך ימות המלחמה. גם ראיונות אישיים, מתוך הכאב הגדול מתפרסמים מעת לעת.
אפשר גם לקרוא בתכנים ותיקים יותר באתר שעשויים להעניק בזמן הזה שפה וכלים להתמודדות. מוזמנות.ים לקרוא על ליווי רוחני, אבלות, יתמות, קושי, חוויה של חסרון ואמונה.
בתקווה שנתבשר בבשורות טובות! 

אסופת "אותיות לנשמה" – מבחר פסוקי שיר מן הזמר הישראלי לקריאת אותיות נשמה

ט"ז בכסלו תשפ"ד 29.11.2023
קו מפריד גלויה

"מעשה זה של ליקוט וברירה מניח עוד חוליה בשרשרת המסירה היהודית האינסופית… בכך אנו מצטרפים להרחבת גבולותיה של התרבות היהודית, ולהתכתה אל תוך הישראליוּת שלנו" – ד”ר מוטי זעירא והרבה שירה לוין בדברי הקדמה לאסופת "אותיות נשמה" מן הזמר העברי שבידה לתת מבע למה שאין לו ביטוי, ונועדה להיות כלי למובילי ולמובילות טקסי אזכרה.

ימים עטופים ביגון ואימה עוברים עלינו, כיחידים, כקהילה וכעם. הלוויות, אזכרות, טקסי פרידה קורעי לב. המדרשה באורנים עוסקת מזה 40 שנים במתן מענה רוחני וניסוח שפה המתאימה לציבורים רחבים בחברה הישראלית, שאין להם נורמטיביות של מנהג הלכתי אורתודוכסי. 

אסופה זו של "אותיות לנשמה" מסייעת לתת מבע למה שאין לו ביטוי, ונועדה להיות כלי למובילי ולמובילות טקסי אזכרה (שלושים, שנה). נהוג במסורתנו להזכיר את שם הנפטר/ת באמצעות קריאת פסוקי פרק תהלים קי”ט (שבנוי על סדר אותיות א’-ב’), הפותחים באותיות השם הפרטי של הנפטר/ת. לאחר אמירת הפסוקים לציון אותיות השם, מוסיפים פסוקים כנגד ארבע אותיות המילה “נשמה”. רבים-רבים בציבור הישראלי אינם מכירים מנהג זה, או אינם מוצאים בו פתח לרחשי ליבם במצבים קשים של פרידה מאדם אהוב. על כן גיבשנו אפשרות נוספת.

מתוך הזמר הישראלי לדורותיו אספנו כאן מספר רב של פסוקי שיר, מסודרים לפי א’-ב’, שיהוו מאגר לבחירת פסוקים לשם הנפטר/ת – כאלה שיהלמו את זהותם, את חלומותיהם ואהבותיהם, את חייהם כפי שהיו. ולא פחות חשוב – פסוקים אלה יכולים לתת מבע אישי וקרוב לעולמם של המתכנסים לפרידה העצובה: ליחיד, למשפחה, לקהילה הסובבת, להוויה הישראלית הרחבה. יתרה מזו, בבחירת פסוקים מתוך הזמר הישראלי מהדהד מיד בתוכנו גם הלחן שעומד מאחוריהם, הצליל, זיכרון הקול של זמר או זמרת אהובים. גם כשאין משמיעים את הצלילים הם מפעמים בנו, נוגעים עמוק בלב, “מְעִירִים זִכְרוֹנוֹת, מְעוֹרְרִים עֶרְגוֹנוֹת”, כמו שכתב מאיר אריאל.

הזמר הישראלי הוא אחד ההישגים הגדולים ביותר של התרבות העברית המתחדשת בארץ, מאז ראשית הציונות ועד ימינו. זהו אוצר בלתי נדלה של טקסטים, שנוצרו מתוך החיים “כאן על פני האדמה” הזו. הם נותנים ביטוי עשיר למורכבות הוויה הישראלית, לרגעי שגב ושפל, תפארת ויגון, צחוק ובכי, למצבי יום-יום ולנקודות שיא.

לא עשינו אבחנה בין “גבוה” ו”נמוך”, שפה מליצית ושפת יום-יום, ישן וחדש. השירים כולם נותנים ביטוי לרחשי ליבנו העמוקים ביותר, בשפתם הייחודית ובמילותיהם החד-פעמיות. עושר הביטוי העצום המתגלם בזמר הישראלי יאפשר, כך אנו מקווים, לכל אחת ואחד מאיתנו למצוא בו את עצמנו. 

