שבע מֵעֵין-בְּרָכוֹת לכלה ולחתן - מגזין גלויה

שבע מֵעֵין-בְּרָכוֹת לכלה ולחתן

ח' בשבט תשפ"א 21.1.2021
קו מפריד גלויה

שבע הברכות המסורתיות עשוית לעורר חוסר נוחות באנשים שאינם בעלי אוריינטציה הלכתית, שהיו רוצים לברך את בני הזוג המתחתנים. גם נשים הלכתיות רבות נמנעות מאמירת הברכות המסורתיות, ובכל זאת היו רוצות לברך את בני הזוג באופן פומבי. הצעה לשבע מֵעֵין-בְּרָכוֹת, העשויות להתאים לאלו המבקשים אפשרות אחרת לברך על שמחת האיחוד.

את הברכות הבאות ניסחו שרה פרידלנד בן ארזה ואישהּ יעקב כדי לאפשר לנשים להשתתף בברכת חתן וכלה בחתונה באופן פעיל, ומומלץ לאמרן בעיקר לפני ברכת המזון בחתונה או בסעודות שבע הברכות. הברכות בניסוחן זה מבקשות לענות על הצורך לשיתוף נשים בברכות מחד גיסא, ומאידך גיסא לאפשר גם לאנשים ונשים שלא מתחברים לנוסח המסורתי, להתקרב אליו. לחלופין הברכות הללו עשויות להיות מקור השראה לכתיבת ברכות המבטאות את רחשי לבם של הקרובים לבני הזוג. עיקרן של הברכות הן איחולים של המלווים והשמחים בנישואין.

בניסוחן של מֵעֵין-בְּרָכוֹת אלו הושם דגש שלא לחרוג מן ההלכה, שכן אין להן מעמד הלכתי כלשהו. עם זה הן שומרות על המבנה המסורתי של שבע ברכות, על לשונן ותכניהן וכן על אורכן – אף אחת מהן אינה עוברת את גבול הברכה הארוכה ביותר בשבע הברכות המקובלות.

ברכה ראשונה:

בָּרוּךְ אַתָּה, ה', אֱ-לֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, בּוֹרֵא פְּרִי הַגָּפֶן.

ברכה שניה:

חֲכַם הָרָזִים, אֲשֶׁר בֵּרֵךְ אֶתְכֶם בָּאוֹהֲבִים שֶׁנִּקְבְּצוּ וּבָאוּ לָכֶם הַיּוֹם, הוּא יַקִּיפְכֶם בְּהֶמְשֵׁךְ דַּרְכְּכֶם בִּמְלַוִּים נֶאֱמָנִים וְיַעֲטֹף אֶת בֵּיתְכֶם בְּרוּחָם הַנְּדִיבָה.

ברכה שלישית:

יוֹצֵר הָאָדָם, אֲשֶׁר נָטַע בָּכֶם תְּשׁוּקַת צְמִיחָה וְגַם טַעְמוֹ שֶׁל צִמְצוּם עַד אֲשֶׁר בָּאתֶם בִּבְרִית הַיּוֹם, הוּא יַמְשִׁיךְ לְבָרֵךְ אֶתְכֶם בְּמַתְּנַת הַקֶּשֶׁב הַמְטַפֵּחַ וְהַמְגַדֵּל.

ברכה רביעית:

יוֹצֵר הָאָדָם בְּצַלְמוֹ יָאִיר עֵינֵיכֶם לְדַמּוֹת צוּרָה לְיוֹצְרָהּ, וּלְהַכִּירוֹ מִתוֹךְ בְּרִיתְכֶם.

ברכה חמישית:

הוֹדוּ לַה' כִּי הִנֵּה נִשְׁמָעִים בְּעָרֵי יְהוּדָה וּבְחֻצוֹת יְרוּשָׁלַם קוֹל שָׂשׂוֹן וְקוֹל שִׂמְחָה, קוֹל חָתָן וְגַם קוֹל כַּלָּה. בּוֹנֶה צִיּוֹן מֵחָרְבוֹתֶיהָ, וּמְרַחְמָהּ בְּקִבּוּץ פְּזוּרֶיהָ, הוּא יַשְׁכֵּן בָּהּ וּבֵינֵיכֶם שְׁכִינָתוֹ.

ברכה שישית:

ה' אֱמֶת, שֶׁחוֹתָמוֹ אֱמֶת, יַעֲמִיק זִכְרוֹנְכֶם עַד שֶׁתֵּדְעוּ בְּתַכְלִית כִּי מֵאֶחָד נִסַּרְתֶּם. הַוַּדַּאי שְׁמוֹ יְבָרֶכְכֶם שֶׁלּא תָּסוּר וַדָּאוּת זוֹ מִלִּבּוֹתֵיכֶם, וְאֶל אֶחָד תָּשׁוּבוּ.

ברכה שביעית:

יוֹצֵר כֹּל, אֱ-לֹהֵי הַחֶסֶד וְהַגְּבוּרָה, אֲשֶׁר בָּרָא שְׁפִיעָה וַאֲצִירָה, תְּשֹוּקָה וְטָהֳרָה, תִּחְכּוּם וּתְמִימוּת, נְחִישׁוּת וּגְמִישׁוּת, הַקְשָׁבָה וְעַצְמִיּוּת, אֱמֶת וְשָׁלוֹם, הוּא יְסַיֵּעַ בִּידֵיכֶם לָשֵׂאת הֲפָכִים וּלְאַחֵד נִגּוּדִים, וְיָשֵׂם לָכֶם שָׁלוֹם.

שבע מֵעֵין-בְּרָכוֹת לכלה ולחתן  - שרה פרידלנד בן ארזה - מגזין גלויה
צילום: Elena Ferrer
favicon

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח אגרת עדכון מהמגזין מפעם לפעם

***

המלצות לקריאה נוספת במגזין גלויה:

להצעת תוכן לאתר מלאו פרטים כאן

לרשימת כל התכנים המופיעים במגזין גלויה, היכנסו למפת האתר

שרה פרידלנד בן ארזה, משוררת, כותבת מסות הגותיות, עורכת ספרים (לאחרונה ערכה את ביאור התנ"ך של הרב שטינזלץ), כותבת ומרצה בנושאי חסידות, ניגון, פיוט, מדרש ומגדר ומנחה סדנאות לכתיבה יוצרת. לימדה בבתי-מדרש פלורליסטיים ובמדרשות לנשים. היום מלמדת חסידות בבית המדרש לנשים מגדל עוז ובביתה, וכן מלמדת כתיבה יוצרת לאור מקורות יהודיים בבית המדרש לנשים 'קול מבשר' ובביתה. (צילום: מיכה שמחון)

אהבתם? מוזמנים לשתף

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print

גלויה היא מגזין אינטרנטי מיסודה של הרבנית שרה סגל-כץ לנשים ולזוגות במיקומים שונים על הרצף הדתי ובזיקה אליו.

התכנים במגזין עוסקים בשלבי הרווקות, האירוסין ובשנים הראשונות של חיי הנישואין והמשפחה. המגזין מתקיים כספריה צומחת ומתפתחת.

מרכז גלויה קם לפני יותר מעשור, בירושלים והוא הבסיס ממנו צומח מגזין גלויה.
המרכז עוסק בהדרכות ובהרצאות המהוות מפגש של עולם ההלכה עם הזוגיות והמיניות, על מנת לתווך ידע המעצים את האוטונומיה על האינטימיות.

רוצה לקבל את מגזין גלויה למייל?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו אותנו למשלוח הניוזלטר בלבד

קו מפריד גלויה
רוצה לגלות עוד במגזין גלויה?

הרבנית שרה מרצה ומעבירה שיעורים בתחומים שונים כגון: אקטיביזם, הגות, שירה, נשים כמורות הלכה ועל מפגש המיניות וההלכה.
מוזמנות ומוזמנים להתעניין בשיעורים קיימים ולהזמין הרצאות עבור קהילות וקבוצות למידה אחרות.

הרבנית שרה מנחה סדנאות לימוד וכתיבה, בנושאים שונים כגון: הלכה, פמיניזם, מיניות בריאה וחיי אישות וכן, אקטיביזם. הלימוד בסדנאות נעשה מתוך כבוד למקורות הכתובים לצד אוטונומיה של כיווני מחשבה חדשים בקרב הלומדות והלומדים.

האתר מוקדש לזכר אמי האהובה
דבורה (וייץ) סגל ז"ל

10 המאמרים הנקראים ביותר באתר:

רוצה לגלות עוד?

קו מפריד גלויה
גלויה
מתארחת
י״ב בשבט תשפ״א 25.1.2021
גלויה וynet יחסים: זוגיות כוללת בתוכה גם החמצות, פערים, וסדקים. קִינְטְסוּגִי היא אמנות יפנית שיוצרת מהשברים אסתטיקה חדשה, יכולה ללמד אותנו לקח חשוב על הזוגיות שלנו ולסייע בתוך החיים המשותפים.
חדש
מאת
צוות גלויה
ח' בשבט תשפ"א 21.1.2021.
מה חדש במגזין גלויה? סקירה של כל התכנים החדשים שעלו לאחרונה למגזין גלויה בנושאים מגוונים: זוגיות, הלכה, מיניות, ספרות ורוח, טקסי חיים, בריאות ותברואה.
חדש
גלויה מארחת
רות לזר
ח׳ בשבט תשפ״א 21.1.2021
יוֹצֵר הַגּוּף וְהַנֶּפֶשׁ / אֲנִי הָאִשָּׁה הַנִּצֶּבֶת עִמְּךָ בָּזֶה לְהִתְפַּלֵּל / טַהֲרֵנִי עַל אֲפִיקֵי מַיִם
חדש

רוצה לקבל עדכונים ממגזין גלויה?

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

גלילה למעלה

תודה שנרשמת

קו מפריד גלויה

עכשיו אפשר לגלות לך עוד

רוצה לקבל את
מגזין גלויה למייל?

קו מפריד גלויה

הפרטים שלך ישארו כמוסים וישמשו רק למשלוח מאמרים מהמגזין מפעם לפעם

הפניה נשלחה בהצלחה

קו מפריד גלויה

נחזור אליך בהקדם