מעשה זה של ליקוט וברירה מניח עוד חוליה בשרשרת המסירה היהודית האינסופית, מאז ימי התנ”ך ועד עצם הרגע הזה. בכך אנו מצטרפים להרחבת גבולותיה של התרבות היהודית, ולהתכתה אל תוך הישראליוּת שלנו.

אנו תקווה שאוסף זה יהיה לעזר ולמזור. מי יתן כי ימים קשים אלה, שכולנו חווים כעת, יובילו אותנו לדרך חדשה של תיקון, תקווה והתחדשות.

לחצו כאן לכניסה לאסופת "אותיות לנשמה" – מבחר פסוקי שיר מן הזמר הישראלי לקריאת אותיות נשמה

<< להורדת האסופה >>

אותיות לנשמה - אסופה מן הזמן העברי - מגזין גלויה

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

***

קווי החירום לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית:

 1202: נשים |  1203: גברים
02-6730002: נשים דתיות |  02-5328000: גברים דתיים
סיוע דרך WhatsApp ב-052-8361202  |  קולמילה – צ'אט סיוע אנונימי

מענה רפואי ראשוני | הליך פלילי והליך אזרחי | סיוע וליווי בהליך הפלילי | מענה טיפולי ורגשי
איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית | רקע, חזון ומטרות להקמת האיגוד

***

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

שירים רבים בנושא 'אבלות' המופיעים במגזין גלויה, מוזמנות.ים להיכנס ולקרוא עבור כל זמן שהם נצרכים>>

לקריאת עוד מאמרים, שירים ותכנים מגוונים שעלו במגזין בעקבות אירועי השבעה באוקטובר>>

ד"ר מוטי זעירא הוא מייסד ונשיא המדרשה באורנים, המרכז החינוכי לחיים יהודיים בישראל, ומייסד-שותף של בית המדרש לרבנות ישראלית. זעירא, הוא אחד המנהיגים של יהדות ישראלית. פועל ללא לאות כדי להנגיש את המורשת היהודית, התרבות היהודית, הרוחניות היהודית וקהילתיות היהודית לכלל היהודים ולהביא את היהדות הפלורליסטית למיינסטרים. הוא מוביל נישואין וטקסי-חיים היהודיים מזה 30 שנה והוא יו"ר חברת "פנים", רשת היהדות הישראלית.

זעירא חיבר אחד עשר ספרים ומאמרים רבים בנושאים שנעו החל החלוצים הציוניים הראשונים וכלה בזהות וקהילה יהודית וישראלית. הפרסום האחרון שלו הוא ביוגרפיה של נעמי שמר.

הוא נולד בחיפה ומתגורר עם אשתו בקיבוץ גבעת חיים איחוד, וכך גם ילדיהם ונכדיהם.

ירושלמית, חברת קיבוץ חנתון בגליל, עורכת דין וכיום לומדת בבית המדרש לרבנות ישראלית, במכון הרטמן ומדרשת אורנים.

בנוסף לעבודתה הרבנית חינוכית, שירה עורכת דין ועבדה בשירות הציבורי בלשכות משפטיות, בוגרת הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית; ובעלת תואר שני בתלמוד ובמגדר ממכון שכטר למדכי היהדות.

שירה לומדת תורה וכותבת בהשראתה, צועדת במסע לצד הדף היומי, מנחה טקסי חיים, ומדריכה תוכניות עומק במסגרת החינוך היהודי לילדים ונוער בקיבוץ חנתון, ובמחנות קיץ.

לאחר הסמכתה לרבנות החלה שירה לעבוד במדרשה באורנים, בתור רכזת פרויקט האקוסיסטם הישראלי, הפועל השנה ב-3 מרחבים: חיפה, מטה אשר, ועמק יזרעאל. וכן, מנהלת תוכניות הכשרה למנהיגות קהילתית צעירה, ושותפה בקידום רקמת החיים הקהילתית באיזור.

מתגוררת בקיבוץ חנתון אשר בגליל, נשואה לאלמוג שני, אמא לקשת, ינאי וגפן.

תוכן נוסף מהמגזין:

ו' בכסלו תש"ף 4.12.2019
מאת
צוות גלויה
לפני שאתם מתייאשים ממחירי החופשות ומרגישים רחוקים מהחופשה הבאה, קחו נשימה ותארגנו לעצמכם חופשה שווה בזול.
ה׳ בסיון תשפ״ג 25.5.2023
מאת
צוות גלויה
גירושין אינם נדירים בימינו והם יכולים להיות תהליך בחיי הסביבה הקרובה והרחוקה שלנו ועשויים להיות רלוונטיים לנו עצמנו. במכוון, מתוך הידיעה כי פרידה אפשרית - הנחנו במגזין תכנים לעת שברירית זו שלעיתים השקט מלווה אותה ויש צורך בדיאלוג ובהפגת הבדידות. תקוותנו היא כי גם בעת שבר ופירוק, לצד בקשת החירות, נוכל לסייע עם מאמרים, שירים ותפילות הנוכחים באתר ומאירים היבט אחר של תהליך ומעמד הגירושין ותקופות החיים שלאחר הגט.
מאת
צוות גלויה
חוויית הפרידה לכשעצמה, כמו גם שלבים שמגיעים לאחריה - נוגעים בשבריריות החיים, אבל גם בבניה הלאה. החתימה והמציאה שאחרי, מבלי להכחיש את שבר ועצב - ראויים להיקרא במגזין גלויה ועל כן, אנא שלחו לנו מאמרים, שירים ותפילות המתייחסים אל הפרידה ואל פרקים שבאים לאחריה.
ראש חודש סיון
מאת
השל״ה הקדוש, הרב ישעיה הלוי הורוביץ
תפילת השל"ה היא תפילה שנוהגים להתפלל הורים על ילדיהם וילדותיהן בראש חודש סיון. התפילה הובאה בספר שני לוחות הברית (=של"ה), על-ידי הרב ישעיה הלוי הורוביץ.
כ"ב בניסן תש"ף, 16.4.2020
מאת
צוות גלויה
⏱️ 2 דקות קריאה
לא יודעים מאיפה להתחיל? רוצים להבין מה הולך פה? קיבצנו לכם מאמרים בנושא נישואין לתחילת הקריאה במגזין
כ׳ בתשרי תשפ״א 8.10.2020
מאת
צוות גלויה
⏱️ 8 דקות קריאה
מגפת הקורונה והסגרים שהביאה עימה, משפיעים באופנים רבים על הקהילה היחידאית, על גווניה. מתרבות דייטים שהשתנתה פתאום, המשמעות של הסרת המסכות ביציאה לדייט ועד לערבות ורעות כשצריך להיכנס לבידוד בדירות שותפים. בחרנו לקיים שיחה מלב אל לב על רווקות בקורונה עם הפסיכולוגית עטרה הרמן ועם דוברים מתוך חיי היחידאות.

אהבתם? מוזמנים לשתף

במילון המונחים של מגזין גלויה כבר ביקרת?

אל״ף בי״ת גלויה – האינדקס שיוביל אותך לנושאים נוספים
שנכתב עליהם במגזין.

גְּלוּיָה היא מגזין מקוון המתקיים כספריה צומחת ומטרתו לְדַבֵּר גְּלוּיוֹת עַל מָה שֶׁכָּמוּס באמצעות הנגשת ידע על זוגיות, הלכה ומיניות, מוגנוּת, טקסי חיים עבור שלבים שונים בחיי היחידאות והיחד. כל זאת לצד שירים, ראיונות אישיים, תפילות, מסות ופרוזה המעניקים שאר רוח בנוסף למאמרים שבאתר.
במגזין גלויה רשומות רבות מאת כותבות וכותבים מגוונים השותפים לקול הרחב במרחבי הדעת.

אפשר להתעדכן במה חדש בגלויה ובאגרות שנשלחו, לצד הקולות הקוראים למשלוח תכנים אל צוות המגזין.

תמיד אפשר לקרוא הַכֹּל מִכֹּל כֹּל ברצף.

Scroll to Top

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

אייקון קול קורא

קול קורא במגזין גלויה
׳גְּלוּיָה׳ מזמינה אתכם.ן לשלוח טקסטים ויצירות אחרות לגליון בנושא אירועי ה-7 באוקטובר. מה אפשר להגיש? איך עובד התהליך?
כל זאת ועוד – במרחק הקלקה מכם.

מגזין גלויה
אצלך במייל

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם